Podręcznik
5. Konstrukcja aktorów hydraulicznych wykorzystywanych w hydraulice mobilnej
5.2. Aktory hydrauliczne stosowane w pojazdach mobilnych bezzałogowych
Podobnie jak to miało miejsce przy aktorach pneumatycznych dla pojazdów mobilnych bezzałogowych rolą aktorów hydraulicznych w tych pojazdach jest:
• zapewnienie większej mobilności pojazdu bezzałogowego w trudnym terenie w stopniu większym, niż to mogły zagwarantować aktory pneumatyczne. W tym miejscu należy podnieść, że duże siły napędowe, które można uzyskać dzięki wykorzystaniu aktorów hydraulicznych przybliżają „umiejętności” pojazdu bezzałogowego do działań kierowcy bardziej, niż to robiły aktory pneumatyczne;
• realizację zadań, dla których zaprojektowano pojazd bezzałogowy również w stopniu większym, niż to mogły zagwarantować aktory pneumatyczne. Tutaj również dzięki dużym siłom i momentom pochodzącym od aktorów hydraulicznych można w pojeździe bezzałogowym zamontować układ mechatroniczny o dużo większej funkcjonalności niż to miałoby miejsce przy wykorzystaniu aktorów pneumatycznych;
• „przejęcie” od silnika spalinowego roli napędu pojazdu bezzałogowego. Jak się domyślamy pozwala to wyeliminować złożony napęd kół podwozia oraz różnorodne przekładnie i mechanizmy zwrotnicowe na rzecz niezależnego napędu tychże za pośrednictwem aktorów hydraulicznych łącznie z funkcją ich skrętu.
• „zastąpienie” kierowcy w działaniach, które pozwalają na kierowanie, sterowanie, itp. funkcjami użytkowymi pojazdu bezzałogowego.
Na podstawie powyższego wykorzystanie aktorów hydraulicznych (tak jak to było przy wykorzystaniu aktorów pneumatycznych w pojazdach bezzałogowych) możemy w większości przypadków omawiać tylko wśród pojazdów militarnych. Jednak notuję się wykorzystywanie aktorów hydraulicznych i w innych pojazdach bezzałogowych specjalistycznych. Zatem przeznaczenie aktorów hydraulicznych możemy usystematyzować następująco:
A) Aktory hydrauliczne wykorzystywane w pojazdach bezzałogowych do precyzyjnego niszczenia bronionych obiektów przeciwnika oraz jego systemu logistycznego, jak również do rozpoznania powierzchniowego terytorium przeciwnika, skażenia terenu, przeszkód wodnych i pól minowych.
C) Aktory hydrauliczne wykorzystywane w pojazdach bezzałogowych do realizacji działań w terenie zurbanizowanym, rozpoznawania i niszczenia wybranych obiektów obronnych przeciwnika oraz środków jego walki, w tym rozpoznania i niszczenia ładunków wybuchowych w akcjach antyterrorystycznych.
D) Aktory hydrauliczne wykorzystywane w pojazdach bezzałogowych do działania w terenie skażonym, nawet jeżeli bardzo małe stężenie toksyn zagraża człowiekowi.
E) Aktory hydrauliczne wykorzystywane w pojazdach bezzałogowych realizujących dostawy amunicji, wyposażenia, środków medycznych i żywności do wysuniętych stanowisk wojsk własnych.
F) Aktory hydrauliczne wykorzystywane w pojazdach bezzałogowych do ewakuacji rannych z pola walki bez uszczuplania składu zespołu biorącego udział w akcji.
G) Aktory hydrauliczne wykorzystywane w pojazdach bezzałogowych do przemieszczania towarów lub innych urządzeń po terenach portowych.
Jak już wcześniej wspomniano, pojazdy mobilne bezzałogowe tym różnią się od pojazdów mobilnych załogowych, iż w kierowaniu takim pojazdem nie uczestniczy fizyczny kierowca, czyli operator, który znajduje się w kabinie, szoferce, itp. Zatem pojazd bezzałogowy może być sterowany zdalnie, np. drogą radiową, gdzie jego „kierowca” znajduje się w pewnym oddaleniu i może nie widzieć swojego pojazdu, lub sterowany autonomicznie za pośrednictwem układu sterowania, który znajduje się na pokładzie tego pojazdu bezzałogowego.
Powyższe cechy, które stały się podstawą opracowania pojazdów bezzałogowych spowodowały, że rozwiązania podwozi tych pojazdów nie muszą zapewniać jako takiego komfortu dla kierowcy (gdyż go nie ma), zatem są pozbawione takich elementów „budujących” podwozie jak resory, sprężyny czy amortyzatory. Korzyścią tego jest zmniejszenie wymiarów i masy pojazdu bezzałogowego, co może być tylko korzystne, bowiem zazwyczaj pojazd bezzałogowy czerpie energię zasilającą swoje urządzenia ze źródła energii typu akumulator pokładowy. Rysunek 81 ilustruje przykład wykorzystania aktorów hydraulicznych w pojeździe bezzałogowym portowym, który dla napędu pompy cieczy hydraulicznej wykorzystuje silnik spalinowy Diesla.
Rysunek 81: Dwie grupy aktorów hydraulicznych w pojeździe mobilnym bezzałogowym portowym
Na rysunku 81 widzimy dwa „zestawy” aktorów hydraulicznych, które zamontowane są w podwoziu pojazdu mobilnego bezzałogowego: pierwszy do napędu par kół podwozia, oraz drugi do napędu mechanizmów skręcających te koła. Napęd dla pompy cieczy hydraulicznej dostarczany jest od widocznego na rysunku silnika spalinowego. Pojazd ten, zaznaczmy, że wolnobieżny, sterowany jest zdalnie przewodowo przy udziale „kierowcy” pojazdu, który porusza się obok tegoż.