Podręcznik

Strona: SEZAM - System Edukacyjnych Zasobów Akademickich i Multimedialnych
Kurs: Dopasowanie impedancji i dwuwrotniki
Książka: Podręcznik
Wydrukowane przez użytkownika: Gość
Data: sobota, 23 listopada 2024, 13:06

1. Wykres Smith’a

Przy prezentacji rozmaitych technik konstruowania obwodów dopasowujących dogodnie jest posłużyć się wykresem Smitha. Czytelnik powinien oswoić się ze sposobami jego wykorzystania i „poruszania się” po nim rozmaitymi drogami. 

1.1. Normalizacja impedancji

W matematycznym opisie efektów propagowania fal w prowadnicach falowych dwa równania są szczególnie ważne:

  • równanie transformacji współczynnika odbicia,
  • równanie transformacji impedancji.

Równanie transformacji impedancji zawiera tangensy i dawno temu, gdy komputery nie były powszechnie stosowane rozwiązanie równania z tangensami przysparzało nieco problemów. Opracowano wtedy konstrukcję wykresu Smith’a i sposoby jego wykorzystania. Przedstawimy je w tym wykładzie i nauczymy się nim posługiwać. Współczesne komputery osobiste z łatwością obliczają zadania z transformacją impedancji. Jednakże wykres Smith’a jest dobrym narzędziem ilustracji rozmaitych operacji, w tym projektowania obwodów dopasowujących.
Krokiem wstępnym jest wprowadzenie pojęcia impedancji i admitancji znormalizowanych. Normalizacja impedancji, czy też admitancji odbywa się w stosunku do impedancji charakterystycznej prowadnicy falowej Z0 w następujący sposób: 

  

 \mathrm{z}_L=r_L+jx_L=\frac{\mathrm{Z}_L}{\mathrm{Z}_0};

 \mathrm{y}_L=g_L+jb_L=\frac{\mathrm{Y}_L}{\mathrm{Y}_0};

(1-1)  

Impedancje/admitancje znormalizowane zL i yL (używana jest także nazwa: zredukowane) są wielkościami bezwymiarowymi. Używając wprowadzonych wielkości można współczynnik odbicia \GammaL zapisać teraz następującą zależnością:

  

\Gamma _L=\frac{\mathrm{z}_L-1}{\mathrm{z}_L+1}=\frac{1-\mathrm{y}_L}{1+\mathrm{y}_L};

(1-2)  

Przekształcając powyższe wyrażenie można otrzymać zależności na impedancja zredukowaną z(l) widziana w miejscu odległym o l

  

\mathrm{z}(l)=\frac{1+\Gamma (l)}{1-\Gamma (l)};

(1-3)  

 oraz na admitancję y(l): 

  

\mathrm{y}(l)=\frac{1-\Gamma (l)}{1+\Gamma (l)};

(1-4)  


Równanie transformacji impedancji przybierze teraz postać: 

  

\mathrm{z}(l)=\frac{\mathrm{z}_L+j\mathrm{tg}\beta l}{1++j\mathrm{z}_L\mathrm{tg}\beta l};

(1-5)  

1.2. Odwzorowanie homograficzne

Zrozumienie natury wykresu Smith’a będzie łatwiejsze po zapoznaniu się z własnościami odwzorowania homograficznego.
Funkcja homograficzna wiążąca ze sobą dwie zmienne zespolone w i z zapisuje się następująco:

  

\mathrm{w=\frac{az+b}{cz+d}};\, \, \mathrm{z\neq -\frac{d}{c}};

(1-6)  

przy czym a, b, c i d są stałymi zespolonymi.
Odwzorowaniem homograficznym nazywamy przyporządkowanie punktom na płaszczyźnie zespolonej z punktów na płaszczyźnie zespolonej w, opisane funkcją homograficzną.
Podstawowe własności odwzorowania homograficznego:

  • odwzorowanie homograficzne w(z) jest wzajemnie jednoznaczne,
  • okrąg na płaszczyźnie z transformuje się na okrąg na płaszczyźnie w (prosta jest szczególnym przypadkiem okręgu),
  • zachowana zostaje ortogonalność okręgów.

Zależności: 

  

\mathrm{z=\frac{1+\Gamma }{1-\Gamma }};

\mathrm{\Gamma _L=\frac{z_L-1 }{z_L+1 }=\frac{1-y_L }{1+y_L }};

(1-7)  

 to typowe funkcje homograficzne

1.3. Konstrukcja wykresu Smitha

Wykres Smith’a powstaje przez przetransformowanie siatki prostych r=const. i x=const. z płaszczyzny impedancji z na płaszczyznę współczynnika odbicia \Gamma, zgodnie z dobrze nam znaną zależnością:

  

\Gamma =\frac{r+jx-1}{r+jx+1};

(1-8)  

Prosta r=const. na płaszczyżnie z transformuje się na płaszczyznę \Gamma jako okrąg o promieniu 1/(r+1) i środku [r/(r+1),0]. Rodzina prostych r=const. z prawej półpłaszczyzny r>0 tworzy po transformacji na płaszczyznę \Gamma rodzinę okręgów pokazaną na rys.1.1.


 
Rys.1.1. Transformacja rodziny prostych r=const. z płaszczyzny z 
na płaszczyznę wspólczynnika odbicia Γ. 


Prosta x=const. transformuje się na okrąg o promieniu 1/|x| i środku leżącym w punkcie o współrzędnych [1,1/x]. Rodzina półprostych x=const. z prawej półpłaszczyzny r>0 tworzy po transformacji na płaszczyznę Γ rodzinę łuków pokazaną na rys.1.2.
 

Rys.1.2. Rodzina prostych x=const. z płaszczyzny z 
przetransformowana na płaszczyznę Γ.

Obie rodziny okręgów są względem siebie ortogonalne. Jeżeli transformację ograniczyć do prawej półpłaszczyzny r \geq 0, to otrzymuje się wykres Smitha, pokazany na rys.1.3.
Można też przetransformować z płaszczyzny admitancji y proste g=const. i b=const. na odpowiednie okręgi na płaszczyźnie Γ.
Otrzymuje się identyczną, siatkę współrzędnych, ale obróconą o 180o
Punkty prawej półpłaszczyzny z transformują się do wnętrza okręgu o promieniu 1, punkty lewej półpłaszczyzny transformują się do zewnętrza okręgu

Rys.1.3. Siatka współrzędnych impedancyjnych wykresu Smitha    


Wykres Smitha spotykamy najczęściej w formie pokazanej na rys.1.3. Współrzędne współczynnika odbicia są ukryte, widoczna pozostaje jedynie siatka współrzędnych impedancyjnych. Pamiętamy jednakże, że okręgi i łuki wykresu Smitha narysowano na płaszczyźnie współczynnika odbicia i punkt \Gamma=0 ulokowany jest w środku okręgu zewnętrznego r=0 (\left | \Gamma \right |=1), gdzie r=1 i x=0

 

1.4. Wykres Smitha dla obciążeń aktywnych

Przy graficznej prezentacji parametrów obwodów generacyjnych korzysta się z poszerzonego wykresu Smitha, zawierającego także siatkę współrzędnych poza okręgiem jednostkowym. Niektóre elementy aktywne, takie jak tranzystory, czy też diody generacyjne umieszczone jako obciążenie prowadnicy mogą – w pewnych warunkach polaryzacji – zachowywać się jak wzmacniacz odbiciowy, dla którego \left | \Gamma  \right |>1. Powstaje wtedy pytanie, jak wyglądają współrzędne impedancyjne poza okręgiem r=0. Przykład takiej siatki współrzędnych pokazana na rys .1.4.

Rys. 1.4. Siatka współrzędnych impedancyjnych wykresu Smitha dla obciążeń aktywnych, dla których r<0.  

 
Tradycyjny wykres Smitha, opisujący obciążenia pasywne, zajmuje jedynie obszar zacieniony.
Impedancja zastępcza obwodów aktywnych wymaga użycia ujemnych rezystancji, bądź konduktancji. Z obwodami tego rodzaju spotykamy się projektując obwody generatorów mikrofalowych.
 

