Podręcznik
3. Przełączanie tranzystora bipolarnego
3.1. Przebiegi czasowe
Przełączanie tranzystora bipolarnego między stanem zatkania i nasycenia w konfiguracji WE (rys. 3.1) zachodzi najczęściej w warunkach, kiedy rezystancja w obwodzie wejściowym jest bardzo duża w porównaniu z rezystancją przewodzącego złącza emiterowego i bardzo mała w porównaniu z rezystancją tego złącza przy polaryzacji zaporowej w stanie ustalonym (tzw. przełączanie quasi-prądowe).
Rys. 3.1 Trajektoria punktu pracy przy przełączaniu tranzystora w konfiguracji WE (wartości prądu bazy odczytane z charakterystyk statycznych są poprawne tylko w stanach ustalonych)
Przełączanie tranzystora w takich warunkach impulsem prostokątnym (dużym sygnałem) prowadzi do następujących przebiegów czasowych prądu bazy i kolektora oraz napięcia baza-emiter:
Rys. 3. 2 Charakterystyki czasowe dla przełączania tranzystora bipolarnego
Dla wyróżnionych chwil, którym przyporządkowano też punkty pracy wskazane na rys. Rtrajwe, charakterystyki czasowe można zilustrować rozkładami koncentracji nośników mniejszościowych w bazie tranzystora:
Rys. 3.3 Zmiany rozkładu koncentracji nośników mniejszościowych w bazie podczas przełączania tranzystora
Przebiegi czasowe prądu bazy i napięcia baza-emiter odpowiadają charakterystykom przełączania złącza p-n (rys. Rdtran). Impuls prądu kolektora jest opóźniony w stosunku do sygnału generatora eg, a ponadto narasta i opada stopniowo.
Opóźnienie impulsu prądu kolektora w stosunku do czoła impulsu włączającego generatora, spowodowane jest skończonym czasem przeładowania pojemności złączowych emitera i kolektora prądem iB. Czas opóźnienia Etede td można oszacować jako następującą stałą RC:
(3.1) |
Dopiero po upływie tego czasu napięcie uBE narasta do zera i nośniki wstrzykiwane do bazy zasilają prąd obcy kolektora.
Pozostałe parametry czasowe można wyznaczyć w oparciu o metodę ładunkową Emetlad której ideę przedstawiono dla przypadku przełączania złącza p-n. Ładunek zgromadzony w bazie na skutek wejścia tranzystora w stan nasycenia (rys. 3.3) uzależnia się od tzw. współczynnika przesterowania kf:
(3.2) |
gdzie uwzględniono (rys. 3. 1):
Definiując zwrotny współczynnik przesterowania kr:
(3.3) |
Czas narastania :i przyjmując 0.1 Icm oraz 0.9 Icm jako wartości rozgraniczające poszczególne fazy przełączania, można oszacować opóźnienia związane z przeładowaniem pojemności dyfuzyjnych wyróżnione na rys. 3. 1:
(3.4) |
odpowiada gromadzeniu nadmiarowych nośników głównie w bazie tranzystora, towarzyszącemu narastaniu napięcia polaryzacji przewodzenia złącza emiterowego i przełączeniu tranzystora w stan nasycenia.
Czas magazynowania :
(3.5) |
stanowi czas wychodzenia tranzystora ze stanu nasycenia, podczas którego usuwane są nośniki nadmiarowe z bazy przy przepływie prawie stałego prądu kolektora (określa opóźnienie początku opadania impulsu tego prądu w stosunku do momentu przełączenia wstecz prądu bazy).
Czas opadania :
(3.6) |
odpowiada usuwaniu nośników nadmiarowych z bazy do momentu zaniku polaryzacji przewodzenia złącza emiterowego (czyli do granicy stanu zatkania tranzystora).
W powyższych wzorach czas życia nośników w bazie tr oraz stałą czasową magazynowania ts można wyznaczyć na podstawie czasu przelotu nośników tF i inwersyjnego czasu przelotu tR:
(3.7) |
Do opisu opóźnień związanych z impulsem prądu kolektora stosuje się także:
czas włączania:
(3.8) |
czas wyłączania:
(3.9) |