Podręcznik

Strona: SEZAM - System Edukacyjnych Zasobów Akademickich i Multimedialnych
Kurs: Elektroenergetyczne sieci dystrybucyjne 2
Książka: Podręcznik
Wydrukowane przez użytkownika: Gość
Data: sobota, 23 listopada 2024, 13:29

1. Obliczenia niezawodnościowe sieci dystrybucyjnych

Obliczenia niezawodnościowe sieci dystrybucyjnych

1.1. Podstawowe pojęcia i definicje

W rozdziale tym omawia się tylko wybrane zagadnienia dotyczące problematyki niezawodności zasilania odbiorców. Dokładnie omówiono problematykę obliczania wskaźników nieciągłości zasilania układów sieci dystrybucyjnych.

Elektroenergetyczna sieć dystrybucyjna składa się z dużej liczby współpracujących ze sobą elementów.

Elementami podstawowymi tej sieci są: linie elektroenergetyczne, transformatory, szyny zbiorcze, łączniki, przekładniki prądowe i napięciowe, itd. Ciągłość zasilania odbiorców zależy zarówno od zawodności poszczególnych elementów sieci, jak i od jej układu.

Wskaźnikami zawodności urządzeń i elementów sieciowych są:

  1. częstość uszkodzeń urządzeń – d,
  2. średni czas trwania przerwy w zasilaniu na skutek uszkodzenia urządzeń – t_a,
  3. średni czas trwania konserwacji urządzenia w roku – T_k.

Dla poszczególnych urządzeń sieciowych wskaźniki zawodności są szacowane na podstawie statystyk awaryjności. Częstość uszkodzeń urządzeń jest określana jako wartość oczekiwana liczby uszkodzeń na 100 jednostek (sztuk lub kilometrów) w ciągu roku. W praktyce przyjmuje się, że wartość oczekiwana liczby uszkodzeń w przypadku linii jest proporcjonalna do długości linii, a w przypadku układów szyn – do liczby pól w rozdzielnicy. W tabeli 6.1 podaje się przykładowe wartości wskaźników zawodności podstawowych urządzeń sieciowych eksploatowanych w kraju.

Układy zasilania sieci dystrybucyjnych są dosyć skomplikowane, dlatego obliczanie wskaźników nieciągłości zasilania na podstawie parametrów poszczególnych urządzeń prowadzi do wielu trudnych i skomplikowanych zależności.

W praktyce obliczeniowej trudność tą pokonuje się przez wprowadzenie pewnych elementów zastępczych zwanych często elementami scalonymi. Na ogół przyjmuje się, że elementem zastępczym jest urządzenie lub zestaw urządzeń, dla których w przypadku wystąpienia uszkodzenia dowolnego z elementów składowych nastąpi wyłączenie całego zestawu. Wynika stąd, że wszystkie urządzenia składowe elementu zastępczego tworzą szeregową strukturę niezawodnościową.

Tabela 6.1. Wskaźniki zawodności urządzeń elektroenergetycznych

Lp. Urządzenie Jednostka
j
Częstość zakłóceń własnych Średni czas trwania zakłócenia
uszk./100\ j\cdot a h/uszk.
1. Linie napowietrzne 110 kV km 1,5 6,0
2. Linie napowietrzne 15 kV km 2,5 13,7
3. Linie kablowe SN km 25 59
4. Linie napowietrzne nn km 15 4
5. Linie kablowe nn km 6 12
6. Transformatory 110 kV/SN szt. 6 12
7. Transformatory SN/nn szt. 4,8 29,2
8. Wyłączniki 110 kV szt. 3 6
9. Wyłączniki SN szt. 13,2 5,5
10. Wyłączniki nn szt. 0,15 3
11. Odłączniki 110 kV szt. 0,8 4
12. Odłączniki SN szt. 0,55 8,7
13. Odłączniki nn szt. 0,8 3
14. Szyny zbiorcze 110 kV pole 4 4
15. Szyny zbiorcze SN pole 0,32 9,8
16. Szyny zbiorcze nn pole 1 3
17. Przekładniki napięciowe 110 kV szt. 0,7 4
18. Przekładniki napięciowe SN szt. 2,96 25,3
19. Przekładniki prądowe SN szt. 0,88 21,2

