Podręcznik
Bazy danych
Konfiguracja MySQL
MySQL to system zarządzania relacyjnymi bazami danych za pomocą języka SQL. Aby móc z niego korzystać, należy zainstalować i skonfigurować oprogramowanie dostępne pod adresem:
W ramach zarządzania bazami danych za pomocą systemu MySQL rejestruje się „użytkowników” (ang. users) i nadaje im różne uprawnienia. Bezpośrednio po instalacji oprogramowania MySQL zarejestrowany jest użytkownik root, dysponujący pełnymi uprawnieniami.
Innym użytkownikom, rejestrowanym na potrzeby rozwijanych aplikacji, należy nadawać minimalne niezbędne zestawy uprawnień; w szczególności, należy unikać dawania osobom korzystającym z aplikacji ryzykownych możliwości, które ma użytkownik root (takich jak odczytywanie lub usuwanie wszystkich danych w bazie).
W celu konfiguracji systemu MySQL należy m.in.:
- określić port, pod którym serwer będzie udostępniał funkcje systemu MySQL (domyślnie: 3306);
- ustawić hasło dla użytkownika root.
Aby było możliwe korzystanie z systemu MySQL, musi być uruchomiony tzw. serwer MySQL (ang. MySQL server). Bezpośrednio po instalacji oprogramowania MySQL może on być uruchomiony automatycznie, natomiast do ręcznego uruchamiania serwera MySQL służy program mysqld. Pierwsze uruchomienie serwera może też wymagać dodatkowych czynności inicjalizacyjnych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w dokumentacji oprogramowania MySQL:
Częścią oprogramowania MySQL jest program mysql, obsługiwany w wierszu poleceń, umożliwiający wykonywanie poleceń w języku SQL. Aby go uruchomić, łącząc się z lokalnym serwerem (localhost) jako użytkowik root, należy w wierszu poleceń wywołać następujące polecenie:
(zakładając, że program mysql jest „widoczny”, np. w systemie Windows – że odpowiednia ścieżka jest dodana do zmiennej środowiskowej Path.)
W powyższym poleceniu:
- -h (skrót od host) poprzedza nazwę serwera;
- -u (skrót od user) poprzedza nazwę użytkownika;
- -p (skrót od password) sygnalizuje, że uwierzytelnienie użytkownika ma się odbyć poprzez podanie hasła, ale hasło to podaje się po wywołaniu powyższego polecenia (nie jako kolejny argument wejściowy).
Jeśli istnieje już jakaś baza danych (np. o nazwie jb_db) to można jej nazwę podać jako argument przy uruchomieniu programu mysql, aby od razu się do niej podłączyć:
Wbrew pozorom, w powyższym poleceniu jb_db, następujące po -p, nie zostanie zinterpretowane jako hasło, tylko jako nazwa bazy danych. Pytanie o hasło pojawi się dopiero po wywołaniu powyższego polecenia.
Po uruchomieniu programu mysql można wykonywać różne polecenia w języku SQL:
Program mysql wymaga zakończenia każdego polecenia średnikiem. Gdy zabraknie średnika, program będzie oczekiwał kontynuacji polecenia w kolejnym wierszu (co może ułatwić wpisywanie długich poleceń).
Darmowe oprogramowanie phpMyAdmin umożliwia wykonywanie operacji na bazach danych MySQL (tworzenie tabel, wyświetlanie i modyfikowanie ich zawartości itp.) za pomocą graficznego interfejsu użytkownika. W różnych systemach operacyjnych jego użycie może jednak wymagać instalacji dodatkowego oprogramowania.
Więcej informacji: