Podręcznik

Strona: SEZAM - System Edukacyjnych Zasobów Akademickich i Multimedialnych
Kurs: Stany nieustalone w obowodach
Książka: Podręcznik
Wydrukowane przez użytkownika: Gość
Data: piątek, 22 listopada 2024, 00:22

Spis treści

1. Metoda równań różniczkowych w analizie stanów nieustalonych w obwodach

W wyniku przełączeń lub zmiany wartości parametrów obwodu RLC powstaje w nim stan nieustalony, charakteryzujący się tym, że kształt odpowiedzi obwodu jest inny niż wymuszenia. Na przykład przy stałym wymuszeniu odpowiedź jest zmienna wykładniczo, bądź sinusoidalnie. Z upływem czasu odpowiedzi tego typu zanikają i ich charakter znów odpowiada charakterowi wymuszenia. Z czasem powstaje więc nowy stan ustalony w obwodzie o zmienionej strukturze na skutek przełączenia. W stanie nieustalonym obwodu można zaobserwować interesujące zjawiska, które odgrywają ogromną rolę w praktyce. Analiza tych zjawisk pozwala z jednej strony uniknąć pewnych niebezpieczeństw związanych z przepięciami, które mogą wystąpić w obwodzie a z drugiej strony wykorzystać te zjawiska do generacji przebiegów zmiennych w czasie (np. generatory napięć harmonicznych).

 W tym rozdziale zaprezentowane zostaną podstawowe metody opisu obwodów RLC w stanie nieustalonym przy zastosowaniu równań różniczkowych. Wprowadzona zostanie metoda równań stanu oraz tak zwana metoda klasyczna. Równania stanu są zbiorem wielu równań różniczkowych pierwszego rzędu zapisanych w postaci jednego równania macierzowego \frac{d\mathbf{x}}{dt}={Ax}+{Bu}. Zmiennymi stanu tworzącymi wektor x są napięcia kondensatorów i prądy cewek, dla których obowiązują tak zwane prawa komutacji, pozwalające na wyznaczenie warunków początkowych w obwodzie.

W metodzie klasycznej zbiór równań różniczkowych pierwszego rzędu zostaje zastąpiony jednym równaniem różniczkowym wyższego rzędu względem jednej zmiennej stanu. Wprowadzone zostanie pojęcie równania charakterystycznego oraz biegunów układu, decydujących o charakterze rozwiązania obwodu w stanie nieustalonym.

1.1. Podstawowe pojęcia stanów nieustalonych

Analizując przebiegi czasowe procesów zachodzących w obwodach elektrycznych należy wyróżnić dwa stany:

  • stan ustalony charakteryzujący się tym, że postać odpowiedzi jest identyczna z postacią wymuszenia (na przykład w odpowiedzi na wymuszenie sinusoidalne odpowiedź ustalona jest również sinusoidalna o tej samej częstotliwości choć innej fazie początkowej i innej amplitudzie)
  • stan nieustalony, w którym przebiegi czasowe odpowiedzi mają inny charakter niż wymuszenie (na przykład w odpowiedzi na wymuszenie stałe odpowiedź obwodu jest wykładniczo malejąca czy oscylacyjna).

Stan nieustalony w obwodzie RLC powstaje jako nałożenie się stanu przejściowego (zwykle zanikającego) i stanu ustalonego przy zmianie stanu obwodu spowodowanego przełączeniem. Może on wystąpić w wyniku przełączeń w samym obwodzie pasywnym (zmiana wartości elementów, zwarcie elementu, wyłączenie elementu) lub w wyniku zmiany sygnałów wymuszających (parametrów źródeł napięciowych i prądowych, w tym także załączeniem lub wyłączeniem źródła). Dowolną zmianę w obwodzie nazywać będziemy komutacją. Zakładać będziemy, że czas trwania komutacji jest równy zeru, co znaczy że wszystkie przełączenia odbywają się bezzwłocznie.

W obwodach elektrycznych proces komutacji modeluje się zwykle przy pomocy wyłączników i przełączników wskazujących na rodzaj przełączenia. Chwilę czasową poprzedzającą bezpośrednio komutację oznaczać będziemy w ogólności przez t_0^- (w szczególności przez 0^-), natomiast chwilę bezpośrednio następującą po komutacji przez t_0^+ (w szczególności przez 0^+), gdzie t_0 jest chwilą  przełączenia (komutacji).

 

1.2. Prawa komutacji

Z podstawowych praw rządzących obwodami elektrycznymi wynika, że w rezultacie przełączenia zachowana zostaje ciągłość sumy ładunków kondensatorów dołączonych do węzła. Oznacza to, że suma ładunków kondensatorów dołączonych do takiego węzła przed przełączeniem jest równa sumie ładunków kondensatorów dołączonych do tych węzłów po przełączeniu. Zasada ta wynika stąd, że do danego węzła nie może dopłynąć skończony ładunek w zerowym czasie.

Podobnie ciągłość zachowuje suma strumieni skojarzonych cewek należących do danego oczka. Suma strumieni skojarzonych cewek należących do oczka przed przełączeniem jest równa sumie strumieni skojarzonych cewek należących do tego oczka po przełączeniu.

1.3. Prawo komutacji dotyczące kondensatorów

Suma ładunków kondensatorów dołączonych do danego węzła nie może zmienić się w sposób skokowy na skutek komutacji, co można zapisać w postaci (w równaniu przyjęto, że komutacja zachodzi w chwili t0=0)

\sum_{i}{q_i(0^-)}=\sum_{i}{q_i(0^+)} (1.1)

 

Jeśli w wyniku przełączenia nie powstają oczka złożone z samych kondensatorów oraz idealnych źródeł napięcia to biorąc pod uwagę zależność qC=CuC prawo komutacji dla kondensatorów można zapisać w uproszczonej postaci uzależnionej od napięć tych kondensatorów

u_C(0^-)=u_C(0^+) (1.2)

 

Ostatnia postać prawa komutacji dotycząca napięcia na kondensatorze jest najczęściej używana w praktyce.

 

1.4. Prawo komutacji dotyczące cewek

Suma strumieni skojarzonych cewek należących do danego oczka nie może ulec skokowej zmianie na skutek przełączenia w obwodzie, co można zapisać w postaci (w równaniu przyjęto, że komutacja zachodzi w chwili t0=0)

\sum_{i}{\Psi_i(0^-)}=\sum_{i}{\Psi_i(0^+)} (1.3)

Jeśli w wyniku przełączenia nie powstają węzły (dokładniej rozcięcia [5]) do których dołączone są wyłącznie same cewki i źródła prądowe to biorąc pod uwagę, że \Psi=L{i_L} prawo ciągłości strumieni może być uproszczone do ciągłości prądu cewek, co zapiszemy w postaci

i_L(0^-)=i_L(0^+) (1.4)

Jest to najczęściej w praktyce używana postać pierwszego prawa komutacji w odniesieniu do cewki.

Należy zaznaczyć, że prawa komutacji dotyczą wyłącznie prądu (strumienia) cewki i napięcia (ładunku) kondensatora. Inne wielkości związane z tymi elementami (prąd kondensatora, napięcie cewki) jak również prąd i napięcie na rezystorze nie są związane bezpośrednio zależnościami energetycznymi i mogą zmieniać się w sposób skokowy podczas komutacji. Wartości jakie przybierają tuż po komutacji wynikają bądź z praw Kirchhoffa bądź z prawa Ohma.

Przy założeniu, że chwilę komutacji uważać będziemy za chwilę początkową analizy obwodu w stanie nieustalonym (t_0=0) istotnym problemem w analizie obwodu jest wyznaczenie warunków początkowych procesu, czyli wartości napięć na kondensatorach i prądów cewek w chwili przełączenia (u nas i_L(0^-) oraz u_C(0^-)). Zwykle przyjmuje się, że przełączenie następuje ze stanu ustalonego obwodu. Warunki początkowe wynikają wówczas z wartości ustalonych tych wielkości w chwili tuż przed przełączeniem t_0=0^-. Warunki początkowe mogą być przy tym zerowe, jeśli prądy wszystkich cewek i napięcia wszystkich kondensatorów w chwili przełączenia miały wartości zerowe. Znajomość warunków początkowych w obwodzie jest niezbędna przy wyznaczaniu rozwiązania obwodu w stanie nieustalonym.

Wyznaczenie stanu początkowego napięcia kondensatora i prądu cewki w obwodzie sprowadza się do

  • rozwiązania stanu ustalonego obwodu przed przełączeniem (przy wymuszeniach sinusoidalnych metodą symboliczną),
  • określenia postaci czasowej tego rozwiązania dla prądu cewki i_L(t) i napięcia kondensatora u_C(t) 
  • wyznaczenia wartości tego rozwiązania odpowiadającego chwili czasowej przełączenia (u nas i_L(0^-) oraz u_C(0^-)).

1.5. Opis stanowy obwodu RLC

Wykorzystując opis ogólny elementów RLC oraz prawa Kirchhoffa łatwo pokazać, że liniowe obwody elektryczne RLC w stanach nieustalonych mogą być opisane przez równania różniczkowe i całkowe. Porządkując te równania i eliminując zmienne nie będące prądami cewek i napięciami kondensatorów można uzyskać tak zwaną postać kanoniczną opisu w postaci układu równań różniczkowych, który można przedstawić następująco

\begin{matrix}\frac{dx_1}{dt}=&a_{11}x_1+&a_{12}x_2+&...+&a_{1n}x_n+&f_1(t)\\\frac{dx_2}{dt}=&a_{21}x_1+&a_{22}x_2+&...+&a_{2n}x_n+&f_2(t)\\...&...&...&...&...&...\\\frac{dx_n}{dt}=&a_{n1}x_1+&a_{n2}x_2+&...+&a_{nn}x_n+&f_n(t)\\\end{matrix} (1.5)

 

Zmienne x1, x2, .., xn występujące w równaniach oznaczają prądy cewek lub napięcia kondensatorów (tzw. zmienne stanu). W opisie obwodu operuje się zwykle minimalnym zbiorem zmiennych stanu, które są niezbędne dla wyznaczenia pozostałych wielkości w obwodzie. Liczba zmiennych stanu n zależy od liczby cewek L i kondensatorów C w obwodzie i nigdy nie jest większa niż suma kondensatorów i cewek włączonych w obwodzie. W szczególnym przypadku, gdy obwód nie zawiera cykli CE (oczko złożone wyłącznie z kondensatorów i idealnych źródeł napięcia) lub rozcięć LJ (węzły obwodu lub przecięcie zawierające jedynie idealne źródła prądu i cewki) wymiar macierzy stanu jest równy liczbie kondensatorów i cewek w obwodzie n=nC+nL. W przypadku wystąpienia cykli CE lub rozcięć LJ wymiar stanu n jest pomniejszany o ich liczbę.

Stałe współczynniki aij występujące w równaniu (1.5) stanowią kombinacje wartości parametrów R, L, C, M elementów pasywnych obwodu oraz parametrów źródeł sterowanych. Funkcje czasu f1(t), f2(t), ..., fn(t) związane są z wymuszeniami napięciowymi i prądowymi w obwodzie. Przedstawiony powyżej układ równań można zapisać w postaci macierzowej

\left[\begin{matrix}\frac{dx_1}{dt}\\\frac{dx_2}{dt}\\...\\\frac{dx_n}{dt}\\\end{matrix}\right]=\left[\begin{matrix}a_{11}&a_{12}&...&a_{1n}\\a_{21}&a_{22}&...&a_{2n}\\...&...&...&...\\a_{n1}&a_{n2}&...&a_{nn}\\\end{matrix}\right]\cdot\left[\begin{matrix}x_1\\x_2\\...\\x_n\\\end{matrix}\right]+\left[\begin{matrix}f_1(t)\\f_2(t)\\...\\f_n(t)\\\end{matrix}\right] (1.6)

 

