Podręcznik
Strona: | SEZAM - System Edukacyjnych Zasobów Akademickich i Multimedialnych |
Kurs: | Łącza światłowodowe - budżet mocy |
Książka: | Podręcznik |
Wydrukowane przez użytkownika: | Gość |
Data: | czwartek, 3 lipca 2025, 19:52 |
1. Wprowadzenie
Poniższy moduł powstał z myślą o osobach, które chciałyby zrozumieć podstawowe zjawiska występujące we łączach światłowodowych, wpływające na jakość i zasięg przesyłanego sygnału.
Autorem jest wieloletni wykładowca przedmiotu Telekomunikacja Optofalowa prowadzonego na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych – dr inż. Agnieszka Szymańska.
Materiały poza teorią uwzględniają wiele aspektów praktycznych pomocnych przy wykonywaniu projektów łącz światłowodowych, co ma ułatwić ich realizację. Czytelnik zanim przystąpi do lektury musi posiąść podstawową wiedzę z dziedziny fizyki i matematyki, nie wykraczającą poza pierwszy rok studiów na kierunkach technicznych oraz zapoznać się ze zjawiskiem dyspersji i tłumienia we włóknach światłowodowych. Polecam lekturę wcześniejszego modułu „Łącza światłowodowe – tłumienie i dyspersja”.
Poniższe materiały mogą stanowić dodatkową lekturę dla osób zaliczających przedmioty z zakresu propagacji fal w światłowodach. Są również doskonałym uzupełnieniem prowadzonych przeze mnie wykładów z takich przedmiotów jak Telekomunikacja Optofalowa czy Fizyczne Podstawy Transmisji i Przechowywania Informacji.
Efektem przestudiowania poniższych materiałów będzie opanowanie pojęć takich jak: bilans mocy, kompensacja dyspersji, światłowodowe siatki Bragga czy światłowody kompensujące dyspersję.
2. Sieci telekomunikacyjne
Obecnie sieci telekomunikacyjne tworzą niezwykle rozległą, nieregularną „pajęczynę”. Można je podzielić na poszczególne charakterystyczne elementy. Pierwszą z sieci (najmniejszą) jest sieć LAN (ang. Local-Area-Network), która łączy ze sobą niewielką liczbę użytkowników. Jak sama nazwa wskazuje jest to sieć lokalna obejmująca swoim zasięgiem nieduży obszar o średnicy od kilkudziesięciu metrów (budynek) do kilku kilometrów (niewielka miejscowość). Kolejną większą już siecią jest sieć MAN (ang. Metropolitan-Area-Network) będąca siecią miejską o zasięgu do około 80 km. Największymi strukturami sieci, budowanymi w dużych rejonach geograficznych są sieci WAN (ang. Wide-Area-Network) i GAN (ang. Global Area Network). Obejmujące łącza kontynentalne i transoceaniczne.
Sieci telekomunikacyjne dzielimy też ze względu na ilość kanałów: jednokanałowe i wielokanałowe. Odległość między kanałami wynosi 12,5 GHz, 25 GHz, 50 GHz, 100 GHz i 200 GHz (W praktyce najczęściej stosowanymi są 50 MHz i 100 MHz). Szerokość okna trzeciego w paśmie C zawiera się od 1530 nm do 1565 nm, co po przeliczeniu daje około pasmo o szerokości 4,5 THz. Przy odległości 100 GHz w światłowodzie propagowanych może być 45 fal, natomiast kiedy odległość zmnieszy się czterokrotnie do 25 GHz ilość kanałów wzrośnie do 180.
2.1. Topologie sieci
W zależności od stopnia złożoności sieci dzielimy według typu topologii na
- punkt-punkt
- gwiazda
- pierścień
- kratownica
- łączone
Na poniższym rysunku przedstawiono podstawowe topologie sieci
Rysunek 1 Schemat połączeń pomiędzy węzłami w topologii a) punkt – punkt, b) gwiazda, c) pierścień i d) siatka niepełna/siatka pełna.
W topologii gwiazdy (ang. ring) (Rys, 1b) poszczególne punkty są połączone z jednym punktem centralnym. Jednakże rozwiązanie to ma wadę, gdyż w przypadku awarii punktu środkowego cała sieć przestaje działać. W przypadku pierścienia (ang. ring) poszczególne punkty są połączone tworząc pierścień (Rys. 1c). Uszkodzenie tu jednego z połączeń (światłowodów) lub awaria w punkcie nie powoduje awarii całego systemu. Dodatkowym zabezpieczeniem przed awarią może być zastosowanie podwójnego lub poczwórnego pierścienia (zrównoleglenie światłowodów). Dzięki temu uzyskujemy optymalną protekcję. Najbardziej niezawodnym rozwiązaniem jest siatka niepełna/siatka pełna inaczej zwana kratownicą (ang. mesh) (Rys. 1d). Mamy tu do czynienia z połączeniami pomiędzy większością/wszystkimi urządzeniami. Takie rozwiązanie stosowane w przypadku sieci typu WAN, zapewnia niezawodne działanie, nawet uszkodzenie łącza w kilku miejscach nie zaburzy funkcjonowania sieci. Dane przesyłane są wieloma ścieżkami w zależności od obciążenia sieci. Oczywiście jest to rozwiązanie najdroższe. W zależności jakie są zadania stawiane sieci należy zastosować taką topologię, która będzie najbardziej optymalna. Można też zmodyfikować poszczególne topologie np. stosując rozwiązanie pierścienia z kilkoma dodatkowymi połączeniami.
