Podręcznik
5. Wymuszone rozpraszanie
5.1. Wymuszone rozpraszanie Ramana
Z wymuszonym rozpraszaniem Ramana (ang. SRS – Simulated Raman Scattering) mamy do czynienia kiedy dojdzie do oddziaływania fali elektromagnetycznej i wibracji molekularnych SiO2. W wyniku tego oddziaływania dochodzi do przemiany częstotliwości propagujących się fal świetnych i w efekcie powstają listki boczne o wyższej i niższej częstotliwości (odpowiednio nazywa się je falą anty Stokesa i Stokesa). Listki te oddzielone są od częstotliwości głównej o tyle ile wynosi częstotliwość drgań molekuł. Zazwyczaj fala Stokesa jest dużo silniejsza niż anty Stokesa.
Wymuszone rozpraszanie Ramana –zjawisko zachodzi, gdy do światłowodu zostaną wprowadzone dwie fale o różnych częstotliwościach odległych od siebie o częstotliwość Stoksa. Moc fali o niższej częstotliwości (fala sondujśąca) będzie rosła kosztem mocy fali o wyższej częstotliwości (fala pompująca).
(5.1) |
gdzie
P
g
b
(5.2) |
gdzie
α
Korzystając ze wzoru (5.2) oblicz efektywną długość światłowodu. Współczynnik tłumienia wynosi 0,2 dB/km, a długość włókna 100 km.
Moc fali sondującej na wyjściu ze światłowodu o długości L zależy przede wszystkim od jej mocy początkowej, mocy fali pompującej i efektywnej długości światłowodu.
Współczynnik wzmocnienia Ramana zwykle wynosi około
Zatem w transmisji światłowodowej w systemach DWDM kanały o niższych częstotliwościach będą wzmacniane kosztem mocy z kanałów o wyższych częstotliwościach. Na poniższych rysunkach przedstawiono widmo mocy dla sygnału wchodzącego i wychodzącego dla włókna światłowodowego o długości 20 km liczącego 16 kanałów.
Rysunek 13 Widmo mocy sygnału a) wejściowego i b)wyjściowego.
Współczynnik tłumienia światłowodu równy jest
Ponadto im dłuższe włókno tym bardziej widoczny jest wpływ SRS co przedstawiono na poniższym rysunku.
Rysunek 14 Widmo mocy sygnału wejściowego dla światłowodu o długości 20 km (linia zielona) i 100 km (linia czerwona).
Zjawisko Ramana nie występuje w łączach jednokanałowych, jednak w sieciach DWDM, kanały o większych częstotliwościach fal będą wzmacniane kosztem kanałów o mniejszych długościach. Dzieje się tak tylko, gdy jednocześnie w obu kanałach wystąpią bity niezerowe. Jeśli w łączu N-kanałowym, kanały o jednakowych mocach (P) będą równomiernie oddalone od siebie o częstotliwość Δf, to żaden z kanałów nie będzie miał mocy pomniejszonej o więcej niż 1 dB, jednakże warunkiem jest zachodzenie poniższej nierówności:
(5.3) |
gdzie
Wymuszone rozpraszanie Ramana powoduje ograniczenie mocy wraz ze wzrostem ilości kanałów, problemy pojawią się zwłaszcza w łączach gdzie propaguje się ponad 100 częstotliwości. Im więcej kanałów tym większe oddziaływanie między nimi i maksymalna moc w kanale zmniejsza się proporcjonalnie do odwrotności kwadratu ilości kanałów w systemie (1/N2).
Na podstawie wyliczeń i badań wykazano, że każde dwie częstotliwości (kanały) oddalone od siebie o mniej niż 15 THz będą ulegały rozpraszaniu Ramana (czyli w każdym wielokanałowym łączu). Jednakże zjawisko wymuszonego rozpraszania Ramana będzie uwidaczniało się dopiero od pewnego poziomu mocy fali pompującej.
Wyznacz wartości mocy dla których w łączu wielokanałowym DWDM żaden z kanałów nie będzie miał mocy zmniejszonej o więcej niż 1 dB. Obliczenia wykonaj dla łącza a) 8-kanałowego i b) 128-kanałowego. Odległość między kanałami wynosi 100 GHz
Po podstawieniu do wzoru otrzymujemy, że
a) dla N = 8
b) dla N = 128
Wyznacz odległość pomiędzy kanałami w łączu wielokanałowym DWDM, korzystając z zależności opisanej wzorem (5.1). Obliczenia wykonaj dla łącza a) 8-kanałowego i b) 128-kanałowego. Moc sygnałów wynosi 10 mW.
a) dla N = 8
b) dla N = 128
Załóżmy, że dysponujemy 10 mW laserami, każdy o częstotliwości o 25 GHz większej od poprzedniego. Wyznacz ile kanałów może mieć łącze, żeby na wyjściu żaden z kanałów nie miał mocy pomniejszonej o więcej niż 1 dB.
a) dla N = 8
N(N-1) < 2000
N < 45
Warto zwrócić uwagę, iż w standardowych łączach DWDM minimalna odległość miedzy kanałami wynosi 12,5 GHz, a liczba kanałów nie jest większa niż 128.