W przypadku obwodów liniowych funkcje fi(t) występujące po prawej stronie wzoru są liniowymi funkcjami wymuszeń prądowych i napięciowych. Oznaczając wymuszenia prądowe bądź napięciowe w ogólności przez ui można te funkcje zapisać przy pomocy zależności macierzowej

\left[\begin{matrix}f_1(t)\\f_2(t)\\...\\f_n(t)\\\end{matrix}\right]=\left[\begin{matrix}b_{11}&b_{12}&...&b_{1m}\\b_{21}&b_{22}&...&b_{2m}\\...&...&...&...\\b_{n1}&b_{n2}&...&b_{nm}\\\end{matrix}\right]\cdot\left[\begin{matrix}u_1\\u_2\\...\\u_m\\\end{matrix}\right] (1.7)

 

Jeśli macierz zawierającą elementy aij oznaczymy jako A, macierz o elementach bij jako macierz B, wektory zawierające zmienne stanu przez x a wektor wymuszeń przez u, to równanie stanu opisujące obwód elektryczny można przedstawić w postaci

 

\frac{d\mathbf{x}(t)}{dt}={Ax}(t)+{Bu}(t) (1.8)

 

Jest to ogólna postać opisu stanowego obwodu liniowego RLC. Reprezentuje ona układ n równań różniczkowych liniowych rzędu pierwszego. Elementy macierzy A i B zależą wyłącznie od wartości parametrów obwodu. Elementy wektora u stanowią źródła niezależne prądu i napięcia w obwodzie. Zmienne stanu to niezależne napięcia na kondensatorach i prądy cewek.

1.6. Rozwiązanie stanów nieustalonych w obwodach metodą zmiennych stanu

Rozwiązanie stanów nieustalonych w obwodach metodą zmiennych stanu

1.7. Rozwiązanie ogólne

Jak zostało pokazane w punkcie poprzednim układ równań różniczkowych opisujących obwód elektryczny może być przedstawiony w postaci macierzowego równania stanu (1.8).  Jeśli założymy, że wektor stanu x(t) jest n-wymiarowy a wektor wymuszeń u(t) m-wymiarowy, to macierz stanu A ma wymiar n\times\ n, a macierz B n\times\ m. Równanie (1.8) nazywane jest macierzowym równaniem stanu obwodu elektrycznego. Rozwiązanie tego równania pozwala wyznaczyć przebiegi czasowe zmiennych stanu tworzących wektor x(t). Jeśli dodatkowo interesują nas inne zmienne w obwodzie, na przykład prądy i napięcia rezystorów, prądy kondensatorów czy napięcia na cewkach to należy sformułować drugie równanie, tzw. równanie odpowiedzi y(t), które uzależnia poszukiwane wielkości od zmiennych stanu i wymuszeń. Równanie to zapiszemy w postaci

\mathbf{y}( t) =\mathbf{Cx}( t) +\mathbf{Du}( t) (1.9)

Równania (1.8) i (1.9) tworzą parę równań stanu

\frac{d\mathbf{x} (t)}{dt} =\mathbf{Ax} (t)+\mathbf{Bu} (t)

\mathbf{y} (t)=\mathbf{Cx} (t)+\mathbf{Du} (t)

(1.10)

która w pełni opisuje stan obwodu przy założeniu, że znane są warunki początkowe x0=x(t0), gdzie t0 oznacza chwilę przełączenia. W przypadku ogólnym rozwiązanie równania stanu przyjmuje postać

 \mathbf{x}(t)=e^{\mathbf{A}\left(t-t_0\right)} \mathbf{x}\left(t_0\right)+\int_{t_0}^t e^{\mathbf{A}(t-\tau)} \mathbf{B u}(\tau) d\tau

(1.11)

Zależność powyższa stanowi rozwiązanie ogólne, które dla konkretnych wartości funkcji wymuszających zadanych wektorem u wyznacza rozwiązanie czasowe dla zmiennych stanu. We współczesnych metodach numerycznych równania stanu stanowią punkt wyjścia w określaniu dokładnego rozwiązania równań liniowych lub przybliżonego dla zlinearyzowanych równań stanu. Są one również bardzo wygodne w zastosowaniach przybliżonych metod całkowania równań różniczkowych ze względu na to, że wszystkie równania stanu są rzędu pierwszego, dla których istnieją wyspecjalizowane metody całkowania przybliżonego.

W rozwiązaniu (1.11) równania stanu występują dwa człony, z których pierwszy jest zależny tylko od warunków początkowych niezerowych (energii zgromadzonej w cewkach i kondensatorach), a drugi stanowi odpowiedź obwodu na wymuszenia tworzące wektor u(t). Pierwszą część utożsamiać będziemy wyłącznie ze składową przejściową pochodzącą od niezerowych warunków początkowych, a drugą – z odpowiedzią obwodu na wymuszenie. Zależność (1.11) może  więc być zinterpretowana w postaci

x( t) =x_{p}( t) +x_{u}( t)

(1.12)

W praktyce obliczenie składowej ustalonej według zależności (1.11), zwłaszcza przy wymuszeniu sinusoidalnym, jest niezwykle uciążliwe, gdyż wymaga całkowania złożonych funkcji macierzowych. W zamian można wykorzystać fakt, że stan nieustalony jest superpozycją stanu ustalonego i przejściowego, i w rozwiązaniu stanu ustalonego zastosować metodę symboliczną analizy obwodów, która pozwala wyznaczyć rozwiązanie w stanie ustalonym bez operacji całkowania (patrz rozdział 2 w module 1). W ten sposób stan nieustalony rozbity zostaje na dwa niezależne od siebie stany: stan ustalony (składowa xu(t)), pochodzący od niezależnych wymuszeń, wyznaczany metodą symboliczną oraz stan przejściowy (składowa xp(t)) jako odpowiedź na niezerowe warunki początkowe dla tej składowej przy źródłach napięciowych zwartych a prądowych rozwartych. Zauważmy, że przy braku wymuszenia (u=0) obwód dla składowej przejściowej opisuje się prostszym równaniem stanu

\frac{d\mathbf{x}_{p} (t)}{dt} =\mathbf{Ax}_{p} (t)