1.5. Dodawanie rezystancji i reaktancji

Na rys.2.5 pokazano sposób lokalizacji punktu na wykresie Smitha odpowiadającego znanej impedancji zL, albo admitancji yL. W pierwszym przypadku korzystamy z siatki współrzędnych (r,x), w drugim z siatki współrzędnych (g,b).

Rys.2.5. Ilustracja operacji dodawania rezystancji i reaktancji na wykresie Smitha  

Rys.2,6. Ilustracja operacji dodawania rezystancji i reaktancji na wykresie Smitha  

 
Na rys.2.6 pokazano wykres Smith’a z ilustracją operacji szeregowego dodawania reaktancji i rezystancji oraz równoległego dodawania konduktancji susceptancji. 
Punktem startu operacji jest umiejscowienie na wykresie Smitha punktu odpowiadającego impedancji zL=rL+jxL. Są to wielkości bezwymiarowe, zredukowane w stosunku do impedancji charakterystycznej Z0. Znajdujemy go na przecięciu okręgu rL=const. z łukiem xL=const. 
W obwodzie „A” dodajemy do admitancji yA=yL=1/zL równolegle włączoną koduktancję gR. Po dodaniu konduktancji gR przesuniemy się po łuku bA=const. (dodawanie konduktancji nie zmienia wartości susceptancji) do punktu, dla którego spełniony jest warunek gB-gA=gR.
W obwodzie „B” dodajemy do admitancji yA równolegle włączoną susceptancję bR. Po dodaniu susceptancji bR przesuniemy się po okręgu gA=const. (dodawanie susceptancji nie zmienia wartości konduktancji) do punktu, dla którego spełniony jest warunek bC-bA=bR.
Dla obwodu pokazanego na rysunku „C” dodajemy do impedancji zA szeregowo włączoną rezystancję rS. Po dodaniu rezystancji rS przesuniemy się z punktu A po łuku xA=const. (dodawanie rezystancji nie zmienia wartości reaktancji) do punktu, dla którego spełniony jest warunek rE-rA=rS.
Wreszcie w obwodzie pokazanym na rysunku „D” dodajemy do impedancji zA szeregowo włączoną reaktancję xS. Po dodaniu reaktancji xS przesuniemy się z punktu A po okręgu rA=const. (dodawanie reaktancji nie zmienia wartości rezystancji) do punktu, dla którego spełniony jest warunek xD-xA=xS.
 

1.6. Szeregowe i równoległe połączenia

W tym punkcie prześledzimy krok po kroku znalezienie punktu na wykresie Smith’a odpowiadającego impedancji czteroelementowego obwodu pokazanego na rys.2.7. 

Rys.2.7. Ilustracja operacji dodawania rezystancji i reaktancji na wykresie Smitha 

   
Pierwszy krok to znalezienie punktu impedancji z(1), odpowiadającego równolegle połączonym elementom R i L1. Posługujemy się siatką współrzędnych admitancyjnych i znajdujemy punkt z(1) na przecięciu okręgu stałej konduktancji Z0/R i susceptancji –Z0/\omegaL1. Korzystamy teraz ze współrzędnych impedancyjnych, dodajemy do reaktancji x(1) reaktancję –1/\omegaCSZ0 i  poruszając się po okręgu stałej rezystancji docieramy do punktu z(2). Powracamy do współrzędnych admitancyjnych, gdyż indukcyjność L2 włączona jest równolegle. Obliczmy zredukowaną susceptancję –Z0/\omegaL2 i dodajemy ją do susceptancji b(2) przesuwając się po okręgu stałej konduktancji do punktu z(3). Oczywiście wartość składowych impedancji z(3) odczytujemy z siatki współrzędnych impedancyjnych.

1.7. Transformacja impedancji na wykresie Smith’a

Na rys.2.8 pokazano wykres Smith’a z ilustracją operacji transformacji impedancji wzdłuż jednorodnej prowadnicy falowej. Pamiętamy, że siatka współrzędnych impedancyjnych i admitancyjnych umieszczona jest na płaszczyźnie współczynnika odbicia. Operacja transformacji polega na transformacji współczynnika odbicia, co oznacza, że w miarę odsuwania się od obciążenia linii punkt przesuwa się po okręgu \left | \Gamma  \right |=const., w kierunku „do generatora” (zgodnie ze wskazówkami zegara).
Pierwszy etap operacji polega na znalezieniu punktu L na wykresie Smith’a odpowiadającemu impedancji zL . Znajdujemy go na przecięciu okręgu rL=const. z łukiem xL=const. Następnie kreślimy okrąg o promieniu OL i środku w punkcie 1. 

Rys.2.8. Ilustracja operacji transformacji impedancji na wykresie Smitha    


Odsuwając się od końca linii o odległość l wskaz ΓL obraca się w prawo zakreślając kąt równy 2βl. Graficzną ilustrację tej transformacji opisano w poprzednim wykładzie. W każdym punkcie okręgu kreślonego przez koniec wskazu ΓL impedancja z(l) zmienia swoją wartość, co można odczytać z siatki współrzędnych impedancyjnych.
 

1.8. Transformacja impedancji linią o różnej impedancji

Na rys.2.9 pokazano wykres Smith’a z ilustracją operacji transformacji impedancji wzdłuż jednorodnej prowadnicy falowej, której impedancja charakterystyczna Z0t jest różna do Z0. Na końcu linii umieszczona jest impedancja ZL=RL, gdyż dla uproszczenia przyjmiemy, że jest czysto rzeczywista. Obliczymy odpowiadający tej impedancji współczynnik odbicia \GammaL w stosunku do impedancji charakterystycznej Z0, gdyż linią odniesienia jest właśnie linia o tej Z0:

  

\Gamma _\mathrm{L}=\mathrm{\frac{R_L-Z_0}{R_L+Z_0}};

(2-9)  

Wykorzystamy równanie (1-66) z poprzedniego modułu aby obliczyć impedancję Z(\theta ) w odległość elektrycznej \theta =\beta l od impedancji RL:

  

\mathrm{Z(\theta) =Z_{0t}\frac{R_L+jZ_{0t}tg\theta}{Z_{0t}+jR_{L}tg\theta}};

(2-10)  

Współczynnik odbicia \Gamma (\theta )jest funkcją odległości elektrycznej \theta =\beta l

  

\Gamma (\theta )=\mathrm{\frac{Z(\theta )-Z_0}{Z(\theta )+Z_0}};

(2-11)  

Wartości \Gamma (\theta ) leżą na okręgu, którego rozmiary i położenie zależą od stosunku n wartości impedancji charakterystycznych, co pokazuje rys.2.9:

  

n=\mathrm{\frac{Z_{0t}}{Z_0}};

(2-12)  

Środek każdego z okręgów leży na głównej średnicy wykresu Smitha, natomiast jego rozmiary zależą od wartości n. Po oddaleniu się o ćwierć fali (ll=\lambda /4) od końca linii współczynnik odbicia staje się rzeczywisty, a jego wartość obliczamy z zależności (2-13).


Rys.2.9. Ilustracja operacji transformacji impedancji na wykresie Smitha przy zmianie impedancji charakterystycznej odcinka transformującego.  

  

\Gamma (\theta =\pi /2)=-\frac{{\mathrm R_L} -n^{2}\mathrm{Z_0}}{{\mathrm R_L} +n^{2}\mathrm{Z_0}} ;

(2-13)  

Jeśli przyjmiemy wartość n=1, to w trakcie transformacji poruszamy się po okręgu \left | \Gamma \right |=const. – przypadek a. Gdy przyjmiemy n<1, to początkowo wartość \left | \Gamma \right |rośnie – przypadki b i c. Można dobrać wartość n zgodnie z zależnością (2-14), 

  

n=\sqrt{\mathrm{\frac{R_L}{Z_0}}};

(2-14)  

aby po odsunięciu się o ćwierć fali  uzyskać dopasowanie \left | \Gamma \right |=0,
Gdy wartość n jest większa od wyrażonej wzorem (2-14), to średnica okręgu jest na tyle mała, że okrąg nie obejmuje punktu 0 – przypadek d na rys.2.9.