2.2. Prowadzenie kabli
Kable światłowodowe prowadzone są głównie pod ziemią lub napowietrznie, wzdłuż istniejących szlaków komunikacyjnych, ze względu na dostępność miejsca i istniejącą infrastrukturę. Najczęściej kładzione są wzdłuż autostrad, dróg szybkiego ruchu, linii kolejowych lub wykorzystywane są linie energetyczne. Powyższe rozwiązania mają swoje wady i zalety. W przypadku sieci kładzionych pod ziemią, mamy do czynienia z wysokimi kosztami robocizny, problemem są różni właściciele gruntów i pozwolenia na budowę. Jednak takie sieci są trwałe (25 lat) i bardziej niezawodne niż sieci podwieszane wzdłuż sieci energetycznej. Napowietrznie kable prowadzimy na słupach wysokiego napięcia do 15 kV lub 110 kV. Kabel światłowodowy umieszcza się spiralnie wzdłuż przewodów odgromowych lub fazowych. Zaletami są tania i szybka instalacja, łatwy montaż nad terenami trudno dostępnymi np. rzekami. Jednakże ich żywotność jest dużo krótsza i wynosi od 7 do 15 lat. Poza tym narażone są na wyładowania atmosferyczne czy spadające konary drzew. Zatem ich awaryjność jest dużo większa.
3. Jakość przesyłanych sygnałów
Najpopularniejszym typem łącza optycznego jest łącze cyfrowe. Celem transmisji jest przesłanie - możliwie bezbłędnie - od nadajnika do odbiornika ciągu liczb.
Najprostsze rozwiązanie łącza cyfrowego wykorzystuje technikę IM-DD (ang. Intensity Modulation – Direct Detection). Tak jak pokazano to na poniższym rysunku, łącze optyczne składa się z nadajnika, światłowodu i odbiornika.
Rysunek 2 Schemat ideowy cyfrowego łącza optycznego. Kolorem czerwonym zaznaczono część optyczną, zaś niebieskim część elektryczną.
Przygotowany odpowiednio przez układy multipleksacji i kodowania, sygnał trafia do nadajnika optycznego. Sygnał optyczny generowany przez nadajnik jest następnie transmitowany światłowodem kwarcowym do odbiornika.
Sygnał optyczny, osłabiony tłumieniem światłowodu, z impulsami zniekształconymi efektami dyspersji, dopływa do odbiornika. W odbiorniku odbywa się detekcja bezpośrednia (ang. Direct Detection) na diodzie PIN, natomiast specjalne układy regeneracyjne przywracają kształt impulsom. Następnie odpowiednie układy elektroniczne rozprowadzają sygnał do innych elementów sieci telekomunikacyjnej.
Moc nadajnika, czułość odbiornika i tłumienie światłowodu decydują o długości łącza. Jeśli jednak zwiększamy długość światłowodu moc docierająca do odbiornika może być zbyt mała, a stopa błędu zbyt duża. Aby zwiększyć długość łącza stosuje się wtedy wzmacniacze optyczne i układy regeneracyjne.
Układy regeneracyjne impulsów typu 3R (ang. repeater, regenerator: retiming, reshaping, regenerating) zawierają odbiornik optyczny, układy elektroniki i nadajnik optyczny.
Odległości miedzy poszczególnymi elementami łącza są różne, zależą od pojemności łącza, mocy lasera, (wyniki ich wpływu przedstawione zostaną w dalszej części modułu) itp. Ogólnie przyjąć można, że:
- wzmacniacze optyczne EDFA rozmieszczane są co 30…120 km,
- odległość między regeneratorami jest w granicach 50…600 km,
- przy odległości między terminalami do 600 km nie jest wymagane użycie regeneratora.
Systemy długodystansowe do 10 000 km wymagają użycia wielu regeneratorów. Projektując takie systemy należy również uwzględnić szereg innych warunków.
3.1. Metody określania jakości przesyłanego sygnału
Metody określania jakości przesyłanego sygnału
3.2. Bitowa stopa błędu
W trakcie transmisji może dojść do wystąpienia przekłamań, aby przepływ informacji odbywał się w stabilny i poprawny sposób, ilość tych przekłamań nie może być zbyt duża. Dopuszczalny poziom błędnie zdekodowanych bitów określa współczynnik BER (ang. Bit Error Rate). Przy transmisji sygnału w postaci bitowej może dojść do następujących przekłamań: wysłane zostało „0”, natomiast odebrano „1” lub wysłano „1”, a odebrano „0”. Co można określić w następujący sposób:
gdzie
p0 – prawdopodobieństwem potraktowania „1” jako „0”;
p1 – prawdopodobieństwem potraktowania „0” jako „1”.
Inna z definicji przedstawia współczynnik BER jako stosunek błędnie przetransmitowanych bitów do wszystkich bitów, które wzięły udział w transmisji. Wartość współczynnika BER nie jest taka sama dla wszystkich łącz, jej wartość określają specjalne normy, gdzie opisano parametry poszczególnych standardów. Wartość współczynnika BER < 10-12 jest zgodna z zaleceniami zawartymi w normach ITU‑T G.987.1 – „Series G: Transmission Systems and Media, Sigital Systems and Networks”, 13.01.2010, i jej wartość oznacza, że transmisja może być uznana za poprawną, gdy nastąpi zaledwie jedno przekłamanie na miliard przetransmitowanych bitów.
3.3. Wykres oczkowy
Wykres oczkowy (ang. eye diagram) przedstawia nałożone na siebie wszystkie dopuszczalne (w danej sieci) kombinacje transmitowanych bitów (zer i jedynek). Kombinacje te tworzą charakterystyczny wykres przypominający oko. Schemat takiego wykresu z parametrami opisującymi go, przedstawiony został na poniższym rysunku:
Rysunek 3. Wykres oczkowy.
Charakterystycznymi wielkościami opisującymi wykres oczkowy są:
- szerokość wykresu oczkowego określająca przedział czasowy, w którym podczas próbowania nie występuje niebezpieczeństwo błędnego odczytu danych;
- rozwartość wykresu oczkowego opisana wzorem:
gdzie V'max, Vmax, V'min i Vmin oznaczają tak jak opisano na powyższym wykresie;
- margines szumowy , opisany wzorem:
- nachylenie wykresu oczkowego wskazujące odporność sieci na błędy w dziedzinie czasu;
- czas narastania sygnału CNS, opisany poniższą zależnością:
gdzie:
T20-80 – czas narastania sygnału od 20% do 80% jego maksymalnej wartości;
zniekształcenie czasowe ΔT, które obrazuje wymiar fluktuacji fazy sygnału;
- współczynnik ekstynkcji EX, który obrazuje stosunek średniej wartości poziomu wysokiego sygnału, do średniej wartości poziomu niskiego sygnału.
