Podręcznik
Node Package Manager
Inicjalizacja npm
Aby zainicjalizować obsługę pakietów dla danego projektu, należy otworzyć wiersz poleceń w folderze odpowiadającym temu projektowi, a następnie wpisać polecenie:
Polecenie to skutkuje wykonaniem pewnych czynności, dzięki którym bieżący projekt przybierze postać nowego pakietu (w szczególności – zostanie stworzony plik package.json, opisujący ten nowy pakiet). W rezultacie, po pierwsze, będzie można importować i wykorzystywać inne pakiety za pomocą npm; po drugie, w przyszłości będzie można ten nowo utworzony pakiet udostępnić za pomocą npm.
Po wywołaniu polecenia npm init, oprogramowanie npm zada szereg pytań dotyczących nowo powstałego pakietu, w szczególności:
- o nazwę – domyślnie: nazwa bieżącego folderu;
- o wersję – domyślnie: 1.0.0;
- o plik entry point, czyli „główny” moduł, który zostanie zaimportowany, gdy ten pakiet zostanie w przyszłości wczytany za pomocą polecenia require – domyślnie: index.js, jeśli taki plik istnieje;
- o licencję – domyślnie: licencja Internet Systems Consortium (ISC).
a także o inne informacje, których podanie nie jest konieczne, jak m.in.:
- opis,
- repozytorium git,
- słowa kluczowe,
- autor.
Aby uniknąć odpowiadania na wyżej wymienione pytania i przyjąć wszystkie domyślne wartości, można skorzystać z opcji --yes:
albo krócej:
Plik package.json
Plik package.json zawiera różne informacje, potrzebne do działania npm, w szczególności: informacje o bieżącym pakiecie oraz listę wszystkich pakietów, które są w nim wykorzystywane. W wielu sytuacjach plik package.json jest zarówno odczytywany, jak i modyfikowany automatycznie przez npm. Przykładowa zawartość pliku package.json:
"name": "my_package",
"version": "1.0.0",
"private": true,
"scripts": {
"start": "node ./bin/www"
},
"dependencies": {
"cookie-parser": "~1.4.4",
"debug": "~2.6.9",
"express": "~4.16.1",
"http-errors": "~1.6.3",
"morgan": "~1.9.1",
"pug": "2.0.0-beta11"
}
}