Podręcznik
Strona: | SEZAM - System Edukacyjnych Zasobów Akademickich i Multimedialnych |
Kurs: | Generatory mikrofalowe i modulacja częstotliwości |
Książka: | Podręcznik |
Wydrukowane przez użytkownika: | Gość |
Data: | niedziela, 24 listopada 2024, 01:21 |
1. Warunki generacji
O generatorze i warunkach generacji można mówić na kilka sposób, gdyż opracowano wiele modeli opisujących pracę generatora. Jednym z najpopularniejszych jest model dwójnikowy, który poznamy w kolejnych rozdziałach..
1.1. Struktura i elementy generatora
Na rys.1.1 pokazano ideową strukturę oscylatora, zawierającą trzy podstawowe składniki:
- element/obwód aktywny (tranzystor z towarzyszącymi elementami, lub dioda generacyjna ...) umożliwiający powstanie oscylacji,
- obwód strojenia z rezonatorem jest rodzajem koła zamachowego, które gromadzi energię, decyduje o częstotliwości generacji,
- obciążenie, odbierające wytworzony sygnał.
Rys.1.1. Dwójnikowa struktura oscylator
Między rezonatorem a elementem aktywnym a rezonatorem wybrano parę zacisków. W stanie ustalonym sinusoidalnych oscylacji między zaciskami panuje napięcie o amplitudzie zespolonej U, oraz płyną prądy o zespolonych amplitudach IA – w stronę obwodu aktywnego - i IS w stronę rezonatora. Wymienione prądy łączy oczywisty związek:
(1-1) |
Można teraz zdefiniować dwie admitancje: obwodu aktywnego YA i obwodu strojenia z rezonatorem YS – rys.1.2:
(1-2) |
Można teraz napisać admitancyjny warunek generacji w postaci równości:
(1-3) |
W powyższym wywodzie pominięto wpływ harmonicznych sygnału generowanego.
Rys.1.2. Ilustracja do admitancyjnego warunku generacji: podstawowe elementy generatora oraz jego układ zastępczy.
A) i B) Dwójnikowy układ zastępczy oscylatora.
C) Układ z obciążeniem i rezonatorem opisanymi admitancjami..
1.2. Bilans mocy generatora
Analiza bilansu mocy w obwodzie generatora wymaga wprowadzenia pojęcia mocy ujemnej. Moc absorbowanej przez rezonator i obciążenie jest dodatnia, co oznacza, że jest to moc tracona. Moc jest ujemna, gdy konduktancja GA jest ujemna. Oznacza to, że konduktancja GA „pompuje” moc prądu zmiennego do obwodu zewnętrznego. Bilans mocy można zapisać następująco:
(1-4) |
Warunek powyższy jest spełniony w stanie ustalonym generacji. Jednak w stanie narastania lub gaśnięcie oscylacji suma mocy PA+PS jest różne od zera. Aby wyjaśnić ten fakt wygodnie jest przyjąć, że prąd IS jest w fazie z U, co oznacza, że prąd IA jest przesunięty o 1800 względem U.
Moce PA i PS zapisze się teraz następująco:
(1-5) |
(1-6) |
Obwód strojenia jako bierny nie wykazuje nieliniowości i wykres PS(│U│) jest parabolą. Element aktywny, np. tranzystor, jest nieliniowy, co oznacza, że prąd │IA│ tylko do pewnej granicy jest proporcjonalny do │U│. W rezultacie moc PA(│U│) jest proporcjonalna do │U│2. jedynie dla małych amplitud i ze wzrostem │U│ coraz bardziej odchodzi od paraboli. Na rys.1.3B pokazano wykresy obu mocy. Punkt przecięcia paraboli PS z linią mocy PA określa stan ustalony, w którym spełniony jest warunek(1-4).
Rys.1.3. Ilustracja bilansu mocy w obwodzie oscylatora.
A) Amplitudy prądów obwodu aktywnego i strojenia.
B) Moce: PA dostarczana przez obwód aktywny i PS absorbowana przez obwód strojenia.
Generację inicjują szumy elementu aktywnego. Dla małych amplitud moc dostarczana przez obwód aktywny przewyższa moc traconą, gdyż PA+PS<0. Nadwyżka mocy powoduje, że amplituda drgań narasta, wzrasta energia zgromadzona w polu elektromagnetycznym obwodu rezonansowego. Proces narastania amplitudy trwa tak długo, aż spełniony zostanie warunek (1-4). Natomiast gdy PA+PS> 0, drgania gasną.
1.3. Admitancyjny warunek generacji
Przeanalizujemy dokładniej admitancyjny warunek generacji YA+YS = 0.
Admitancja YA zależy od wielu zmiennych: warunków polaryzacji elementu aktywnego (U0,I0), częstotliwości f i amplitudy sygnału oscylacji |U|. Dla małych sygnałów YA=YA0.
(1-7) |
Admitancja obwodowa YS jest sumą 2 składników: admitancji rezonatora YR i admitancji obciążenia YL .
(1-8) |
Dla uproszczenia przyjmiemy założenie, że YL jest czysto rzeczywiste.
Admitancja rezonatora YR jest silnie zależna od częstotliwości:
(1-9) |
Warunek admitancyjny generacji można teraz zapisać w postaci dwóch warunków:
(1-10) |
Pierwszy z nich nazywany jest warunkiem amplitudy. Amplituda oscylacji narasta tak długo, aż konduktancji GA przyjmie taką wartość, by warunek amplitudy był spełniony.
(1-11) |
Drugi z nich nazywany jest warunkiem fazy. Pulsacja ω oscylacji tak się ustali, aby drugi składnik warunku (1-11) skompensował wartość GA.
Rys.1.4. Graficzna interpretacja warunku generacji. A) Interpretacja admitancji z ujemną konduktancją.
B) Ilustracja admitancyjnego warunku generacji.
Na rys.1.4B pokazano graficzną interpretację admitancyjnego warunku generacji. Linia niebieska to admitancja obwodowa, silnie zależna od częstotliwości, Linia czerwona opisuje zachowanie admitancji obwodu aktywnego. Ze wzrostem amplitudy wartość YA zmienia się od YA0 do wartości odpowiadającej punktowi przecięcia. Tak więc położenie punktu przecięcia na linii YA określa amplitudę oscylacji, a na linii YS częstotliwość oscylacji.
1.4. Reflektancyjny warunek generacji
Oscylator z rys.1.1 można przedstawić w ogólnej postaci obwodu zastępczego z rys.1.5A. Wybieramy wrota w prowadnicy łączącej obwód strojenia z obwodem aktywnym. W ustalonym stanie generacji rozchodzą się fale o amplitudach Ui i Ur. W tej wybranej płaszczyźnie określane są a współczynnik odbicia obwodu aktywnego i c współczynnik odbicia obwodu strojenia:
(1-12) |
Reflektancyjny warunek generacji jest zapisem oczywistego faktu, że jeden współczynnik jest odwrotnością drugiego:
(1-13) |
Oznaczymy moduły i argumenty obu współczynników odbicia: dla obwodu aktywnego i dla obwodu strojenia . Warunek (1-13) można teraz zapisać dwoma równościami:
(1-14) |
rozpoznajemy tu warunek amplitudy, oraz
(1-15) |
co jest warunkiem fazy.
