5. Konstrukcja aktorów hydraulicznych wykorzystywanych w hydraulice mobilnej

5.1. Aktory hydrauliczne stosowane w pojazdach mobilnych załogowych

Aktory hydrauliczne podobnie jak ich odpowiedniki, ale pneumatyczne stosowane są w pojazdach mobilnych załogowych. Ich rola jednak nie sprowadza się głównie do poprawy komfortu posługiwania się pojazdem, jak to miało miejsce przy aktorach pneumatycznych bez których kierowca takiego pojazdu mógłby z powodzeniem go prowadzić. Zadaniem aktorów hydraulicznych jest zatem dostarczanie dużych lub bardzo dużych sił oraz momentów, które tak naprawdę stanowią o użyteczności takiego pojazdu. Oznacza to, że nieprawidłowe działanie aktora hydraulicznego powoduje również i bezużyteczność całego pojazdu mobilnego.
Należy zaznaczyć, że przy takim postawieniu sprawy wykorzystanie aktorów hydraulicznych sprowadza się wyłącznie do pojazdów ściśle użytkowych, których zadaniem jest tak naprawdę „operowanie” na surowcach, materiałach i towarach, nie zaś na ludziach. Wyróżniamy zatem następujące rodzaje aktorów hydraulicznych: 
A) Aktory hydrauliczne wykorzystywane w pojazdach specjalistycznych, np. militarnych, policyjnych, służb energetycznych, itp., które realizują zadania dla tych pojazdów w miejscu ich stosowania. Do takich aktorów zaliczymy na przykład takie, które sterują opuszczaniem/podnoszeniem włazów lub drzwi opancerzonych, które są „naturalnym” wyposażeniem tego typu pojazdów, ale również i takie, które napędzają koła podwozia.
B) Aktory hydrauliczne do wykorzystania w pojazdach budowlanych, rolniczych, podwoziach dźwigów lub ciągnic, itp., które pozwalają na realizację przez te pojazdy wszelkiego rodzaju zadań m.in. wydobywczych, utwardzania, zgarniania oraz przewożenia gruntu lub innych surowców, wbijania w grunt umocnień, itp. Do takich aktorów zaliczymy m.in. takie, które pozwalają na opuszczanie/podnoszenie lemieszy spychacza czy pracę wielofunkcyjną łyżki koparki, która jest zamontowana do jej wysięgnika. 
C) Aktory hydrauliczne do wykorzystywania w innych pojazdach, które nie zaliczają się do grup wyżej wymienionych. Do takich aktorów zaliczymy np. takie, które wykorzystywane są w pojazdach poruszających się w korytarzach kopalń. Zadania ich są bardzo podobne do tych, które wcześniej wyszególniono. 
Rysunek 80 ilustruje zamocowanie aktorów hydraulicznych w tzw. łycho-krokodylu, który to zespół montowany jest na końcu wysięgnika koparki wielofunkcyjnej. [Źródło: Metal-Fach].

Rysunek 80: Aktory hydrauliczne w sterowaniu funkcjami podnoszenia i opuszczania „wideł” łycho-krokodyla

Na rysunku 80 widać dwa siłowniki hydrauliczne dwustronnego działania jednocześnie uruchamiane, których zadaniem jest podnoszenie i opuszczanie elementu ruchomego („wideł”) łyżki chwytakowej, tzw. łycho-krokodyla o masie wynoszącej 300kg. 
Widać z rysunku, że aby ruch łyżki chwytakowej był możliwy bez przeszkód siłowniki hydrauliczne zamontowano przegubowo z dwóch ich stron, tzn. od strony mocowania cylindrów siłowników do ramy łycho-krokodyla oraz od strony zakończenia tłoczysk, czyli zamocowania tychże do ruchomych wideł łyżki. Sterowanie dopływem oraz wypływem cieczy hydraulicznej do/z cylindrów siłowników realizuje zawór rozdzielający (niewidoczny na rysunku 80), który zamontowany jest w podwoziu pojazdu typu ciągnik rolniczy z odpowiednim wysięgnikiem lub podwoziu samochodu ciężarowego z taki urządzeniem. Zatem na rysunku 80 jest tylko „połowa” aktora hydraulicznego; druga połowa znajduje się w podwoziu takiego pojazdu. Nadmieńmy, że każdy pojazd mobilny, do którego przewidziano mocowanie tego typu urządzeń sterowanych hydraulicznie powinien być wyposażony w rodzaje znormalizowanych mocowań oraz przyłączy, które umożliwiają bezproblemowe podłączenie tychże od strony mechanicznej (do wysięgnika) oraz od strony hydraulicznej (do tzw. końcówki mocy).