Podręcznik
Strona: | SEZAM - System Edukacyjnych Zasobów Akademickich i Multimedialnych |
Kurs: | Wymagania dla systemów mechatronicznych w podwoziu zrobotyzowanym |
Książka: | Podręcznik |
Wydrukowane przez użytkownika: | Gość |
Data: | niedziela, 24 listopada 2024, 03:42 |
Spis treści
- 1. Zagadnienia wprowadzające odnośnie wymagań dla podwozi zrobotyzowanych
- 2. Ogólne wymagania w zakresie mobilności podwozi zrobotyzowanych załogowych
- 3. Ogólne wymagania w zakresie mobilności podwozi zrobotyzowanych bezzałogowych
- 4. Testowanie pojazdów mobilnych załogowych i bezzałogowych lub samych podwozi
- 5. Podsumowanie modułu trzeciego
1. Zagadnienia wprowadzające odnośnie wymagań dla podwozi zrobotyzowanych
Zamiar powzięty przez autora niniejszego opracowania w momencie pracy na jego tekstem, iż zaprezentuje Czytelnikowi raczej nieznane mu szerzej rozwiązania mechatroniczne zdeterminował poszukiwanie tychże rozwiązań stricte w podwoziach zrobotyzowanych pojazdów wojskowych. Tylko tam jak na razie można się było doszukać ich zastosowania oraz co za tym idzie i ich ciągłego wykorzystania w ćwiczeniach wojskowych lub na polu walki. (Na przykład w module 2-gim autor omówił w zakresie, w jakim to było możliwe systemy CPK i CTIS).
Zaznaczmy, że ciągłe wykorzystywanie np. pierwszych wersji systemów CPK, ale już wyposażonych w drążone półosie okazywało się często problematyczne. Konkretnie, nie ze względu na te drążone półosie, które jak już wiemy zastąpiły długi przewód pneumatyczny, który można było łatwo uszkodzić, ale ze względu na układ sterowania pneumatycznego CPK. Układ ten był na owe czasy tak opracowany, że utrzymywał nieustannie wysoką wartość ciśnienia medium między oponą a wylotem sprężarki. To powodowało, że narażone nieustannie na to ciśnienie elementy uszczelniające, np. simeringi szybko się zużywały, w efekcie czego cały system CPK tracił szczelność. Podwozie pojazdu wojskowego, które miało być bardziej mobilne dzięki CPK takim nie było. Stawało się często nawet zawalidrogą, co już było problemem. Autorowi znane są przypadki, kiedy jedynym „rozwiązaniem” zahamowania przez kierowcę wycieków medium z kół podwozia (lub systemu CPK) było całkowite odłączenie opon tego pojazdu od systemu CPK i jazda bez niego, np. na poligonie.
Należy zaznaczyć, że w pewnej kwestii dla nowoprojektowanych podwozi zrobotyzowanych niewiele się zmieniło. Dalej to głownie najpierw dla wojska powstają prototypy nowych rozwiązań w dziedzinie zwiększenia mobilności podwozi. Znaczące firmy producenckie za punkt honoru stawiają sobie najpierw zademonstrowanie swojej oferty dla wojska, a później kierują tąże do transportu cywilnego, np. energetyki, ponieważ coraz częściej wymaganiem ofertowym dla danego producenta takiego pojazdu staje się wyposażenie go w system CTIS. Finansowy aspekt powyższego może też odgrywać tutaj zasadnicze znaczenie. Produkcja bowiem pojazdów mobilnych dla sił zbrojnych danego państwa wiąże się dla firmy producenckiej zawsze z długoterminowymi kontraktami o stałym dochodzie, zaś produkcja na wolny rynek obarczona może być dużym ryzykiem straty. Niemniej jednak jak się okazuje poligonem badawczym dla nowych koncepcji podwozi zrobotyzowanych pozostaje w dalszym ciągu badanie ich dla trudnego terenu poligonowego oraz dla terenu działań wojskowych.