Warunek wzbudzenia ma postać nierówności (1-16):
(1-16) |
Współczynnik odbicia obwodu aktywnego jest funkcją kilku zmiennych, podobnie jak admitancja YA. Natomiast współczynnik odbicia obwodu strojenia jest funkcją częstotliwości. Ilustracja warunku generacji na płaszczyźnie zespolonej wymaga wykreślenia zależności i odwrotności 1/, co pokazano na rys.1.5b.
Rys.1.5. Ilustracja reflektancyjnego warunku generacji. A) Układ generatora i współczynniki odbicia. B) Graficzna ilustracja na płaszczyźnie współczynnika odbicia.
Punkt przecięcia wskazuje stan ustalony generacji. Położenie tego punktu na linii wyznacza częstotliwość oscylacji, a na linii 1/ wyznacza moc oscylacji
1.5. Oscylator w układzie czwórnikowym
Prostym rozwiązaniem układu oscylatora jest wykorzystanie wzmacniacza mikrofalowego i skierowanie części mocy wyjściowej do wejścia wzmacniacza. Powstaje wtedy oscylator w układzie czwórnikowym, albo transmisyjnym, którego strukturę pokazano na rys.1.6.
Rys.1.6. Oscylator w układzie czwórnikowym.
Użyty wzmacniacz może mieć rozmaitą strukturę układu. Może to być wzmacniacz na jednym, lub kilku tranzystorach. W ogólnym przypadku można go opisać kwadratową macierzą rozproszenia [SW].
(1-17) |
Obwód sprzęgający zawiera zwykle obwód rezonansowy i opisany jest także kwadratową macierzą rozproszenia [SS].
(1-18) |
W linii kierującej sygnał do wejścia wzmacniacza wyodrębniamy dwie płaszczyzny T1 i T2, a w rzeczywistości jest to ta sama płaszczyzna, przecinająca pętlę. Układ można teraz „rozwinąć”, płaszczyzny T1 i T2 pokrywają się. Tworzymy w ten sposób dwuwrotnik pokazany na rys.1.7.
Rys.1.7. Czwórnik po rozwinięciu płaszczyzn T1 i T2.
Wypadkowy dwuwrotnik, który powstał po połączeniu wzmacniacza ze sprzęgaczem i obciążeniem opisany jest macierzą [SG], której współczynniki związane są następującymi równaniami definicyjnymi:
(1-19) |
Łatwo zauważyć, że w stanie ustalonym generacji spełnione są następujące warunki:
(1-20) |
Warunek generacji w układzie czwórnikowym zapisuje się stosunkowo prostą zależnością:
(1-21) |
Jednakże interpretacja tego warunku nie jest prosta. Dla uproszczenia przyjmiemy, że wzmacniacz jest idealnie i obustronnie dopasowany i jego S12=0.
(1-22) |
Warunek generacji zapisuje się wtedy bardzo prosto:
(1-23) |
Warunek powyższy daje się łatwo interpretować. Jeśli amplituda sygnału na wyjściu wzmacniacza jest 5 razy większa, niż na jego wejściu │S21│=5, to transmisja układu sprzęgającego – zgodnie z warunkiem amplitudy - winna być równa co najmniej │T│=1/5. W iloczynie (1-23) współczynnikiem nieliniowym jest oczywiście S21.
Warunek fazy ustala częstotliwość oscylacji, a współczynnik T jest transmitancją rezonatora.
1.6. Struktura oscylatora z tranzystorem
Tranzystor jest uniwersalnym elementem aktywnym, używanym do wzmocnienia i generacji sygnału od kilku Hz do 200 GHz. Wykorzystując wielką aktywność tranzystora opracowano wiele rozmaitych konfiguracji obwodów oscylujących. W pasmie fal mikrofalowych i milimetrowych najlepsze rezultaty uzyskuje się stosując prostą strukturę dwójnikową. W układzie oddzielono część aktywną umożliwiającą spełnienie warunku amplitudy, od części określającą częstotliwość generacji, zwaną obwodem strojenia.
Rys.2.8. Podstawowa struktura oscylatora tranzystorowego w pasmach najwyższych częstotliwości
Część mocy wyprowadzana na zewnątrz oscylatora reprezentowana jest przez impedancję obciążenia.
1.7. Tranzystor w obwodzie aktywnym
Dla układu dwójnikowego najwygodniej oprzeć analizę warunków pracy oscylatora tranzystorowego o reflektancyjny warunek generacji, który przypomnimy:
(2-24) |
Określmy przez ΓA0 - współczynnik odbicia dla małych sygnałów. Wtedy warunek wzbudzenia, albo warunek samodzielnego startu oscylacji zapisze się następująco:
(2-25) |
Rola obwodu aktywnego jest uczynić odpowiednio dużym moduł współczynnika odbicia ΓA0 w żądanym pasmie częstotliwości, aby, mimo strat obwodu strojenia, spełnić warunek amplitudy.
Decydująca rolę gra obwód sprzężenia, zwykle indukcyjność lub odcinek linii zwartej. Obwód strojenia zapewnia spełnienie warunku fazy, ewentualnie umożliwia przestrajanie, przy możliwie dużej dobroci, aby sygnał był „czysty”.
Obwód wyjściowy nie gra zwykle istotnej roli, czasami potrzebny jest do spełnienia warunku szerokopasmowych oscylacji.
Przykład 1. Przygotowywany jest obwód aktywny do pracy w obwodzie oscylatora z pasmem oscylacji 4-5 GHz. Wybrano tranzystor bipolarny typu pracujący do 8 GHz. Ustalono, że warunek obwód wyjściowy jest niepotrzebny. Wybrano prosty obwód sprzężenia w postaci indukcyjności – rys.2.9A.
Zmieniając wartość L dobierano pasmo częstotliwości, w którym możliwa jest generacja. Wyniki obliczeń pokazano na rys.2.9B. Uwzględnienie strat indukcyjności L powoduje zmniejszenie |ΓA0|. Argument a zmienia się w szerokich granicach 100...1500, rolą obwodu strojenia jest spełnić warunek fazy.
Rys.2.9. Tranzystor w układzie oscylatora. A) Prosty obwód aktywny z tranzystorem i indukcyjnością.
B) Wpływ wartości L na pasmo pracy.
Przykład 2. Przygotowywany jest obwód aktywny do pracy w obwodzie oscylatora w pasmie 10,5-12,5 GHz. Wybrano tranzystor FET o częstotliwości granicznej 18 GHz. Elementy obwodu pokazano na rys.2.10A.
Rys.2.10. Wpływ rezystancji na aktywność. A) Prosty obwód aktywny z tranzystorem FET.
B) Zależność ΓA0(f).
Na rys.2.10B pokazano wyniki obliczeń wyniki obliczeń współczynnika odbicia ΓA0(f) dla obwodu sprzężenia w postaci indukcyjności L=1nH bezstratnej i ze stratami reprezentowanymi przez rezystancję R=5.
1.8. Techniki przestrajania oscylatorów
Źródła sygnałów powinny mieć możliwość zmiany, przestrajania częstotliwości generacji. Znane są dwie techniki przestrajania:
- Przestrajanie mechaniczne dokonywane jest zwykle przez zmianę wymiarów rezonatora, albo też przez wprowadzenie do jego objętości elementu metalowego lub dielektrycznego, zaburzającego pole EM i zmieniającego jego częstotliwość rezonansową. Przestrajanie mechaniczne jest powolne.
- Przestrajanie elektryczne dokonywane jest przez sprzężenie z rezonatorem elementu o zmiennej reaktancji. Przestrajanie elektryczne pozwala na szybką zmianę częstotliwości oscylacji. W szczególności w zależności od przyjętego rozwiązania rozróżniamy:
- Przestrajanie napięciowe, najczęściej z użyciem diody waraktorowej o zmiennej pojemności (tzw. VCO - ang. Voltage Control Oscillator). VCO umożliwiają szybką modulację częstotliwości.
