Podręcznik
2. Kompresja i porządkowanie danych
2.18. Globalny Deskryptor Teksturowy
W pracy Terhorst'a ,Deselaers'a opisano deskryptor teksturowy, próbujący opisać całościową charakterystykę teksturową obrazu. Jest to wektor danych, który obejmuje:
- wymiar fraktalny, jako miara 'chropowatości' tekstury; wymiar fraktalny jest narzędziem matematycznym, wykorzystanym w analizie tekstur;
- cechy wyznaczone na podstawie macierzy powinowactwa; elementami tej macierzy są estymowane prawdopodobieństwa wystąpienia par punktów o jasnościach oraz , dla określonej odległości pomiędzy punktami i przyjętym kierunku analizy; macierz powinowactwa opisuje więc teksturę poprzez informację o rozkładzie jasności punktów w otoczeniu dla określonej odległości i kierunku;
- entropia, jako miara nieuporządkowania danych obrazowych;
- skrośność, jako wielkość charakteryzująca wielkość ziarna tekstury.
Celem Terhorst'a było opracowanie deskryptora, który w możliwie szerokim zakresie będzie opisywał właściwości tekstury w kontekście ich korelacji z percepcją człowieka. Jest to więc założenie podobne do tego, które postawili autorzy z grupy Tamury i z racji swej potencjalnie dużej użyteczności zostało zaimplementowane i wykorzystane w opracowanym systemie indeksowania.
Tak więc, deskryptor ten stanowi 35--wymiarowy wektor, w skład którego wchodzi 1 wartość na wymiar fraktalny, 1 na entropię, 1 na skrośność i 32 wartości wyznaczone z macierzy powinowactwa. Z macierzy powinowactwa wyznaczana jest średnia jasność, kontrast, drugi moment różnicowy oraz entropia. Każda z tych wielkości wyznaczana jest dla odległości oraz oraz dla kątów , , i , co w efekcie daje wartości.