Podręcznik

5. Modulacja cyfrowa

5.1. Cyfrowa modulacja amplitudy – ASK

Do transmisji sygnałów cyfrowych można wykorzystać każdy z opisanych wyżej rodzajów modulacji: amplitudy, częstotliwości i fazy. Wykorzystując modulację amplitudy nadajemy amplitudzie fali nośnej dwie wartości: dużą dla ”1” i małą dla ”0” – rys.9.16.
W zasadzie cyfrze ”0” powinien odpowiada stan, w którym amplituda nośnej jest równa 0. W praktyce zwykle widoczna jest szczątkowa wartość amplitudy, co pokazano na rys.9.16.



Rys.9.16. Przykład sygnału o cyfrowej, binarnej modulacji amplitudy. 
us(t) - przebieg napięcia binarnego sygnału cyfrowego,
 um(t) - fala nośna o cyfrowo zmodulowanej amplitudzie. 

Modulacja ASK może być zrealizowana w układzie przedstawionym na rys.9.17, podobnym do przedstawionego na rys.9.4. Modulator pełni rolę przełącznika dla sygnału fali nośnej.

 
Rys.9.17. Ilustracja działania cyfrowego, binarnego modulatora amplitudy – ASK. 


Demodulacja sygnałów modulowanych w formacie ASK może odbywać się w układzie z diodą półprzewodnikową, pokazanym wcześniej na rys.9.7.
Amplituda fali nośnej może być modulowana w taki sposób, że będzie przyjmowała więcej niż dwie wartości. Przykład czterostanowej cyfrowej modulacji amplitudy pokazano na rys.9.18
 


Rys.9.18. Przykład sygnału o wielostanowej modulacji amplitudy. Kolejne wartości amplitud dla 4 stanów: 1, 2/3, 1/3 i 0. Każdy ze stanów opisany jest dwiema cyframi. 

Amplitudy fali nośnej przyjmują kolejno wartości 1, 2/3, 1/3 i 0. Tak więc każdy ze stanów opisany jest dwiema cyframi. 
Użycie modulacji wielostanowej komplikuje problem odbioru i detekcji. Jednakże zwiększa szybkość transmisji bez zwiększania pasma, Idea ta zostanie z powodzeniem wykorzystana.