- Przestrajanie prądowe przez zmianę prądu elektromagnesu, w polu magnetycznym którego umieszczono rezonator ferrimagnetyczny (tzw. CCO - ang. Current Control Oscillator). CCOs umożliwiają wobulację, technikę wykorzystywaną w miernictwie mikrofalowym w wobulatorach i syntezerach.
2. Generator z rezonatorem falowodowym
W generatorach z rezonatorem falowodowym wykorzystywane są zwykle diody Gunna lub diody lawinowe. Konstrukcję oscylatora z rezonatorem pokazano na rys.3.11.
Generatory tego typu są zwykle strojone mechanicznie: ruchomym zwieraczem, kołkiem metalowym lub dielektrycznym. Zakres przestrajania może być znaczny i obejmować całe pasmo falowodu fmax/fmin 3:2.
Rys.3.11. Konstrukcja generatora z diodą Gunna i rezonatorem falowodowym.
Diody polaryzowane są stałym napięciem przez filtr dolnoprzepustowy zbudowany na bazie linii współosiowej.
Z rezonatorem można sprząc diodę waraktorową i uzyskać możliwość szybkiego przestrajania napięciowego, a tym samym modulację częstotliwości generowanej.
2.1. Rezonator ferrimagnetyczny
Rezonatory ferrimagnetyczne z kulką granatu itru YIG opisano w wykładzie o rezonatorach. Tutaj zamieścimy krótkie przypomnienie.
Rys.4.12. Kulka rezonatora ferrimagnetycznego umieszczona w stałym polu magnetycznym
Kulka rezonatora YIG umieszczona jest na pręciku dielektrycznym i podgrzewana do ok.1000C, co stabilizuje jej parametry. Kulkę rezonatora otacza pętla z tasiemki (drucik) metalowej, stanowiącej jakby zwarcie linii mikropaskowej, co zapewnia silnie nadkrytyczne sprzężenie z linią mikropaskową.
Rezonator umieszczony jest w stałym polu magnetycznym H0(I0) elektromagnesu. Jego częstotliwość rezonansowa f0 jest proporcjonalna do H0:
(4-26) |
2.2. Oscylator z rezonatorem ferrimagnetycznym
Układ generatora wraz ze wzmacniaczem separującym wykonane są zwykle na podłożu ceramicznym, w technologii hybrydowych układów scalonych. Schemat układu generatora pokazano na rys.4.13.
Generator z rezonatorem YIG konstruowany jest zwykle w wersji szerokopasmowej. Pasmo przestrajania jest bardzo duże, fmax/fmin3:1 ( od 2GHz do 6GHz).
Rys.4.13. Podstawowa struktura oscylatora tranzystorowego z rezonatorem YIG
Indukcyjność LM i obwód korygujący zapewniają szerokopasmową „aktywność” warunkującą powstanie oscylacji. R rezonator silnie sprzężony i oddalony o spełnia warunek fazy.
Oscylator jest przestrajany przez zmianę prądu cewki elektromagnesu. Szybkość przestrajania ograniczona jest dużą indukcyjnością cewki elektromagnesu; z tego powodu oscylatory tego typu stosowane są w wobulatorach, czyli wolno przestrajanych generatorach pomiarowych.
2.3. Dioda waraktorowa
Dioda waraktorowa (waraktor, ang. variable reactor) jest półprzewodnikowym przyrządem ze złączem p-n, którego pojemność Cj(U) zależy od napięcia polaryzacji U.
(5-27) |
We wzorze tym Cj0 jest pojemnością dla napięcia polaryzacji U=0, Ub jest pojemnością bariery, a wartość wykładnika =0,5...2 zależy od technologii.
Na rys.5.14A pokazano rodzinę charakterystyk różnych typów diod waraktorowych konstruowanych na rozmaite pasma, od L do Ku.
Obwód zastępczy diody waraktorowej pokazano na rys.5.14.B. Rezystancja szeregowa zmniejsza dobroć obwodów rezonansowych z diodą waraktorową.
Zakresy zmian pojemności diody zależą od zakresu częstotliwości, na które konstruowane są waraktory. Dla pasma L (30 cm) stosunki CMAX/CMIN=16:1, dla pasma Ku (2 cm) CMAX/CMIN=4:1.
Rys.5.14. Dioda waraktorowa.
A) Charakterystyki C(U) rodziny diod waraktorowych na różne pasma.
B) Obwód zastępczy diody waraktorowej.
Zakres przestrajania oscylatora zależy oczywiście od stosunku CMAX/CMIN, im większy zakres zmian pojemności, tym większy zakres przestrajania. Ponieważ nie cała energia pola elektrycznego rezonatora skupiona jest w pojemności diody, to zwykle
2.4. Oscylator przestrajany waraktorem
Na rys.5.15A pokazano podstawową strukturę oscylatora tranzystorowego z diodą waraktorową. Obwód rezonansowy, z którym sprzężony jest waraktor może być konstruowany w rozmaity sposób. Może to być obwód typu LC ze skupioną indukcyjnością, może też zawierać elementy linii długiej. Przykład takiego obwody z odcinkami linii mikropaskowej pokazano na rys.5.15C. Obwód taki nadaje się szczególnie do wykonania w technologii układów scalonych hybrydowych albo monolitycznych.
Szybkość przestrajania generatorów z diodami waraktorowymi jest bardzo duża. Częstotliwość oscylacji może być kontrolowana napięciem polaryzacji diody waraktorowej, co daje możliwość modulacji częstotliwości, zarówno analogowej jak i cyfrowej. Możliwość tą należy mieć na uwadze, gdyż jest to praktycznie jedyny sposób na modulację częstotliwości fali nośnej przez bezpośrednią ingerencję w warunek generacji. Modulację amplitudy albo fazy sygnału wykonuje się poza układem oscylatora.
Rys.5.15. Oscylator przestrajany waraktorem. A) Struktura obwodu oscylatora. B) Obwód przestrajania z dwiema indukcyjnościami. C) Obwód przestrajania na linii mikropaskowej.
Układy generatorów projektowane są zwykle z następnym stopniem wzmacniacza pełniącego rolę separatora pracy oscylatora od zmian obciążenia.
3. Generator z rezonatorem dielektrycznym
Rezonator dielektryczny
Analiza warunku generacji prowadzi do wniosku, że im większa dobroć rezonatora obwodu strojenia, tym większa stabilność i „czystość” generowanego sygnału.
Rezonatory dielektryczne, których właściwości omówiono w wykładzie 6 mają dużą dobroć. Poza tym w pasmie 3...20 GHz mają niewielkie wymiary, dlatego mogą być stosowane w generatorach wykonanych w technologii MUS.
Rys.6.16. Rezonator dielektryczny na linii mikropaskowej. A) Pole magnetyczne i elektryczne rezonatora pobudzonego.
B) Obwód zastępczy rezonator.
Na rys.6.16A przypomniano sposób sprzężenia rezonatora dielektrycznego z linią mikropaskową. Ten rodzaj sprzężenia nazywany jest reakcyjnym szeregowym.
