Podręcznik

2. Kody numeryczne i arytmetyka cyfrowa

2.1. Kody numeryczne

Kod numeryczny (lub inaczej kod liczbowy, kod arytmetyczny, zapis liczbowy, notacja liczbowa, lub system zapisu liczb). Jeśli zbiorem obiektów kodowanych V1 są liczby to kod nazywamy kodem numerycznym Typowe alfabety V2 dla kodu numerycznego to V2 = {0,1}, V2 = {1,2,3,4,5,6,7}, V2 = {0,1,2,3,...,9}, V2 = {0,1,...,9, A, B, C, D, E,  F} a w kryptografii V2 = {abc, ..., z}.

W tym momencie mogłoby się zrodzić w umyśle Uważnego Czytelnika straszliwe podejrzenie, że na świecie mamy tylko 2 kategorie kodów kody alfanumeryczne i numeryczne. Na szczęście nie grozi nam nuda i mamy jeszcze wiele, wiele różnych rodzajów kodów np. kody paskowe (inaczej kreskowe). W kodach paskowych (są różne rodzaje tych kodów ale wszystkie są kodami o stałej długości słowa kodowego) obiektami kodowanymi są np. towary znajdujące się w handlu a literami alfabetu, w którym zapisujemy słowo kodowe są paski o różnej grubości (grubość paska jest ściśle związana z jedną z cyfr 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 . Przykładem takiego kodu jest np. kod EAN 13 .

O wartości i praktycznej przydatności kodu numerycznego czyli zapisu liczbowego decyduje łatwość wykonywania pięciu elementarnych działań na reprezentowanych danym zapisem liczbach. Konkretnie chodzi o działanie wyznaczania liczby przeciwnej do danej liczby (działanie jednoargumentowe), dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia liczb (działania dwuargumentowe). Bardzo istotna jest również łatwość porównywania liczb w danym zapisie. Pewnego komentarza wymaga tu sformułowanie "łatwość wykonywania", które oznacza łatwość realizacji algorytmu przez człowieka lub przez hardware albo software komputera.