Rysunek 4. Przykładowe wykresy oczkowe dla łącz telekomunikacyjnych.
Na powyższym rysunku przedstawione zostały wykresy oczkowe dla przykładowych łączy telekomunikacyjnych. Analizując wyżej opisane parametry możemy dokładnie określić poprawność działania łącza.
3.4. Efektywność widmowa
i jest określana następująco:
gdzie
Rb – szybkość transmisji [bit/s];
B – szerokość pasma częstotliwości zajmowanego przez sygnał zmodulowany [Hz];
T – odstęp jednostkowy modulacji [s];
M – wartościowość modulacji.
Korzystając z wykresu zamieszczonego na Rysunku 3 oblicz wielkości charakteryzujące wykresy oczkowe zamieszczone na Rysunku 4.
Wyznacz efektywność widmową wiedząc, że szybkość transmisji wynosi 10 Gbit/s, a szerokość pasma 1 GHz.
Maksymalna efektywność widmowa wynosi 14 bit/s/Hz, szerokość pasma 714 MHz. Wyznacz maksymalną szybkość transmisji w tym łączu.
3.5. Czułość odbiorników
Czułość odbiorników
3.6. Odbiornik idealny
Czułość odbiorników analogowych opisana jest stosunkiem sygnału do szumu SNR (ang. ignal-to-noise-ratio).
Czułość odbiorników cyfrowych w systemie on-off keying opisana jest minimalną mocą optyczną - np. liczbą fotonów - dla której uzyskujemy mniejszą od 10-9 stopę błędów.
Pytanie: w jakim stopniu stopa błędu zależy od liczby docierających do odbiornika fotonów?
Bit „1” - do odbiornika dochodzi energia, bit „0” - nie ma w torze mocy optycznej,
Dla „1” do odbiornika dociera średnio fotonów.
Rysunek 5. a) Ilustracja możliwości popełnienia błędu przez odbiornik przy detekcji ”1”, b) Stopa błędu BER idealnego odbiornika w zależności od średniej ilości fotonów/bit.
Gdy impulsy są równej długości to średnio na bit przypada:
Idealny odbiornik detekuje „1”, jeżeli dojdzie co najmniej 1 foton. Zgodnie z rozkładem Poisson’a prawdopodobieństwo detekcji n fotonów gdy dochodzi ich średnio jest równe:
Prawdopodobieństwo nie wykrycia fotonu gdy transmitowana jest „1” jest równe:
Gdy transmitowane jest „0” nie ma fotonów i dlatego P0 = 0.
Prawdopodobieństwo wykrycia fotonu zależy od liczby .
Konkluzja: czułość idealnego odbiornika w cyfrowych optycznych systemach telekomunikacyjnych równa jest 10 fotonów na bit, dla stopy błędu BER < 10-9.
Energia optyczna docierająca w jednym bicie , jeżeli prędkość modulacji wynosi B0 bitów/sekundę to minimalna moc optyczna (czułość odbiornika) źródła Pr wynosi:
3.7. Odbiornik z szumami
Proces podejmowania decyzji „0” lub „1” w obecności szumów jest bardzie złożony. Dobiegające do fotodetektora fotony generują (nie wszystkie) pary elektron-dziura, co powoduje przepływ impulsu prądu w obwodzie wyjściowym. Przykład sygnału wyjściowego fotodetektora w obecności szumów śrutowych i termicznych, po wzmocnieniu, przed obwodem podejmującym decyzję „0” lub „1”.
Rysunek 6. Prąd progowy ID i prawdopodobieństwa generacji ”0” lub ”1” wokół wartości progowej
3.8. Odbiorniki rzeczywiste
Wartość progowa prądu ID jest dobierana po analizie warunków pracy. Przy obecności szumów fotodiody i wzmacniaczy 10 fotonów nie wystarcza do uzyskania stopy błędu 10-9.
Tabela 1 Typowe wartości czułości dla kilku typów odbiorników optycznych pracujących przy prędkościach od 1 Mb/s do 2,5 Gb/s
Odbiornik | Czułość odbiornika [fotony/bit] |
Idealny detektor | 10 |
Fotodioda lawinowa – Si | 125 |
Fotodioda lawinowa InGaAs | 500 |
Fotodioda PIN | 6000 |
Fotodioda PIN z InGaAs poprzedzona wzmacniaczem światłowodowym EDFA | 215 |
4. Zasięg łącza telekomunikacyjnego
Przy realizacji łącz najważniejszymi parametrami są ich przepustowość i długość, to te dwa parametry determinują zastosowanie odpowiednich elementów toru transmisyjnego.
4.1. Bilans mocy
Podstawowe kryterium pozwalające obliczyć zasięg łącza światłowodowego, mówi że moc odbierana musi być większa od mocy określającej czułość odbiornika, zwykle z marginesem Pm w zakresie od 3 do 6 dB. Poniżej przedstawiono równanie określające budżet łącza telekomunikacyjnego.
gdzie
Ps – moc nadajnika [dBm];
PR – czułość odbiornika [dBm];
Pc – straty na połączeniach [dBm];
αL – tłumienie toru [dBm].
Rysunek 7. Moc w łączu w funkcji odległości.