Biorąc pod uwagę powyższe należy zatem stwierdzić, że korzystnym dla projektanta systemu mechatronicznego dla podwozia pojazdu, który uczyni z niego podwozie zrobotyzowane byłoby posłużenie się odpowiednimi wytycznymi właśnie odnośnie charakterystyki terenowej pojazdu wojskowego. Takie podejście według autora gwarantowałoby możliwy do osiągnięcia wskaźnik zrobotyzowania projektowanego podwozia oraz wskazywać twórcy na kierunek przyszłego wykorzystania projektowanego przez niego podwozia. Należy przy tym zaznaczyć, że coraz częściej zaciera się różnica między wykorzystaniem pojazdów załogowych i bezzałogowych. Można zatem założyć, że wybrane parametry techniczne dla podwozi takich pojazdów mogą być wspólne.
2. Ogólne wymagania w zakresie mobilności podwozi zrobotyzowanych załogowych
Projektant podwozia, rozpatrując mobilność pojazdów załogowych o podwoziach zrobotyzowanych według autora powinien przyjąć, że te powinny charakteryzować się następującymi parametrami m.in.: (1)napędem na wszystkie koła, (2)zastosowaniem systemu centralnego pompowania kół CPK lub CTIS, dalej (3)pojedynczymi kołami napędowymi, (4)ogumieniem terenowym, (5)możliwością regulacji nacisków jednostkowych kół na podłoże oraz (6)wysokimi wskaźnikami mocy jednostkowej.
Odnosząc powyższe do podwozia zrobotyzowanego, ale pojazdu wojskowego, na dzień dzisiejszy otrzymujemy prawie na pewno, że jest to pojazd załogowy, czyli wszystkie funkcje podwozia zrobotyzowanego „zarządzane” są przez kierowcę tego pojazdu. Dla bardziej zainteresowanego tą tematyką Czytelnika (której nie będziemy tutaj rozwijać) można wskazać na wytyczne, które znajdują się np. w koncepcji nowej struktury transportu samochodowego w Wojsku Polskim, którą zilustrowano na rysunku 82. [Źródło: Kazimierz Kowalski, „Organizacja utrzymania wojskowych środków transportu”].
Rysunek 82: Koncepcja nowej struktury transportu samochodowego SZ RP
Analizując tę nową strukturę transportu samochodowego SZ RP pokazaną na rysunku 82 można zwrócić jedynie uwagę Czytelnika na to, iż od podwozi zrobotyzowanych pojazdów wyszczególnionych w grupach od 1 do 3 wymaga się zagwarantowania wysokiej mobilności. Zaznaczmy, że w zależności od przeznaczenia tych pojazdów to zrobotyzowanie będzie większe lub mniejsze. Wynikać to będzie z faktu, iż jedne pojazdy przeznaczone będą do transportowania ludzi oraz różnych materiałów, zaś inne do transportu wyłącznie broni, uzbrojenia, itp. Firma producencka, zamierzająca zatem zaoferować dany pojazd dla wojska będzie zmuszona do przygotowania takiego podwozia, aby spełniło żądania zleceniodawcy. Jak się okazuje, nie jest to prostą sprawą.
3. Ogólne wymagania w zakresie mobilności podwozi zrobotyzowanych bezzałogowych
Przypomnijmy, że pojazdy bezzałogowe, których podwozia będą odpowiednio zrobotyzowane znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie będą bardziej przydatne niż z większe załogowe. Niewątpliwą zaletą wykorzystania pojazdów bezzałogowych będzie również i fakt, iż na polu walki życie człowieka nie będzie narażone na niebezpieczeństwo. Pojazd bezzałogowy bowiem, jak sama nazwa na to wskazuje, będzie poruszać się po danym terenie autonomicznie, półautonomicznie lub będzie sterowany zdalnie z centrum dowodzenia przez operatora, niejednokrotnie z miejsca bardzo odległego od pola walki. (Nie można jednak ignorować faktu, co pokazują współczesne opracowania badawcze, dotyczące wpływu działań wojennych na żołnierzy, że zdalne pilotowanie pojazdu bezzałogowego przez operatora nie jest bez wpływu na jego zdrowie psychiczne. W tych badaniach jest co prawda mowa o tzw. dronach, jednak wpływ sterowania na odległość można uogólnić).
