Podręcznik

2. Kryptografia

2.5. Ataki kanału bocznego (side-channel)

Ataki side-channel wykorzystują informację dodatkową jaka może generować się w trakcie wykonywania algorytmów kryptograficznych czy też transmisji danych. Dwa praktyczne, choć znacznie uproszczone przykłady to:

  • Ujawnienie długości danych, która w pewnych przypadkach może być dowodem ich posiadania – załóżmy, że posiadamy album z piracką muzyką składający się z K plików o określonej długości. Po zaszyfrowaniu algorytmem ujawniającym tylko ich długość można dowieść z pewnym, dużym prawdopodobieństwem, że jest to ten konkretny zbiór tylko na podstawie zestawu długości plików.
  • Atak na weryfikację hasła – załóżmy, że algorytm weryfikujący poprawność hasła zwraca błąd po pierwszym niepoprawnym znaku. Analizując sukcesywnie różnice w czasie spowodowane tym faktem jesteśmy w stanie odgadywać kolejne znaki hasła (CVE-2014-0984). [11] Analogicznie, może to dotyczyć weryfikacji sygnatur (CVE-2019-10071). [12]

Ataki tego typu znacznie częściej wykorzystywane są w świecie ataków na sprzęt zawierający komponenty kryptograficzne - przykładem może być atak na popularne klucze Yubico.