W transmisji cyfrowej dla „1” startuje z lasera grupa fotonów, natomiast dla „0” panuje cisza. Grupa fotonów maleje i kurczy się w miarę transmisji wzdłuż światłowodu, do odbiornika powinno ich dotrzeć co najmniej tyle, aby ten bezbłędnie wykrył i zidentyfikował impuls. Tak jak wspomniano wcześniej, w idealnym przypadku 10 fotonów wystarcza do identyfikacji jedynki, ale realnie potrzeba na to średnio od 200 do 1000 fotonów/bit. W rzeczywistości potrzeba na to średnio n0 fotonów/bit. Można teraz obliczyć wartość mocy PR odpowiadającej czułości odbiornika i zauważyć, że wzrost prędkości transmisji to wzrost ilości impulsów w sekundzie, a jednocześnie coraz mniej fotonów w impulsie.
gdzie
B0 – szybkość transmisji [bit/s]
n0 – liczba fotonów/bit.
f – częstotliwość [Hz]
h – stała Plancka (6,626070040 × 10-34 [J·s])
Z powyższej zależności wynika, że przy tej samej czułości odbiornika im więcej bitów, tym mniej jest fotonów w impulsie.
Rysunek 8. Moc w funkcji prędkości transmisji.
Oblicz jaka musi być minimalna czułość odbiornika, aby sygnał został prawidłowo odczytany. Załóż, że liczba fotonów na bit wynosi a) 10, b) 100, c) 1000. Natomiast przepływność wynosi 10 Gb/s. Obliczenia wykonaj dla częstotliwości 193,4 THz.
h = 6,626070040 × 10-34 [J·s])
f = 193,4 [THz]
Bo = 10 [Gb/s]
a) no = 10 [fotonów/bit]
b) no = 100 [fotonów/bit]
c) no = 1000 [fotonów/bit]
Po podstawieniu i obliczeniu otrzymujemy:
a) PR = –49 dBm
b) PR = –39 dBm
c) PR = –29 dBm
Z łatwością zauważamy, że w przypadku zwiększania przepływności 10 razy czułość fotodiody zwiększy się o 10 dBm
4.2. Wpływ przepływności na zasięg łącza
Wartość αL zmienia się wraz z prędkością transmisji czyli przy takich samych parametrach łącza wraz ze wzrostem przepływności będzie malała odległość pomiędzy stacjami regeneracji impulsu.
Uwzględniając prędkość transmisji B0, możemy odległość L zapisać w następującej postaci (4.3)
gdzie
L0 — zasięg łącza dla prędkości transmisji 1 bit/s.
4.3. Wpływ długości fali na zasięg łącza
W telekomunikacji optycznej istnieją trzy okna:
I okno dla długości fali 870 nm
II okno dla długości fali 1300 nm
III okno dla długości fali 1550 nm.
Załóżmy, że mamy nadajnik o mocy równej 1 mW, a straty na złączach i margines strat jest pomijany Pc = Pm = 0.
Rysunek 9. Maksymalna długość łącza w zależności od prędkości transmisji.
Na powyższym wykresie dla I i II okna telekomunikacyjnego przyjęto, że czułość odbiornika wynosi 300 fotonów/bit, natomiast dla III okna 1000 fotonów/bit.
Gdy przepływność wzrośnie 10 razy, to ilość fotonów na bit maleje 10-krotnie. Zmniejszenie ilości fotonów 10 razy to w I oknie – 4 km, w II oknie – 28,6 km, w III oknie – 62,5 km.
4.4. Wpływ dyspersji
Drugim kryterium pozwalającym obliczyć zasięg łącza światłowodowego jest szerokość odbieranego impulsu , która nie może przekroczyć określonej części okresu T = 1/B0. Może być zapisane wzorem (wartość 1/4 przyjęto arbitralnie, do porównań):
Sygnały jednoczęstotliwościowe nie ulegają dyspersji, natomiast sygnały zajmujące pewne pasmo są przez efekt dyspersji poszerzane. Impuls światła wzbudzony w światłowodzie ma kształt krzywej Gaussa. W miarę propagacji na długości ulega „rozmyciu” zachowując „Gaussowski” kształt.
W światłowodzie wielomodowym dominuje dyspersja modalna. W światłowodzie wielomodowym pobudzane jest wiele modów, z których każdy wędruje samodzielnie z różną prędkością. Impuls wejściowy ulega „rozmyciu”. Wyróżniamy dwa podstawowe profile gradientowy i skokowy. W światłowodzie o profilu skokowym szerokość impulsu jest obliczana z zależności:
gdzie
L – długość światłowodu [km]
c1 – prędkość światła w rdzeniu [m/s]
Ważnym parametrem określającym przepływność łącza jest iloczyn długości światłowodu i przepływności
Wyznacz LB0 dla światłowodu wielomodowego o profilu skokowym, gdzie współczynniki załamania rdzenia i płaszcza wynoszą odpowiednio n1 = 1,46 i n2 = 1,44.
c = 300 000 000 [m/s]
n1 = 1,46
n2 = 1,44
Po podstawieniu danych otrzymujemy:
Na podstawie powyższego przykładu i zadania odpowiedz napytanie, jak zmienia się parametr ????????0 w zależności od różnicy współczynników rdzenia i płaszcza.
Poniżej omówiony został przypadek dla światłowodu o profilu gradientowym, gdzie różnica pomiędzy prędkościami propagacji modów jest mniejsza, i jej wartość zawiera się w granicach od do
, a zatem dyspersja modalna jest mniejsza (co omówiono w module „Łącze światłowodowe – tłumienie i dyspersja”). Wtedy parametr LB0 definiuje się następująco:
Wyznacz ????????0 dla światłowodu wielomodowego o profilu gradientowym, gdzie współczynniki załamania rdzenia i płaszcza wynoszą odpowiednio n1 = 1,46 i n2 = 1,44.
c = 300 000 000 [m/s]
n1 = 1,46
n2 = 1,44
Po podstawieniu danych otrzymujemy:
W telekomunikacji dalekiego zasięgu stosuje się włókna jednomodowe, gdzie prędkość grupowa zależy od długości fali i mamy do czynienia z dyspersją chromatyczną. Można wyróżnić dwa składniki dyspersji chromatycznej:
- dyspersję materiałową, związaną z zależnością n(), opisana parametrem D,
- dyspersję falowodową, związana z zależnością vg(), opisana parametrem Dw.