 

2. Dopasowanie impedancji – Rozwiązanie analityczne

Problem dopasowania, to stworzenie warunków, w których moc fali biegnącej do jednowrotnika wydzieli się w nim w całości. Rozwiążemy ten problem umieszczając między jednowrotnikiem a prowadnicą falową specjalnie dobrany bezstratny dwuwrotnik, co pokazuje rys.3.10. 


 Rys.3.10. Jednowrotnik z obwodem dopasowującym


Na rysunku pokazano prowadnicę falową (tor mikrofalowy) o impedancji charakterystycznej Z0 łączącej generator z obciążeniem/jednowrotnikiem. Obciążenie, odbiornik przesyłanej z generatora energii opisany jest różnymi parametrami: 

  • impedancją ZL, admitancją YL = 1/ZL, ZL \neq Z0;
  •  impedancją zredukowaną zL = ZL/Z0, admitancją zredukowaną yL = YL/Y0
  • współczynnikiem odbicia \Gamma_L.

Jednowrotnik stanowiący obciążenie nie absorbuje całej energii fali biegnącej z generatora, ponieważ ZL≠Z0. Pojawia się w takich warunkach fala odbita. Aby poprawić warunki odbioru mocy i zniwelować falę odbitą należy przeprowadzić procedurę dopasowania. Polega ona na skonstruowaniu specjalnego obwodu bezstratnego, który zostanie umieszczony przed obciążeniem. Nazwiemy go obwodem dopasowującym. Jeśli zostanie właściwie zaprojektowany to spełnione zostaną warunki dopasowania, które można zapisać następująco:

  

\mathrm{\Gamma _L} =0;\, \, \mathrm{z_L=\frac{1}{y_L}=1};

(3-15)  

Wykażemy, że obwód dopasowujący można skonstruować w rozmaity sposób, gdyż nasz problem ma wiele rozwiązań.

2.1. Przypadek 1: „Najpierw równolegle, potem szeregowo”

W tym punkcie podejmiemy przedstawienie analitycznego rozwiązania problemu dopasowania. Obiektem naszej analizy będzie obwód pokazany na rys.3.11. Dopasowujemy rezystancję obciążenia RL do rezystancji wewnętrznej RW generatora. Obwód dopasowujący będzie konstruowany z możliwie najmniejszej liczby elementów reaktancyjnych L,C. 

Rys.3.11. Obwód dopasowujący czystą rezystancję RL do Z0
    

W tym punkcie pierwszym elementem włączonym równolegle do obciążenia będzie susceptancja BR.
 Rys.3.12. Ilustracja transformującego działania równoległej susceptancji BR.


Pierwszym krokiem procedury dopasowania będzie włączenie równoległej susceptancji BR

  

\mathrm{Y _{WE}=\frac{1}{Z_{WE}}}=\frac{1}{R_{L}}+jB_R

(3-16)  

Obliczamy teraz impedancją ZWE – (3-17): 

  

\mathrm{Z _{WE}=\frac{1}{Y_{WE}}}=\frac{R_{L}}{1+B_R^{2}R_{L}^{2}}-j\frac{B_RR_L}{1+B_R^{2}R_{L}^{2}}=R_S-jX_S;

(3-17)  

Znajdujemy części rzeczywistą RS i urojoną –XS tej impedancji. Zauważamy, że przez dobór wartości BR można uzyskać żądaną wartość rezystancji RS. Dołączenie równoległe – jak widać z zależności (3-18) - powoduje, że R≤ RL. Ta droga może być użyteczna, gdy dla przykładu dopasowujemy RL=100Ω do RW=50Ω. 

  

R_S=\frac{R_{L}}{1+B_R^{2}R_{L}^{2}}\leq R_L;

(3-18)  

 Tak więc dobierając BR uzyskujemy RS=RW. Pozostaje nam jednak szeregowa reaktancja –XS.

  

X_S=\frac{B_RR_{L}^{2}}{1+B_R^{2}R_{L}^{2}};

(3-19)  

 Możemy ją skompensować dodając szeregową reaktancję przeciwnego znaku.
Po krótkich przekształceniach można przedstawić receptę na dopasowania. Najpierw obliczamy Q ze wzoru (3-20):

  

Q=\sqrt{\frac{R_L}{R_W}-1};

(3-20)  

 Jeżeli zdecydujemy się umieścić indukcyjność jako element równoległy, a pojemność jako element szeregowy, to ich reaktancje XR i XS obliczamy z zależności (3-21). Otrzymany obwód pokazano na rys. 3.13A.

  

X_R=\frac{R_L}{Q};\, \, X_S=-QR_W;

(3-21)  

 Jeżeli pojemność będzie elementem równoległym, a indukcyjność elementem szeregowym, to ich reaktancje XR i XS obliczamy z zależności (3-22). Otrzymany obwód pokazano na rys.3.13A.

  

X_R=-\frac{R_L}{Q};\, \, X_S=QR_W;

(3-22)  

W wyborze obwodu może być pomocny fakt, że obwód z rys.3.13A zachowuje się w funkcji częstotliwości jak filtr górnoprzepustowy, a obwód z rys.3.13B jak filtr dolnoprzepustowy.

 
 Rys.3.13. Para elementów LC dopasowuje rezystancję RL. 
A) Równolegle włączonym elementem jest indukcyjność LR. 
B) Równolegle włączonym elementem jest pojemność CR.


Aby obliczyć wartości pojemności i indukcyjności należy znać częstotliwość, dla której rezystancja obciążenia została dopasowana do rezystancji wewnętrznej generatora. Wzory są nam dobrze znane.

 

2.2. Przypadek 2: „Najpierw szeregowo, potem równolegle”

W tym przypadku pierwszy element dopasowujący został włączony szeregowo. Jest to reaktancja XS. Struktura obwodu jest inna, niż poprzednio, ale sposób wnioskowania jest podobny.


 Rys.3.14. Ilustracja transformującego działania szeregowej reaktancji XS.


Przekształcamy obwód szeregowy na równoległy:

  

\mathrm{Y_{WE}= \frac{1}{Z_{WE}}}=\frac{R_L}{R_{L}^{2}+X_{S}^{2}}-j\frac{X_S}{R_{L}^{2}+X_{S}^{2}}=\frac{1}{R_R}+j\frac{1}{-X_R};

(3-23)  

Także tutaj widzimy, że przez dobór wartości XS można uzyskać żądaną wartość rezystancji RR. Dołączenie szeregowe – jak widać z zależności (3-24) - powoduje, że RR≥RL. Ta droga może być użyteczna, gdy dla przykładu dopasowujemy RL=20Ω do RW=50Ω.

  

R_R=\frac{R_{L}^{2}+X_{S}^{2}}{R_L}-\geq R_L;

(3-24)  

Tak więc dobierając XS uzyskujemy RR=RW. Pozostaje jednak równoległa reaktancja –XR. Należy ją skompensować dodając równoległą susceptancję BR. Innymi słowy, doprowadzimy w ten sposób obwód do rezonansu.

  

-X_R=\frac{R_{L}^{2}+X_{S}^{2}}{X_S}-\geq R_L;

(3-25)  

 Po krótkich przekształceniach można przedstawić kolejną receptę na obliczenie obwodu dopasowującego. Najpierw obliczamy Q ze wzoru (3-26):

  

Q=\sqrt{\frac{R_W}{R_L}-1};

(3-26)  

 Jeżeli zdecydujemy się umieścić pojemność jako element szeregowy, a indukcyjność jako równoległy, to ich reaktancje XR i XS obliczamy z zależności (3-27). 
Otrzymany obwód pokazano na rys.3.15A.

  

X_R=\frac{R_W}{Q};\, \, X_S=-QR_L;

(3-27)  

Jeżeli natomiast umieścimy indukcyjność jako element szeregowy, a pojemność jako równoległy, to ich reaktancje XR i XS obliczamy z zależności (3-28). 
Otrzymany obwód pokazano na rys.3.15B.

  

X_R=-\frac{R_W}{Q};\, \, X_S=QR_L;

(3-28)  

 Także w tym przypadku, aby obliczyć wartości pojemności i indukcyjności należy znać częstotliwość, dla której rezystancja obciążenia RL została dopasowana do rezystancji wewnętrznej RW generatora. Wzory są nam dobrze znane.
 