Oscylator z rezonatorem dielektrycznym
Pokazana na rys.6.17 struktura obwodu generatora jest prosta. Rolę indukcyjności L w obwodzie sprzężenia pełni linia zwarta na końcu. Odległość elektryczna rezonatora od tranzystora może być fizycznie zmieniana przesuwem walca dielektrycznego tworzącego rezonator. Właściwy dobór tej odległości pozwala spełnić warunek fazy.
Rys.6.17. Oscylator tranzystorowy z rezonatorem dielektrycznym.
A) Struktura obwodu oscylatora. B) Obwód zastępczy oscylatora.
Przestrajanie mechaniczne rezonatora dielektrycznego w granicach 10% można zrealizować przez zbliżanie denka metalowego, lub innego dielektryka. Przestrajaniu rezonatora towarzyszy przestrajanie oscylatora. Możliwe jest także przestrajanie elektryczne, waraktorem sprzężonym z linią, w granicach 0,1%. Rozwiązanie to stosuje się do specjalnych zastosowań generatorów przeznaczonych do pracy w układach stabilizacji fazowej.
4. Modulacja- pojęcia i definicje
Na rys.7.1 pokazano układ ideowy systemu transmisji informacji od źródła do odbiorcy. Informacja, którą przesyłamy zapisana jest w postaci sygnału elektrycznego i w tej też postaci odbiorca powinien ją otrzymać. Oczywiście istnieje możliwość bezpośredniego połączenia elektrycznego i transmisji informacji. Jest to możliwe, gdy odległość między nimi jest niewielka, kilka, kilkadziesiąt metrów. Rozwiązaniem o wiele bardziej uniwersalnym jest użycie systemu transmisji danych, wykorzystującego specjalnie przygotowaną falę nośną. Jego działanie ilustruje rys.7.1.
Rys.7.1. Układ ideowy systemu transmisji informacji do odbiorcy
Fala nośna o odpowiednio dobranej częstotliwości zostaje zmodulowana sygnałem s(t) niosącym informację. W rezultacie otrzymano przebieg x(t), który po wzmocnieniu do odpowiedniego poziomu zostaje wprowadzony do systemu transmisyjnego.
Na rys.7.2 pokazano charakterystykę widmową fali nośnej o częstotliwości 100MHz, którą poddano modulacji amplitudowej. Jest to obraz widziany na ekranie analizatora widma. Obok fali nośnej widzimy dwie wstęgi boczne oddalone od prążka fali nośnej o 10 kHz. Więcej o tym typie modulacji powiedziane zostanie w następnym punkcie.
Rys.7.2. Obraz widma sygnału o zmodulowanej amplitudzie
Medium transmisyjne może być zbudowane w rozmaity sposób. Może to być system antena-antena radiolinii, antena nadajnika umieszczonego na satelicie z transmisją w stronę powierzchni Ziemi, może to być antena nadawcza stacji radiowej odbieranej przez milion słuchaczy, albo sieć kablowa telewizji kablowej.
Do odbiornika dociera zwykle niewielka część mocy wysyłanej przez nadajnik. Odebrany sygnał r(t) poddany zostaje złożonej obróbce. Jest wzmacniany, filtrowany, poddany procesowi przemiany częstotliwości i demodulacji, aby odzyskać sygnał ŝ(t) niosący informację, często zniekształcony w porównaniu z oryginałem s(t).
Procesy modulacji i demodulacji mogą być realizowane w rozmaity sposób. Wiele nowych technik opracowano i wprowadzono gdy rozwijano techniki cyfrowej transmisji sygnału.
4.1. Natura sygnałów
Informacje takie jak: głos, muzyka zapisywane są jako analogowe sygnały elektryczne. Typowym, dobrze znanym narzędziem zamieniającym sygnał akustyczny na elektryczny jest mikrofon. Na rys.7.3A pokazano rejestrację sygnału elektrycznego z mikrofonu, do którego spiker mówi –iii-. Gdy źródłem dźwięku jest orkiestra symfoniczna prąd mikrofonu ma bardzo złożony przebieg. Mikrofony mogą rejestrować dźwięki w szerokim paśmie częstotliwości, ale charakterystyka naszego ucha pokazuje, że dźwięki powyżej 20 kHz nie są przez nas słyszane.
Rys.7.3. Rozmaite sygnały elektryczne, będące obiektem transmisji.
A) Sygnał analogowy z mikrofonu odpowiadający literze iiii…
B) Sygnał cyfrowy – fragment transmisji informacji z komputera do drukarki.
C) Sygnał cyfrowy naniesiony na nośną.
Sygnałem analogowym jest także obraz rejestrowany przez kamerę. Sygnał taki ma skomplikowany przebieg czasowy i zajmuje znacznie szersze pasmo częstotliwości.
Na rys.7.3B pokazano czasowy przebieg typowego binarnego sygnału cyfrowego. Taki kształt mają sygnały transmisji danych między komputerami. Natomiast na rys.7.3C pokazano przebieg czasowy fali nośnej dużej częstotliwości, której amplituda została binarnie zmodulowana.
Współczesne systemy telekomunikacyjne powszechnie stosują transmisję sygnałów cyfrowych. Opracowano specjalne przetworniki A/D sygnałów analogowych na sygnały cyfrowe, pozwalające zapisać sygnał analogowy jako strumień liczb binarnych. Umożliwiło to uniwersalizację łączy transmisyjnych, które w formie cyfrowej mogą przesyłać głos, obrazy, koncerty i mecze futbolowe, a także typowe dane cyfrowe wszelkiego rodzaju. Ponieważ cyfrowa transmisja głosu nie jest dla słuchającego zrozumiała, to specjalne przetworniki D/A odtwarzają z dużą wiernością pierwotny przebieg analogowy, a głośnik odtwarza nam słyszalny sygnał akustyczny.
4.2. Podstawowe pojęcia
Jak powiedziano wyżej, informacji zapisanej w postaci sygnału elektrycznego nie przesyłamy bezpośrednio, lecz używamy do tego celu fali nośnej, którą modulujemy sygnałem zawierającym informację. Fala nośna jest więc rodzajem „transportera”, na który „załadujemy” informację, a następnie prześlemy do odbiorcy. Należy zapamiętać:
• Fala nośna jest sygnałem elektrycznym, najczęściej sinusoidalnym, poddawanym procesowi modulacji.
• Fala modulująca jest sygnałem elektrycznym zawierającym informację w formie analogowej, albo cyfrowej, użytym do kontroli/modulacji fali nośnej.
• Fala zmodulowana to końcowy efekt procesu modulacji fali nośnej przez falę modulującą. Fala zmodulowana przesyłana jest następnie od nadajnika do odbiornika.
W odbiorniku odebrany sygnał poddawany jest często złożonym procesom. Ich celem jest odzyskanie informacji. Pomijając w tym momencie konieczne wielokrotne wzmacnianie odebranego sygnału, to procesy usuwania fali nośnej i odzyskiwania informacji/fali modulującej nazywamy demodulacją.
Napięcie fali nośnej un(t) można zapisać prostą zależnością (7-1):
(7-1) |
Wykorzystując użyte oznaczenia można zdefiniować podstawowe rodzaje modulacji stosowane przy „zapisywaniu” informacji na falę nośną.
• Informacja może być naniesiona na wartość amplitudy, A(t) – modulacja amplitudy – AM (ang. Amplitude Modulation)
• Informacja może być naniesiona na wartość częstotliwości F(t), mamy do czynienia z modulacją częstotliwości – FM (ang. Frequency Modulation),
• Informacja może być naniesiona na wartość fazy φ(t), mamy wtedy do czynienia z modulacją fazy – PM (ang. Phase Modulation),
Ze względu na sposób zapisu informacji mówimy ponadto o:
• modulacji analogowej
• modulacji cyfrowej.
