Podręcznik
4. Rodzaje światłowodów
4.3. Zjawiska nieliniowe
W przypadku wykorzystania światłowodów do transmisji z bardzo dużymi szybkościami binarnymi dużą rolę zaczynają odgrywać zjawiska nieliniowe. Jednym z najważniejszych powodów występowania zjawisk nieliniowych jest zależność współczynnika załamania światła nie tylko od długości fali, ale także od natężenia światła. Do najważniejszych zjawisk nieliniowych towarzyszących transmisji w światłowodach należą: mieszanie czterofalowe, rozpraszanie Ramana i rozpraszanie Brillouina. Nieco uwagi poświęcimy tylko pierwszemu z nich.
Jeżeli w światłowodzie nadawane są dwie fale o częstotliwościach f1 i f2 to w efekcie mieszania czterofalowego pojawiają się dodatkowe dwie fale o następujących częstotliwościach:
W rezultacie zamiast dwóch fal mamy cztery fale. Zwracamy uwagę, że analizując zjawisko czterofalowe posługujemy się częstotliwościami, a nie długościami fal.
Gdyby nadawane był cztery fale o różnych długościach, to w wyniku mieszania czterofalowego powstawałyby dodatkowe 24 fale. Minimalizacja negatywnego wpływu zjawiska mieszania czterofalowego na szybkość transmisji polega na zwiększeniu odległości między kanałami (częstotliwościami) i na nieznacznym zwiększaniu dyspersji chromatycznej, co oczywiście też zmniejsza możliwą do uzyskania szybkość transmisji.