Podręcznik
3. Kody alfanumeryczne
3.1. Uwagi wstępne
Jeśli zbiorem obiektów kodowanych V1 jest zbiór znaków to kod : V1 → V*2 (dla ustalonego alfabetu V2 na ogół binarnego) nazywamy kodem alfanumerycznym (ang. alphanumeric code).
W tym podrozdziale poznamy szereg binarnych kodów alfanumerycznych. Najpopularniejsze binarne kody alfanumeryczne to ośmiobitowy kod ASCII (American Standard Code for Information Interchange) i szesnastobitowy kod Unicode. Są to oczywiście kody o stałej długości słowa kodowego.
Znany każdemu telegrafiście i harcerzowi kod Morse'a jest również kodem alfanumerycznym binarnym ale kodem zmiennej długości. Kody alfanumeryczne ASCII zmiennej długości mają specyficzne zalety opisane bliżej w podrozdziale o kompresji danych.
Kod ASCII został wprowadzony w USA w 1963 roku jako kod 7 bitowy. Kod ASCII w swej podstawowej wersji jest więc w zasadzie 7-mio bitowym kodem ale uzupełnionym z reguły bitem parzystości. Jako kod 8 bitowy ma jednak szereg odmian tzw. wersji narodowych.
Kod ASCII jest równoważny z kodem ISO-7 (ISO to skrót od International Organization for Standardization) . Kod ISO-7 został opisany w normie ISO 646 wydanej w roku 1973. Norma ISO 646 przewiduje wprowadzenie znaków narodowych co wiąże się z rozszerzeniem kodu ASCII do kodu 8 bitowego
ISO-8859-2 to ogólnie już przyjęty standard kodowania polskich liter wg polskich norm PN stanowiący rozszerzenie ASCII.
Kod alfanumeryczny UNICODE jest standardem ISO/IEC-10646. Jest to kod 16 bitowy (pierwsza wersja) lub 31 bitowy (druga wersja). UNICODE umożliwia zapisanie wszystkich znaków z alfabetów narodowych (również cyrylicy, alfabetu chińskiego i alfabetu japońskiego)
Kod ASCII w wersji podstawowej koduje 128 znaków. Pierwsze 33 znaki (uporządkowane wg wartości w kodzie NKB słowa kodowego to tzw. znaki sterujące takie jak CR (Carriage Return czyli „powrót karetki”) lub LF (Line Feed czyli „od nowego wiersza”). Służą one do sterowania systemem drukowania lub wyświetlania znaków. Pozostałe znaki to m.in. małe i duże litery alfabetu angielskiego, cyfry, znaki przestankowe oraz kilka symboli matematycznych takich jak nawiasy i znak równości.