(1.13)

którego rozwiązanie nie wymaga całkowania funkcji i dane jest w postaci

\mathbf{x}_{p} (t)=e^{\mathbf{A} (t-t_{0} )}\mathbf{x}_{p} (t^{+}_{0} )

(1.14)

Jeśli dodatkowo przyjmiemy, że chwila przełączenia t0 oznacza początek liczenia czasu (t0=0)

to w naszym podejściu xp(t0+)=xp(0+). Zauważmy, że wartości początkowe w obwodzie dotyczą chwili tuż po przełączeniu, oznaczanej zwykle symbolem 0+. Przy rozbiciu stanu nieustalonego na dwie składowe wymagane jest więc wyznaczenie wartości xp(0+) dla składowej przejściowej. Można tego dokonać korzystając z praw komutacji, które tutaj przepiszemy w postaci

\mathbf{x} (0^{-} )=\mathbf{x} (0^{+} )=\mathbf{x}_{u} (0^{+} )+\mathbf{x}_{p} (0^{+} )

(1.15)

Przy znanych wartościach x ( 0 - )  oraz x u ( 0 + )  z zależności (1.15) można wyznaczyć wartość x p ( 0 + ) , jako

 

\mathbf{x}_{p} (0^{+} )=\mathbf{x} (0^{-} )-\mathbf{x}_{u} (0^{+} )

(1.16)

W tej sytuacji rozwiązanie równania stanu (10.13) można przedstawić w postaci

\mathbf{x}_{p} (t)=e^{\mathbf{A} t}\mathbf{x}_{p} (0^{+} )

(1.17)

w której wartość x p ( 0 + )  jest określona zależnością (10.16). Do określenia rozwiązania w stanie przejściowym należy wyznaczyć jeszcze macierz eAt, w której wykładnik jest macierzą a nie skalarem. Dla obliczenia eAt należy w pierwszej kolejności obliczyć wartości własne macierzy stanu A.

 

1.8. Wartości własne i wektory własne macierzy kwadratowej

Załóżmy, że A jest macierzą kwadratową stopnia n. Macierz (s1-A) nazywana jest macierzą charakterystyczną A, przy czym 1 oznacza macierz jednostkową stopnia n, to jest macierz diagonalną 1=diag(1, 1,..., 1). Wyznacznik macierzy charakterystycznej det(s1-A) nazywamy wielomianem charakterystycznym macierzy, a równanie

det(s1-A) = 0

(1.18)

nazywamy wnaniem charakterystycznym macierzy A. Równanie to po rozwinięciu wyrażenia wyznacznika przyjmuje postać wielomianu n-tego stopnia

s^n+a_{n-1}s^{n-1}+...+a_1s+a_0=0

(1.19)

Pierwiastki tego równania s1, s2, ..., sn nazywamy wartościami własnymi macierzy A. Mogą one przyjmować wartości rzeczywiste lub zespolone, pojedyncze lub wielokrotne. Z każdą wartością własną si skojarzony jest wektor własny xi o niezerowej wartości i wymiarze n, spełniający równanie

\mathbf{A}\mathbf{x}_i=s_i\mathbf{x}_i

(1.20)

Jeśli wszystkie wartości własne są różne to na podstawie równania (1.20) można napisać n równań liniowych o postaci

\mathbf{A}\mathbf{x}_1=s_1\mathbf{x}_1

\mathbf{A}\mathbf{x}_2=s_2\mathbf{x}_2

...................

\mathbf{A}\mathbf{x}_n=s_n\mathbf{x}_n

(1.21)

z rozwiązania których można wyznaczyć wszystkie wektory własne xi. W Matlabie wartości i wektory własne sa wyznaczane przy użyciu funkcji eig.

Dla macierzy stanu

 

\mathbf{A}=\left[\begin{matrix}-2&-2\\-1&-3\\\end{matrix}\right]

 

wyznaczyć wartości i wektory własne

 

 

Rozwiązanie

Równanie charakterystyczne

det{(}s\mathbf{1}-\mathbf{A})=det{\left(s\left[\begin{matrix}1&0\\0&1\\\end{matrix}\right]-\left[\begin{matrix}-2&-2\\-1&-3\\\end{matrix}\right]\right)}=s^2+5s+4=0

Pierwiastki tego równania będące wartościami własnymi A są równe s1=-4 oraz s2=-1. Wektory własne spełniają relację (1.25), która w naszym przypadku przyjmie postać

 

\left[\begin{matrix}-2&-2\\-1&-3\\\end{matrix}\right]\left[\begin{matrix}x_{11}\\x_{21}\\\end{matrix}\right]=-4\left[\begin{matrix}x_{11}\\x_{21}\\\end{matrix}\right]

 

\left[\begin{matrix}-2&-2\\-1&-3\\\end{matrix}\right]\left[\begin{matrix}x_{12}\\x_{22}\\\end{matrix}\right]=-1\left[\begin{matrix}x_{12}\\x_{22}\\\end{matrix}\right]

 

Powyższym równaniom odpowiadają cztery równania skalarne o postaci

 

-2x_{11}-2x_{21}=-4x_{11}

-x_{11}-3x_{21}=-4x_{21}

-2x_{12}-2x_{22}=-x_{12}

-x_{12}-3x_{22}=-x_{22}

 

Biorąc pod uwagę, że dwa spośród nich są zależne, dwie zmienne można przyjąć dowolnie, na przykład x11=1 oraz x22=-1. Z rozwiązania pozostałych 2 równań otrzymuje się wektory własne o postaci

 

\mathbf{x}_1=\left[\begin{matrix}1\\1\\\end{matrix}\right],\mathrm{\ \ \ \ \ \ }\mathbf{x}_2=\left[\begin{matrix}2\\-1\\\end{matrix}\right]

 

Napisać układ równań stanu dla obwodu elektrycznego przedstawionego na rys. 1.1

Uzupelnij opis obrazka

Rys. 1.1. Schemat obwodu do przykładu 1.2

 