 Rys.3.15. Para elementów LC dopasowuje rezystancję RL
A) Szeregowo włączonym elementem jest pojemność CS
B) Szeregowo włączonym elementem jest indukcyjność LS.


Rozwiązanie w opisanym Przypadku 2 jest dualne w stosunku Przypadku 1. W obu przypadkach wykorzystujemy właściwości obwodu typu L. W kolejnych punktach wykorzystamy wykres Smitha do przedstawienia graficznej interpretacji procesu dopasowania, pozwalającej lepiej zrozumieć kolejne kroki.
 

2.3. Dopasowanie impedancji o charakterze indukcyjnym

Przeanalizujemy możliwości znalezienia obwodu dopasowującego, gdy obiektem dopasowania jest impedancja ZL o charakterze indukcyjnym, której zredukowana wartość równa jest: 

  

\mathrm{z_L}=r_L+jx_L=\frac{1}{g_L+jb_L};

(4-29)  

Opiszemy kolejno działanie 4 prostych, dwuelementowych obwodów dopasowujących.


Rys.4.16. Zestawienie 4 możliwości dopasowania impedancji zL=rL+jxL po dodaniu pojemności szeregowej, bądź równoległej.


    
Punkt L odpowiadający impedancji zL leży na przecięciu okręgu rL=const. i łuku xL=const. W operacji dopasowania przesuwamy się - dodając rozmaite reaktancje i susceptancje - po siatce współrzędnych wykresu Smith’a z punktu L do punktu O, środka układu współrzędnych, gdyż w punkcie O współczynnik odbicia \Gamma równy jest 0.
Jest wiele rozwiązań problemu dopasowania. Na rys.4.16 pokazano możliwości dopasowania impedancji obciążenia gdy pierwszym elementem obwodu dopasowującego jest pojemność C dodana szeregowo – możliwości oznaczone jako „A” i „B”. Pojemność C doprowadza obwód do okręgu g=1. Dodanie pojemności C równolegle doprowadza obwód do okręgu r=1, co daje kolejne możliwości „C” i „D”. 
Obwody „A” i „B” zaczynają się pojemnością szeregową CS tak dobraną, aby reaktancja xS(CS) przesunęła impedancję do punktu „A” lub do punktu „B”, oba na okręgu g=1. W punkcie „A” susceptancja bA<1, w punkcie „B” susceptancja bB>1. Proces dopasowania kończy się kompensacją tej susceptancji przez dodaną susceptancję równoległą bR, pojemnościową w przypadku „A”, indukcyjną w przypadku „B” – patrz rys.4.17.
Operacje te opisuje równanie (4-30).
 

  

\frac{1}{r_L+jx_L+jx_S(C_s)}+jb_R(C_R,L_R)=1;

(4-30)  

Zauważmy, że impedancje leżące w polu zaciemnionego okręgu nie mogą być dopasowane tą drogą. 


 
Rys.4.17. Obwody dopasowujące: 
A - z pojemnościami CS i CR, oraz B - z pojemnością CS i indukcyjnością LR.    

Rys.4.18. Obwody dopasowujące: C z pojemnościami CS i CR, oraz D z pojemnością CR i indukcyjnością LS.


Procesy dopasowania realizowane pokazanymi na rys.4.18 obwodami „C” i „D” zaczynają się pojemnością równoległą CR tak dobraną, aby susceptancja bR(CR) przesunęła impedancję do punktu „C” lub do punktu „D”, oba na okręgu r=1. W punkcie „C” reaktancja xC>1, w punkcie „D” reaktancja xD<1. Proces dopasowania kończy się kompensacją tej reaktancji przez dodaną reaktancję szeregową xS, pojemnościową w przypadku „C”, indukcyjną w przypadku „D”. 

  

\frac{1}{y_L+jb_r(C_r)}+jx_S(C_S,L_S)=1;

(4-31)  

Operacje te opisuje równanie (4-31). Także w tym przypadku impedancje leżące w polu zaciemnionego okręgu nie mogą być dopasowane.

 

2.4. Dopasowanie impedancji o charakterze pojemnościowym

Obiektem dopasowania jest teraz impedancja zL, której reaktancja xL ma charakter pojemnościowy. Na rys.4.19 i rys.4.20 punkt „L” położony jest w dolnej połowie koła wykresu Smith’a.
Procesy dopasowania realizowane pokazanymi na rys.4.19 obwodami „E” i „F” zaczynają się umieszczeniem indukcyjności szeregowej LS tak dobranej, aby reaktancja xS(LS) przesunęła impedancję do punktu „E” lub do punktu „F”, oba na okręgu g=1. W punkcie „E” susceptancja bE>1, w punkcie „F” susceptancja bF<1.
Proces dopasowania kończy się kompensacją tej susceptancji przez dodaną susceptancję równoległą bR, indukcyjną w przypadku „E”, pojemnościową w przypadku „F”. 

  

\frac{1}{r_L+jx_L+jx_S(L_S)}+jb_r(L_R,C_R)=1;

(4-32)  

Operacje te opisuje równanie (4-32).
 
 
Rys.4.19. Obwody dopasowujące: 
E z indukcyjnościami LS i Lr
oraz F z pojemnością Cr i indukcyjnością LS

 Rys.4.20. Obwody dopasowujące: 
G z indukcyjnościami LS i LR
oraz H z pojemnością CS i indukcyjnością LR.


Procesy dopasowania impedancji o charakterze pojemnościowym, realizowane pokazanymi na rys.4.20 obwodami „G” i „H” zaczynają się umieszczeniem indukcyjności równoległej LR tak dobranej, aby susceptancja bR(LR) admitancję do punktu „G” lub do punktu „H”, oba na okręgu r=1. W punkcie „G” reaktancja rG<1, w punkcie „H” reaktancja rG>1. Proces dopasowania kończy się kompensacją tej reaktancji przez dodaną reaktancję szeregową xS, indukcyjną w przypadku „G”, pojemnościową w przypadku „H”. 

  

\frac{1}{y_L+jb_R(L_R)}+jx_S(L_S,C_S)=1;

(4-33)  

Operacje te opisuje równanie (4-33).
W obu przypadkach impedancje leżące w polach zaciemnionych okręgów nie mogą być dopasowane za pomocą obwodów pokazanych na rysunku.

2.5. Obwody dopasowujące z odcinkami prowadnic falowych

Technologia planarna wykonania kondensatorów C i indukcyjności L pozwala na ich prace nawet w pasmie fal milimetrowych. Wprawdzie ich obwód zastępczy jest dość złożony, co utrudnia obliczenia, ale obwody dopasowujące wykorzystujące te elementy mogą być z powodzeniem realizowane. 
Z poprzedniego wykładu wiemy, że proste w realizacji odcinki prowadnic falowych zwartych lub rozwartych na końcu mogą tworzyć elementy zachowujące się jak pojemność, lub indukcyjność. Można także wykorzystać je jako elementy transformujące dopasowywaną impedancje do stanu, w którym dopasowanie może być prostszym zabiegiem. 
Rozpoczniemy od przypomnienia operacji transformacji. Impedancja zL transformuje się wzdłuż prowadnicy zgodnie z równaniem transformacji impedancji, co pokazano na rys. 5.21.


Rys.5.21. Ilustracja działania obwodu transformującego.  

 
Po odsunięcia się od obciążenia o odległość lI znaleźliśmy się w punkcie „I”, w którym rI=1. Wiemy, że znalezienie się na okręgu r=1 jest dobrym krokiem w kierunku dopasowania. Odsuwając się dalej od obciążenia trafiamy do punktu „K”, w którym także r=1. Dalszy obrót pozwala nam znaleźć się na okręgu g=1 w punktach „M” i „N”. Każdy z wymienionych czterech punktów może prowadzić nas do stanu dopasowania.
Oddzielnego omówienia wymagają punkty „R” i „S”, Zrobimy to w dalszej części wykładu.
Wracamy do punktu „I”. Po skompensowaniu reaktancji xI>0 możemy znaleźć się w punkcie O. Obwód pokazany jako I1 na rys.5.22 realizuje kompensację przez dodanie szeregowej, ujemnej reaktancji (pojemnościowej) xS(CS).
Obwód pokazany jako I2 realizuje kompensację przez dodanie szeregowej reaktancji zrealizowanej w postaci odcinka prowadnicy falowej o długości lZ zwartej na końcu. Reaktancje taką możemy obliczyć ze wzoru (5-34).

