Podręcznik
9. Filtry mikrofalowe
9.3. Podstawowe struktury filtrów
Podstawową strukturę filtru prototypu dolnoprzepustowego pokazuje rys.11.45A. Wartości L1,C1, ... Ln,Cn zależą od liczby par elementów i są znormalizowane dla =1 i RG=RL=1. Rzeczywiste wartości L i C otrzymuje się po właściwym przeskalowaniu.
Rys.11.45. Struktura filtru prototypu.
A) Podstawowa struktura filtru dolnoprzepustowego. B) Wymienność elementów w rozmaitych rodzajach filtrów.
Znając elementy dolnoprzepustowego filtru prototypu można obliczyć elementy każdego innego filtru jeżeli tylko znamy jego pasmo pracy. Na rys.11.45B pokazano zasadę wymienności elementów filtru. Odpowiednia zamiana elementów L i C czyni z filtru dolnoprzepustowego filtr górnoprzepustowy.
Zastąpienie elementów L i C w filtrze D-P przez obwody rezonansu szeregowego i równoległego prowadzi do charakterystyk filtrów pasmowo-przepustowego i środkowo-zaporowego. Wartości elementów obwodów rezonansowych otrzymuje się ze wzorów i po przeskalowaniu.
Dla przykładu na rys.11.46 pokazano strukturę filtru pasmowo-przepustowego, (albo środkowoprzepustowego), powstałego z przetransformowania dolnoprzepustowego. Wartości elementów LrCr dla obwodów rezonansu równoległego i LSCS dla obwodów rezonansu szeregowego można obliczyć ze wzorów (11-75).
(11-75) |
|
Na rys.11.46b i c pokazano kształty charakterystyk tłumienia filtrów powstałych z filtrów dolnoprzepustowych maksymalnie płaskich i Czebyszewa.
Rys.11.46. Filtr środkowoprzepustowy.
A) Struktura filtru.
B) Charakterystyka filtru
maksymalnie płaska.
C) Charakterystyka Czebyszewa.
Wiemy, że charakterystyki obwodów rezonansowych, a najogólniej rezonatorów są selektywne, szybko zmieniają się wokół częstotliwości rezonansowej. Filtry są także strukturami rezonansowymi, ale bardziej złożonymi. Kształt ich charakterystyk można w pewnym stopniu komponować, dopasowywać do potrzeb.