Dla uproszczenia bierzemy pod uwagę tylko dyspersję materiałową (jest dużo większa od falowodowej) i otrzymujemy, wzór pozwalający wyznaczyć parametr
gdzie
|D| - współczynnik dyspersji materiałowej światłowodu
- spektralna szerokość impulsu światła
Wyznacz ????????0 dla światłowodu jednomodowego, gdzie σλ = 1 nm. Rozpatrz dwa przypadki dla II i III okna telekomunikacyjnego. Współczynniki dyspersji podano w poniższej tabeli
| [nm] | D [ps/km/nm] |
SMF-28e+® Optical Fiber | 1300 1550 |
1 18 |
Leaf®Optical Fiber (przepływności do 100G) | 1530 1550 1565 1625 |
2-5,5 4 4,5-6 10 |
Dla II okna telekomunikacyjnego:
Dla włókna SMF-28e+® Optical Fiber
D – 1 [ps/km/nm]
– 1 [nm]
Po podstawieniu danych otrzymujemy:
Dla III okna telekomunikacyjnego:
Dla włókna SMF-28e+® Optical Fiber
D – 18 [ps/km/nm]
– 1 [nm]
Po podstawieniu danych otrzymujemy:
Dla włókna Leaf®Optical Fiber (λ = 1550 nm)
D – 4 [ps/km/nm]
– 1 [nm]
Po podstawieniu danych otrzymujemy:
Rysunek 10. Długość łącza w zależności od prędkości transmisji
Przełomowym momentem było wprowadzenie do toru światłowodowego laserów DFB z rozłożonym sprzężeniem zwrotnym, dzięki czemu zawężone zostało widmo lasera, co zmniejszyło wartość . Ponadto specjalny profil rdzenia światłowodu umożliwił 10-krotne zmniejszenie |D| dla III okna telekomunikacyjnego, doskonałym rozwiązaniem światłowody o przesuniętej dyspersji DSF, czego przykładem jest włókno NZDSF Leaf®Optical Fiber.
Zwiększając prędkości transmisji B0 [b/s] zwiększa się pasmo transmitowanego sygnału, zgodnie z transformacją Fouriera można zapisać to przy pomocy poniższej zależności:
Wyznacz szerokość impulsu, dla III okna telekomunikacyjnego (λ = 1550 nm) i prędkości transmisji 10 Gb/s
0 – 1550 nm
B0 –10 Gb/s
Po podstawieniu do wzoru otrzymujemy = 5,8[nm]
Poszerzenie widma sygnału lasera jest rezultatem efektu „migotania” częstotliwości, tzw. chirping effect. Wzrost ilości wstrzykiwanych nośników - prądu diody powoduje zmiany współczynnika załamania n i zmianę częstotliwości oscylacji. Specjalne układy profilują kształt impulsu prądu lasera, aby minimalizować efekt „migotania”.
Kolejne kryterium pozwalające obliczyć zasięg łącza światłowodowego mówi o tym, że szerokość odbieranego impulsu nie może przekroczyć określonej części okresu, co przedstawiono przy pomocy poniższego wzoru
Sygnały monoczęstotliwościowe nie podlegają dyspersji, zaś sygnały zajmujące pewne pasmo są przez efekt dyspersji modyfikowane. Impuls światła wzbudzony w światłowodzie ma kształt krzywej Gaussa. W miarę propagacji na długości L impuls ulega rozmyciu zachowując „Gaussowski” kształt.
W światłowodzie wielomodowym decyduje dyspersja modalna. W światłowodzie wielomodowym pobudzane jest wiele modów, z których każdy wędruje samodzielnie z różną prędkością. Impuls wejściowy ulega „rozmyciu”.
W światłowodzie jednomodowym prędkość grupowa zależy od długości fali, mamy do czynienia z dyspersją chromatyczną. Można wyróżnić dwa składniki dyspersji chromatycznej: dyspersję materiałową i dyspersję falowodową. (szczegółowo zostały omówione w module „Łącza światłowodowe – tłumienie i dyspersja”)
4.5. Wpływ tłumienia i dyspersji
Rysunek 11. Długość łącza w zależności od prędkości transmisji dla różnych typów światłowodów, z uwzględnieniem efektów tłumienia i dyspersji
Z powyższych rozważań dla małych prędkości transmisji L zależy od tłumienia i maleje z B0 logarytmicznie.
Dla dużych B0 dominują efekty dyspersji i długość transmisji L jest odwrotnie proporcjonalna do B0.
4.6. Kompensacja dyspersji
Światłowód jednomodowy spisuje się doskonale dla niewielkich prędkości transmisji ze względu na najmniejsze tłumienie. Niestety przy większych prędkościach transmisji daje o sobie znać dyspersja. Powstaje pytanie jak sobie z tym problemem poradzić? Opracowano technologię światłowodów o ujemnym współczynniku dyspersji. Światłowody takie mogą być odcinkami wprowadzane do toru transmisyjnego, aby kompensować efekty dyspersji. Jak już wspomniano wcześniej istnieje grupa światłowodów o specjalnym profilu rdzenia, dzięki czemu w ostatnich latach kilkukrotnie udało się zmniejszyć wartość współczynnika dyspersji. Jednakże nadal w łączach dalekiego zasięgu o dużej przepływności pojawia się problem dyspersji. Rozwiązaniem jest jej kompensacja. Poniżej omówione zostaną dwie najpopularniejsze metody:
- zastosowanie światłowodu o ujemnym współczynniku dyspersji;
- zastosowanie światłowodowej siatki Bragga;
Rysunek 12 Zasada kompensacji dyspersji w łączu światłowodowym przy użyciu światłowodu kompensującego
Najczęściej stosowaną spośród wyżej wymienionych metod jest zastosowanie światłowodu kompensującego DCF (ang. Dispersion Compensation Fiber), który można kupić w odcinkach o dowolnej długości lub w gotowych modułach – DCM (ang. Dispersion Compensation Modules), ale tu nie ma dowolności. Zaletą stosowania tej metody jest to, że światłowód zawsze kompensuje sygnał dla wielu długości fali świetlnej. Jeżeli początkowo łącze będzie obsługiwało np. cztery kanały, a po jakimś czasie dołączymy kolejne to nie będzie problemu z kompensacją. Światłowody kompensujące umieszcza się w łączach lądowych zwykle w „puszkach” i nie są one rozwijane. Rozwiązanie to umożliwia łatwą rozbudowę i modernizację łącza. Można je kupić na metry lub w postaci gotowego modułu. Moduły są wykonywane dla standardowej długości włókna SMF i głównym ich parametrem jest długość odcinka kompensowanego, dyspersja oraz tłumienność. Ponadto na rynku istnieje wiele światłowodów kompensujących dyspersję, jednym z bardziej popularnych jest włókno DCF38 dedykowane do kompensacji dyspersji pochodzącej z włókna Corning SMF-28+. Podstawowe parametry włókien i modułów kompensujących dyspersję i przedstawiono w poniższych tabelach.
