Podręcznik
5. Wtórnik źródłowy
5.3. Rezystancja wyjściowa wtórnika z tranzystorami J-FET i MOS z zerową polaryzacją podłoża
Rezystancja wyjściowa wtórnika źródłowego jest, niestety, na ogół gorsza (czyli większa) od wtórnika emiterowego pracującego w podobnych warunkach.
Na początek „zajrzyjmy” do tranzystora i spróbujmy określić rezystancję, jaką reprezentuje on od strony swojego źródła. W tym celu dokonajmy niewielkiej zmiany ΔIS prądu źródła, zmierzmy odpowiadającą jej zmianę napięcia na źródle ΔUWY, a następnie skorzystajmy z prawa Ohma[1].
Możemy więc zapisać, że rezystancja wyjściowa „gołego” tranzystora to:
Ale, jako że do tranzystora unipolarnego nie wpływa praktycznie żaden prąd bramki, IS = ID.
Czyli
gdzie gm jest transkonduktancją tranzystora polowego w jego punkcie pracy. Korzystając z zależności przytoczonych we wstępnej części tego rozdziału nietrudno obliczyć, że:
w przypadku tranzystora J-FET oraz
A więc, co jest bardzo ważne w przypadku wtórników źródłowych opartych na tranzystorach J-FET, przy prądzie IDSS rezystancja wyjściowa osiąga wartość:
W przypadku tranzystora złączowego tę rezystancję oznaczono jako minimalną (rWY(min)), bo ze względu na możliwość wejścia złącza P-N utworzonego przez elektrody G i S w stan przewodzenia, napięcie UGS = 0 V nie powinno być przekraczane.
Jak widać z powyższych rozważań, rezystancja wyjściowa tranzystora polowego maleje wraz ze wzrostem napięcia na bramce, a więc, co oczywiste, też ze wzrostem prądu drenu. W przypadku użycia tranzystora unipolarnego jako wtórnika źródłowego oznacza to, że korzystne jest zwiększenie prądu jego spoczynkowego do wartości jak największej. W przypadku użycia tranzystora J-FET jest to praktycznie wartość IDSS.
Tranzystor unipolarny a bipolarny.
Dla porównania tranzystora unipolarnego i bipolarnego, obu zastosowanych jako wtórnik napięciowy, obliczmy typowe rezystancje „gołego tranzystora” przy takim samym prądzie źródła/emitera.
Załóżmy najpierw, że ten prąd IDSS posiadanego tranzystora unipolarnego wynosi 10 mA, a jego napięcie progowe to 3 V (są to wartości dość typowe).
Ponieważ prąd IDSS jest dla tego typu tranzystora optymalny, obliczmy jego rezystancję wyjściową przy prądzie IDSS:
W przypadku tranzystora bipolarnego też załóżmy sytuację najbardziej optymistyczną, czyli przypadek, gdy rezystancja wewnętrzna źródła sygnału RG = 0 (rys. 5).
Wtedy:
Różnica jest, jak widać, ogromna!
Co więcej: prąd kolektora tranzystora BJT możemy jeszcze zwiększyć, a prądu drenu użytego w przykładzie złączowego tranzystora unipolarnego nie.
Oczywiście przy obliczaniu rezystancji wyjściowej całego wtórnika formalnie należałoby uwzględnić równolegle dołączoną rezystancję RS (albo RE), ale na ogół nie ma ona bardzo dużego znaczenia.
[1]A zatem wyznaczymy rezystancję zmiennosygnałową z definicji, jako iloraz przyrostu napięcia na wyjściu do przyrostu prądu płynącego przez wyjście