Należy zaznaczyć, że przeznaczenie bojowe pojazdów bezzałogowych związane jest ściśle z ich wielkością lub masą. Te, których masa nie przekracza 30kg przenoszone są zazwyczaj przez samych żołnierzy i przeznaczone są do rozpoznania terenu. Rysunek 83 pokazuje przykład takiego rzucanego robota mobilnego do rozpoznania terenu. [Źródło: https://free3d.com/3d-model/recon-scout-robot-6661.html].
Rysunek 83: Robot mobilny rzucany Recon Scout
Robot mobilny Recon Scout widoczny na rysunku 83 jest robotem dwukołowym o korpusie tytanowym i kołach z tworzywa sztucznego – uretanowego. Jego konstrukcja pozwala na rzucanie nim na odległość ponad 30 metrów i zrzucanie z wysokości 9-ciu metrów. Jazdę do przodu umożliwiają mu widoczne „wąsy”, będące jednocześnie podporą robota mobilnego. Parametry tego robota są następujące:
- szerokość - 187mm;
- średnica kół - 76mm;
- prędkość jazdy - 1,1 km/h;
- zasięg w budynku do 30 m a na zewnątrz do 76 m;
- czas pracy - 1 h;
- kamera czarno-biała;
- czułość kamery - 0,0003 lx;
- masa urządzenia – ok. 0,5kg.
Należy zaznaczyć, że większe roboty mobilne bezzałogowe o stosunkowo dużej ładowności (np. do 150kg) przewożone są na pole walki (lub ćwiczeń) innymi pojazdami i służą do transportu sprzętu lub ewakuacji rannych. Jeszcze inne, duże, których masa przekracza 3 tony, mogą być opancerzone i służyć do przewożenia uzbrojenia, ładunków czy niszczenia min różnego rodzaju. Rysunek 84 pokazuje przykład bezzałogowego pojazdu wojskowego średniej ładowności.
Rysunek 84: Bezzałogowy wojskowy pojazd logistyczny Lewiatan
Widoczny na rysunku 84 pojazd nosi nazwę Lewiatan i jest ofertą dla Polskiego Wojska w zakresie pojazdów bezzałogowych logistycznych. Pojazd Lewiatan powstał we współpracy firm WB Electronics, Hydromega oraz Wojskowej Akademii Technicznej WAT. Posiada on zrobotyzowane podwozie 6-kołowe, które jest typu amfibijnego (pojazd może poruszać się w wodzie). Pojazd Lewiatan napędzany jest silnikiem spalinowym. Jego masa całkowita wynosi 2,2 tony i może zabrać ładunek o masie 1,5 tony. Prędkość trakcyjna Lewiatana to 55 km/h a szerokość pojazdu to 2 metry.
Rysunek 85 pokazuje z kolei inny pojazd bezzałogowy do poruszania się po lądzie (a w zasadzie podwozie zrobotyzowane), jako produkt polskiej myśli technicznej, tj. pomysłodawców inżynierów z WAT-u.
Rysunek 85: Bezzałogowy pojazd lądowy projektu inżynierów z WAT-u
Wielofunkcyjne podwozie bezzałogowego pojazdu do poruszania się po lądzie, widoczne na rysunku 85, posiada napęd hybrydowy i wyposażone jest w generator prądotwórczy oraz akumulator dużej mocy. Napęd sześciu kół pojazdu stanowi sześć niezależnych modułów. Każdy moduł napędowy dla pojedynczego koła podwozia składa się z silnika elektrycznego z magnesami trwałymi, przekładni planetarnej i przekładni pasowej (umieszczonej wewnątrz wahacza), oraz amortyzatora. W przypadku uszkodzenia któregokolwiek z modułów możliwa jest jego szybka wymiana. Moduły napędowe zostały zabudowane w samonośnym nadwoziu.
