Podręcznik
5. Modulacja cyfrowa
5.2. Cyfrowa modulacja częstotliwości – FSK
Cyfrowa modulacja/kluczowanie częstotliwości FSK polega na tym, że częstotliwość fali nośnej przyjmuje dwie różne wartości dla ”1” i dla ”0” – rys.9.19.
Rys.9.19. Przykład sygnału o cyfrowo modulowanej częstotliwości (modulacja binarna).
Amplituda fali nośnej pozostaje stała, a jej ewentualne zmiany są wynikiem zakłóceń. Długość okresów, w których częstotliwość jest stała kontrolowana jest przez zegar.
Na rys.9.20 pokazano dwa możliwe sposoby uzyskiwania kluczowania częstotliwości. Na rys.9.20A pokazano układ z dwoma oscylatorami pracującymi przy stałych częstotliwościach f1 i f2. Sterowany cyfrowo przełącznik wybiera jedną z nich i kieruje do wyjścia.
Rys.9.20. Układy pozwalające uzyskać cyfrową modulację częstotliwości.
A) Układ z dwoma oscylatorami i sterowanym cyfrowo przełącznikiem.
B) Oscylator VCO przestrajany napięciowo, o częstotliwości zmienianej cyfrowo.
Na rys.9.20B pokazano układ z przestrajanym oscylatorem VCO. Sygnał cyfrowy zmienia częstotliwość oscylatora np. przez zmianę pojemności diody waraktorowej kontrolującej warunek generacji oscylatora.
Układy demodulacji wykorzystują dyskryminatory częstotliwości i zamieniają modulację częstotliwości na modulację amplitudy.
W wielu przypadkach, np. telefonii komórkowej, stosujemy modulację cyfrową wielostanową. Omówienia działania tych bardzo ciekawych systemów wykracza poza ramy tego wykładu.