  

x_S(\mathrm{Z_0},l_Z)=\mathrm{\frac{Z_0^{"}}{Z_0}}\mathrm{tg}\frac{2\pi l_z}{\lambda };

(5-34)  

Obwód pokazany jako I3 realizuje kompensację przez dodanie szeregowej reaktancji zrealizowanej w postaci odcinka prowadnicy falowej o długości lR rozwartej na końcu. Reaktancje taką możemy obliczyć ze wzoru (5-35).

  

x_S(\mathrm{Z_0},l_R)=\mathrm{\frac{Z_0^{""}}{Z_0}}\mathrm{ctg}\frac{2\pi l_R}{\lambda };

(5-35)  

Zauważmy, że obwody I2 i I3 zrealizowane są całkowicie z odcinków linii długiej.


Rys.5.22. Ilustracja sposobów realizacji pojemności szeregowej CS.


Odcinek linii transformującej impedancję obciążenia można wydłużyć i dotrzeć do punktu „K”, w którym także rK=1. Procedura kompensacji xK<0 jest już dla Czytelnika oczywista.
Po odsunięcia się od obciążenia jeszcze dalej, na odległość lM, docieramy do punktu „M”, w którym gM=1. Jest to punkt, w którym po skompensowaniu susceptancji bM>0 możemy znaleźć się w punkcie dopasowania O.
Obwód pokazany jako M1 realizuje kompensację przez dodanie równoległej, ujemnej susceptancji (indukcyjnej) bR(LR).
Obwód pokazany jako M2 realizuje kompensację przez dodanie równoległej susceptancji zrealizowanej w postaci odcinka prowadnicy falowej o długości lZ zwartej na końcu. Susceptancję taką możemy obliczyć ze wzoru (5-36).

  

b_R(\mathrm{Z_0}^{"},l_Z)=\mathrm{\frac{Z_0^{"}}{Z_0}}\mathrm{ctg}\frac{2\pi l_Z}{\lambda };

(5-36)  

Obwód pokazany jako M3 realizuje kompensację przez dodanie równoległej susceptancji zrealizowanej w postaci odcinka prowadnicy falowej o długości lR rozwartej na końcu. Reaktancje taką możemy obliczyć ze wzoru (5-37).

  

b_R(\mathrm{Z_0}^{""},l_R)=\mathrm{\frac{Z_0^{""}}{Z_0}}\mathrm{tg}\frac{2\pi l_R}{\lambda };

(5-37)  


Rys.5.25. Ilustracja sposobów realizacji indukcyjności równoległej Lr.


Opisane w tym punkcie obwody ze stroikami równoległymi łatwo realizować w technice linii mikropaskowej. Mamy kłopoty z realizacją stroików włączonych szeregowo, w praktyce można je spotkać jedynie w zadaniach kolokwialnych.

 

2.6. Obwody dopasowujące z ćwierćfalowymi transformatorami

Transformacja impedancji jednorodną i bezstratną prowadnicą falową prowadzi z punktu „L” przez punkty „I, R, K, M, S, N” powtórnie do punktu „L”. Dwa z nich, mianowicie punkt „R” i „S” charakteryzują się tym, że impedancja jest czysto rzeczywista i równa rR i rS. Wartości tych rezystancji związane są ze współczynnikiem fali stojącej \Gamma wywołanym przez impedancję zL na końcu linii. 

  

\varrho =r_R=\frac{1}{r_S}\mathrm{Z_0};

(5-38)  

Problem kompensacji reaktancji, czy też susceptancji nie istnieje, jednakże pozostaje problem transformacji rezystancji do wartości r=1.
Punkt „R” charakterystyczny jest tym, że rR>1. Wykorzystamy teraz transformator ćwierćfalowy, czyli odcinek linii o długości \lambda/4 – rys.5.24 – do przetransformowania rezystancji rR do wartości r=1. 
Impedancja charakterystyczna Z01 odcinka ćwierćfalowego może być obliczona z następującej zależności:

  

\mathrm{Z_{01}}=\mathrm{Z_{0}\sqrt{r_R}}>\mathrm{Z_{0}};

(5-39)  

Ilustrację drogi transformacji z punktu „L” do środka układu pokazuje rys.5.24. Jeśli transformacja impedancji odbywa się odcinkiem prowadnicy o impedancji charakterystycznej innej, niż impedancja odniesienia (zwykle jest nią Z0=50Ω), to środek okręgu transformacji nie jest dalej ulokowany w środku układu współrzędnych. Można tak dobrać Z0t odcinka transformującego, aby okrąg przechodził przez punkt dopasowania.
 

Rys.5.24. Obwód dopasowujący z transformatorem ćwierćfalowym.


W przypadku transformacji impedancji z punktu „L” do „S” długość drogi transformacji jest większa o \lambda/4. Warunki transformacji zmieniają się, gdyż rS<1. Impedancja charakterystyczna transformatora ćwierćfalowego ma inną wartość, którą obliczamy z zależności (5-40):

  

\mathrm{Z_{02}}=\mathrm{Z_{0}\sqrt{r_S}}

(5-40)  

Ilustrację drogi transformacji z punktu „L” do środka układu pokazuje rys.5.25.
 

Rys.5.25. Obwód dopasowujący z transformatorem ćwierćfalowym, druga wersja.
 

2.7. Dopasowanie liniami o różnej impedancji

Projektowanie obwodów dopasowujących utworzonych przez odcinki linii o odpowiednio dobranych impedancjach charakterystycznych Z0 jest najprostszym rozwiązaniem, łatwym w realizacji szczególnie w przypadku linii mikropaskowych. Konstruktor ma tutaj wiele możliwości i wiele rozwiązań. Oczywiście istnieją ograniczenia w realizowalności wartości impedancji Z0. Zasadniczo nie projektujemy linii o Z0<20\Omega i Z0>150\Omega
 

Rys.5.26. Ilustracja operacji transformacji impedancji odcinkami linii o różnych Z0.


Popatrzmy na wykres Smitha z rys.5.26. Zaznaczono na nim 2 obszary, z których impedancje mogą być przetransformowane do punktu dopasowania jednym odcinkiem linii o odpowiednio dobranej Z0. Jeżeli projektujemy obwód dopasowujący dla impedancji ZL ulokowanej poza tymi obszarami, to należy najprostszą drogą przetransformować ją do tego obszaru. 

2.8. Obwody dopasowujące wieloelementowe

Na rys.5.27 pokazano drogi dopasowania trzech rozmaitych obwodów dopasowujących.
 

Rys.5.27. Rysunek - ilustracja na wykresie Smith’a dopasowania rezystancji r<1 za pomocą obwodów L, T i L2.


Obwód umieszczony w środku jest klasycznym, dwuelementowym obwodem L dopasowującym rezystancję r<1. Droga dopasowania r-D-1 prowadzi przez punkt D. 
Ciekawym rozwiązaniem jest obwód dopasowujący czteroelementowy, podwójne L. Stan dopasowania uzyskujemy w dwóch etapach drogą r-A-B-C-1. Tego typu obwody charakteryzuje szersze pasmo pracy.
Wreszcie trzeci z obwodów, zwany obwodem T prowadzi nas do stanu dopasowania drogą 
r-E-F-1.  W tym przypadku dodanie trzeciej reaktancji prowadzi do zwiększenia selektywności obwodu dopasowującego i zawężenie pasma dopasowania.
 