 

Spotyka się trzy typy zastępczych elementów sieciowych [11]:

  1. układ wyłączający – jest to zastępczy element obejmujący urządzenie samoczynnie wyłączające oraz związane z nim zabezpieczenia i automatykę łączeniową (urządzeniem wyłączającym jest wyłącznik lub bezpiecznik);
  2. węzeł sieci – jest to zastępczy element obejmujący fragment układu szyn zbiorczych oddzielnie pracujących wraz z aparaturą szynową taką jak odłączniki, przekładniki;
  3. bok sieci – jest to zastępczy element obejmujący urządzenie lub zestaw urządzeń ograniczony urządzeniami wyłączającymi (bokiem może być: linia, transformator, blok linia – transformator itp.).

Na podstawie danych statystycznych wyznacza się wskaźniki zawodności zastępczych elementów sieciowych pod warunkiem, że jest prowadzona statystyka awaryjności i są dostępne dane. Jeżeli brakuje odpowiednich danych statystycznych to można oszacować na podstawie wskaźników zawodności urządzeń składowych zastępczego elementu sieciowego. Wtedy korzysta się z następujących wzorów:

d_e=\sum\limits ^{n}_{i=1} d_i (6.1)
t_e=\dfrac{\sum\limits ^{n}_{i=1} d_it_i}{\sum\limits ^{n}_{i=1} d_i} (6.2)
q_e=\sum\limits ^{n}_{i=1} q_i (6.3)

gdzie: d_i – częstość uszkodzeń i–tego urządzenia składowego w zastępczym elemencie sieciowym, t_i – średni czas trwania przerwy spowodowanej uszkodzeniem i–tego urządzenia, q_i – wskaźnik niezdatności i–tego urządzenia.

Wskaźniki zawodności zastępczych elementów sieciowych wynikające z uszkodzeń własnych urządzeń składowych oblicza się na podstawie wzorów (6.1÷6.3), przy założeniu, że we wskaźnikach zawodności zastępczego bloku uwzględnia się również zawodność układów wyłączających (które z danym bokiem tworzą szeregową strukturę zawodnościową). Przy takim podejściu otrzymuje się układy sieci składające się tylko z zastępczych boków i zastępczych węzłów. Układy wyłączające charakteryzuje się tylko współczynnikiem nieskutecznego działania. Współczynnik ten (k_{uw}) definiuje się jako stosunek liczby nieskutecznych działań zabezpieczeń (N_b) dla układu SZR (samoczynne załączenie rezerwy) do liczby wszystkich działań potrzebnych (N_d) w ciągu roku.

k_{uw}=\dfrac{N_b}{N_d} (6.4)

W kraju wartości współczynników nieskutecznego działania (wyznacza się je statystycznie) przyjmuje się:

  • dla zabezpieczeń k_{uw}=0,03;
  • dla automatyki SZR k_{uw}=0,07.

Oprócz uszkodzeń własnych na wartości wskaźników zawodności zastępczych elementów sieciowych, mają w praktyce również wpływ zakłócenia przeniesione z innych elementów. Wynikają one na ogół z braku działań układów wyłączających innych elementów oraz z konstrukcyjnej współzależności uszkodzeń. W literaturze współzależność uszkodzeń charakteryzuje się za pomocą współczynnika współzależności. Określa on, jaka część uszkodzeń innego elementu powoduje zakłócenia w pracy danego elementu z powodu ich konstrukcyjnej współzależności.

Z przyczyn konstrukcyjnych współzależność uszkodzeń występuje w takich urządzeniach jak: dwa tory linii dwutorowej, dwa systemy szyn zbiorczych w rozdzielnicy, ustawione obok siebie dwa transformatory pracujące na wspólne szyny zbiorcze. Spotykane w krajowej literaturze wartości współczynników współzależności wynoszą:

  • dla dwóch torów linii napowietrznej k_i=0,15,
  • dla dwóch kabli SN ułożonych obok siebie k_i=0,02-0,10,
  • dla dwóch systemów szyn w rozdzielnicy o podwójnym systemie szyn zbiorczych k_i=0,1.

1.2. Obliczanie wskaźników nieciągłości zasilania wybranych układów sieci w miastach i w zakładach przemysłowych

zzz