Rozwiązanie

Z praw Kirchhoffa napisanych dla obwodu z rys. 1.1 wynikają następujące równania

e=Ri_C+u_C+u_L

i=i_L-i_C

 

Biorąc pod uwagę, że

 

u_L=L\frac{di_L}{dt}

oraz

i_C=C\frac{du_C}{dt}

 

równania Kirchhoffa można przekształcić do równoważnej postaci równań różniczkowych

 

e=R(i_L-i)+L\frac{di_L}{dt}+u_C

 

C\frac{du_C}{dt}=i_L-i

 

które przyjmują uporządkowaną formę odpowiadającą postaci (1.5)

 

\frac{di_L}{dt}=-\frac{R}{L}i_L-\frac{1}{L}u_C+\frac{1}{L}e+\frac{R}{L}i

 

\frac{du_C}{dt}=\frac{1}{C}i_L-\frac{1}{C}i

 

Równania powyższe można zapisać w postaci zależności macierzowej równania stanu, w której zmiennymi stanu są prąd cewki i napięcie kondensatora.

 

\left[\begin{matrix}\frac{di_L}{dt}\\\frac{du_C}{dt}\\\end{matrix}\right]=\left[\begin{matrix}\frac{-R}{L}&\frac{-1}{L}\\\frac{1}{C}&0\\\end{matrix}\right]\left[\begin{matrix}i_L\\u_C\\\end{matrix}\right]+\left[\begin{matrix}\frac{1}{L}&\frac{R}{L}\\0&\frac{-1}{C}\\\end{matrix}\right]\left[\begin{matrix}e\\i\\\end{matrix}\right]

 

Wektor stanu x jest równy

 

{x}=\left[\begin{matrix}i_L\\u_C\\\end{matrix}\right]

 

a wektor wymuszeń

 

{u}=\left[\begin{matrix}{e}\\{i}\\\end{matrix}\right]

 

Obwód liniowy zawierający dwa elementy reaktancyjne (cewka i kondensator) opisuje się więc macierzowym  równaniem stanu drugiego rzędu. Macierz stanu A jest macierzą również drugiego rzędu o współczynnikach uzależnionych od wartości rezystancji, pojemności oraz indukcyjności. Macierz B zawiera dwa wiersze (liczba zmiennych stanu) oraz dwie kolumny (liczba wymuszeń w obwodzie). Przyjmując w analizie wartości liczbowe obwodu: R=2W, L=1H, C=1F otrzymuje się macierz stanu A o postaci

 

{A}=\left[\begin{matrix}-2&-1\\1&0\\\end{matrix}\right]

 

Równanie charakterystyczne tej macierzy jest równe

 

det{(}s\mathbf{1}-{A})=det{\left(\left[\begin{matrix}s&0\\0&s\\\end{matrix}\right]-\left[\begin{matrix}-2&-1\\1&0\\\end{matrix}\right]\right)}=s^2+2s+1=0

 

Wartości własne (pierwiastki równania charakterystycznego) są w tym przypadku sobie równe i wynoszą s1 = s2 = -1. Dla rozważanego obwodu RLC są one położone w lewej półpłaszczyźnie zmiennej zespolonej s na ujemnej osi rzeczywistej.

 

1.9. Wyznaczanie macierzy eAt

Kluczem do wyznaczenia rozwiązania obwodu w stanie przejściowym metodą zmiennych stanu jest określenie macierzy eAt. Istnieje wiele metod rozwiązania tego zadania. Tutaj przedstawimy trzy z nich: metodę Lagrange’a-Sylvestera, diagonalizacji macierzy oraz Cayleya-Hamiltona. W każdej z nich wymagane jest wyznaczenie wartości własnych si macierzy A.

Metoda Lagrange’a-Sylvestera

W metodzie tej macierz eAt wyznacza się z prostej zależności podanej w postaci jawnej

e^{{A}t}=\sum_{r=1}^{n}{e^{s_rt}\frac{\prod_{l\neq r}^{n}\left(s_l\mathbf{1}-{A}\right)}{\prod_{l\neq r}^{n}\left(s_l-s_r\right)}}

(1.22)

Z analizy powyższego wzoru widoczne jest, że metoda Lagrange’a-Sylvestera obowiązuje jedynie dla przypadku wartości własnych pojedynczych (przy wartościach wielokrotnych mianownik zależności staje się zerowy).

 

Metoda diagonalizacji macierzy

W metodzie diagonalizacji macierzy zastępuje się obliczenie macierzy eAt poprzez transformację macierzy A do postaci diagonalnej D o tych samych wartościach własnych. Diagonalna macierz D posiada prostą formę macierzową eDt, będącą również macierzą diagonalną o postaci

e^{{D}t}=\left[\begin{matrix}e^{s_1t}&0&0&0\\0&e^{s_2t}&0&0\\...&...&...&...\\0&0&0&e^{s_nt}\\\end{matrix}\right]

(1.23)

Mnożąc obustronnie równanie stanu dx/dt = Ax przez nieosobliwą macierz U przekształca się je do postaci d(Ux)/dt = UAx. Wprowadźmy nowy wektor v = Ux. Wówczas oryginalne równanie stanu przekształca się do postaci określonej względem v, przy czym

\frac{d{v}}{dt}={Dv}

(1.24)

gdzie D jest macierzą diagonalną określoną wzorem D=UAU-1 o wartościach diagonalnych równych wartościom własnym macierzy A. Macierz przekształcenia U należy tak dobrać, aby spełniona była równość UA=DU. Zależność ta reprezentuje sobą układ równań liniowych. Rozwiązanie równania stanu (1.24) dane jest w prostej formie

{v}(t)=e^{{D}t}{v}(0^+)

(1.25)

Biorąc pod uwagę, że v=Ux, po wstawieniu tej zależności do równania (1.25) otrzymuje się  {Ux}(t)=e^{{D}t}{Ux}(0^+), co pozwala napisać wyrażenie na x(t) w postaci

{x}(t)={U}^{-1}e^{{D}t}{Ux}(0^+)

(1.26)

Oznacza to, że macierz eAt została określona wzorem

e^{{A}t}={U}^{-1}e^{{D}t}{U}

(1.27)

Zauważmy, że powyższa metoda prowadzi do wyniku wyłącznie dla pojedynczych wartości własnych macierzy A, podobnie jak metoda Lagrange’a-Sylwestera.

