Podręcznik
Strona: | SEZAM - System Edukacyjnych Zasobów Akademickich i Multimedialnych |
Kurs: | Realizacje układów techniki cyfrowej |
Książka: | Podręcznik |
Wydrukowane przez użytkownika: | Gość |
Data: | sobota, 5 kwietnia 2025, 01:56 |
1. Tranzystory i inwertery
Układy elektroniczne techniki cyfrowej to obszerna klasa układów elektronicznych obejmująca nie tylko bramki i przerzutniki ale również przetworniki C/A i A/C, układy próbkująco-pamiętające, komparatory i bramki analogowe. Do układów elektronicznych techniki cyfrowej zaliczamy też układy generatorów przestrajanych napięciem czyli układy VCO (ang. Voltage Controlled Oscillator), cyfrowe układy PLL (ang. Phase Locked Loop) i wiele innych ważnych z praktycznego punktu widzenia układów.
1.1. Elementy układów elektronicznych
Elementy układów elektronicznych dzielimy na elementy bierne (opornik, kondensator, cewka, dioda) i elementy czynne, czyli tranzystory. Opornik to element wykazujący głównie opór, który można opisać prawem Ohma. Kondensator i cewka opisywane są prostymi równaniami różniczkowymi, a dioda jest elementem nieliniowym i opisywana jest tzw. wzorem Shockley’a. Tranzystor bipolarny przyjmujemy za element znany.
Ważnym pojęciem często wykorzystywanym w układach elektronicznych jest pojęcie modelu lub schematu zastępczego elementu. Schemat zastępczy pozwala sprowadzić problem analizy układu elektronicznego do problemu teorio-obwodowego. Najprostszy model tranzystora bipolarnego to tzw. model odcinkowo liniowy będący bardzo użytecznym uproszczeniem tzw. modelu Ebersa-Molla tranzystora. Ponieważ w układach elektronicznych techniki cyfrowej dominującą rolę odgrywają tranzystory typu MOSFET omówimy te tranzystory nieco dokładniej.
Tranzystor unipolarny MOS lub MOSFET. Skrót MOS (ang. Metal Oxide Semicoductor) opisuje trójwarstwową strukturę tranzystora MOS. Istnieją dwa zasadnicze rodzaje tranzystorów MOS tranzystory z kanałem typu N nazywane tranzystorami NMOS i tranzystory z kanałem typu P tzw. tranzystory PMOS. Jeśli w jednym układzie scalonym używamy jednocześnie tranzystorów NMOS i PMOS, to taki układ nazywamy układem CMOS (ang. Complementary MOS).
Model matematyczny tranzystora unipolarnego NMOS (modelem tym jest funkcja dwu zmiennych opisująca prąd drenu tranzystora ) jest następujący:
Zakładamy przy tym, że napięcie dren źródło oraz napięcie bramka źródło
.
Prąd drenu tranzystora PMOS opisywany jest tym samym wzorem, ale wszystkie parametry tzn. są ujemne. W opisie zakresów nasycenia i nienasycenia trzeba zmienić też kierunek nierówności.
Współczynnik (gdzie
lub
) można wyznaczyć za pomocą parametrów geometrycznych tranzystora wzorem
gdzie
Warto zwrócić uwagę, że oporność wejściowa tranzystora MOS jest bardzo duża i sterujemy tranzystor napięciowo.
Rys.1. Typowa charakterystyka drenowa tranzystora NMOS
Rys. 2. Schemat tranzystora NMOS i tranzystora PMOS
Rys. 3. Prądy i napięcia na tranzystorze a) NMOS b) PMOS w typowym układzie pracy inwertera lub wzmacniacza
1.2. Inwertery
Rys.4. Inwerter NMOS
Inwertery to najprostsze bramki realizujące działanie negacji. Z punktu widzenia układowego to wzmacniacze o odpowiednio ukształtowanej charakterystyce przejściowej. Dokładna analiza inwertera umożliwia ocenę danej techniki realizacji układów logicznych, np. czasów opóźnienia tp wprowadzanych przez bramkę.