Ostatni podział wydaje się być sztucznym, przecież kształt funkcji opisującej zmiany napięcia sygnału w czasie ma znaczenie drugorzędne. Okaże się jednak, że opracowano specjalne techniki modulacji dla potrzeb transmisji danych cyfrowych i z tego powodu modulację cyfrową przedstawimy w osobnym punkcie.
Kolejno w dwóch punktach przedstawione zostaną cechy charakterystyczne wymienionych wyżej rodzajów modulacji.
4.3. Modulacja amplitudy – AM
Obiektem modulacji jest fala nośna un(t), charakteryzowana wartościami amplitudy A0, częstotliwości F i fazy φ. Przebieg napięcia (albo prądu) fali nośnej został opisany wzorem (7-1). Fala modulująca uS(t) opisana jest zależnością (8-2). Informację niosą zwykle przebiegi amplitudy m(t) i częstotliwości f(t)<<F, np. w przypadku rejestracji głosu.
(8-2) |
Efektem modulacji jest fala um(t) o amplitudzie zmieniającej się z częstotliwością f:
(8-3) |
Przebieg procesu modulacji ilustruje rys.8.4.
Rys.8.4. Układ z modulatorem realizujący modulację amplitudy.
Elementem realizującym proces modulacji jest modulator. Nie wchodzimy w tym miejscu wykładu w szczegóły jego budowy i działania. Możemy powiedzieć tyle, że jeden ze składników prądu modulatora jest proporcjonalny do iloczynu wejściowych napięć uS(t)un(t) fali nośnej i sygnału. W jaki sposób uzyskać tego rodzaju „iloczyn”? Jeśli w obwodzie modulatora użyjemy odpowiedni element nieliniowy, w którym jeden ze składników prądu będzie proporcjonalny do (uS(t)+un(t) ))2, to po rozłożeniu tego składnika otrzymamy m.in. iloczyn obu napięć. Więcej szczegółów zostanie podanych w module poświęconym procesowi przemiany częstotliwości.
(8-4) |
Efektem modulacji jest fala um(t) o amplitudzie zmieniającej się z częstotliwością f, opisana zależnością (8-4). Wskaźnik m nazywany jest głębokością modulacji.
Prawa strona powyższego wyrażenia może być rozpisana jako suma trzech składników, które rozpoznajemy jako: falę nośną, wstęgę górną i wstęgę dolną. Składniki te zestawiono w Tabeli 8.1.
Tabela 8.1. Składowe sygnału o modulowanej amplitudzie.
Na rys.8.5 pokazano przebieg czasowy u(t) sygnału o zmodulowanej amplitudzie, zgodnie z zależnością (8-3).
Rys.8.5. Fala nośna o zmodulowanej amplitudzie, opisana zależnością (8-3). A). Przebieg chwilowej wartosci napięcia. B). Wykres wskazowy z amplitudami fali nośnej i wstęg bocznych.
Wykres na rys.8.5A przedstawia falę nośna zmodulowaną sygnałem o stałej amplitudzie A0m i częstotliwości f. Na rus.8.5B pokazano wykres wskazowy z udziałem fali nośnej i obu wstęg. Wszystkie składniki obracają się wspólnie w lewo z prędkością kątową 2πF0t. Pomińmy na chwilę ten obrót. Aby określić wartość │um(t)│ dodajemy do amplitudy A0 sumę dwóch wskazów, reprezentujących obie wstęgi boczne, obracające się w przeciwnych kierunkach z prędkościami kątowymi 2πft. Suma trzech składników zmienia się w czasie tak, jak pokazano na rys.8.5A.
Rys.8.6. Charakterystyka widmowa sygnału o modulowanej amplitudzie.
Na rys.8.6 pokazano charakterystykę widmową sygnału o zmodulowanej amplitudzie. Częstotliwość f sygnału jest zwykle dużo mniejsza od F0. Obie wstęgi położone są blisko częstotliwości fali nośnej. Wysokość wstęg bocznych, dolnej i górnej zależy od głębokości modulacji m. Ich amplitudy są sobie równe.
Gdy transmitowany jest koncert symfoniczny sygnał modulujący zajmuje całe pasmo akustyczne, od 20 Hz do 20 kHz. Sygnały, które niosą każde ze wstęg bocznych dokładnie odwzorowują sygnał modulujący. W tym przypadku fala zmodulowana zajmuje pasmo dwukrotnie większe, czyli 40 kHz.
Jak po stronie odbiorczej odzyskać sygnał modulujący? Układ odbiornika jest stosunkowo złożony i zostanie dokładniej opisany w innym wykładzie. Sygnał modulujący odzyskiwany jest w procesie demodulacji, którego działanie ilustruje rys.8.7.
Rys.8.7. Zasada działania demodulatora amplitudy z diodą detekcyjną. A. Przebieg napięcia wejściowego z nośną o zmodulowanej amplitudzie. B. Prąd diody detekcyjnej. C. Napięcie na obwodzie filtrującym RC.
D. Napięcie wyjściowe po odcięciu składowej stałej.
Po wzmocnieniu do odpowiedniego poziomu – rys.8.7A - sygnał odebrany przez odbiornik kierowany jest do prostego układu, którego głównym elementem jest półprzewodnikowa dioda detekcyjna. Prąd w diodzie płynie tylko dla napięć o polaryzacji zgodnej z kierunkiem przewodzenia i jego przebieg pokazuje rys.8.7B. Obwód RC pełni rolę filtru dolnoprzepustowego. Pojemność C jest na tyle duża, że stanowi zwarcie dla częstotliwości F0 fali nośnej, sygnał zostaje „oczyszczony” z fali nośnej – rys.8.7C. Na końcu pojemność szeregowa CS usuwa składową stałą i odzyskujemy sygnał modulujący – rys.8.7D. Transmisja nigdy nie jest wierna, w jednym z wykładów przybliżymy problem zniekształceń obecnych w procesie transmisji.
Rys.8.8. Charakterystyka widmowa sygnału zmodulowanego jednowstęgowo, z usuniętą nośną i wstęgą górną.
Przy transmisji sygnału o zmodulowanej amplitudzie każdy ze składników widma sygnału zmodulowanego ma określony poziom mocy; fala nośna niesie moc największą, natomiast informację niosą wstęgi boczne. Aby zmniejszyć poziom transmitowanej mocy można sztucznie stłumić falę nośną, a nawet usunąć jedną ze wstęg i przesyłać do odbiornika pozostałą, co pokazano na rys.8.8.
Z dokładnej analizy wynika, że transmisja jednej tylko wstęgi zachowuje przesyłaną informację. Można więc usunąć drugą wstęgę i falę nośną i przesłać do odbiornika wyłącznie jedną wstęgę. W takim przypadku oszczędzamy pasmo i zmniejszamy moc nadajnika.
Jak przeprowadzić taką obróbkę sygnału? Opracowano kilka sposobów, jeden z nich może zrealizować układ modulatora pokazany na rys.8.9.
Rys.8.9. Układ modulatora amplitudy pozwalający usunąć z widma sygnału modulowanego falę nośną i jedną wstęgę.