 

Metoda Cayleya-Hamiltona

Zgodnie z tą metodą macierz eAt rozwija się w szereg skończony o n składnikach (n – stopień macierzy A)

 

e^{{A}t}=a_0{1}+a_1{A}+...+a_{n-1}{A}^{n-1}

(1.28)

Dla pełnego określenia rozwiązania należy wyznaczyć wszystkie współczynniki ai (i = 0, 1,..., n-1) rozwinięcia (1.28). Współczynniki te są wówczas funkcjami czasu ai=ai(t).

W przypadku pojedynczych wartości własnych nieznane współczynniki wyznacza się z rozwiązania układu n równań skalarnych, wynikających z twierdzenia Cayleya-Hamiltona. Zgodnie z tym twierdzeniem każda macierz kwadratowa spełnia swoje równanie charakterystyczne. Oznacza to w praktyce, że równanie (1.28) musi być spełnione również przez wartości własne macierzy A (macierz A jest zastąpiona w tym równaniu przez kolejne wartości własne skalarne). W przypadku pojedynczych wartości własnych prowadzi to do układu n równań z n niewiadomymi o postaci

 

e^{s_1t}=a_0+a_1s_1+...+a_{n-1}s_1^{n-1}

e^{s_2t}=a_0+a_1s_2+...+a_{n-1}s_2^{n-1}

\mathrm{\ \ .\ \ .\ \ .\ \ .\ \ .\ \ .\ \ .\ \ .\ \ .\ \ .\ \ .\ \ .\ \ .\ \ .\ \ .\ \ .}

e^{s_nt}=a_0+a_1s_n+...+a_{n-1}s_n^{n-1}

(1.29)

Rozwiązanie powyższego układu równań względem współczynników ai pozwala określić pełną postać macierzy eAt według wzoru (1.28).

         Wzór Cayleya-Hamiltona obowiązuje również dla wielokrotnych wartości własnych, przy czym ubytek równań w zbiorze (1.29) wynikający z wielokrotności wartości własnych uzupełnia się analogicznymi równaniami obowiązującymi dla pochodnych względem wartości własnej wielokrotnej. Przykładowo, jeśli k-ta wartość własna sk występuje podwójnie, wówczas obowiązują dla niej dwie równości Cayleya-Hamiltona o postaci

 

e^{s_kt}=a_0+a_1s_k+...+a_{n-1}s_k^{n-1}

\frac{de^{s_kt}}{ds_k}=te^{s_kt}=a_1+2a_2s_k+...+(n-1)a_{n-1}s_k^{n-2}

(1.30)

W ten sposób brakujące równanie w układzie (1.29) zostaje zastąpione równaniem dla pochodnej i układ równań pozostaje rozwiązywalny.

Obliczanie macierzy eAt zilustrujemy na przykładzie macierzy stanu A o podwójnej wartości własnej. Macierz stanu dana jest w postaci

 

{A}=\left[\begin{matrix}-4&-2\\2&0\\\end{matrix}\right]

 

Rozwiązanie

Równanie charakterystyczne macierzy A

 

det{(}s\mathbf{1}-{A})=s^2+4s+4=0

 

Wartości własne są pierwiastkami równania charakterystycznego i równają się s1=s2=-2 (pierwiastek podwójny). Wobec podwójnej wartości własnej macierz eAt wyznaczymy stosując metodę  Cayleya-Hamiltona. Zgodnie z tą metodą dla macierzy stopnia n=2 mamy

 

e^{{A}t}=a_0{1}+a_1{A}

 

Wartości współczynników ai wyznaczymy rozwiązując układ równań

 

e^{s_1t}=a_0+a_1s_1

 

\frac{de^{s_1t}}{ds_1}=te^{s_1t}=a_1

 

Po wstawieniu wartości liczbowych otrzymuje się

e^{-2t}=a_0-2a_1

te^{-2t}=a_1

Rozwiązanie względem współczynników a0 i a1 pozwala uzyskać

 

a_0=e^{-2t}+2te^{-2t}

 

a_1=te^{-2t}

 

Po wstawieniu tych wartości do wzoru na eAt otrzymuje się

 

e^{{A}t}=\left(e^{-2t}+2te^{-2t}\right)\left[\begin{matrix}1&0\\0&1\\\end{matrix}\right]+te^{-2t}\left[\begin{matrix}-4&-2\\2&0\\\end{matrix}\right]=\left[\begin{matrix}\left(e^{-2t}-2te^{-2t}\right)&-2te^{-2t}\\2te^{-2t}&\left(e^{-2t}+2te^{-2t}\right)\\\end{matrix}\right]

 

 

 

 

1.10. Obliczanie stanu nieustalonego w obwodzie metodą zmiennych stanu

Jak zostało przedstawione na wstępie najwygodniejszą metodą obliczenia przebiegów czasowych w stanie nieustalonym metodą zmiennych stanu jest rozdzielenie stanu nieustalonego po przełączeniu w obwodzie na stan ustalony i przejściowy. Stan ustalony określany jest metodą symboliczną, a stan przejściowy metodą zmiennych stanu. W ten sposób unika się trudnego problemu całkowania złożonych zależności matematycznych. W efekcie rozwiązanie stanu nieustalonego w obwodzie składa się z następujących etapów.