Zastępując obciążenie w układzie pokazanym na rys. 3 tranzystorem NMOS uzyskujemy inwerter NMOS pokazany na rys.4.
Inwerter CMOS pokazany jest na rys. 5. Zbudowany jest on z dwu tranzystorów: tranzystora sterującego typu NMOS (na dole) i tranzystora obciążającego typu PMOS (na górze). Głównym czynnikiem decydującym o opóźnieniu bramki jest pojemność wejściowa Cwe współpracującego z inwerterem układu.
Rys. 5. Inwerter CMOS
Wyznaczymy charakterystykę przejściową inwertera CMOS przedstawionego na rys.5 dla trzech wartości napięcia zasilania U DD: 9 V , 5 V i 3 V.
Przyjmiemy następujące dane tranzystorów:
UTn 1 V , 10 A/V2 , C 8, 4 1015 F (tzw. pojemność jednostkowa warstwy tlenku)
W zakresie napięć wejściowych poniżej napięcia progowego U Tn tranzystor z kanałem N jest odcięty, zaś tranzystor z kanałem P jest włączony. Napięcie wyjściowe wynosi wtedy U DD .
Dla napięć wejściowych nieco wyższych od napięcia progowego U Tn tranzystor Tn jest włączony i napięcie wyjściowe jest wyznaczone przez podział napięcia pomiędzy tranzystory Tn i Tp . Dla niezbyt dużych napięć wejściowych, tranzystor Tn jest słabiej wysterowany niż Tp i dlatego Tn może przewodzić mniejszy prąd niż Tp . Należy spodziewać się więc, że napięcie wyjściowe będzie wysokie, czyli Tn pracował będzie w zakresie nasycenia, a Tp w zakresie nienasycenia.
W celu ułatwienia określenia obszarów pracy tranzystorów na rys.6. przedstawiono kilka charakterystyk tranzystora Tn i tranzystora Tp dla kilku wartości napięcia wejściowego. Z powodu podłączenia źródła tranzystora Tp do napięcia zasilania UDD charakterystyki tego tranzystora rozpoczynają się w punkcie (0,UDD ) i ze wzrostem napięcia wejściowego tranzystor ten przewodzi słabiej.
Rys.6. Charakterystyki tranzystorów Tn tranzystora Tp dla kilku wartości napięcia wejściowego UGS ,1 Uwe,1 , UGS ,1 Uwe,1 ; napięcie wejściowe wybiera jednoznacznie parę: gałąź charakterystyki tranzystora Tn , gałąź charakterystyki tranzystora Tp ; punkt przecięcia tych charakterystyk daje podział napięcia UDD na tranzystor górny i dolny
Ponieważ Idn Idp , więc
stąd
Przy wzroście napięcia wejściowego napięcie wyjściowe obniża się i punkt pracy tranzystora Tp wchodzi w obszar nasycenia. Nastąpi to wtedy, gdy UDSp UGSp UTp . Stąd
Uwy UDD Uwe UDD UTp
Uwy Uwe UTp
Podstawiając ten warunek do opisu II części charakterystyki przejściowej otrzymuje się współrzędne punktu granicznego
U 'wy UweT UTp
Dla U DD 9 V | UweT 3, 75 | U'wy 4, 75 |
U DD 5 V | UweT 2,18 V | U'wy 3,18 V |
U DD 3 V | UweT 1,39 V | U'wy 2, 39 V |
III odcinek charakterystyki wynika z pracy obydwu tranzystorów w zakresie nasycenia. Ponieważ uproszczony model tranzystora MOS, umożliwiający wyznaczenie analitycznej postaci wyrażeń opisujących poszczególne odcinki charakterystyki przejściowej, nie uwzględnia konduktancji wyjściowej w zakresie nasycenia, wynikającej ze skracania kanału, więc wzmocnienie w tym zakresie jest nieskończone.
Z bilansu prądów
n(Uwe UTn )2
n(Uwe UDD UTp )2
otrzymuje się
W rzeczywistości wzmocnienie to jest ograniczone i jest rzędu kilkuset zależnie od konduktancji wyjściowej obu tranzystorów.