Układ modulatora jest dwutorowy, wykorzystano w nim kwadraturowy sprzęgacz kierunkowy, który sygnał wejściowy sygnał fali nośnej dzieli na dwie równe części przesuwając je o 900. Sygnał modulujący jest także dzielony do obu torów, przy czym w jednym z nich opóźniony zostaje dodatkowo o 900. Po procesie modulacji sygnały są sumowane przez sprzęgacz 3dB, 1800. W wyniku przesunięć fazowych następuje wytłumienie fali nośnej i separacja obu wstęg. Wybrana wstęga zostaje następnie wzmocniona i wyemitowana przez nadajnik.
W odbiorniku odpowiednie procesy pozwalają odtworzyć brakującą wstęgę i falę nośną, a następnie w procesie demodulacji odzyskać informację.
4.4. Modulacja QAM
Poszukując sposobów na zwiększenie pojemności transmisyjnych łączy radiowych odkryto interesujące możliwości tzw. modulacji kwadraturowej. W dwutorowym układzie modulatora z rys.8.10, podobnie jak układzie z rys.8.9, sprzęgacz kwadraturowy 3 dB. 900 kieruje falę nośna do dwóch identycznych modulatorów.
Przesunięte względem siebie o 900 sygnały fali nośnej modulowane są dwoma różnymi sygnałami modulującymi m1(t) i m2(t) . Następnie sumator dodaje oba zmodulowane sygnały. Fala zmodulowana może być opisana zależnością (8-5). Po odpowiednim wzmocnieniu fala zmodulowana kierowana jest do układów odbiorczych
(8-5) |
Rys.8.10. Układ modulatora kwadraturowego amplitudy QAM nadajnika, pozwalający nanieść na falę nośną dwa niezależne sygnały przez dwa modulatory.
Układ odbiornika ma także strukturę dwutorową ze sprzęgaczem kwadraturowym 3 dB, 900. To przesunięcie fazy umożliwia demodulację z rozdzieleniem obu sygnałów m1(t) i m2(t).
Rys.8.11. Układ odbiornika sygnału modulowanego w systemie QAM.
Opisany rodzaj analogowej modulacji amplitudy wykorzystujący dwutorowy układ ze sprzęgaczem kwadraturowym nazywany jest modulacją QAM. Interesujące właściwości modulatora kwadraturowego zostały wykorzystane w systemach modulacji cyfrowej, co zostanie przedstawione w kolejnych punktach tego wykładu.
4.5. Modulacja częstotliwości - FM
Bardzo chętnie stosowanym rodzajem modulacji jest modulacja częstotliwości. Ten rodzaj modulacji wraz z i modulacją fazy należą do tzw. modulacji kąta. Opisywany sygnał może być zapisany zależnością (8-6):
(8-6) |
W tym przypadku przyjmiemy, że amplituda A0 jest stała, a modulowany jest kąt . Częstotliwość chwilowa F(t) definiowana jest następująco:
(8-7) |
W przypadku modulacji częstotliwości częstotliwość chwilowa ft(t) zmienia się wokół wartości średniej F0, co opisuje zależność (8-8):
(8-8) |
Odchylenie F częstotliwości od wartości średniej F0 jest proporcjonalne do amplitudy sygnału modulującego, f jest częstotliwością tego sygnału. Maksymalna wartość odchylenia F od wartości F0 nazywane jest szczytową dewiacją częstotliwości.
Rys.8.12. Sygnał u(t) fali nośnej o zmodulowanej częstotliwości, opisamy zależnością (8-9).
Chwilowa wartość napięcia um(t) może być w przypadku modulacji częstotliwości opisana zależnością (8-9):
(8-9) |
Na rys.8.12 pokazano przykład przebiegu u(t) zgodnej z powyższą zależnością.
Po rozwinięciu zależności (8-9) w szereg Fouriera otrzymuje się nieskończenie wiele składowych, wstęg bocznych wokół częstotliwości F0 fali nośnej.
• Amplitudy AN kolejnych wstęg są proporcjonalne do wartości funkcji Bessela pierwszego rodzaju N-tego rzędu, co zapisano zależnością (8-10) (tutaj X=ΔF/f):
(8-10) |
• Częstotliwości kolejnych wstęg tworzą ciąg: …(F0-Nf),… (F0-2f), (F0-f), F0, (F0+f), (F0+2f), …(F0+Nf)… , jak w Tabeli 8.2.
Tabela 8.2. Składowe sygnału o modulowanej częstotliwości X=ΔF/f.
Rzut oka na wykresy rodziny funkcji Bessela pozwala wyciągnąć wniosek, że amplitudy kolejnych składowych szybko maleją ze wzrostem n.
Zauważmy, że amplituda fali nośnej jest proporcjonalna do J0(ΔF/f) i przechodzi przez 0 dla ΔF/f= 2,4.
Na rys.8.14 pokazano przykład widma sygnału o modulowanej częstotliwości dla przypadku, gdy X=ΔF/f≈ 6. Kolejne wstęgi boczne odległe są od siebie o f. Widmo sygnału o modulowanej częstotliwości FM jest nieskończenie rozległe. Jednakże poza pasmem F - ΔF.... F + ΔF amplitudy wstęg szybko maleją do zera, co pozwala ograniczyć pasmo transmisji sygnału o modulowanej częstotliwości.
Rys.8.13. Wykresy funkcji Bessela pierwszego rodzaju JN(X) dla kilku pierwszych rzędów.
Reguła Carson’a, opisana zależnością (8-11), mówi o paśmie B wokół częstotliwości środkowej F0, z którego wstęgi powinny być zachowane, aby zachować wierność transmisji sygnału. Liczba wstęg z każdej strony powinna być równa co najmniej (1+X).
(8-11) |
Rys.8.14. Przykład widma sygnału o sinusoidalnie modulowanej częstotliwości dla współczynnika X≈6
Na rys.8.14 oznaczono zalecaną szerokość pasma transmisji dla X=6. Zauważmy, że skala na osi odciętych jest logarytmiczna. Jeżeli moc wstęgi bocznej jest 20 dB poniżej poziomu wstęgi największej mocy, to oznacza, że moc niesiona przez tą wstęgę jest mniejsza niż 1% mocy wstęgi maksymalnej.
Modulację częstotliwości realizujemy najczęściej w układach napięciowo przestrajanych oscylatorów VCO. Zasada działania tego typu źródeł częstotliwości została opisana w jednym z poprzednich wykładów.
W procesie demodulacji wykorzystywane są układy tzw. dyskryminatorów częstotliwości. Są to specjalnie konstruowane układy dwuwrotników, których transmisja zależy od częstotliwości sygnału wejściowego. Po transmisji przez układ dyskryminatora modulacja częstotliwości zmienia się w modulację amplitudy.
4.6. Modulacja fazy - PM
Przebieg chwilowego napięcia u(t) sygnału o modulowanej fazie opisuje zależność (8-12):
(8-12) |
W zależności powyższej φ jest dewiacją fazy. Faza φ modulowana jest proporcjonalnie do amplitudy sygnału modulującego.
Dla modulacji fazy otrzymujemy częstotliwość chwilową:
(8-13) |
Porównując modulację częstotliwości z modulacją fazy zauważamy, że widmo sygnału o modulowanej fazie jest nieskończenie rozległe. Amplitudy AN kolejnych wstęg są proporcjonalne do wartości funkcji Bessela pierwszego rodzaju N-tego rzędu, co zapisano zależnością (8-10) (także w tym przypadku X=ΔF/f), Różnice polegają na tym, że:
• dla modulacji PM - dewiacja częstotliwości jest proporcjonalna do f,
• dla modulacji FM dewiacja częstotliwości jest niezależna od f.
