Podręcznik
2. Przykłady zadań optymalizacji
2.4. Ogólna postać zadania optymalizacji (dla minimalizacji)
Rozważamy n-wymiarową przestrzeń wariantów . W przestrzeni tej zadana jest funkcja oceniająca (wyboru, celu)
pozwalająca porównywać warianty, przy czym z dwu wariantów ten jest lepszy dla którego funkcja oceniająca przyjmuje mniejszą wartość, oraz zbiór wariantów dopuszczalnych gdzie, dla zadania minimalizacji
a to funkcje określające ograniczenia nierównościowe , natomiast to funkcje określające ograniczenia równościowe . W określeniu zbioru dopuszczalnego wy-różniliśmy jeszcze, często występujące w zdaniach praktycznych, ograniczenia kostkowe , oznaczymy je , chociaż formalnie rzecz biorąc są to ograniczenia nierównościowe. Zauważmy, że w celu uniknięcia niebezpieczeństwa określenia zbioru pustego, ograniczeń równościowych nie może być więcej niż Z oczywistego powodu, ograniczeń kostkowych też nigdy nie jest więcej niż n.
Zatem zbiór wariantów dopuszczalnych (1.9) jest iloczynem trzech zbiorów
Możemy teraz formalnie określić zadanie optymalizacji.
Wiele zadań praktycznych (nie wszystkie!) można w ten sposób zapisać.
Dlaczego zapisaliśmy zadanie minimalizacji?
Wystarczy więc rozważać tylko jeden z dwu operatorów ekstremalizacji. Do systemu definicji przyjętych w matematyce, lepiej pasuje minimalizacja i w zasadzie wszystkie rozważania teoretyczne prezentowane w literaturze dotyczą minimalizacji.
Zwrócimy teraz krótko uwagę na pewne własności funkcji minimalizowanej i konsekwencje przyjętej definicji zbioru dopuszczalnego.
W zapisanym ogólnym zadaniu optymalizacji ZO trzeba
Jest to wymaganie porównania wszystkich wariantów (wektorów) x ze zbioru dopuszczalnego D i znalezienia takiego wariantu dopuszczalnego, , którego ocena, , w porównaniu ze ocenami wszystkich wariantów dopuszczalnych jest nie większa, . Tak określony wektor, w opracowaniach dotyczących optymalizacji nazywa się punktem minimum globalnego funkcji f na zbiorze D, bo przy jego ustalaniu porównujemy wszystkie punkty dopuszczalne.
Jaka jest konsekwencja przyjęcia takiej terminologii? Popatrzmy na Rys. 1.6 przedstawiający funkcję jednej zmiennej. Obok minimum globalnego w punkcie ma ona tzw. minimum lokalne w punkcie . Dokładna definicja jest następująca:
Zauważmy, że zgodnie z tymi definicjami – punkt minimum globalnego jest najlepszym z minimów lokalnych.
W przedstawionym ogólnym zadaniu optymalizacji szukamy wariantu dopuszczalnego minimalizującego funkcję celu. Takie wymaganie nie występuje w każdym zadaniu optymalizacji. Czasami ważna jest tylko wartość optymalna funkcji oceniającej, natomiast argumenty optymalizujące – nie są interesujące. Rozważa się wtedy zadanie prostsze:
Funkcje minimalizowane mogą być różne, a ich zachowanie zaskakujące. Wygodnym narzędziem pozwalającym zorientować się co nas może czekać w świecie minimalizacji, a także wyrabiającym intuicję są dla funkcji dwu-argumentowych wykresy poziomicowe (mapy).
Takim wykresem posłużymy się do ustalenia ile minimów lokalnych ma funkcja
w zbiorze
Zauważmy, że funkcja f i funkcje na pierwszy rzut oka nie sprawiają wrażenia, że geometria zbiorów przez nie wyznaczonych jest tak skomplikowana. Zauważmy, że wszystkie minima lokalne (w tym przykładzie) wynikają z obecności ograniczeń, czasami mówi się, że są indukowane przez ograniczenia.
Zastanówmy się teraz przez chwilę nad strukturą zbioru dopuszczalnego (1.9). Jest on iloczynem trzech zbiorów: Naszkicujmy te zbiory.
Narysowany zbiór D zaznaczony na czarno jest „mały” i na dodatek składa się z dwu rozłącznych części, które nie mają wnętrza („nie mają punktów w środku”). Widać, że najbardziej restrykcyjne są ograniczenia równościowe. Bez nich, omawiany zbiór dopuszczalny byłby spójny (składałby się z jednej części) i tak jak zbiór z rysunku poprzedniego miał niepuste wnętrze.