Obniżenie napięcia wyjściowego powoduje wejście punktu pracy tranzystora Tn w obszar nienasycenia. Następuje to przy Uwe UweT oraz U wy' ' UweT UTn
IV odcinek charakterystyki przejściowej wynika z pracy tranzystora Tn w obszarze nienasycenia oraz Tp w obszarze nasycenia.
stąd
Gdy napięcie wejściowe przekroczy poziom UDD UTp , następuje zatkanie tranzystora Tp i napięcie wyjściowe wynosi 0. Tak wyznaczone charakterystyki przejściowe dla różnych napięć zasilania przedstawiono na rys. 7.
Warto zauważyć, że układy CMOS mogą pracować przy różnych napięciach zasilania oraz że duża asymetria w wartościach parametrów obu tranzystorów (wynikająca z różnic ruchliwości dziur i elektronów) nie powoduje zbyt dużego przesunięcia strefy przejściowej w stosunku do połowy napięcia zasilania. Wynika to z kwadratowej zależności prądu drenu od napięcia bramki tranzystora, co powoduje, że w wyrażeniu na U weT stosunek n / pwystępuje pod pierwiastkiem, co wyraźnie redukuje jego wpływ na U weT
Wyznaczymy teraz przebiegi napięcia wyjściowego inwertera CMOS przedstawionego na rys. 5 obciążonego identycznym inwerterem i sterowanego skokiem napięcia: a) od 0 V do U DD , b) od U DD do 0 V, dla trzech wartości napięcia zasilania U DD : 9 V, 5 V, 3 V.
Na wstępie należy wyznaczyć pojemność wejściową inwertera obciążającego. Pojemność bramka-źródło tranzystora MOS jest zależna od punktu pracy i zmienia się od Cg dla zakresu nasycenia poprzez wartości pomiędzy
Cg a
Cg dla zakresu nienasycenia aż do 0 V w obszarze zatkania. Ponadto należy uwzględnić pojemność bramka-dren i pojemność bramka podłoże. Dla zakresu nienasycenia pojemność bramka-dren zmienia się w granicach od 0 do
Cg , zaś w obszarach nasycenia i zatkania jest w pierwszym przybliżeniu pomijalna. Pojemność bramka-podłoże w zakresie przewodzenia jest pomijalna, a w obszarze zatkania jest mniejsza od Cg z powodu występowania warstwy zubożonej pod bramką. Dokładne uwzględnienie wszystkich tych pojemności jest możliwe w analizie komputerowej. Do obliczeń analitycznych wygodnie jest przyjąć uśrednioną wartość pojemności wejściowej. W pierwszym przybliżeniu można przyjąć , że pojemność wejściowa jest równa dwóm pojemnościom wejściowym tranzystora w zakresie nasycenia, czyli
Rys. 7. Charakterystyki przejściowe inwertera CMOS dla różnych napięć zasilania
a) odpowiedź inwertera CMOS na skok napięcia wejściowego od 0 V do U DD jest określona w głównej mierze przeładowywaniem pojemności wejściowej inwertera obciążającego przez włączony tranzystor z kanałem n (tranzystor Tp zatyka się).
Na rys. 8 przedstawiono schemat zastępczy układu po komutacji oraz trajektorię punktu pracy tranzystora Tn .
W pierwszej fazie po komutacji tranzystor Tn pracuje w zakresie nasycenia i przewodzi stały w przybliżeniu prąd drenu
id n (uwe UTn )2
n (UDD UTn)2
Rys. 8. Schemat zastępczy układu inwertera CMOS po przełączeniu (po skoku napięcia na wejściu) oraz trajektoria punktu pracy tranzystora Tn
Rozładowywanie pojemności wejściowej stałym prądem przebiega według zależności
uwy (t) U DD t UDD
(U DD UTn)2 t
Tranzystor Tn wejdzie w zakres nienasycenia w momencie, gdy napięcie wyjściowe osiągnie wartość
uwy (t ) uwe UTn U DD UTn czyli, gdy
stąd
Wartości t w zależności od U DD wynoszą
Dla t t tranzystor Tn pracuje w zakresie nienasycenia
id n [uwe UTnuwy ] n [UDD UTnuwy
]
stąd
Po rozwiązaniu powyższego równania różniczkowego otrzymuje się
Stałą K wyznacza się z warunku ciągłości napięcia wyjściowego w chwili t
uwy (t1 ) UDD UTn
stąd
oraz
Rys. 9. Przebieg napięcia podczas włączania inwertera CMOS dla różnych napięć zasilania (narastające zbocze przebiegu wejściowego)
Napięcie wyjściowe spadnie do wartości 0,1 U DD po czasie
Wartości tego czasu wynoszą odpowiednio
Przebiegi napięć podczas włączania inwertera CMOS dla różnych napięć zasilania przedstawiono na rys. 9.
