Podręcznik

5. Rezonatory współosiowe

5.6. Rezonator cylindryczny - konstrukcje

Rezonator cylindryczny pracujący w modzie TE011, a w ogólności TE01n, znalazł wiele interesujących zastosowań. W szczególności chętnie był stosowany w falomierzach wnękowych, elementach do pomiaru długości fali, czy też częstotliwości sygnałów mikrofalowych. Rezonatory pracujące w tym modzie mają dużą dobroć i stosunkowo łatwo je przestrajać ruchomym denkiem, które nie musi stykać się z powierzchnią walca. Szczelina między denkiem a powierzchnią walca nie przeszkadza wzbudzeniu się modu TE011, gdyż nie przecina kierunku przepływu prądów powierzchniowych, natomiast utrudnia wzbudzenie innych modów. 

 
 
Rys.6.34. Rezonator cylindryczny w rodzaju TE011 sprzężony transmisyjnie z falowodami prostokątnymi, przestrajany ruchomym denkiem.    

Rys.6.35. Rezonator cylindryczny w rodzaju TE111 sprzężony reakcyjnie z falowodem prostokątnym, przestrajany ruchomym zwieraczem


Powierzchnie wewnętrzne rezonatora są dokładnie polerowane i często złocone, aby poprawić dobroć rezonatora.
Na rys.6.35 pokazano konstrukcję innego rodzaju rezonatora cylindrycznego, pracującego w modzie TE111. Rezonatory w tym modzie nie osiągają tak dużych dobroci, jak w modzie TE011, jednakże ich pasmo przestrajania może być tak szerokie, jak pasmo pracy falowodu. Rezonator pokazany na rys.6.35 sprzężony jest z falowodem reakcyjnie.
Rozwój cyfrowych technik pomiaru częstotliwości usunął falomierze wnękowe z laboratoriów mikrofalowych.