Tabela 2 Podstawowe parametry włókien kompensujących dyspersję
| Pasmo [nm] | Współczynnik tłumienia [dB/km] |
Współczynnik dyspersji [ps/km/nm] |
Współczynnik załamania |
Zalecany do włókien |
DCF38 | 1520 - 1625 | ≤ 0,265 | -49 – 30 | 1,474 | Corning SMF-28+ Vascade L1000 |
DCF – C Band | 1545 | 0,6 (typ 0,5) | < -90 (typ. -130) | SMF NZDSF |
Tabela 3 Podstawowe parametry modułów kompensujących dyspersję (wartości dla pasma 1525-1565 nm)
Kompensowana długość [km] | Dyspersja [ps/nm] | Straty [dB] |
20 | -340 | ≤ 2,9 |
40 | -680 | ≤ 4,8 |
60 | -1020 | ≤ 6,8 |
80 | -1360 | ≤ 8,7 |
100 | -1700 | ≤ 10,7 |
120 | -2040 | ≤ 12,9 |
140 | -2380 | ≤ 14,8 |
160 | -2720 | ≤ 16,8 |
Kolejną zaletą stosowania światłowodów DCF czy modułów DCM jest prostota ich podłączenia, są to elementy transmisyjne wyposażone w złączki LC/PC, SC/PC lub FC/PC. Jedyną wadą jest duże tłumienie, oczywiście można ograniczyć długość medium kompensującego poprzez zastosowanie włókien o niskim współczynniku dyspersji, wielu producentów ma w swojej ofercie światłowody, których współczynnik dyspersji mieści się w zakresie 2,5 – 6 ps/km/nm. Elementy nadają się zarówno do łącz DWDM, jak i CATV.
Rysunek 13 Charakterystyka współczynnika dyspersji chromatycznej w funkcji długości fali dla światłowodu DCF
Drugim rozwiązaniem są światłowodowe siatki Bragga. Są to kawałki jednomodowego światłowodu o długości od kilku milimetrów do centymetra, które zostały odpowiednio oświetlone promieniowaniem UV. Wskutek czego w rdzeniu światłowodu powstało zaburzenie współczynnika załamania.
Jeżeli do siatki dociera impuls o szerokim widmie, to siatka odbija tylko częstotliwość pożądaną a pozostałe przepuszcza. Dzięki czemu do układu trafia już wąski zakres częstotliwości fali. W przeciwieństwie do wcześniej omawianych światłowodów dyspersyjnych siatki Bragga są elementami odbiciowymi i potrzebnym jest zamontowanie w torze dodatkowego elementu zapobiegającemu cofaniu się wiązki do toru. W tym celu stosuje się cyrkulatory, urządzenia czystooptyczne posiadające trzy lub cztery porty. Służą one do przełączania sygnału między portami. W naszym przypadku należy zastosować cyrkulator trzyportowy, gdzie transmisja odbywa się z portu pierwszego do drugiego i z portu drugiego do portu trzeciego. (Warto wspomnieć, że tego typu rozwiązania stosuje się w łączach dwukierunkowych). Tłumienie takiego cyrkulatora to nie więcej niż 1 dB.
Rysunek 14. Zasada kompensacji dyspersji w łączu światłowodowym przy użyciu światłowodu kompensującego
Wadą tych systemów jest to, że jedna siatka kompensuje tylko sygnał z jednego lasera. W przypadku łącz wielokanałowych należy użyć wielu siatek, a przy dołączeniu kolejnych laserów należy również do toru dołączyć kolejne siatki. Poza tym jeżeli długość łącza ulegnie zmianie to nie ma możliwości zmienić ustawień siatki tylko trzeba zastosować nową. Zaletą jest na pewno niewielkie tłumienie, gdyż razem z cyrkulatorem nie przekracza 1,5 dB.
Chcąc wyznaczyć długość światłowodu potrzebnego do kompensacji dyspersji w torze światłowodowym należy skorzystać z następującej zależności:
gdzie
Li – długość światłowodu
Di – współczynnik dyspersji
W pierwszym przypadku wyznaczmy zależność dla toru składającego się ze światłowodu SMF i światłowodu kompensującego DCF.
gdzie:
LDCF – długość światłowodu kompensującego,
DDCF – współczynnik dyspersji światłowodu kompensującego,
LSMF – długość światłowodu SMF
DSMF – współczynnik dyspersji światłowodu SMF.
Jeżeli kompensację wykonujemy przy użyciu siatki Bragga należy wyznaczyć jej parametr (Total Compensating Dispersion) wyrażony w [ps/nm], po przekształceniu wzoru (4.16) otrzymujemy:
4.7. Wpływ przepływności łącza na zjawisko dyspersji
Dla zbadania wpływu przepływności na dyspersję w łączu zbudowano układ składający się z źródła impulsów gaussowskich (Optical Pulse Generator Super-Gaussian) oraz światłowodu o współczynniku tłumienia 0,2 dB/km i długości 100 km.