b) W analogiczny sposób wyznacza się przebieg napięcia wyjściowego przy wyłączaniu inwertera CMOS. Zostaje wówczas nagle włączony tranzystor Tp i wyłączony tranzystor Tn . Pojemność wejściowa Cwe inwertera obciążającego jest wówczas ładowana prądem płynącym przez Tp .
W pierwszej fazie Tp jest nasycony. Prąd ładowania pojemności wejściowej wynosi
Przebieg napięcia wyjściowego jest wtedy liniowy
Faza ta trwa do momentu wejścia punktu pracy tranzystora Tp w obszar nasycenia, czyli do momentu t , gdy
UDSp uwy (t3 ) UDD UGSp UTp UDD UTp UDD UTp
czyli
uwy (t3 ) UTp 1 V
Stąd
Wartości t wynoszą odpowiednio:
Od momentu t tranzystor Tp pracuje w zakresie nienasycenia
Napięcie wyjściowe zmienia się według zależności
Napięcie wyjściowe osiąga wartość 0,9 U DD po czasie t
Przebiegi napięcia wyjściowego dla różnych napięć zasilania przedstawiono na rys. 10.
Rys. 10 Przebieg napięcia podczas wyłączania inwertera CMOS dla różnych napięć zasilania (opadające zbocze sygnału wejściowego)
2. Bramki i przerzutniki
Bramki i przerzutniki
2.1. Bramki logiczne
Bramki logiczne służą do realizacji układów logicznych (kombinacyjnych lub sekwencyjnych), które tworzą z kolei bardziej złożone systemy cyfrowe takie jak np. układy PLD, pamięci czy mikroprocesory. Nie jest przesadą stwierdzenie, że obecnie układy bramek logicznych są najważniejszą kategorią układów elektronicznych. Cyfrowe przetwarzanie informacji stało się bowiem dominującym standardem we współczesnej elektronice, jest dokładne i znacznie odporniejsze na zakłócenia niż przetwarzanie analogowe.
Bramki logiczne są na ogół wielowejściowymi i jednowyjściowymi układami elektronicznymi nieliniowymi, w których sygnałami wejściowymi i wyjściowymi są sygnały napięciowe reprezentujące 0 i 1 logiczną jako poziomy napięć. Taki sposób reprezentacji 0 i 1 nie jest jedynie możliwym, ale jest najczęściej stosowany w praktyce i nosi nazwę kodowania potencjałowego. Z reguły przyjmowana jest tzw. dodatnia konwencja reprezentacji bitów, tzn. 0 reprezentujemy jako napięcie niskie (oznaczane z reguły symbolem L od ang. low) a 1 jako napięcie wysokie (H od ang. high).
Rys.1. Bramka NOR w technice CMOS
Podstawowymi parametrami bramek są: szybkość opisywana przez czas propagacji t p sygnału cyfrowego przez bramkę oraz moc pobierana ze źródła zasilania PD . Miarą jakości bramki jest iloczyn t p PD podawany na ogół w pJ. Ważnym parametrem bramki charakteryzującym możliwości tworzenia z bramek rozbudowanych sieci jest tzw. obciążalność bramki (lub jak czasem mówimy wzmocnienie logiczne), która mówi do ilu co najwyżej wejść możemy dołączyć jedno wyjście bramki. Najlepiej jednak własności łączeniowe bramek logicznych opisują charakterystyki statyczne bramki, a ściślej charakterystyki statyczne inwertera podstawowego dla danej techniki układowej realizacji bramek. Podstawowymi charakterystykami statycznymi są charakterystyka przejściowa, charakterystyka wejściowa i dwie charakterystyki wyjściowe dla niskiego i wysokiego stanu napięcia na wejściu .
