Podręcznik
1. Wykres Smith’a
1.5. Dodawanie rezystancji i reaktancji
Na rys.2.5 pokazano sposób lokalizacji punktu na wykresie Smitha odpowiadającego znanej impedancji zL, albo admitancji yL. W pierwszym przypadku korzystamy z siatki współrzędnych (r,x), w drugim z siatki współrzędnych (g,b).
Rys.2.5. Ilustracja operacji dodawania rezystancji i reaktancji na wykresie Smitha
Rys.2,6. Ilustracja operacji dodawania rezystancji i reaktancji na wykresie Smitha
Na rys.2.6 pokazano wykres Smith’a z ilustracją operacji szeregowego dodawania reaktancji i rezystancji oraz równoległego dodawania konduktancji susceptancji.
Punktem startu operacji jest umiejscowienie na wykresie Smitha punktu odpowiadającego impedancji zL=rL+jxL. Są to wielkości bezwymiarowe, zredukowane w stosunku do impedancji charakterystycznej Z0. Znajdujemy go na przecięciu okręgu rL=const. z łukiem xL=const.
W obwodzie „A” dodajemy do admitancji yA=yL=1/zL równolegle włączoną koduktancję gR. Po dodaniu konduktancji gR przesuniemy się po łuku bA=const. (dodawanie konduktancji nie zmienia wartości susceptancji) do punktu, dla którego spełniony jest warunek gB-gA=gR.
W obwodzie „B” dodajemy do admitancji yA równolegle włączoną susceptancję bR. Po dodaniu susceptancji bR przesuniemy się po okręgu gA=const. (dodawanie susceptancji nie zmienia wartości konduktancji) do punktu, dla którego spełniony jest warunek bC-bA=bR.
Dla obwodu pokazanego na rysunku „C” dodajemy do impedancji zA szeregowo włączoną rezystancję rS. Po dodaniu rezystancji rS przesuniemy się z punktu A po łuku xA=const. (dodawanie rezystancji nie zmienia wartości reaktancji) do punktu, dla którego spełniony jest warunek rE-rA=rS.
Wreszcie w obwodzie pokazanym na rysunku „D” dodajemy do impedancji zA szeregowo włączoną reaktancję xS. Po dodaniu reaktancji xS przesuniemy się z punktu A po okręgu rA=const. (dodawanie reaktancji nie zmienia wartości rezystancji) do punktu, dla którego spełniony jest warunek xD-xA=xS.