Rysunek 15. Schemat układu do badania wpływu przepływności na dyspersję w łączu
Symulacje przeprowadzono dla dwóch przepływności: 1 Gb/s i 10 Gb/s. Wyniki zamieszczono na poniższych rysunkach.
Rysunek 16. Wyniki symulacji dla 1 Gb/si10 Gb/s
Dla małych przepływności przebieg wejściowy i wyjściowy praktycznie jest taki sam, jednak wraz ze wzrostem przepływności, zgodnie z oczekiwaniami widoczny jest wpływ zjawiska dyspersji. Im większa przepływność tym mniejsza jest odległość pomiędzy impulsami, a zatem łatwiej o oddziaływanie pomiędzy nimi.
5. Jak zaprojektować jednokanałowe łącze telekomunikacyjne
W tym rozdziale pokazane zostanie jak można oszacować zasięg łącza telekomunikacyjnego. Najprościej będzie wytłumaczyć to na prostych przykładach.
5.1. Bilans mocy dla łącza jednokanałowego
Cały tor składać się będzie z części nadawczej, transmisyjnej i odbiorczej. Jak już wiemy z poprzednich rozważań w łączach dalekiego zasięgu niezbędne będzie zastosowanie w części transmisyjnej wzmacniaczy i kompensatorów dyspersji (światłowodu DCF lub siatek Bragga). W rzeczywistości nasze łącze cyfrowe jest łańcuchem wzmacniaczy optycznych i regeneratorów łączącym części nadawczo-odbiorcze.
Rysunek 17. Uproszczony schemat ideowy cyfrowego łącza optycznego
Na początkowym etapie należy dobrać odpowiedni nadajnik, modulator i fotodiodę. Następnie znając parametry elementów części transmisyjnej należy obliczyć maksymalny zasięg transmisji.
Rysunek 18. Fragment łącza optycznego (od wzmacniacza do wzmacniacza)
W rzeczywistości część transmisyjna łącza podzielona jest na segmenty, składające się ze wzmacniacza, światłowodu transmisyjnego, elementu kompensującego. Im większa jest odległość pomiędzy stacją nadawcza a odbiorczą, tym więcej jest segmentów. Oczywistym jest, że wzrasta ilość wzmacniaczy. W przypadku kiedy zastosuje się w łączu wzmacniacze o stałej mocy wyjściowej , pojawia się problem z narastającym szumem. Stosunek sygnał szum rośnie i dochodzi do błędnej transmisji.
Wyznacz maksymalną odległość pomiędzy wzmacniaczami w łączu telekomunikacyjnym pracującym w trzecim oknie telekomunikacyjnym, do kompensacji dyspersji użyj światłowodu DCF (D = -38ps/km/nm, α = 0,235 dB/km)
a) siatki Bragga (BG) (tłumienie siatki i cyrkulatora = 1 dB)
Do obliczeń użyj następujących danych: wzmocnienie wzmacniacza EDFA G = 30 dB, straty na złączach Ac = 0,5 dB, straty na spawach As = 0,1 dB. Odległość między spawami wynosi 10 km.
Z rysunku 18 przedstawiającego interesujący nas fragment łącza, wnioskujemy, że liczba złącz będzie wynosić trzy (pierwsze pomiędzy wzmacniaczem a światłowodem, drugie pomiędzy światłowodem a elementem kompensującym dyspersję (światłowód DCF) i trzecie pomiędzy elementem kompensującym dyspersję a wzmacniaczem).
G ≥ PC + αSMFLSMF + αDCFLCDF + Pm
gdzie
G – wzmocnienie wzmacniacza [dB]
PC – tłumienie na złączach i spawach [dB]
Pm – margines strat na starzenie się łącza [dB]
αSMF – współczynnik tłumienia światłowodu [dB/km]
LSMF – długość łącza pomiędzy wzmacniaczami [km]
αDCF – współczynnik tłumienia światłowodu kompensującego [dB/km]
LDCF – długość światłowodu kompensującego [km]
As – tłumienie spawu [dB]
Azł – tłumienie złączki [dB]
n – ilość spawów
m – ilość złączek
Ls – odległość między spawami
DSMF – współczynnik dyspersji światłowodu SMF
DDCF – współczynnik dyspersji światłowodu DCF.
Po podstawieniu i przekształceniu pierwszego równania otrzymujemy:
Po podstawieniu wartości podanych powyżej otrzymujemy, że LSMF ≤ 111 km. Obliczenia wykonano dla światłowodu Leaf®Optical Fiber
Do obliczeń użyj następujących danych: wzmocnienie wzmacniacza EDFA G = 30 dB, straty na złączach Ac = 0,5 dB, straty na spawach As = 0,1 dB. Odległość między spawami wynosi 10 km.
Z rysunku 18 przedstawiającego interesujący nas fragment łącza, wnioskujemy, że liczba złącz będzie wynosić trzy (pierwsze pomiędzy wzmacniaczem a światłowodem, drugie pomiędzy światłowodem a elementem kompensującym dyspersję (siatką Bragga) i trzecie pomiędzy elementem kompensującym dyspersję a wzmacniaczem).
G ≥ PC + αSMFLSMF + PBragg + Pm
gdzie
G – wzmocnienie wzmacniacza [dB]
PC – tłumienie na złączach i spawach [dB]
Pm – margines strat na starzenie się łącza [dB]
αSMF – współczynnik tłumienia światłowodu [dB/km]
LSMF – długość łącza pomiędzy wzmacniaczami [km]
αDCF – współczynnik tłumienia światłowodu kompensującego [dB/km]
LDCF – długość światłowodu kompensującego [km]
PBG - tłumienie siatki i cyrkulatora [dB]
As – tłumienie spawu [dB]
Azł – tłumienie złączki [dB]
n – ilość spawów
m – ilość złączek
Ls – odległość między spawami
DSMF – współczynnik dyspersji światłowodu SMF
DDCF – współczynnik dyspersji światłowodu DCF.
