Podręcznik
5. Konstrukcja aktorów hydraulicznych wykorzystywanych w hydraulice mobilnej
Jak pokazano wcześniej rolą aktorów hydraulicznych w sterowaniu procesami produkcyjnymi w odniesieniu do aktorów pneumatycznych nie jest dostarczanie niewielkich sił, które pozwalają na produkcję różnych wyrobów bez udziału siły rąk ludzkich, ale dostarczanie znacznych sił i momentów, których nawet czynnik ludzki nie byłby w stanie dostarczyć. Przypomnijmy, że aktory hydrauliczne stosowane są m.in. we wtryskarkach, obrabiarkach, tokarkach, frezarkach, szlifierkach, robotach na liniach montażowych oraz prasach hydraulicznych.
Bardzo często aplikacja dużego aktora pneumatycznego w jego miejscu docelowym jest poprzedzona dokładnymi wyliczeniami sił i/lub momentów, które taki aktor hydrauliczny powinien dostarczać. Wynika to po prostu z jednej strony z kosztowności samej instalacji hydraulicznej, która musi sterować aktorem hydraulicznym, zaś z drugiej strony wynika z niebezpieczeństwa lub ewentualnych strat, które mogą „towarzyszyć” wybraniu niewłaściwego aktora hydraulicznego do procesu sterowania wybranym fragmentem procesu produkcyjnego. Przykładem aplikacji aktora hydraulicznego, która zapewne została poprzedzona dokładnymi wyliczenia może być chociażby napęd zaworu kulowego, zilustrowany na rysunku 79.
Z powyższego wynika, że wykorzystanie aktorów hydraulicznych, również i w hydraulice mobilnej musi być obwarowane podejściem ich aplikacji, jaka spotykamy w sterowaniu procesami przemysłowymi. Bez względu na rodzaj pojazdu mobilnego, tzn. pojazd załogowy czy bezzałogowy aktory hydrauliczne dostarczają dużych sił oraz momentów, których wartości oczywiście należy porównywać w odniesieniu do ich masy oraz przeznaczenia. Nie można bowiem oczekiwać, aby parametry użyteczne aktora hydraulicznego do unoszenia min piechotnych, który został zabudowany w pojeździe mobilnym bezzałogowym do zastosowań militarnych odpowiadał parametrom użytecznym aktora hydraulicznego do takich samych zastosowań, ale zabudowanego w pojeździe załogowym o masie do 10-ciu ton. Wynika to po prostu z różnicy w ilości miejsca na zabudowę tych aktorów w dwóch różnych podwoziach oraz możliwości ich sterowania od strony pompy cieczy.
Co istotne, w związku z powyższym powinno się rozpatrywać rodzaje aktorów hydraulicznych, które zostały zabudowane w pojazdach mobilnych załogowych, oraz pojazdach mobilnych bezzałogowych.