3. Dwuwrotnik i jego macierze [Z], [Y] i [A]

Co to jest dwuwrotnik
W zakresach wysokich częstotliwości pojęcie dwójnika, elementu dwuzaciskowego zastępujemy jednowrotnikiem. Postępujemy tak, gdyż w wielu przypadkach nie potrafimy w strukturze fizycznej elementu mikrofalowego wyodrębnić zacisków (co jest "zaciskiem" w falowodzie cylindrycznym?). Łatwiej określić położenie płaszczyzny odniesienia (zwykle prostopadłej do płaszczyzny propagacji fali), zwanej także wrotami, względem której określamy właściwości elementu. 
Podobnie wprowadzamy i używamy pojęcia dwuwrotnika raczej niż czwórnika. W tym przypadku zamiast dwu par zacisków pojawiają się płaszczyzny odniesienia (T1 i T2). 

Na rys.6.1. pokazano dwuwrotniki mikrofalowy jako element obwodu połączony z dwiema często różnymi prowadnicami mikrofalowymi o impedancjach charakterystycznych Z01 i Z02. W jednorodnych prowadnicach prowadzących do obszaru nieciągłości wybrano dwie płaszczyzny odniesienia T1 i T2. W płaszczyznach tych określono zespolone amplitudy prądów I1, I2 oraz napięć U1, U2.

Rys.6.28. Napięcia i prądy we wrotach dwuwrotnika    


Przyjmiemy, że opisywany dwuwrotnik jest liniowy, obowiązuje prawo Ohma. Dwuwrotnik może zawierać elementy aktywne, diody, tranzystory. Jest on wtedy liniowy w zakresie małych amplitud sygnałów.
UWAGA! Naszym celem jest opisanie parametrami właściwości dwuwrotnika. Jednakże należy pamiętać, że impedancje charakterystyczne Z01 i Z02 dołączonych do dwuwrotnika prowadnic mają wpływ na wartości opisujących go parametrów.
 

3.1. Macierz impedancyjna [Z]

Macierze: impedancyjna, admitancyjna i łańcuchowa są powszechnie stosowane w teorii obwodów o stałych skupionych. Można je także stosować jako formy właściwości obwodów o stałych rozłożonych, pamiętając jednak o tym, że występujące w nich impedancje (admitancje) nie mają odpowiedników w elementach przedstawionego obwodu. Jest tak z dwu zasadniczych powodów:
1.    Pojawiające się impedancje będą określone jako stosunki pewnych unormowanych napięć i prądów. Normowanie to może być przeprowadzone w rozmaity sposób. Dla każdego ze sposobów otrzymuje się inne wartości impedancji.
2.    Wartości impedancji zależą od doboru płaszczyzn odniesienia; przesunięcie tych płaszczyzn zmienia otrzymane wyniki.
Prądy i napięcia wprowadzone na rys.6.28 można ze sobą związać następującymi układami równań: 

  

\begin{matrix} \mathrm{U_1=Z_{11}I_1+Z_{12}I_2}\\ \mathrm{U_2=Z_{21}I_1+Z_{22}I_2} \end{matrix}

(6-41)  

Równania te można zapisać w formie macierzowej  :

  

\begin{bmatrix} \mathrm{U_1}\\ \mathrm{U_2} \end{bmatrix}=\begin{bmatrix} \mathrm{Z_{11}} & \mathrm{Z_{12}}\\ \mathrm{Z_{21}} & \mathrm{Z_{22}} \end{bmatrix}\begin{bmatrix} \mathrm{I_1}\\ \mathrm{I_2} \end{bmatrix};

(6-42)  

Cztery współczynniki równań (6-41) mają wymiar impedancji; tworzą one kwadratową macierz impedancyjną [Z].

  

[\mathrm{Z}]=\begin{bmatrix} \mathrm{Z_{11}} & \mathrm{Z_{12}}\\ \mathrm{Z_{21}} & \mathrm{Z_{22}} \end{bmatrix};

(6-43)  

Jak powiedziano wyżej, wyrazy macierzy [Z] są impedancjami.

3.2. Macierz admitancyjna [Y]

 Prądy i napięcia wprowadzone na rys.6.28 można ze sobą związać w innym układem równań:

  

\begin{matrix} \mathrm{I_1=Y_{11}U_1+Y_{12}U_2}\\ \mathrm{I_2=Y_{21}U_1+Y_{22}U_2} \end{matrix}

(6-44)  

lub inaczej w formie macierzowej  :

  

\begin{bmatrix} \mathrm{I_1}\\ \mathrm{I_2} \end{bmatrix}=\begin{bmatrix} \mathrm{Y_{11}} & \mathrm{Y_{12}}\\ \mathrm{Y_{21}} & \mathrm{Y_{22}} \end{bmatrix}\begin{bmatrix} \mathrm{U_1}\\ \mathrm{U_2} \end{bmatrix};

(6-45)  

Cztery współczynniki równań (6-44) mają wymiar admitancji i tworzą kwadratową macierz admitancyjną: 

  

[\mathrm{Y}]=\begin{bmatrix} \mathrm{Y_{11}} & \mathrm{Y_{12}}\\ \mathrm{Y_{21}} & \mathrm{Y_{22}} \end{bmatrix};

(6-46)  

Wyrazy macierzy [Y] są admitancjami. Znając macierz [Z] można obliczyć wyrazy macierzy [Y] i na odwrót. 

3.3. Macierz łańcuchowa [A]

Napięcie U1 i prąd I1 we wrotach wejściowych dwuwrotnika można połączyć z napięciem U2 i prądem I2 we wrotach wyjściowych następującymi równaniami:

  

\begin{matrix} \mathrm{U_1=A_{11}U_2+A_{12}(-I_2)}\\ \mathrm{I_1=A_{21}U_2+A_{22}(-I_2)} \end{matrix}

(6-47)  

Współczynniki A11...A22 występujące w tych równaniach tworzą kwadratową macierz łańcuchową [A], co pozwala zapisać te równania inaczej:

  

\begin{bmatrix} \mathrm{U_1}\\ \mathrm{I_1} \end{bmatrix}=\begin{bmatrix} \mathrm{A_{11}} & \mathrm{A_{12}}\\ \mathrm{A_{21}} & \mathrm{A_{22}} \end{bmatrix}\begin{bmatrix} \mathrm{U_2}\\ \mathrm{-I_2} \end{bmatrix};

(6-48)  

Wyrazy A11 i A22 są bezwymiarowe, wyraz A12 ma wymiar impedancji, a wyraz A21 admitancji.
Jedną z zalet macierzy łańcuchowej jest polega na tym, że przy łańcuchowym połączeniu dwuwrotników o macierzach [A1], [A2]...[An] macierz wypadkową [A] łańcucha oblicza się jako:

  

[\mathrm{A}]=[\mathrm{A_1}][\mathrm{A_2}]...[\mathrm{A}_n];

(6-49)  

Dwuwrotniki, których wyrazy macierzy [Z], [Y] i [A] spełniają warunki (6-50) nazywane są odwracalnymi:

  

\begin{matrix}\mathrm{Z_{12}=Z_{21}}; \\ \mathrm{Y_{12}=Y_{21}}; \\ \mathrm{det[A]}=\mathrm{A_{11}A_{22}-A_{12}A_{21}}=1; \end{matrix}

(6-50)  

Warunki bezstratności dwuwrotników: 
•    impedancje macierzy [Z] są reaktancjami,
•    admitancje macierzy [Y] są susceptancjami,
•    wyrazy macierzy [A]: A12 i A21 są urojone, A11 i A22 są rzeczywiste.
Macierze [Z], [Y], itp., stosowane w teorii obwodów o stałych skupionych są stosowane dla obwodów wysokich częstotliwości. 