Dla modulacji PM małymi sygnałami możemy znaleźć prostszy opis położenia wstęg bocznych. Punktem początkowym analizy jest przebieg chwilowego napięcia um(t) sygnału o modulowanej fazie opisuje zależność (8-14):
(8-14) |
Jeśli φ(t) przyjmuje małe wartości, to cosφ(t) ≈ 1, sinφ(t) ≈ φ(t), a równanie powyższe można zapisać w prostszej postaci:
(8-15) |
Przyjmijmy dalej, że kąt fazowy zmienia się sinusoidalnie Otrzymujemy wtedy:
(8-16) |
Mając na uwadze warunek małych zmian kąta otrzymujemy wyrażenie, które obok fali nośnej prezentuje dwie wstęgi boczne, górną i dolną. Jak wiemy w ogólnym przypadku widmo sygnału o sinusoidalnie modulowanej fazie jest nieskończenie rozległe, tak jak pokazano to na rys.8.14.
5. Modulacja cyfrowa
Przy transmisji sygnałów cyfrowych stosujemy modulację impulsową, zwaną też inaczej modulacją cyfrową. Sygnał cyfrowy ma rozmaitą formę. Sygnały transmitowane w systemach komputerowych mają kształt pokazany na rys.9.15, nazywane są binarnymi.
Kolejne cyfry ciągu generowane są z wielką regularnością, w rytm impulsów zegara. Wszelkie procesy obróbki sygnałów cyfrowych po stronie nadawczej, jak obróbka po stronie odbiorczej odbywają się synchronizowane z zegarem.
Uformowane binarne ciągi liczbowe składają z zer i jedynek. Kształt impulsów bywa zróżnicowany w zależności od użytego kodu. Na rys.9.15 pokazano trzy przypadki:
A. Ciąg cyfr unipolarny w kodzie NRZ (ang. Non-return-to-zero ).
B. Ciąg cyfr unipolarny w kodzie RZ (ang. Return-to-zero).
C. Ciąg cyfr bipolarny w kodzie NRZ (ang. Non-return-to-zero ).
Połażenie zer i jedynek określamy według następującej reguły:
• Dla kodu unipolarnego ,
• Dla kodu bipolarnego
Rys.9.15. Cyfrowe sygnały binarne ciągu cyfr na tle impulsów zegara.
A) Ciąg cyfr unipolarny w kodzie NRZ,
B) Ciąg cyfr unipolarny w kodzie RZ,
C) Ciąg cyfr bipolarny w kodzie NRZ .
Przy transmisji sygnałów cyfrowych stosujemy modulację impulsową, zwaną inaczej modulacją cyfrową. Używamy też nazwy kluczowanie.
Wyodrębnia się 3 główne techniki modulacji cyfrowej:
• Kluczowanie amplitudy ASK (ang. Amplitude-shift keying)
• Kluczowanie częstotliwości FSK (ang. Frequency-shift keying)
• Kluczowanie fazy PSK (ang. Phase-shift keying)
W rozmaitych rozwiązaniach często stosowane są równocześnie 2 techniki, np. modulacja amplitudy i fazy, ASK+PSK.
W kolejnych punktach wykładu omówione zostaną podstawowe cechy wymienionych sposobów kluczowania.
5.1. Cyfrowa modulacja amplitudy – ASK
Do transmisji sygnałów cyfrowych można wykorzystać każdy z opisanych wyżej rodzajów modulacji: amplitudy, częstotliwości i fazy. Wykorzystując modulację amplitudy nadajemy amplitudzie fali nośnej dwie wartości: dużą dla ”1” i małą dla ”0” – rys.9.16.
W zasadzie cyfrze ”0” powinien odpowiada stan, w którym amplituda nośnej jest równa 0. W praktyce zwykle widoczna jest szczątkowa wartość amplitudy, co pokazano na rys.9.16.
Rys.9.16. Przykład sygnału o cyfrowej, binarnej modulacji amplitudy.
us(t) - przebieg napięcia binarnego sygnału cyfrowego,
um(t) - fala nośna o cyfrowo zmodulowanej amplitudzie.
Modulacja ASK może być zrealizowana w układzie przedstawionym na rys.9.17, podobnym do przedstawionego na rys.9.4. Modulator pełni rolę przełącznika dla sygnału fali nośnej.
Rys.9.17. Ilustracja działania cyfrowego, binarnego modulatora amplitudy – ASK.
Demodulacja sygnałów modulowanych w formacie ASK może odbywać się w układzie z diodą półprzewodnikową, pokazanym wcześniej na rys.9.7.
Amplituda fali nośnej może być modulowana w taki sposób, że będzie przyjmowała więcej niż dwie wartości. Przykład czterostanowej cyfrowej modulacji amplitudy pokazano na rys.9.18
Rys.9.18. Przykład sygnału o wielostanowej modulacji amplitudy. Kolejne wartości amplitud dla 4 stanów: 1, 2/3, 1/3 i 0. Każdy ze stanów opisany jest dwiema cyframi.
Amplitudy fali nośnej przyjmują kolejno wartości 1, 2/3, 1/3 i 0. Tak więc każdy ze stanów opisany jest dwiema cyframi.
Użycie modulacji wielostanowej komplikuje problem odbioru i detekcji. Jednakże zwiększa szybkość transmisji bez zwiększania pasma, Idea ta zostanie z powodzeniem wykorzystana.
5.2. Cyfrowa modulacja częstotliwości – FSK
Cyfrowa modulacja/kluczowanie częstotliwości FSK polega na tym, że częstotliwość fali nośnej przyjmuje dwie różne wartości dla ”1” i dla ”0” – rys.9.19.
Rys.9.19. Przykład sygnału o cyfrowo modulowanej częstotliwości (modulacja binarna).
Amplituda fali nośnej pozostaje stała, a jej ewentualne zmiany są wynikiem zakłóceń. Długość okresów, w których częstotliwość jest stała kontrolowana jest przez zegar.
Na rys.9.20 pokazano dwa możliwe sposoby uzyskiwania kluczowania częstotliwości. Na rys.9.20A pokazano układ z dwoma oscylatorami pracującymi przy stałych częstotliwościach f1 i f2. Sterowany cyfrowo przełącznik wybiera jedną z nich i kieruje do wyjścia.
Rys.9.20. Układy pozwalające uzyskać cyfrową modulację częstotliwości.
A) Układ z dwoma oscylatorami i sterowanym cyfrowo przełącznikiem.
B) Oscylator VCO przestrajany napięciowo, o częstotliwości zmienianej cyfrowo.
Na rys.9.20B pokazano układ z przestrajanym oscylatorem VCO. Sygnał cyfrowy zmienia częstotliwość oscylatora np. przez zmianę pojemności diody waraktorowej kontrolującej warunek generacji oscylatora.
Układy demodulacji wykorzystują dyskryminatory częstotliwości i zamieniają modulację częstotliwości na modulację amplitudy.
W wielu przypadkach, np. telefonii komórkowej, stosujemy modulację cyfrową wielostanową. Omówienia działania tych bardzo ciekawych systemów wykracza poza ramy tego wykładu.
5.3. Cyfrowa modulacja fazy – PSK
W przypadku cyfrowej binarnej modulacji fazy PSK faza sygnału fali nośnej przyjmuje dwie różne wartości dla ”1” i dla ”0”. Ilustruje to rys.9.21 dla przypadka, gdy faza zmienia się między dwoma stanami o π.
Rys.9.21. Fala nośna o cyfrowo modulowanej fazie. Modulacja binarna BPSK - (ang. Binary Phase Shift Keying).