Jest wiele podstawowych rodzin układów logicznych jak układy TTL (ang. Transistor Transistor Logic) w różnych odmianach oraz układy ECL (ang. Emmiter Coupled Logic), ale obecnie najważniejszą rodziną układów są układy wykorzystujące tranzystory MOS a dokładniej układy CMOS (ang. Complementary Metal Oxide Semoconductor). Bramki NOR i NAND w technice CMOS pokazane są na rys.1 i 2.
Rys.2. Bramka NAND w technice CMOS
2.2. Przerzutniki
Słowo przerzutnik ma 2 znaczenia. Pierwsze już poznaliśmy. Przerzutnik to użyteczny automat elementarny lub układ sekwencyjny definiowany zależnie od typu (mamy np. przerzutniki typu D czy J-K). Czasami żeby podkreślić to znaczenie słowa przerzutnik mówimy: przerzutnik cyfrowy.
W drugim znaczeniu przerzutnik to układ elektroniczny. Z punktu widzenia układów elektronicznych przerzutniki (nazywane też multiwibratorami) dzielimy na:
- przerzutniki bistabilne
- przerzutniki monostabilne (uniwibratory)
- przerzutniki astabilne
Przerzutnik bistabilny (ang. flip-flop) to układ mający dobrze określone dwa stany stabilne.
Rys. 1. Zasadniczy pomysł na przerzutnik bistabilny: dwa inwertery w układzie dodatniego sprzężenia zwrotnego
Rys.2. Przerzutnik zbudowany z 2 bramek NAND z dwoma wejściami zapalającym (poziomem aktywnym jest poziom niski) i gaszącym
(poziomem aktywnym jest poziom niski)
Rys. 3. Przerzutnik zbudowany z 2 bramek NOR z dwoma wejściami: zapalającym (poziomem aktywnym jest poziom niski) i gaszącym
(poziomem aktywnym jest poziom niski)
Rys. 4. Przerzutnik CMOS: dwa inwertery w układzie dodatniego sprzężenia zwrotnego
Przerzutnik monostabilny (ang. univibrator, monostable multivibrator) to układ mający jeden stan stabilny, w którym układ może przebywać dowolnie długo, i stan quasi-stabilny, w którym układ przebywa tylko przez pewien czas.
Przerzutnik astabilny (ang. astable multivibrator) to układ mający 2 stany quasi-stabilne.
Rys. 5. Przerzutnik NMOS: dwa inwertery w układzie dodatniego sprzężenia zwrotnego
Przerzutniki astabilne są takimi układami elektronicznymi, w których można wyróżnić dwa tzw. quasi-stabilne stany układu. Oznaczmy te stany przez s i s . Układ pozostaje w stanie s przez czas T1 , a następnie przechodzi regeneracyjnie dzięki silnemu dodatniemu sprzężeniu zwrotnemu do stanu s . W stanie s układ pozostaje przez czas T2 , po czym regeneracyjnie zmienia stan na s i cykl pracy układu się powtarza. Przerzutniki astabilne są więc w gruncie rzeczy układami generacyjnymi. Wymagane opóźnienia T1 i T2 uzyskuje się z reguły za pomocą prostych układów przeładowania pojemności. Najczęściej są to układy RC lub układy ładowania pojemności stałym prądem. Układy z indukcyjnościami stosuje się stosunkowo rzadko. Uzyskiwane na wyjściu przerzutnika przebiegi napięciowe mają na ogół charakter fali prostokątnej lub trójkątnej. Chwile regeneracyjnych przerzutów wyznaczane są przez momenty, w których przebieg napięciowy wykładniczo lub liniowo zmienny osiąga ustalony próg komparacji.