  • Określenie warunków początkowych w obwodzie przed przełączeniem. W praktyce oznacza to wyznaczenie prądów cewek i napięć kondensatorów w obwodzie w stanie ustalonym (np. metodą symboliczną), przejście na postać czasową tych rozwiązań i określenie wszystkich wartości prądów cewek i napięć kondensatorów w chwili przełączenia. Wartości początkowe iL(0-) oraz uC(0-) utworzą wektor stanu x w chwili początkowej 0-.
  • Określenie stanu ustalonego w obwodzie po przełączeniu (np. metodą symboliczną). W wyniku otrzymuje się wartości ustalone prądów cewek iLu(t) i napięć kondensatorów uCu(t). Wartości te tworzą wektor xu(t) w stanie ustalonym.
  • Określenie stanu przejściowego w obwodzie po przełączeniu. Obwód dla stanu przejściowego powstaje po odrzuceniu wszystkich źródeł wymuszających niezależnych (zwarcie źródeł napięcia e(t) oraz rozwarcie źródeł prądowych i(t)), od których odpowiedź w stanie ustalonym została już obliczona. Obwód taki opisuje się równaniem stanu o postaci dx/ dt=Axp którego rozwiązanie określone jest zależnością (1.17) przy warunkach początkowych określonych dla składowej przejściowej zmiennych stanu. Oznacza to  konieczność określenia dla każdej cewki i kondensatora wielkości iLp(0+) oraz uCp(0+).  Korzystając z równania (1.16) otrzymuje się

u_{Cp}(0^+)=u_C(0^-)-u_{Cu}(0^+)

i_{Lp}(0^+)=i_L(0^-)-i_{Lu}(0^+)

(1.31)

 

Po określeniu warunków początkowych dla składowej przejściowej można z zależności (1.17) wyznaczyć pełne rozwiązanie obwodu w stanie przejściowym.

  • Rozwiązanie całkowite obwodu składa się z części ustalonej i przejściowej. Można je zapisać w postaci

u_C(t)=u_{Cu}(t)+u_{Cp}(t)

i_L(t)=i_{Lu}(t)+i_{Lp}(t)

(1.32)

co odpowiada zapisowi macierzowemu dla zmiennych stanu x(t)=xu(t)+xp(t).

Rozpatrzmy stan nieustalony w obwodzie RLC przedstawionym na rys. 1.2a po przełączeniu. Dane elementów: R=5Ω, L=2H, C=0,5F, e(t)=6V (napięcie stałe), uC(0)=0. Zakładamy, że wyłącznik przełączany jest w sposób bezprzerwowy, spełniając zasadę ciągłości prądu cewki.

Uzupelnij opis obrazka

a)

Uzupelnij opis obrazka

b)

Rys. 1.2 Obwód RLC do przykładu 1.4: a) obwód wyjściowy, b) postać obwodu do wyznaczenia stanu przejściowego

Rozwiązanie


Warunki początkowe w postaci prądu cewki i napięcia na kondensatorze oblicza się na podstawie stanu ustalonego przed przełączeniem. Przy stałym wymuszeniu w obwodzie (ω=0) cewka stanowi zwarcie a kondensator przerwę. Oznacza to, że prąd płynący w obwodzie jest równy iL(t)=6/10=0,6A. Stąd iL(0-)=0,6. Napięcie na kondensatorze (przed przełączeniem pozostaje poza obwodem) jest zerowe, stąd uC(0-)=0.
Po przełączeniu powstaje obwód złożony z szeregowego połączenia elementów R, L i C. W stanie ustalonym wobec ω=0 kondensator stanowi przerwę i prąd ustalony w takim obwodzie nie płynie, iLu(t)=0 a napięcie kondensatora uCu(t)=6. Oznacza to, że warunki początkowe dla składowej ustalonej dane są w postaci: iLu(0+)=0 oraz uCu(0+)=6.
Wyznaczenie stanu przejściowego rozpoczniemy od warunków początkowych dla tego stanu. Warunki początkowe dla stanu przejściowego określone są w postaci (patrz równanie (1.31))

i_{Lp}(0^+)=i_L(0^-)-i_{Lu}(0^+)=0,6-0=0,6

u_{Cp}(0^+)=u_C(0^-)-u_{Cu}(0^+)=0-6=-6

Stąd warunki początkowe dla stanu przejściowego można zapisać w postaci wektorowej 

{x}_p(0^+)=\left[\begin{matrix}i_{Lp}(0^+)\\u_{Cp}(0^+)\\\end{matrix}\right]=\left[\begin{matrix}0,6\\-6\\\end{matrix}\right]

Równania stanu przejściowego dotyczą obwodu bez wymuszeń zewnętrznych (źródło napięciowe zwarte) przedstawionego na rys. 1.2b. Z prawa napięciowego Kirchhoffa po uwzględnieniu równań elementów obwodu otrzymuje się następujące równania różniczkowe

L\frac{di_{Lp}}{dt}+Ri_{Lp}+u_{Cp}=0

i_{Lp}=C\frac{du_{Cp}}{dt}

Po uporządkowaniu tych równań otrzymuje się równanie macierzowe stanu w postaci

\left[\begin{matrix}\frac{di_{Lp}}{dt}\\\frac{du_{Cp}}{dt}\\\end{matrix}\right]=\left[\begin{matrix}-\frac{R}{L}&-\frac{1}{L}\\\frac{1}{C}&0\\\end{matrix}\right]\left[\begin{matrix}i_{Lp}\\u_{Cp}\\\end{matrix}\right]=\left[\begin{matrix}-2,5&-0,5\\2&0\\\end{matrix}\right]\left[\begin{matrix}i_{Lp}\\u_{Cp}\\\end{matrix}\right]

z którego wynika, że macierz stanu A jest równa 

{A}=\left[\begin{matrix}-2,5&-0,5\\2&0\\\end{matrix}\right]

Równanie charakterystyczne dla macierzy A dane jest w postaci

det{(s{1}-A})=s^2+2,5s+1=0

Wartości własne są pierwiastkami równania charakterystycznego i równają się s1=-2, s2=-0,5.
Macierz eAt wyznaczymy stosując metodę Sylvestera. Zgodnie z tą metodą 

e^{{A}t}=e^{s_1t}\frac{\left(s_2{1}-{A}\right)}{\left(s_2-s_1\right)}+e^{s_2t}\frac{\left(s_1\mathbf{1}-{A}\right)}{\left(s_1-s_2\right)}=e^{-2t}\frac{\left[\begin{matrix}2&0,5\\-2&-0,5\\\end{matrix}\right]}{3/2}+e^{-0,5t}\frac{\left[\begin{matrix}0.5&0,5\\-2&-2\\\end{matrix}\right]}{-3/2}