Konfiguracja układu napędowego tego pojazdu bezzałogowego umożliwia jazdę w trybie elektrycznym, tzw. „trybie cichym”, osiągając zasięg do 15 km lub z wykorzystaniem napędu spalinowego, co wydłuża zasięg pojazdu do 45 km. Niewielkie wymiary i mała masa pojazdu (500 kg) umożliwiają poruszanie się w terenie zurbanizowanym. Pojazd może być wykorzystany jako nośnik lekkiego uzbrojenia, jako pojazd wsparcia logistycznego (ładowność około 200 kg), jako pojazd ewakuacyjny lub rozpoznawczy. Ze względu ma swoje parametry techniczne pojazd klasyfikowany jest do grupy lekkich platform bezzałogowych wsparcia drużyny.
4. Testowanie pojazdów mobilnych załogowych i bezzałogowych lub samych podwozi
Opracowany prototyp pojazdu załogowego lub bezzałogowego o podwoziu zrobotyzowanym lub pojedyncze podwozie zrobotyzowane do zabudowy przed wdrożeniem tychże do produkcji powinny być przetestowane celem sprawdzenia oraz weryfikacji przyjętych założeń konstrukcyjnych. Procedura taka powinna sprawdzić m.in. spełnienie przez takie prototypy wymagań taktyczno-technicznych, które będą miały wpływ na własności trakcyjne oraz mobilność podwozia lub pojazdu. (Przyjmijmy, że mówiąc o parametrach taktyczno-technicznych mamy na myśli zarówno parametry pojazdu mobilnego jako komplet lub podwozia zrobotyzowanego).
Należy zaznaczyć, że istnieje szereg parametrów, które podlegają kontroli w procesie określania przydatności wyżej wskazanych prototypów dla konkretnego zastosowania (tu: wojskowego). Można przyjąć, że parametry te w zasadzie mogą być wspólne dla pojazdów załogowych i bezzałogowych, ponieważ jak już wspomniano, zadania, które wykonują jedne i drugie wzajemnie się uzupełniają zatem i parametry nie mogą się wykluczać.
Do najważniejszych parametrów mających wpływ na zdolności taktyczno-techniczne pojazdu mobilnego lub podwozia zrobotyzowanego zaliczamy: [Źródło: Przemysław Simiński, Wojkowe pojazdy kołowe]
1. Parametry masowe – należą do nich m.in. masa własna, dopuszczalna masa całkowita, ładowność, położenie środka masy oraz naciski jednostkowe. Ten ostatni parametr bezpośrednio wpływa na mobilność i jest określany jako stosunek masy na koło podwozia do pola powierzchni styku opony z podłożem. Właśnie dzięki systemom CPK i CTIS możliwe jest korzystne kształtowanie tego stosunku. (Patrz rysunek 13).
2. Parametry liniowe – należą do nich m.in. wymiary zewnętrzne pojazdu/podwozia, wymiary skrzyni ładunkowej, prześwit podwozia, zwis przedni i zwis tylny oraz zdolność tzw. krzyżowania osi.
3. Parametry kątowe – należą do nich m.in. statyczny kąt pochylenia , kąt rampowy , kąt zejścia oraz kąt natarcia pojazdu/podwozia .
4. Parametry trakcyjne – należą do nich m.in. prędkość maksymalna, prędkość minimalna, średnia prędkość w terenie, intensywność rozpędzania, zwrotność oraz kierowalność pojazdu/podwozia.
