Podręcznik
3. Układy trójfazowe
3.6. Połączenia trójfazowe generatora i odbiornika
Układ napięć fazowych generatora może być połączony bądź w gwiazdę bądź w trójkąt. Schemat obu połączeń przedstawiony jest na rys. 3.6
Rys. 3.6. Połączenia faz generatora trójfazowego w a) gwiazdę, b) trójkąt
Przy połączeniu trójkątnym generatora odbiornik jest zasilany napięciem międzyfazowym trójprzewodowym. Przy połączeniu generatora w gwiazdę napięcie zasilające jest napięciem fazowym a liczba przewodów może być równa trzy bądź cztery (przy czterech przewodach zasilających jednym z nich jest przewód zerowy, zwany również przewodem neutralnym).
W układzie trójfazowym odbiornik zawiera również trzy fazy, przy czym może być on połączony w gwiazdę lub w trójkąt. Oba sposoby połączenia odbiornika przedstawione są na rys. 3.7.
Rys. 3.7. Odbiornik trójfazowy połączony w a) gwiazdę, b) trójkąt
W zależności od sposobu połączenia generatora i odbiornika można w układach trójfazowych wyróżnić cztery rodzaje połączeń. Są to:
- generator i odbiornik połączone w gwiazdę (układ gwiazdowy)
- generator i odbiornik połączone w trójkąt (układ trójkątny)
- generator połączony w gwiazdę a odbiornik w trójkąt
- generator połączony w trójkąt a odbiornik w gwiazdę.
Z punktu widzenia metodyki analizy obwodów istotne są tylko dwa pierwsze rodzaje połączeń. Dwa pozostałe są wtórne względem pierwszych i nie wnoszą nowych elementów do metody analizy (poprzez odpowiednie transfiguracje odbiornika mogą być sprowadzone do jednego z dwu pierwszych wymienionych połączeń).