3.4. Definicja macierzy rozproszenia

Typową dla techniki mikrofalowej formą opisu własności wielowrotników są macierze rozproszenia. Wynika to z następujących przyczyn:
•    współczynniki macierzy rozproszenia mają prostą interpretację fizyczną, są bezpośrednio związane z takimi parametrami, jak rozkłady napięć i prądów czy też moce fal rozchodzących się w prowadnicach dołączonych do dwuwrotnika,
•    współczynniki macierzy rozproszenia można łatwo i bezpośrednio (w przeciwieństwie np. do impedancji) zmierzyć.
Macierz rozproszenia zostanie zdefiniowana dla dwuwrotnika, analogicznie definiowana jest dla wielowrotnika. 
Do oznaczeń prądów i napięć dwuwrotnika z rys.6.28 dodano nowe, co pokazano na rys.7.29. Zespolone amplitudy fal padających Up1, Up2 i odbitych Uw1, Uw2 normalizujemy w stosunku do impedancji charakterystycznych w sposób opisany równaniami (7-51): 

  

\mathrm{a_1=\frac{U_{p1}}{\sqrt{Z_{01}}}};\, \, \, \mathrm{a_2=\frac{U_{p2}}{\sqrt{Z_{02}}}};

\mathrm{b_1=\frac{U_{w1}}{\sqrt{Z_{01}}}};\, \, \, \mathrm{b_2=\frac{U_{w2}}{\sqrt{Z_{02}}}};

(6-51)  

Nowe wielkości a1, a2, b1 i b2 nazywane są znormalizowanymi amplitudami fal,

Rys.7.29. Fale i moce we wrotach T1 i T2 dwuwrotnika

    
Prądy I1, I2 oraz napięcia U1, U2 z rys.6.1 można związać z nowymi zmiennymi następującymi równaniami:

  

\mathrm{U_1=(a_{1}+b_{1})\sqrt{Z_{01}}};\, \, \, \mathrm{U_2=(a_{2}+b_{2})\sqrt{Z_{02}}};

\mathrm{I_1=(a_{1}-b_{1})\sqrt{Y_{01}}};\, \, \, \mathrm{I_2=(a_{2}-b_{2})\sqrt{Y_{02}}};;

(7-52)  

Dodajmy jeszcze zależności na moce, które niosą fale w prowadnicach:

  

\mathrm{P_{1+}=\frac{\left |U_{p1} \right |^{2}}{2Z_{01}}=\frac{\left |a_{1} \right |^{2}}{2}};\, \, \mathrm{P_{2+}=\frac{\left |U_{p2} \right |^{2}}{2Z_{02}}=\frac{\left |a_{2} \right |^{2}}{2}};

\mathrm{P_{1-}=\frac{\left |U_{w1} \right |^{2}}{2Z_{01}}=\frac{\left |b_{1} \right |^{2}}{2}};\, \, \mathrm{P_{2-}=\frac{\left |U_{w2} \right |^{2}}{2Z_{02}}=\frac{\left |b_{2} \right |^{2}}{2}};

(7-53)  

Amplitudy b1 i b2 związane są z amplitudami a1 i a2 równaniami definicyjnymi: 

  

\mathrm{b_1=S_{11}a_1+S_{12}a_2};

\mathrm{b_2=S_{21}a_1+S_{22}a_2};

(7-54)  

Równania powyższe można zapisać w postaci macierzowej  [b]=[S][a]:

  

\mathrm{\begin{bmatrix} \mathrm{b_1}\\ \mathrm{b_2} \end{bmatrix}= \begin{bmatrix} \mathrm{S_{11}} & \mathrm{S_{12}}\\ \mathrm{S_{21}} & \mathrm{S_{22}} \end{bmatrix} \begin{bmatrix} \mathrm{a_1}\\ \mathrm{a_2} \end{bmatrix}};

(7-55)  

Cztery współczynniki S11...S22 tworzą macierz rozproszenia [S];

  

[\mathrm{S}]= \begin{bmatrix} \mathrm{S_{11}} & \mathrm{S_{12}}\\ \mathrm{S_{21}} & \mathrm{S_{22}} \end{bmatrix};

(7-56)  

Współczynniki macierzy [S] nazywane są współczynnikami rozproszenia.
•    S11 i S22 nazywane są reflektancjami, bo opisują efekty odbić,
•    S12 i S21 nazywane są transmitancje, bo opisują transmisję sygnału przez dwuwrotnik.

 

3.5. Właściwości macierzy rozproszenia

 Współczynniki macierzy rozproszenia mają prostą interpretacja fizyczną. Przyjmijmy najpierw, że a2=0. Z równania (7-54) możemy wyznaczyć wartość S11:

  

\mathrm{S_{11}}=\Gamma _1\mid_{a_2=0}=\mathrm{\frac{b_1}{a_1}};

(7-57)  

Równanie (7-57) interpretujemy w taki sposób, że S11 jest współczynnikiem odbicia widzianym w tych warunkach w płaszczyźnie T1, co tłumaczy nazwę współczynnika: reflektancja. Ponadto S11 pozwala obliczyć moc odbitą od dwuwrotnika:

  

P_{1-}=P_{1+}\left | \mathrm{S_{11}} \right |^{2};

(7-58)  

Współczynnik S12 –transmitancja - pozwala obliczyć część mocy, która przejdzie do obciążenia umieszczonego we wrotach wyjściowych: 

  

P_{2-}=P_{1+}\left | \mathrm{S_{21}} \right |^{2};

(7-59)  

W podobny sposób, przyjmując, że a1=0, można znaleźć, że współczynnik odbicia widziany we wrotach wyjściowych równy jest S22, a S12 określa transmisję mocy do wrót wejściowych.
Ważną właściwością pewnej klasy dwuwrotników jest ich odwracalność. Dwuwrotnik jest odwracalny, jeżeli  S12 = S21, co oznacza, że transmisja sygnałów zachodzi w identyczny sposób w obie strony.
Kolejną ważną grupą w klasie dwuwrotników odwracalnych są dwuwrotniki bezstratne. Aby wyjaśnić znaczenie pojęcia bezstratności przyjmijmy, że P2+=0, do dwuwrotnika doprowadzono moc P1+, i że żadna część mocy padającej P1+ nie została pochłonięta. Bilans mocy wygląda następująco.

  

P_{1+}=P_{1-}+P_{2-};

1= \left | \mathrm{S_{11}} \right |^{2}+\left | \mathrm{S_{12}} \right |^{2};

(7-60)  

Drugie z równań napisano po podzieleniu obu stron pierwszego przez P1+
Można napisać podobny bilans po doprowadzeniu mocy od strony wyjścia. Otrzymamy wtedy pierwsze z równań warunków (7-61). Ponieważ z założenia dwuwrotnik jest odwracalny, to na podstawie bilansów mocy można napisać drugi z warunków (7-61). Wreszcie ostatni z warunków bezstratności (7-61), który podamy bez dowodu, wiąże ze sobą argumenty \phi _{11}, \phi _{12} i \phi _{22} współczynników rozproszenia S11,S12 i S22.

  

1= \left | \mathrm{S_{11}} \right |^{2}+\left | \mathrm{S_{12}} \right |^{2};

\left | \mathrm{S_{11}} \right |=\left | \mathrm{S_{22}} \right |;

\phi _{11}+\phi _{22}-2\phi _{12}=\pm \pi ;

(7-61)  

W praktyce spotykamy dwuwrotniki, które nazywamy symetrycznymi. Zwykle ich struktura i wymiary wskazują na symetrię fizyczną. W sensie mikrofalowym warunek symetrii zapisuje się współczynnikami macierzy rozproszenia jako S11 = S22.
Dodajmy jeszcze jedną właściwość macierzy rozproszenia: jest ona unitarna, to znaczy:

  

\begin{bmatrix} S \end{bmatrix}\begin{bmatrix} S* \end{bmatrix}=[1];

(7-62)  

Podsumujmy powyższe wywody określając liczbę niezależnych parametrów opisujących jednoznacznie właściwości dwuwrotnika. W ogólnym przypadku dwuwrotnik opisany jest 4 liczbami zespolonymi, a więc 8 parametrami. W szczególnych przypadkach liczba niezależnych parametrów maleje. W Tabeli 7.1. zestawiono wszystkie przypadki.
 
Tabela 7.1. Ilustracja wpływu właściwości dwuwrotnika na liczbę niezależnych parametrów.

3.6. Macierz rozproszenia wielowrotnika

Macierz rozproszenia można w analogiczny co dla dwuwrotnika sposób zdefiniować dla wielowrotnika.

Rys.7.29. Oznaczenie płaszczyzn odniesienia i amplitud fal we wrotach N-wrotnika.    