Należy podkreślić, że szczególnego znaczenia nabiera ocena pojazdu mobilnego lub podwozia zrobotyzowanego w warunkach terenowych i bezdrożach. Duża różnorodność postaci terenu, przypomnijmy rozciągająca się od terenów piaszczystych, błotnistych do terenów o różnym ich ukształtowaniu ze stromymi zjazdami i podjazdami, poprzecznymi rowami, okopami, itp. powoduje, że ww. parametry mogą nie być wystarczające do oceny przydatności prototypu pojazdu/podwozia do wypełnienia przewidywanego w przyszłości zadania terenowego. W przypadku pojazdów załogowych niejednokrotnie doświadczenie kierowcy takiego pojazdu może określić jego przydatność pomimo wcześniejszych negatywnych ocen wystawionych takiemu pojazdowi na etapie innych badań. Zatem pewien błąd w koncepcji podwozia/pojazdu może być usuwany przez odpowiednio przeszkolonego kierowcę. Przykładowo doświadczony kierowca jest w stanie ocenić rodzaj terenu, po którym jego pojazd będzie miał się poruszać i oceni, czy trasa ta jest możliwa do pokonania czy należy się wycofać celem poszukania np. odpowiedniego objazdu. W przypadku pojazdów/podwozi bezzałogowych powyższe kryterium błędu będzie niższe, gdyż pojazd taki będzie musiał „radzić” sobie sam, będąc wyposażony tylko w to, co posiada.
Opracowanie i wykonanie podwozia zrobotyzowanego uwzględniając wszystko to, co zawarto w rozdziale 1.3 nie gwarantuje jeszcze całkowitej (według przyjętych założeń) przydatności konkretnego podwozia zrobotyzowanego „pod” projektowany pojazd lub robot mobilny, które mają poruszać się w trudnym terenie. Końcową przydatność tychże mogą dopiero potwierdzić lub wykluczyć odpowiednie badania terenowe.
Jest rzeczą oczywistą, że testowanie podwozia zrobotyzowanego (lub pojazdu mobilnego) pod kątem określenia podanych wcześniej zdolności taktyczno-technicznych jest pracochłonne i ze względu na objętość bieżącego modułu autor nie zdecydował się na ich opisywanie. (Czytelnik może skorzystać z bogatej literatury w tym zakresie). Na użytek autorskiej propozycji podwozia zrobotyzowanego, która również z podanych wyżej względów musiała być uszczuplona, opisano tylko sposób oceny dwóch parametrów podwozia zrobotyzowanego w odniesieniu do jego badań terenowych.
4.1. Ocena zdolności koła podwozia zrobotyzowanego do pokonania trudnego terenu
Bez względu na przyjęte poprawnie określone parametry zaprojektowanego podwozia zrobotyzowanego, takie jak właściwy kąt natarcia i zejścia lub właściwa szerokość i średnica opony koła na nic się one zdadzą, jeżeli na koła podwozia nie będzie przenoszona odpowiednia moc napędowa, pochodząca od silnika napędowego odpowiedniego rodzaju. Spełnienie tego warunku zagwarantuje odpowiednie osiągi trakcyjne podwozia do pokonania niezdeterminowanego zazwyczaj terenu, „najeżonego” niespodziewanie rowami czy błotem.
Do nakreślenia zdolności koła podwozia zrobotyzowanego do pokonania trudnego terenu posłużmy się najpierw rysunkiem 86, ilustrującym oddziaływanie składowych sił i reakcji podłoża na napędzane koło podwozia (przyjmujemy, iż tylko takie koła posiadają podwozia zrobotyzowane np. robotów mobilnych).
Rysunek 86: Ilustracja oddziaływania składowych sił i reakcji osi i podłoża na napędzane koło podwozia
Widoczny na rysunku 86 moment napędowy Mk uzyskiwany jest od napędu osi podwozia lub napędu silnika koła. Iloraz tego momentu przez wartość promienia dynamicznego koła rd wyraża tzw. siłę napędową Pn:
Widoczny na rysunku 86 odcinek e przedstawia odległość osi koła od linii działania prostopadłej składowej reakcji drogi Q i jest tzw. ramieniem momentu oporu toczenia Mt wyrażonego następującą zależnością:
Uwzględniając parametry koła oraz siły reakcji podłoża na to koło, równanie momentów dla ruchu jednostajnego koła jest następujące:
gdzie:
P – składowa wypadkowej reakcji drogi na koło, nazywana siłą pędzącą, która jest odpowiedzialna za ruch koła po podłożu.
