Podręcznik
4. Rezonator włączony reakcyjnie
4.1. Parametry
Rezonatory włączone transmisyjnie i reakcyjnie są dwuwrotnikami, rózni je zachowanie w razonansie i daleko od rezonansu. Poza rezonansem rezonator transmisyjny odbija moc padającą, nic z tej mocy nie pojawia się na wyjściu. Natomiast w rezonansie , po pobudzeniu rezonatora, część mocy transmitowana jest do wyjścia. Rezonator sprzężony reakcyjnie nie zaburza poza rezonansem przypływu fali w linii, transmisja jest pełna. Natomiast w rezonansie tylko część mocy transmitowana jest do wyjścia, część jest odbijana, część tracona w rezonatorze. Dlatego struktury obwodów zastępczych rezonatorów: transmisyjnego i reakcyjnego są różne – rys.4.13A i B.
W konkretnym przypadku jest sprawą wygody, który z obwodów zastępczych wybierzemy do analizy. Jednakże pamiętajmy, że jest między nimi różnica polegająca na tym, że płaszczyzny odniesienia, między którymi wpisano obwód rezonansowy są różne dla obwodu szeregowego i równoległego.
Rys.4.13. Obwody zastepcze rezonatora sprzężonego reakcyjnie. A) Obwód szeregowy włączony równolegle. B). Obwód równoległy włączony szeregowo.
Parametry rezonatora włączonego reakcyjnie dla obwodu z rys.4.13B związane są z elementami obwodu zastępczego nastepująco:
(4-40) |
Rezonator włączony reakcyjnie jest dwuwrotnikiem i można dla niego określić macierz rozproszenia:
(4-41) |
Dwuwrotnik jest symetryczny, więc obie reflektancje są sobie równe. Reflektancja rezonatora reakcyjnego opisana jest wyrażeniem (4-42):
(4-42) |
Rys.4.14. Współczynniki macierzy rozproszenia rezonatora sprzężonego reakcyjnie.
A) Okrąg reflektancji R(). B) Okrąg transmitancji T().
Transmitancja T opisana jest zależnością (4-43):
(4-43) |
Reflektancja R i transmitancja T związane są prostą zależnością:
(4-44) |
Na płaszczyźnie zespolonej reflektancja R i transmitancja T są okręgami o tych samych rozmiarach, ale zaczepionych w innych punktach – rys.4.14.