Dla pokazanego na rys.7.29. N-wrotnika określono w N prowadnicach prowadzących do obszaru ich połączenia: 
•    N płaszczyzn odniesienia: T1, T2,...TN
•    N unormowanych, zespolonych amplitud fal padających a1, a2,...aN,
•    N unormowanych, zespolonych amplitud fal odbiegających b1, b2,...b3.
Amplitudy fal padających tworzą kolumnową macierz [a], amplitudy fal odbitych tworzą macierz kolumnową [b]. Obie macierze połączone są zależnością [b] = [S][a] , definiującą kwadratową macierz rozproszenia N-wrotnika:

  

\begin{bmatrix} \mathrm{b_1}\\ \mathrm{b_2}\\ ...\\ \mathrm{b_N} \end{bmatrix}=\begin{bmatrix} \mathrm{S_{11}} & \mathrm{S_{12}} & ... &\mathrm{S_{1N}} \\ \mathrm{S_{21}} & \mathrm{S_{22}} & ... &\mathrm{S_{2N}}\\ ...& ...& ... &... \\ \mathrm{S_{N1}} & \mathrm{S_{N2}} & ... &\mathrm{S_{NN}} \end{bmatrix};

(7-63)  

Liczba zespolonych współczynników macierzy [S] N-wrotnika równa jest N2, co oznacza 2N2 niezależnych parametrów N-wrotnika. 
Gdy N-wrotnik jest odwracalny jego transmitancje są parami równe sobie: 

  

\mathrm{S_{ik}=S_{ki}};

(7-64)  

i wtedy liczba niezależnych parametrów wynosi tylko N(N+1). Gdy dodatkowo przyjmiemy warunek bezstratności liczba niezależnych parametrów maleje do N(N+1)/2.

4. Obwody zastępcze

Obwody zastępcze T i \pi

Z wykładów przedmiotu Teoria obwodów wiemy, że znajomość impedancji macierzy [Z] i admitancji macierzy [Y] dwuwrotnika umożliwia skonstruowanie uniwersalnych obwodów zastępczych typu T i \pi. Obwody takie pokazano na rys.8.30.


Rys.8.30. Obwody zastępcze dwuwrotników nieodwracalnych: 
A) Obwód typu T, 
B) Obwód typu \pi.    


    
W ogólnym przypadku, gdy dwuwrotniki są nieodwracalne, w ich obwodach zastępczych muszą występować źródła prądowe lub napięciowe:
•    w obwodach typu T - źródło napięciowe sterowane prądem wejściowym I1,
•    w obwodach typu \pi - źródło prądowe sterowane napięciem wejściowym U1.
Impedancje występujące w obwodzie zwykle nie mają interpretacji fizycznej i nie są związane z fizycznymi składnikami elementu opisanego obwodem zastępczym.
W przypadku dwuwrotników odwracalnych, gdy: 

  

\mathrm{Z_{12}=Z_{21}};\, \, \mathrm{Y_{12}=Y_{21}};

(7-65)  

źródła znikają i obwody zastępcze upraszczają się – rys.8.31.


Rys.8.31. Obwody zastępcze dwuwrotników odwracalnych; 
A) Obwód typu T, 
B) Obwód typu \pi     
    

Dla dwuwrotników odwracalnych i bezstratnych wszystkie występujące impedancje są reaktancjami, a admitancje susceptancjami. 
     Twierdzenie o transformatorze
Obwody zastępcze dwuwrotników bezstratnych, występujących w wielu praktycznych rozwiązaniach układów mikrofalowych, mają swoje cechy charakterystyczne, którym warto poświęcić trochę uwagi. Zapoznajmy się najpierw z twierdzeniem o transformatorze.


Twierdzenie o transformatorze: 
Dla każdego odwracalnego i bezstratnego dwuwrotnika można wyznaczyć w prowadnicach wejściowej i wyjściowej nowe płaszczyzny odniesienia mające tą właściwość, że impedancja wejściowa różni się od wyjściowej o stały czynnik rzeczywisty.


Na rys.8.32a pokazano obwód dwuwrotnika bezstratnego między płaszczyznami odniesienia T1 i T2, utworzonego przez bliżej nieokreślone nieciągłości między dwiema prowadnicami falowymi. W oparciu o twierdzenie o transformatorze wyznacza się prosty obwód zastępczy z idealnym transformatorem, umieszczonym między specjalnie znalezionymi płaszczyznami odniesienia T’1 i T’2, odległymi odpowiednio o l10 i l20 od płaszczyzn T1 i T2. Dla tak dobranego idealnego transformatora można napisać zależność (8-26):

  

\mathrm{Z}(l_{10})=n^{2}\mathrm{Z}(l_{20});

(7-66)  

Powstał w ten sposób obwód zastępczy z rys.8.32b, opisany trzema parametrami  n^{2},\, \beta _1l_{10},\, \beta _2l_{20}. Struktura obwodu zastępczego jest taka sama dla każdej częstotliwości, natomiast wartości jego parametrów zmieniają się z częstotliwością.

 
Rys.8.32. Obwód zastępczy z transformatore, 
A) Dwuwrotnik z płaszczyznami odniesienia. 
B) Obwód zastępczy z idealnym transformatorem. 

    
     Obwody zastępcze dwuwrotnika bezstratnego
Obwody zastępcze dwuwrotników o stałych skupionych składają się z takich elementów jak: pojemności C, indukcyjności L, rezystancje R, idealne transformatory, idealne źródła prądowe i napięciowe. Odpowiednia kompozycja tych elementów ma możliwie wiernie odtworzyć ich rzeczywiste zachowanie. Jednakże w wielu przypadkach zachowanie się rzeczywistych układów jest złożone w takim stopniu, że wszystkie wymienione elementy nie pozwalają na odtworzenie go z odpowiednią dokładnością. Zauważmy, że w obwodzie z rys.8.6b elementami obwodu zastępczego są odcinki prowadnic falowych. Są to elementy wprowadzone przez „elektronikę propagacyjną”, wzbogacające arsenał narzędzi służących do konstruowania obwodów zastępczych.
Najczęściej można znaleźć kilka różnych obwodów zastępczych opisujących właściwości rzeczywistego dwuwrotnika. Przedstawione niżej na rys.8.33 obwody zastępcze są uniwersalne, można je stosować do każdego dwuwrotnika bezstratnego.

 
  


 
Rys.8.33. Obwody zastępcze dwuwrotników bezstratnych.
A) Obwód opisany przez: n, br i \beta _1l_{1}.
B) Obwód opisany przez: n, xs i \beta _2l_{2} 
C) Obwód opisany przez: n, xs i br

   
Do uniwersalnego obwodu zastępczego z rys.8.32b można dodać trzy kolejne obwody z rys.8.33. Jak widać z nich odcinki linii, susceptancje równoległe, czy też reaktancje szeregowe są wzajemnie zastępowalne. 
     Obwody zastępcze nieciągłości linii mikropaskowej
Rozdział zakończymy prezentacją kilku wybranych obwodów zastępczych elementów spotykanych w praktycznych realizacjach układów mikrofalowych.
 


Rys.8.34. Obwód zastępczy linii rozwartej

   Rys.8.35. Obwód zastępczy szczeliny w linii


Na rys.8.34 pokazano linię mikropaskową rozwartą. Jak wiemy napięcie w punkcie rozwarcia osiąga wartość maksymalną, ale pole elektryczne wnika w obszar poza linią. W obwodzie zastępczym pole to reprezentowane jest przez pojemność C.
Pokazana na rys.8.35 szczelina sprzęgająca ze sobą dwa odcinki linii mikropaskowej tworzy prostą strukturę bezstratnego i symetrycznego dwuwrotnika. Obwód zastępczy typu \pi utworzony przez 3 pojemności dobrze opisuje jego właściwości.


 
 
Rys.8.36. Obwód zastępczy skokowej zmiany szerokości paska  

Rys.8.37. Obwód zastępczy rozgałęzienia typu T


Kolejne obwody pokazano na rys.8.36 i rys.8.37. Dokładna analiza polowa nieciągłości w liniach mikropaskowych (i innych także) wykazuje, że dokładniejsze opisanie zachowania tych nieciągłości, w szczególności na wyższych częstotliwościach wymaga skomplikowania obwodów zastępczych, tak jak to pokazują powyższe rysunki.