Opracowano kilka rozmaitych układów, które realizują dwustanową modulację fazy. Jeden z takich układów pokazano na rys.9.22.
Rys.9.22. Układ dwustanowego modulatora fazy wykorzystującego mieszacz podwójnie zrównoważony z kwartetem diod półprzewodnikowych.
W układzie tym wykorzystano właściwości kwartetu diod półprzewodnikowych sygnał cyfrowy typu bipolarny NRZ wprowadza w stan przewodzenia jedną parę diod, by – po zmianie polaryzacji – w następnym okresie wprowadzić w stan przewodzenia drugą z nich. W rezultacie zmienia się o π argument transmitancji między wejściem fali nośnej, a wyjściem sygnału modulowanego.
W układach modulatorów można diody półprzewodnikowe zastąpić tranzystorami.
5.4. Cyfrowa modulacja QAM
Dwukanałowy modulator, w którym do podziału fali nośnej wykorzystano sprzęgacz kwadraturowy wykorzystano z powodzeniem do skonstruowania wielostanowych modulatorów amplitudy i fazy. Na rys.9.23 pokazano układ modulatora QPSK – (ang. Quadrature Phase Shift Keying). W torach I oraz Q umieszczono dwustanowe modulatory fazy. Uzyskano w ten sposób możliwość otrzymania na wyjściu modulatora czterech stanów, których amplituda fali nośnej ma tą samą wartość, a fazy różnią się o π/2.
Cztery stany modulacji pokazano na płaszczyźnie (I,Q) na rys.9.23B. Każdemu z nich odpowiada inna para cyfr: ”11”, ”10”,”00” i ”01”. Modulator w torze I kontroluje wartość pierwszej cyfry, ”1..” lub ”0..”. Modulator w torze Q kontroluje wartość drugiej cyfry, ”..1” lub ”..0”. Każdy ze stanów modulacji odpowiada liczbie dwubitowej.
Powstaje pytanie, czy można zwiększyć liczbę bitów? Modulator 3-bitowy powinien umożliwić uzyskanie 23=8 stanów modulacji. Można to osiągnąć w różny sposób.
Na rys.9.24 pokazano trzy różne możliwości uzyskania ośmiostanowej modulacji QAM sygnału. W przypadku pokazanym na rys.9.24A amplituda sygnału zmodulowanego pozostaje stała, a faza w kolejnych stanach zmienia się o π/4. Realizacja układu modulatora, który zrealizuje taką modulację wymaga konstrukcji specjalnego typu wielostanowego przerywnika fazy sterowanego z dużą prędkością.
Rys.9.23. Przykład modulatora QPSK
A) Układ ideowy czterostanowego modulatora.
B) Cztery stany na płaszczyźnie (I,Q), odpowiadające czterem liczbom dwucyfrowym. Przejścia między stanami w żadnym momencie nie przechodzą przez punkt (0,0).
Przypadek z rysunku B) jest połączeniem modulacji amplitudy i fazy. Gdyby chcieć realizować go w modulatorze dwukanałowym I, to każdy tor winien umożliwiać trzystanową modulację amplitudy: 0, ½, 1 i dwustanową modulację fazy: 0, π. Nie jest łatwo zrealizować układ spełniający wymienione funkcje.
Przypadek modulacji z rysunku C) jest stosunkowo najprostszy. Wymaga on realizacji w torach I oraz Q dwustanowej modulacji amplitudy (1,0) i dwustanowej modulacji fazy (0,π). Jak widzimy istnieją rozmaite konfiguracje układów modulatorów, w zależności od pomysłowości projektantów.
Rys.9.25. Przykład 16-stanowej modulacji QAM. A) Przypadek idealny. B) Idea uzyskania modulacji 16-QAM w układzie z rys.9.26.
Skonstruowanie 16-stanowego modulatora QAM umożliwi transmisję liczb 4-bitowych.
Przykład 16-stanowej modulacji na płaszczyźnie (I,Q) pokazuje rys.9.25. Na rys. 9.25A widzimy przypadek idealny. Uzyskujemy go, gdy każdy z torów realizuje dwustanową modulację amplitudy 1/3, 1, oraz dwustanową modulację fazy: 0,π. Cztery stany modulacji w torze I (dwie pierwsze cyfry) oraz cztery stany modulacji w torze Q (druga para cyfr) dają razem 16 stanów 4-bitowego modulatora. Układ modulatora jest oczywiście realizowalny.
Rys.9.26. Idea działania czterokanałowego modulatora 16-QAM. Obwód S/P zamienia szeregowy strumień danych binarnych w strumień równoległy.
Inne rozwiązanie pokazano na rys.9.25B. Idea tego rozwiązania opiera się na wykorzystaniu dwóch modulatorów 4-stanowych pracujących równolegle. Zsumowanie amplitud wyjściowych może dać 16-stanów sygnału zmodulowanego. Oczywiście amplitudy wyjściowych sygnałów obu modulatorów powinny być różne, aby uniknąć wielokrotnych zer.
Układowe rozwiązanie pokazano na rys.9.26. Dwa czterostanowe modulatory pracują równolegle. Amplitudy wyjściowego sygnału w torze A są 2 razy większe od amplitud modulatora w torze B. Zsumowanie sygnałów wyjściowych obu modulatorów daje 16 różnych stanów, co ilustruje rys.9.25B.
Powstaje pytanie, czy można mnożyć liczbę stanów i tym samym zwiększać liczbę transmitowanych bitów. Odpowiedź jest pozytywna. Skonstruowano modulatory 256 stanowe, umożliwiające transmisję liczb 8-bitowych, gdyż 28 = 256. Omawianie rozwiązań układowych, zresztą bardzo ciekawych i pomysłowych, wykracza poza ramy tego wykładu.
5.5. Uwagi końcowe
Ważnym parametrem danego typu modulacji jest tzw. efektywność widmowa (ang. Bandwidth Efficiency). Opisuje on stopień wykorzystania pasma do transmisji bitów. Dla modulacji binarnych BFSK i BPSK parametr ten wynosi około 1 bit/1sekundę dla pasma 1 hertz. Systemy modulacji wielostanowej „oszczędzają” pasmo, efektywność widmowa istotnie rośnie. Odpowiednie zestawienie przedstawiono w Tabeli 9.3.
Tabela 9.3. Zestawienie wartości efektywności widmowej dla różnych typów modulacji cyfrowej, przypadki idealne.
Typ modulacji |
BFSK |
BPSK |
QPSK |
16 QAM |
64 QAM |
128 QAM |
256 QAM |
bit/s/Hz |
1 |
1 |
2 |
4 |
6 |
7 |
8 |
W systemach wielostanowej modulacji często amplitudy fali zmodulowanej przyjmują różne wartości. W takim przypadku rosną wymagania dobrej liniowości w stosunku do wzmacniaczy mocy nadajnika i wzmacniaczy odbiornika.
Modulacje dwustanowe, jak BFSK i BPSK, czy też czterostanowe, jak QPSK są bardzie odporne na zakłócenia, niż modulacje wielostanowe. Te pierwsze są preferowane w zastosowaniach telekomunikacji ruchomej, gdzie mamy do czynienia z wielokrotnymi odbiciami, interferencją, czy też efektem Dopplera. Modulacje wielostanowe stosowane są chętnie w systemach radiolinii, gdzie warunki propagacji są ustalone, a wysokie sprawności wzmacniaczy mocy nie są tak krytyczne.