Po podstawieniu i przekształceniu pierwszego równania otrzymujemy:
Po podstawieniu wartości podanych powyżej otrzymujemy, że LSMF ≤ 117 km. Obliczenia wykonano dla światłowodu Leaf®Optical Fiber
a) światłowodowej siatki Bragga (tłumienie siatki i cyrkulatora = 1 dB)
b) światłowodu DCF (D = -38ps/km/nm, α = 0,235 dB/km)
Do obliczeń użyj następujących danych: straty na złączach Ac = 0,5 dB, straty na spawach As = 0,1 dB. Odległość między spawami wynosi 10 km.
Powyższe obliczenia nie uwzględniają wartości przepływności, ani liczby kanałów, ani zjawisk nieliniowych, te problemy zostaną omówione w kolejnym module „Łącze światłowodowe - DWDM”.
5.2. Realizacja łącza jednokanałowego w programie RSoft OptSim™
RSoft OptSim™ to oprogramowanie służące do projektowania i wykonywania symulacji optycznych systemów komunikacyjnych na poziomie propagacji sygnału. Dzięki najnowocześniejszym technikom symulacji, łatwemu w użyciu graficznemu interfejsowi użytkownika i laboratoryjnym instrumentom pomiarowym OptSim zapewnia niezrównaną dokładność i użyteczność. Oprogramowanie jest używane zarówno przez ośrodki akademickie, jak i firmy telekomunikacyjne na całym świecie.
Pierwszym etapem jest oczywiście wykonanie obliczeń, jak już wiemy jaka jest orientacyjna odległość pomiędzy wzmacniaczami to możemy przystąpić do realizacji łącza w programie. Część nadawcza składać się będzie z generatora sygnału logicznego (Data Source), sterownika modulatora (driver), lasera oraz modulatora. Program posiada wiele modeli laserów, modulatorów i sterowników. Osoba wykonująca projekt sama musi zdecydować jakie elementy wybierze, wykorzystując wcześniej zdobytą wiedzę, jak i studiując fachową literaturę. Część transmisyjna składa się ze światłowodów transmisyjnych (olbrzymi wybór modeli), tłumików reprezentujących straty w łączu (spawy, złączki, margines), elementów kompensujących dyspersję (światłowód DCF, światłowodowa siatka Bragga) oraz wzmacniaczy. W skład ostatniej części odbiorczej, gdzie dochodzi do „detekcji" odbieranego sygnału optycznego i zamiany na sygnał elektryczny, wchodzi fotodetektor i elementy pomiarowe, obrazujące przebiegi sygnałów i pomiar bitowej stopy błędów (ang. Bit Error Rate - BER). Na poniższym rysunku przedstawiono schemat łącza jednokanałowego wykonany w programie OptSim.
Rysunek 19. Schemat łącza jednokanałowego dla jednego odcinka z światłowodem DCF
Rysunek 20. Schemat łącza jednokanałowego dla jednego odcinka z światłowodową siatką Bragga
Rysunek 21. Schemat łącza jednokanałowego dla pięciu odcinków z światłowodową siatką Bragga
Po przeprowadzeniu symulacji zazwyczaj okazuje się, że wyliczona z bilansu mocy odległość jest zbyt duża. W związku z tym należy, albo poszukać elementów o lepszych parametrach, albo skrócić długość światłowodu transmisyjnego pomiędzy wzmacniaczami.
Urządzenia pomiarowe umożliwiają nam określenie jakości przesyłanych sygnałów (Rozdział 3.1). Przykładowe wyniki współczynnika BER w zależności od mocy wzmacniacza przedstawia poniższy rysunek. Zgodnie z normami telekomunikacyjnymi nie powinien być on wyższy niż 10-9 w zakresie 3 dB. Proszę zwrócić uwagę, że trzy dB mierzy się pomiędzy punktami, w których dokonano pomiaru. Ponadto, żeby warunek był spełniony cała charakterystyka w tym zakresie musi znajdować się poniżej progu.
Rysunek 22. Przykładowy wykres współczynnika BER w zależności od mocy wzmacniacza
Inną metodą badania jakości przesyłanych sygnałów jest metoda „oczkowa” (Rozdział 3.1). Poniżej przedstawiono symulacje przeprowadzone dla kilku różnych przypadków.
a) Długość pojedynczego odcinka światłowodu L = 2 km (typ SMF28), bez kompensacji dyspersji
b) Długość pojedynczego odcinka światłowodu L = 50 km (typ SMF28), bez kompensacji dyspersji
c) Długość pojedynczego odcinka światłowodu L = 50 km (typ SMF28), z kompensacją dyspersji
d) Długość pojedynczego odcinka światłowodu L = 50 km (typ Leaf®Optical Fiber), z kompensacją dyspersji
Poniżej zamieszczone zostały przykładowe przebiegi.
Rysunek 23. Przykładowe wykresy oczkowe, szczegóły podano w tekście poprzedzającym rysunek
Z zamieszczonych wykresów oczkowych widać, że przy niewielkich odległościach (całkowita długość łącza do 10 km) nie obserwujemy wpływu dyspersji. Dla długości łącza 250 km wyraźnie widać już wpływ tego zjawiska. Zastosowanie siatki Bragga, powoduje, że sygnał zostaje skompensowany. Dla światłowodu SMF28 widać dużo większe zniekształcenia niż dla światłowodu Leaf®Optical Fiber.
W programie użytkownik odnajdzie wiele innych rodzajów włókien, które umożliwią jeszcze lepszą transmisję. W przypadku łącz jednokanałowych problem jest generalnie prosty, w rzeczywistych łączach mamy do czynienia z wieloma kanałami w jednym światłowodzie, co znacząco komplikuje przesyłanie informacji. Zjawiska nieliniowe występujące w łączach światłowodowych zostaną omówione w kolejnym module „Łącza światłowodowe – zjawiska nieliniowe”