Generatory przestrajane napięciem, czyli tzw. układy VCO (ang. voltage controlled oscillator) są na ogół przerzutnikami astabilnymi, w których czasy opóźnienia T1 i T2 zależą od napięcia sterującego. Na ogół konstruuje się układy VCO o liniowej zależności częstotliwości przebiegu generowanego fg 1/(T1 T2 ) od napięcia sterującego. Różnorodność zastosowań układów VCO (np. układy PLL, przetworniki A/C, modulatory) czyni z tych układów ważny, uniwersalny blok konstrukcyjny. Przerzutniki monostabilne, przerzutniki astabilne, generatory fali prostokątnej, generatory VCO oraz układy różniczkujące cyfrowo tudzież sterowane układy opóźniające tworzą obszerną kategorię układów zwaną układami uzależnień czasowych.
3. Układy analogowe techniki cyfrowej
Układy analogowe techniki cyfrowej
3.1. Wzmacniacze operacyjne
Wzmacniacz operacyjny (ang. operational amplifier) to wzmacniacz napięciowy o bardzo dużym wzmocnieniu ku i dwu wejściach oznaczanych symbolami „+” (tak zwane wejście nieodwracające) i „-” (tzw. wejście odwracające). Charakterystyczna dla wzmacniacza operacyjnego jest bardzo duża oporność wejściowa i bardzo mała wyjściowa. Wygodnie jest nawet przyjmować w rozważaniach pierwszego przybliżenia, że oporność wejściowa jest nieskończona a wyjściowa równa 0.
Oznaczenie wzmacniacza operacyjnego i jego charakterystyka przejściowa pokazane są na rys.1.
Rys.1. Wzmacniacz operacyjny i jego charakterystyka przejściowa, z uwzględnieniem efektu nasycania się wzmacniacza; Umax to maksymalne napięcie jakie może się pojawić na wyjściu wzmacniacza
Rys. 2. Układ wtórnika napięciowego zbudowany na wzmacniaczu operacyjnym
Na rys. 4. pokazany jest układ sumatora napięć na wzmacniaczu operacyjnym. Napięcie wyjściowe układu Uwy jest równe
Wynika to z bilansu prądów w węźle „-” i z faktu, że napięcie U w tym węźle jest bardzo bliskie zeru jest to tzw. „zero pozorne”.
Rys. 3. Wzmacniacz o wzmocnieniu zbudowany na wzmacniaczu operacyjnym
Rys. 4. Sumator analogowy
Rys. 5. Analogowy układ całkujący (tzw. integrator Millera)
Z kolei na rys.5. pokazany jest układ integratora Millera. Przez opornik R1 (a więc i kondensator C) płynie prąd ładując kondensator C , zatem napięcie na kondensatorze jest w chwili czasu t równe
3.2. Komparatory analogowe
Komparatory analogowe służą do porównywania napięć (por. rys. 6). Wejścia układu „+” i „-” są analogowe. Wyjście układu jest cyfrowe i jest opisane tak:
Jeśli Uwe Uwe , to na wyjściu mamy 1
Jeśli U+we Uwe , to na wyjściu mamy 0
Działanie komparatora polega więc na podaniu na wyjście jedynki, jeśli napięcie podane na we „+” jest wyższe niż napięcie podane na wejście „-”.
Układem porównującym napięcia jest we wszystkich komparatorach analogowych wzmacniacz różnicowy (wykonany w technice bipolarnej lub unipolarnej). Oporność wejściowa typowego układu komparatora jest na tyle duża, że można przyjmować, że układ komparatora nie obciąża współpracujących układów.. Układy wyjściowe komparatorów konstruowane są tak, że można je bezpośrednio łączyć z układami cyfrowymi.
Typowym klasycznym przykładem komparatora analogowego jest układ A 710. Komparatory analogowe są stosowane m.in. w konwerterach A/C.
