Podręcznik
3. Dwuwrotnik i jego macierze [Z], [Y] i [A]
3.5. Właściwości macierzy rozproszenia
Współczynniki macierzy rozproszenia mają prostą interpretacja fizyczną. Przyjmijmy najpierw, że a2=0. Z równania (7-54) możemy wyznaczyć wartość S11:
(7-57) |
Równanie (7-57) interpretujemy w taki sposób, że S11 jest współczynnikiem odbicia widzianym w tych warunkach w płaszczyźnie T1, co tłumaczy nazwę współczynnika: reflektancja. Ponadto S11 pozwala obliczyć moc odbitą od dwuwrotnika:
(7-58) |
Współczynnik S12 –transmitancja - pozwala obliczyć część mocy, która przejdzie do obciążenia umieszczonego we wrotach wyjściowych:
(7-59) |
W podobny sposób, przyjmując, że a1=0, można znaleźć, że współczynnik odbicia widziany we wrotach wyjściowych równy jest S22, a S12 określa transmisję mocy do wrót wejściowych.
Ważną właściwością pewnej klasy dwuwrotników jest ich odwracalność. Dwuwrotnik jest odwracalny, jeżeli S12 = S21, co oznacza, że transmisja sygnałów zachodzi w identyczny sposób w obie strony.
Kolejną ważną grupą w klasie dwuwrotników odwracalnych są dwuwrotniki bezstratne. Aby wyjaśnić znaczenie pojęcia bezstratności przyjmijmy, że P2+=0, do dwuwrotnika doprowadzono moc P1+, i że żadna część mocy padającej P1+ nie została pochłonięta. Bilans mocy wygląda następująco.
(7-60) |
Drugie z równań napisano po podzieleniu obu stron pierwszego przez P1+.
Można napisać podobny bilans po doprowadzeniu mocy od strony wyjścia. Otrzymamy wtedy pierwsze z równań warunków (7-61). Ponieważ z założenia dwuwrotnik jest odwracalny, to na podstawie bilansów mocy można napisać drugi z warunków (7-61). Wreszcie ostatni z warunków bezstratności (7-61), który podamy bez dowodu, wiąże ze sobą argumenty , i współczynników rozproszenia S11,S12 i S22.
(7-61) |
W praktyce spotykamy dwuwrotniki, które nazywamy symetrycznymi. Zwykle ich struktura i wymiary wskazują na symetrię fizyczną. W sensie mikrofalowym warunek symetrii zapisuje się współczynnikami macierzy rozproszenia jako S11 = S22.
Dodajmy jeszcze jedną właściwość macierzy rozproszenia: jest ona unitarna, to znaczy:
(7-62) |
Podsumujmy powyższe wywody określając liczbę niezależnych parametrów opisujących jednoznacznie właściwości dwuwrotnika. W ogólnym przypadku dwuwrotnik opisany jest 4 liczbami zespolonymi, a więc 8 parametrami. W szczególnych przypadkach liczba niezależnych parametrów maleje. W Tabeli 7.1. zestawiono wszystkie przypadki.
Tabela 7.1. Ilustracja wpływu właściwości dwuwrotnika na liczbę niezależnych parametrów.