Podręcznik
1. Obwody rezonansowe i rezonatory
1.3. Rezonatory - definicje ogólne
Rezonatorem lub wnęką rezonansową nazywamy obszar dielektryka otoczonego ściankami metalowymi, lub - w ogólnym przypadku innym dielektrykiem, w którym można wzbudzić pole elektromagnetyczne. Przykład struktury rezonatora utworzonego z odcinka falowodu prostokątnego pokazano na rys.1.3.
W rezonatorze pobudzonym gromadzi się energia pola magnetycznego ci elektrycznego WE. Pulsację, dla której WH = WE nazywamy rezonansową. Jak w przypadku obwodu o stałych skupionych całkowita energia WE + WE zmagazynowana w rezonatorze osiąga dla pulsacji rezonansowej wartość lokalnie maksymalną.
Rys.1.3. Rezonator utworzony na bazie falowodu prostokątnego, wtrącony do falowodu prostokątnego.
Dla rezonatora o określonych wymiarach można określić nieskończenie wiele częstotliwości rezonansowych. Każdej z nich odpowiada inny rozkład/mod pola EM w obszarze rezonatora. Najmniejszą częstotliwość rezonansową nazywamy rezonansem podstawowym. Wyższe częstotliwości rezonansowe nie są na ogół wielokrotnościami podstawowej.
Rozważymy teraz sytuację, gdy w rezonatorze wzbudzono pole EM doprowadzając z zewnątrz sygnał o częstotliwości rezonansowej i zgromadzono energię W0. Następnie rezonator "odcięto" od źródła przerywając wzbudzenie. Straty w ściankach metalowych i dielektryku powodują wykładniczy zanik energii, zgodnie z zależnością (1-20):
(1-20) |
Szybkość zaniku energii w rezonatorze jest miarą jego dobroci własnej Q0. Gdy rezonator nie został "odcięty" od źródła energia zanika szybciej, gdyż część z niej wypływa na zewnątrz. Szybkość zaniku energii w tym przypadku jest miarą jego dobroci całkowitej QL.
(1-21) |
Należy pamiętać, że dla każdego modu wartości dobroci rezonatora są inne.
Moc PR tracona w rezonatorze, w którym zgodnie z (1-20) zanika energia W jest równa:
(1-22) |
Ogólną, polową definicję dobroci własnej można teraz zapisać następująco:
(1-23) |
lub inaczej:
(1-24) |
Można obok mocy PR traconej w rezonatorze wyodrębnić moc PG traconą w trakcie zaniku pobudzenia na zewnątrz rezonatora. Teraz dobroć całkowita i zewnętrzna zapiszą się zależnością (1-25):
(1-25) |
Związek (1-9) między dobrociami pozostaje oczywiście słuszny.