Rys. 6. Komparator analogowy
4. Próbkowanie i konwertery C/A i A/C
Próbkowanie i konwertery C/A i A/C
4.1. Układy próbkująco-pamiętające
Układy próbkująco-pamiętające (ang. sample&hold) pobierają próbkę sygnału wejściowego i pamiętają ją aż do następnego próbkowania (por. rys.1.). Dla zagadnień związanych z próbkowaniem zasadnicze jest następujące twierdzenie o próbkowaniu:
Twierdzenie (Kotielnikowa-Shannona o próbkowaniu):
Niech dla pewnych liczby rzeczywistych dodatnich g i T oraz funkcji rzeczywistej f C(R) (funkcja ciągła), takiej że f L1 (R, l ) (funkcja całkowalna), spełnione będą warunki 2g oraz supp fˆ [g ,g ] (gdzie fˆ jest transformatą Fouriera funkcji f). Wówczas dla każdego t R mamy
Zbieżność szeregu (*) jest zbieżnością punktową.
Źródło sygnału sygnał z czasem ciągłym f : RR sygnał z czasem dyskretnym
Rys.1. Próbkowanie jednowymiarowego sygnału deterministycznego
Podobne twierdzenie można sformułować dla sygnałów losowych, a dokładniej dla procesów stochastycznych stacjonarnych w szerszym sensie.
Sens praktyczny powyższego twierdzenia jest taki, że przy spełnieniu pewnych warunków dotyczących sygnału (sygnałem jest funkcja f) potrafimy odtworzyć sygnał w dowolnym punkcie pobierając próbki sygnału dostatecznie gęsto. Niewiarygodne, przecież pomiędzy chwilami próbkowania sygnału nie oglądamy! No tak ale założenia o funkcji f są mocne, bardzo mocne. Częstotliwość, z którą trzeba co najmniej próbkować sygnał f, żeby móc odzyskać funkcję f, nazywa się częstotliwością Nyquista.
Rys. 2. Prosty układ próbkująco pamiętający a) oznaczenie schematowe b) rozwiązanie układowe
4.2. Konwertery cyfrowo-analogowe
Przetworniki cyfrowo-analogowe czyli konwertery C/A (ang. Digital to Analog Converters, w skrócie D/A) służą do zamiany słowa binarnego w ustalonym kodzie numerycznym - np. NKB - na odpowiadającą temu słowu wartość napięcia (por. rys 3.).
Konwertery C/A znajdują zastosowanie w komputerowych systemach pomiarowych, cyfrowym przetwarzaniu sygnałów, sprzęcie audio i automatyce.
Rys.3. Konwerter C/A
Rys.4. Współpraca mikroprocesora z przetwornikiem C/A; na wyjściu układu możemy mieć podłączoną np. żarówkę, grzałkę czy silnik elektryczny; zmieniając słowo binarne przesyłane do konwertera zmieniamy np. szybkość obrotową silnika elektrycznego
Prosty przetwornik cyfrowo-analogowy wykorzystujący sumator na wzmacniaczu operacyjnym pokazany jest na rys. 5. Zasada jego działania wynika wprost z zasady działania sumatora. Zakładamy, że oporniki dołączone do węzła „-” wzmacniacza operacyjnego mają wartości R1 R , R2 2R , R3 4R ,..., R 2n1 R . Klucze P0, P1,...,P(n-1) sterowane są n bitami przetwarzanego słowa binarnego an1 , an2 ,..., a0 . Jedynka włącza klucz, zero wyłącza. U ref oznacza napięcie referencyjne, czyli napięcie wzorcowe.
Wadą układu są duże różnice wartości oporników R1 , R2 ,..., Rn . Napięcie na wyjściu układu jest równe
Rys. 5. Prosty konwerter C/A
Innym (częściej stosowanym) układem przetwornika C/A jest tzw. przetwornik drabinkowy.
4.3. Konwertery analogowo-cyfrowe
Przetworniki analogowo-cyfrowe, czyli konwertery A/C albo konwertery D/A (ang. Digital to Analog Converters), służą do zamiany wartości analogowej napięcia na słowo binarne reprezentujące w ustalonym kodzie numerycznym wartość napięcia wejściowego. Mówimy, że konwerter jest n-bitowy, jeśli słowo wyjściowe konwertera jest n-bitowe.