W przypadku niejednostajnego ruchu koła po podłożu obowiązują poniższe zależności:
gdzie: Ik – moment bezwładności koła względem jego osi obrotu;
mk – masa koła;
– przyśpieszenie kątowe koła;
- przyspieszenie liniowe osi koła;
Po - siła pędząca skierowana w kierunku ruchu pojazdu.
Analizując powyższe zależności natychmiast można dojść do słusznego wniosku, że zarówno dla ruchu jednostajnego jak i niejednostajnego promień dynamiczny koła rd odgrywa ważną rolę w dynamice koła po podłożu. (Przy braku siły na obwodzie koła jest równy promieniowi tocznemu). Zatem, im większa jego wartość to tym większy i moment napędowy Mk, niezbędny do napędu podwozia. W aspekcie podwozia wyposażonego w system CPK lub CTIS oznacza to, że możliwym się staje kształtowanie wartości promienia dynamicznego koła rd poprzez modyfikowanie wartości ciśnienia w kołach podwozia, bowiem opór toczenia koła po odkształcalnym podłożu zależy również od nacisku tego koła na podłoże. A to, jak wiemy kształtuje m.in. wartość ciśnienia powietrza w kołach podwozia.
Innym parametrem, który jest proponowany do określania własności podwozia do pokonywania terenu jest tzw. wartość funkcji mocy jednostkowej w zależności od prędkości jazdy f(v), pobieranej z napędu pojazdu na pokonanie oporów ruchu mechanizmów jezdnych. Wyraża ją poniższa zależność:
gdzie:
N - moc oporów ruchu;
G - ciężar pojazdu (podwozia).
Moc oporów ruchu N wyraża się iloczynem siły oporów ruchu Pt i prędkości ruchu v.
4.2. Ocena zdolności podwozia zrobotyzowanego do pokonania przeszkód terenowych
Ilość koncepcji rozwiązań podwozi zrobotyzowanych o kołach pneumatycznych, na których w konsekwencji budowane są pojazdy mobilne jest tak duża, że trudno byłoby opracować standardy przeszkód terenowych, które byłyby właściwe dla każdego rozwiązania podwozia. Firmy producenckie, które opracowały swoje koncepcje podwozi posiadają najczęściej własne standardy przeszkód terenowych, które pozwalają im określić zdolności swoich podwozi zrobotyzowanych, które później i tak zweryfikuje wolny rynek. Jednak w pewnych zastosowaniach podwozi zrobotyzowanych opracowane są standardy przeszkód terenowych, którymi muszą być „potraktowane” zaprojektowane podwozia. Takim standardem jest opracowanie STANAG (ang. Standardization Agreement), które zostało opracowane pod kątem spełniania przez podwozia pojazdów wojskowych państw – członków NATO.
Należy zaznaczyć, co już autor niniejszej publikacji sugerował, że w przypadku niektórych podwozi zrobotyzowanych, które nie są przeznaczone dla pojazdów wojskowych, ich producenci mogą posiłkować się ustalonymi już normami celem określenia różnych parametrów swoich podwozi zrobotyzowanych, bowiem działania lub ćwiczenia wojskowe są prawdziwym poligonem potwierdzającym przydatność pojazdu w terenie. (Moduł 1-szy omawia kilka wybranych przeszkód terenowych, które powinno pokonywać badane podwozie).
