Podręcznik

3. Przełączanie tranzystora bipolarnego

3.2. Inwerter bipolarny

Podstawowym elementem większości systemów cyfrowych jest inwerter. Na rys. 3.4 przedstawiono konfigurację inwertera opartego na tranzystorze bipolarnym przełączanym między stanem zatkania i nasycenia:

 

Uzupelnij opis obrazka

Rys. 3.4 Inwerter z tranzystorem bipolarnym

 

Przełączanie tego inwertera impulsem prostokątnym (zwykle między 0 a EF)  wymusza przepływ opóźnionego impulsu prądu kolektora podobnie jak na rys. 3.2. Przepływ tego prądu powoduje znaczny spadek napięcia na rezystorze RC i tym samym obniżenie napięcia wyjściowego od wartości bliskiej napięciu zasilania UCC do napięcia nasycenia UCEsat (ok. 0.1 - 0.2 V):

 

Uzupelnij opis obrazka

Rys. 3.5 Napięcie wejściowe i wyjściowe inwertera

 

Jak widać, niskiemu napięciu wejściowemu odpowiada wysokie napięcie wyjściowe i odwrotnie, czyli na wyjściu otrzymujemy negację wejściowego stanu logicznego. W stosunku do impulsu wejściowego, impuls wyjściowy jest zniekształcony i opóźniony z tych samych powodów, które decydowały o przebiegu impulsu prądu kolektora na rys. 3.2.

 

Do najważniejszych właściwości każdego układu cyfrowego należy charakterystyka przenoszenia Ewewyodnosząca napięcie wyjściowe do napięcia wejściowego:

 

Uzupelnij opis obrazka

Rys. 3.6 Charakterystyka przenoszenia inwertera

 

Napięcie UIL stanowi najwyższe napięcie wejściowe, przy którym tranzystor pozostaje zatkany i napięcie wyjściowe jest wysokie UOH (bliskie UCC). Dla typowej charakterystyki prądowo-napięciowej złącza emiter-baza przyjmuje się, że przy napięciu UBEon (ok. 0.7 V) zaczyna płynąć prąd bazy prowadzający tranzystor w stan aktywny. Napięcie UIH jest minimalnym napięciem wejściowym zapewniającym wejście tranzystora w stan nasycenia, któremu odpowiada niskie napięcie wyjściowe równe napięciu nasycenia tranzystora UOL  = UCEsat (ok. 0.2 V). Dla inwertera z rys. 3.4 wartość napięcia UIH zależy od doboru rezystorów i może być oszacowana następująco:

 

 

U_{IH}\approx U_{BEsat}+R_{B}\frac{I_{Cs}}{\beta _{F}}=U_{BEsat}+\frac{R_{B}}{R_{C}}\frac{U_{CC}-U_{CEsat}}{\beta _{F}},

(3.9)

gdzie UBEsat @ 0.7 - 0.8 V, UCEsat @ 0.1 - 0.2 V.

Często jest to napięcie nie przekraczające 2 V, co wyjaśnia asymetrię charakterystyki przenoszenia na rys. 3.6. Z charakterystyki tej można odczytać parametry inwertera:

 

amplitudę logiczną, stanowiącą różnicę napięć między poziomem 0 i 1 logicznej:

 

 

U_{L}=U_{OH}-U_{OL},

(3.10)

oraz marginesy szumowe (zakłóceniowe)

dla stanu niskiego na wejściu:

 

 

MSL=U_{IL}-U_{OL},

(3.11)

dla stanu wysokiego na wejściu:

 

 

MSH=U_{OH}-U_{IH},

(3.12)

określające maksymalne dopuszczalne wartości zakłóceń, przy których wymuszony stan inwertera pozostaje stabilny.

 

Jeżeli z wyjścia inwertera sterowane są kolejne bramki, to pobierany jest przez nie prąd obniżający wartość napięcia wyjściowego dla stanu logicznego 1 (szeregowe połączenie RC i rezystancji zastępczej bramek obciążających stanowi dzielnik napięciowy). Napięcie UIH jest wówczas minimalną dopuszczalną wartością tego napięcia. Przy jednakowej wartości rezystancji bazowych N równolegle połączonych bramek można zatem zapisać warunek:

 

 

U_{OH}\approx U_{BEsat}+\frac{R_{B}/N}{R_{C}+R_{B}/N}(U_{CC}-U_{BEsat})\geq U_{IH},

(3.13)

pozwalający określić maksymalną liczbę bramek obciążających – tzw. obciążalność logiczną N.