Podręcznik

3. Fale elektromagnetyczne

3.6. Odbicia w linii niedopasowanej

Niedopasowanie impedancji charakterystycznej w dowolnym punkcie toru, jak również w obciążeniu powoduje, że sygnał w miejscu niedopasowania ulega odbiciu. Załóżmy dla uproszczenia, że impedancja wyjściowa nadajnika sygnału jest dopasowana do impedancji linii, i że linia jest jednorodna. W takim przypadku niedopasowanie może dotyczyć tylko impedancji obciążenia. Niedopasowanie impedancji charakteryzuje współczynnik niedopasowania Γ. Wyraża się on następującą zależnością:

\mathrm{\Gamma}=\dfrac{Z_C-Z_O}{Z_C+Z_O}  

gdzie: ZC – impedancja charakterystyczna toru,  ZO – impedancja wejściowa odbiornika,
Współczynnik odbicia mieści się w zakresie [-1;1]. Jeżeli linia jest zwarta na końcu to impedancja obciążenia  ZO=0 i współczynnik niedopasowania Γ=1, gdy zaś impedancja obciążenie jest nieskończenie duża  Z_O=\infty, to współczynnik niedopasowania Γ=-1. Rozwarcie na końcu linii nie oznacza, że obciążenie linii jest nieskończenie duże. Impedancja obciążenia jest wtedy równa impedancji powietrza. Oczywiście idealna sytuacja to taka, w której współczynnik odbicia Γ=0, czyli, gdy impedancje są sobie równe. Wtedy energia sygnału docierającego do odbiornika jest w całości w nim wydzielana. Każde odbicie powoduje, że energia sygnału wydzielana w odbiorniku jest mniejsza, bo część energii w sygnale odbitym kieruje się w stronę nadajnika. Na rysunku 2.11 jest  pokazany przypadek linii zwartej na końcu. Dla uproszczenia przyjęto, że nadawany jest sygnał sinusoidalny oraz, że linia jest bezstratna – sygnał w linii nie jest tłumiony. W takim przypadku sygnały docierający do odbiornika i odbity mają przeciwne fazy. W przypadku linii obciążonej nieskończenie dużą impedancją fazy obu sygnałów byłyby takie same. Ciekawe przypadki dotyczą sytuacji, gdy długość linii l jest związana z długością fali λ jedną z następujących zależności: 

l=k\frac{\lambda}{2}\ \ \ \ \ \ \ \ \mathrm{i\ \ \ \ \ \ \ \ }\ l=\left(k+\ \frac{1}{2}\right)\frac{\lambda}{2},\ \ \ \ \ \ \ \ k=1,\ 2,\ 3,\ \ldots  

 


Rys. 2.11. Ilustracja graficzna odbicia sygnału w przypadku linii zwartej na końcu 
 

Pierwsza zależność dotyczy tak zwanej linii półfalowej, a drugi linii ćwierćfalowej. W przypadku linii półfalowej zwartej na końcu i linii ćwierćfalowej rozwartej na końcu (dokładniej obciążonej impedancją nieskończenie dużą) pojawiają się tak zwane fale stojące. W ściśle określonych miejscach linii, w wyniku dodania się sygnałów wędrujących w przeciwne strony linii są, tak zwane węzły (zawsze w tych punktach sygnał ma wartość zerową) i strzałki (zawsze w tych punktach amplituda zmian sygnału jest maksymalna. Linię półfalową i ćwierćfalową zilustrowano z falą stojącą  na rysunku 2.12. 

 

Rys. 2.12. Ilustracja powstawania fali stojącej w linii półfalowej i ćwierćfalowej

Zjawisko odbicia fali w przypadku braku dopasowania impedancji jest wykorzystywane praktycznie do wykrywania nieciągłości linii, np. przerwania linii.

Reflektometry TDR (Time Domain Reflectometer) są stosowane do wykrywania przerw w torach kablowych. Mierzą one czas jaki upływa od momentu nadania impulsu elektrycznego do momentu odbioru sygnału odbitego w miejscu rozwarcia linii. Znając prędkość propagacji sygnału w linii można wyznaczyć miejsce uszkodzenia. Na takiej samej zasadzie działają reflektometry optyczne OTDR.

Reflektometry FDR (Frequency Domain Reflectometer) dokonują analizy częstotliwościowej odbitego sygnału. Reflektometr FDR nadaje impulsy sinusoidalne o skokowo zmieniającej się częstotliwości i analizuje odbity sygnał. Uszkodzenia kabla, np. przerwanie kabla, zwarcie, woda w kablu powodują odbicie sygnału, a faza sygnału pozwala na określenie rodzaju uszkodzenia. 

W torach telekomunikacyjnych miejscowych zdarza się, że występują odczepy od toru głównego. W takich przypadkach nie ma dopasowania impedancji. Sygnał „wpływa” do odczepu po czym odbija się na jego końcu i wraca do punktu rozwidlenia toru, gdzie sumuje się z sygnałem przesyłanym do odbiornika (rysunek 2.13). Jeżeli sygnał odbity ma przeciwną fazę do sygnału głównego to zmniejsza jego amplitudę. Przyjmijmy, że odczep jest zakończony zwarciem i ma długość l. Częstotliwości, dla których oba sygnały będą miały przeciwne fazy można obliczyć z następującej zależności:

f_k=\frac{\left(2k+1\right)v}{4l}\ ,\ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \mathrm{k=,\ 0,\ 1,\ 2,\ 3,\ \ldots}  


Częstotliwości te są nazywane częstotliwościami zerowania, gdyż dla nich i w pobliżu nich sygnał odbierany jest wtedy mocno tłumiony.

Odczep ma długość 20 metrów. Obliczyć częstotliwości zerowania, przyjąć v = 2·108 m/s.
f_k=\frac{\left(2k+1\right)v}{4l}=\ \frac{2\cdot{10}^8(2k+1)}{4\cdot20}\ \left[\mathrm{Hz}\right]
Stąd: f0 = 2,5 MHz,   f1 = 7,5 MHz,  f2 = 12,5 Hz, …, itd.
 

 

Rys. 2.13.  Odczep w linii