Nawiązując do standardu STANAG „sugerowaną” tam przeszkodą terenową, którą pojazd powinien pokonać jest mur o odpowiedniej wysokości. Standard ten stanowi, że przy podwoziu zrobotyzowanym, które posiada nienapędzane koła osi przedniej wysokość muru powinna kształtować się w przedziale 0.3 do 0.6 promienia statycznego koła. Przy podwoziu, w którym napędzane są koła wszystkich osi wysokość tego muru kształtuje się w przedziale 0.9 do 1.5 wartości promienia rst koła przy nawierzchni sztywnej. Rysunki 87÷89 ilustrują pokonywanie muru przez pojazd wojskowy. [Źródło:
Rysunek 87: Pojazd wojskowy HUMVEE po dojechaniu do muru o wysokości h >> rst koła
Widoczny na rysunkach 87÷89 pojazd wojskowy HUMVEE charakteryzuje się bardzo wysokim kątem wejścia, który po zdemontowaniu zderzaka wynosi aż 90o. Dzięki temu możemy zaobserwować unikalną w skali pojazdów (nawet) wojskowych cechę tego podwozia: pokonanie pionowej ściany muru o wysokości h będącej wielokrotnością promienia statycznego koła rst. Czytelnik zapewne domyśli się, że prezentowany na rysunkach pojazd nie przejedzie przez ten mur, czyli nie pokona go, ponieważ „zawiesi” się na podwoziu. Stanie się tak dlatego, że tak naprawdę mur ten jest ścianą podwyższenia, które za tąże posiada powierzchnię płaską. Gdyby to była wyłącznie ściana muru o niewielkiej szerokości (jak to mur), HUMVEE zrobiłby „kołyskę” i mur pokonał. Autorowi chodziło po prostu o pokazanie Czytelnikowi pojazdów wojskowych, które ze względu na swoje cechy legitymują się parametrami terenowymi znacznie przekraczającymi obowiązujące standardy ujęte w STANAG.
Kolejną znormalizowaną w STANAG przeszkodą terenową, której pokonanie określa dane parametry terenowe podwozia jest przeszkoda trapezoidalna. Przeszkodę tę ilustruje rysunek 90.
Rysunek 90: Przeszkoda terenowa trapezoidalna według standardu STANAG
Według standardu STANAG wymiary przeszkody trapezoidalnej uwidocznionej na rysunku 90 są następujące:
- wysokość przeszkody h w granicach 0.1m do 0.4m;
- długość najazdu l w granicach 0.2m do 0.5m;
- kąt nachylenia równy 30o.
Jako przykład trzeciej przeszkody terenowej ujętej w standardzie STANAG podajmy przeszkodę półokrągłą uwidocznioną na rysunku 91.
Rysunek 91: Przeszkoda terenowa półokrągła według standardu STANAG
Według standardu STANAG promień r przeszkody półokrągłej uwidocznionej na rysunku 91 powinien posiadać trzy rozmiary: r = 0.1m, r = 0.15m i r = 0.25m.
Często to rzeczywisty teren nie zaś plac manewrowy ze sztucznymi przeszkodami jest najlepszym poligonem doświadczalnym dla pojazdu mobilnego, który został opracowany i jest oferowany np. na targach wojskowych potencjalnym nabywcom. Rysunek 92 ilustruje przykład takiego rzeczywistego poligonu dla nowo zaprojektowanego pojazdu wojskowego firmy Zastawa. [Źródło:
Rysunek 92: Test terenowy pojazdu wojskowego marki Zastawa
5. Podsumowanie modułu trzeciego
Moduł trzeci wprowadził Czytelnika w zagadnienia testowania podwozi zrobotyzowanych pojazdów mobilnych. Zwrócono uwagę, że w wielu kwestiach w dalszym ciągu to głownie najpierw dla wojska powstają prototypy nowych rozwiązań w dziedzinie zwiększenia mobilności podwozi a dopiero później w zastosowaniach cywilnych. Podkreślono, że często korzystnym dla projektanta podwozia pojazdu byłoby posłużenie się odpowiednimi wytycznymi odnośnie charakterystyki terenowej pojazdu wojskowego. Zaprezentowano przykłady wybranych pojazdów mobilnych bezzałogowych nawet takich, których cechą jest to, że mogą być rzucane przez żołnierza na polu walki i służą do rozpoznania terenu. Przedstawiono sposób testowania pojazdów mobilnych ze wskazaniem na rodzaje testów, które są zwyczajowo stosowane. Wskazano na sposób oceny zdolności do pokonania terenu zarówno dla pojedynczego koła jak i podwozia pojazdu. Wskazano, że w technice wojskowej państw paktu NATO obowiązuje standard przeszkód określonych w tzw. wymaganiach STANAG. Pokazano na rysunkach pokonywanie przeszkód przez dwa samochody wojskowe.