Konwertery A/C znajdują zastosowanie w komputerowych systemach pomiarowych, cyfrowym przetwarzaniu sygnałów, sprzęcie audio i automatyce.
Koncepcyjnie najprostszym przetwornikiem A/C jest układ z bezpośrednim porównaniem nazywany również konwerterem typu flash. Układy tego typu należą do najszybszych. Typowy czas konwersji dla takiego układu jest rzędu 10 ns. Zasada działania jest następująca: Załóżmy dla uproszczenia, że napięcie wejściowe Uwe jest nieujemne i mniejsze równe od napięcia referencyjnego. Napięcie wejściowe podawane jest na układ 2n komparatorów i porównywane równolegle z pośrednimi napięciami wzorcowymi
uzyskanymi z dzielnika oporowego. Na wyjściu układu komparatorów analogowych pojawia się słowo kodowe 2n bitowego kodu temperaturowego, które translator kodu zamienia na odpowiadające mu słowo n-bitowe w kodzie NKB.
Rys. 6. Układ konwertera typu flash
Bardzo popularnym i często stosowanym konwerterem jest tzw. konwerter A/C z sukcesywną aproksymacją nazywany również konwerterem z porównaniem sukcesywnym. Schemat układu pokazany jest na rys. 7a). Układ przeprowadza konwersję napięcia Uwe w n krokach (w n taktach zegara), gdzie n jest liczbą bitów konwertera. Najpierw w rejestrze SAR ustawiane jest n-bitowe słowo 1000...0 czyli an1 1 i ak 0 dla k 0,1,..., n 2 , a następnie wynik konwersji C/A tego słowa porównywany jest z napięciem wejściowym Uwe . Jeśli słowo binarne jest za małe (tzn. konwersja na wartość analogową daje napięcie mniejsze od Uwe ), to pozostawiamy 1 na pozycji an1 na stałe (tzn. przyjmujemy an1 1), w przeciwnym razie ustawiamy na stałe an1 0 . Podobnie postępujemy z kolejnym bitem an2 . Podstawiamy an2 1 i sprawdzamy wynik konwersji słowa 11000...0 ustawiając zależnie od wyniku porównania bit an2 . Przebieg napięcia na wyjściu konwertera C/A wchodzącego w skład konwertera A/C z sukcesywną aproksymacją pokazany jest na rys. 7b). Po n taktach zegara wszystkie bity słowa an1an2 ...a0 są już prawidłowo ustawione.
a)
b)
Rys. 7. a) Konwerter A/C z sukcesywną aproksymacją; b) Przebieg napięcia na wyjściu konwertera C/A
Warto jeszcze wspomnieć o tzw. konwerterach . Są to układy osiągające dokładności przekraczające 20 bitów, doskonale nadające się do scalenia.
Istnieje dużo rozmaitego typu układów konwerterów. Zainteresowanych tym tematem odsyłamy do literatury [5]. Niektóre mikroprocesory jednoukładowe (mikrokontrolery) i mikroprocesory sygnałowe wyposażone są we własne przetworniki A/C (i niekiedy C/A umieszczone wewnątrz układu scalonego mikroprocesora.
Rys. 8. Najprostszy układ konwertera A/C z licznikiem modulo 2n
Układ przetwornika A/C na ogół współpracuje z układem próbkująco-pamiętającym (por. rys. 9.)
Rys. 9. Współpraca układu S/H z konwerterem A/C
4.4. Bramki analogowe i multipleksery analogowe
Bramka analogowa to elektroniczna realizacja najprostszego klucza mechanicznego. Klucz elektroniczny ma jednak 2 zalety, których nie ma klucz mechaniczny: jest bardzo mały i jest bardzo szybki. Bramki analogowe wykonuje się na ogół jako układy MOS. O ile rozwarcie bramki w układach tego typu można uznać za idealne, o tyle włączona bramka analogowa ma oporność różniczkową rzędu 100 . Jeśli 2n bramek analogowych wyposażymy w układ dekodera umożliwiający wybór jednej z bramek jako przekazującej sygnał na wyjście, to otrzymamy multiplekser analogowy
Rys. 10. Bramka analogowa