Podręcznik

5. Podsumowanie modułu pierwszego

W module pierwszym zapoznano Czytelnika z pojęciem podwozia zrobotyzowanego dla pojazdu mobilnego. Wskazano, że takie podwozie powinno charakteryzować się parametrami technicznymi, które powinny sprostać poruszaniu się pojazdu mobilnego po trudnym terenie. Dano do zrozumienia Czytelnikowi, że przedmiotem rozważań niniejszej publikacji będą podwozia zrobotyzowane o znanych konstrukcjach, w których pokazane będą urządzenia mechatroniczne zapewniające zwiększenie parametrów terenowych podwozia w stosunku do tych, które mogą być zapewnione przy wykorzystaniu znanych zależności matematycznych. Zasugerowano, że dopiero takie podwozia mogą nosić nazwę podwozi zrobotyzowanych. 
W module pierwszym pokazano przedstawicieli przeszkód terenowych, które mogą wystąpić na drodze ruchu pojazdu mobilnego, czyli pionowej ściany, rowu lub okopu oraz wzniesienia o pewnym kącie nachylenia. Wskazano Czytelnikowi na rodzaj systemu, określanego międzynarodową nazwą CTIS (polska nazwa systemu to CPK, nie do końca miarodajna), który może być zamontowany w konwencjonalnym podwoziu pojazdu mobilnego, załogowego lub innego, poprawiając w sposób znaczny parametry terenowe zwykłego podwozia, których osiągnięcie nie jest możliwe bez takiego systemu. Wskazano, że istotną cechą konstruowanego podwozia mobilnego jest zachowanie (przyjęcie) odpowiednich kątów natarcia oraz zejścia podwozia mobilnego z przeszkody terenowej.
W module pierwszym pokazano typowe konstrukcje podwozi mobilnych o trzech, czterech oraz wielu kołach napędowych lub mieszanych. Wskazano na typowe standardy parametrów podwozia, które muszą być brane pod uwagę przy konstruowaniu podwozia mobilnego dla określonego zastosowania. Autor pośród tychże wskazał m.in. na koła (opony) podwozia dla systemów typu CPK, które to koła ze względu na wykorzystywane upuszczanie powietrza w oponie muszą charakteryzować się odpowiednim stosunkiem średnicy koło do wysokości opony.
Wskazano, że stosowaną praktyką jest odnoszenie pojęć wykorzystywanych w mechatronice tj. niniejszej publikacji, czyli pojęć z zakresu robotyki mobilnej czy pojazdów mobilnych do pojęć obowiązujących przy charakteryzowaniu zagadnień w szeroko pojętej motoryzacji. 
Moduł pierwszy kończy materiał, pokazujący wybrane konstrukcje pojazdów mobilnych wraz z ilustracją ich wybranych parametrów technicznych oraz przykładami działania urządzeń mechatronicznych, które są zamontowane na tych pojazdach. 
W module pierwszym autor zawarł dużą liczbę rysunków oraz zdjęć, które powinny być pomocne Czytelnikowi w zrozumieniu prezentowane materiału, który nie należy do prostych zagadnień.