Po wykonaniu odpowiednich operacji matematycznych otrzymuje się

e^{{A}t}=\left[\begin{matrix}\left(1,33e^{-2t}-0,33e^{-0,5t}\right)&\left(0,33e^{-2t}-0,33e^{-0,5t}\right)\\\left(-1,33e^{-2t}+1,33e^{-0,5t}\right)&\left(-0,33e^{-2t}+1,33e^{-0,5t}\right)\\\end{matrix}\right]

Rozwiązanie określające wektor stanu w stanie przejściowym oblicza się z zależności

{x}_p(t)=e^{{A}t}{x}_p(0^+)=\left[\begin{matrix}-1,2e^{-2t}+1,8e^{-0,5t}\\1,2e^{-2t}-7,2e^{-0,5t}\\\end{matrix}\right]

Całkowite rozwiązanie obwodu w stanie nieustalonym można więc przedstawić w postaci

i_L(t)=i_{Lu}(t)+i_{Lp}(t)=-1,2e^{-2t}+1,8e^{-0,5t}

u_C(t)=u_{Cu}(t)+u_{Cp}(t)=6+1,2e^{-2t}-7,2e^{-0,5t}

 

1.11. Metoda klasyczna rozwiązania równań różniczkowych

W przypadku, gdy interesuje nas tylko jedna wybrana zmienna (jeden prąd bądź jedno napięcie w obwodzie) układ równań stanu pierwszego rzędu można sprowadzić do jednego równania różniczkowego n-tego rzędu względem tej zmiennej

a_n\frac{d^nx}{dt^n}+a_{n-1}\frac{d^{n-1}x}{dt^{n-1}}+a_{n-2}\frac{d^{n-2}x}{dt^{n-2}}+...+a_1\frac{dx}{dt}+a_0x=f(t)

(1.33)

Rozwiązanie powyższego równania różniczkowego, podobnie jak w metodzie zmiennych stanu, można przedstawić w postaci sumy dwu składowych: ustalonej x_u(t) wymuszonej przez źródło oraz składowej przejściowej x_p(t), zwanej również składową swobodną, pochodzącą od niezerowych warunków początkowych  dla tej składowej

x(t)=x_u(t)+x_p(t)

(1.34)

Składowa wymuszona stanowi rozwiązanie ustalone obwodu po komutacji i może być wyznaczona metodą symboliczną. Składowa przejściowa charakteryzuje fizycznie procesy zachodzące w obwodzie elektrycznym na skutek niezerowych warunków początkowych przy braku wymuszeń zewnętrznych. Odpowiada ona obwodowi, w którym wyeliminowano wszystkie zewnętrzne źródła wymuszające (źródła napięciowe zwarte a prądowe rozwarte).

Składowa przejściowa zależy jedynie od warunków początkowych odniesionych do tej składowej (napięć początkowych kondensatorów i prądów początkowych cewek), struktury obwodu i wartości parametrów tego obwodu. Dla obwodów elektrycznych zawierających elementy rozpraszające energię (rezystancje) składowa przejściowa, jak zostanie pokazane później, zanika z biegiem czasu do zera. Równanie składowej przejściowej otrzymuje się zakładając wymuszenie f(t) we wzorze (1.29) równe zeru i zastępując zmienną x(t) poprzez jej składową przejściową x_p(t). Otrzymuje się wówczas równanie różniczkowe jednorodne o postaci

a_n\frac{d^nx_p}{dt^n}+a_{n-1}\frac{d^{n-1}x_p}{dt^{n-1}}+a_{n-2}\frac{d^{n-2}x_p}{dt^{n-2}}+...+a_1\frac{dx_p}{dt}+a_0x_p=0

(1.35)

Rozwiązanie powyższego równania jednorodnego uzyskuje się za pośrednictwem równania charakterystycznego, stosującego opis operatorowy z użyciem operatora s

a_ns^n+a_{n-1}s^{n-1}+a_{n-2}s^{n-2}+...+a_1s+a_0=0

(1.36)

Jest to wielomian n-tego rzędu względem operators s o współczynnikach rzeczywistych a_i. Jest on identyczny z równaniem charakterystycznym otrzymanym dla zmiennych stanu. Pierwiastki s_i(i=1, 2, ..., ntego wielomianu stanowią bieguny układu, identyczne z wartościami własnymi macierzy stanu A. W tym punkcie  ograniczymy się jedynie do przypadku biegunów pojedynczych. Przy takim założeniu rozwiązanie równania (1.35) dla składowej przejściowej zapiszemy w postaci

x_p(t)=\sum\limits_{i=1}^{n}A_ie^{s_it}

(1.37)

W rozwiązaniu tym współczynniki A_i są stałymi całkowania, które należy wyznaczyć wykorzystując znajomość warunków początkowych w obwodzie (napięć kondensatorów i prądów cewek w chwili komutacji t=0). W tym celu należy wyznaczyć rozwiązanie  równania (1.35) dla każdej składowej przejściowej zmiennej stanu x_{pk}(t)  oddzielnie, a następnie rozwiązanie całkowite x_k(t)=x_{uk}(t)+x_{pk}(t) dla k=1, 2, ..., n. Każda ze zmiennych x_k(t)  posiada znaną wartość  rozwiązania x_k(0^-)  w chwili t=0 (warunki początkowe). Z ciągłości prądów cewek i napięć kondensatorów wynika następująca zależność

x_k(0^-)=x_{uk}(0^+)+x_{pk}(0^+)

(1.38)

Pisząc tę równość dla wszystkich n zmiennych stanu otrzymuje się n równań algebraicznych z n nieznanymi współczynnikami A_i. Z rozwiązania tego układu wyznacza się wszystkie współczynniki A_i i podstawia do wzoru ogólnego (1.37). Po wyznaczeniu rozwiązania obwodu dla składowej ustalonej i przejściowej rozwiązanie całkowite równania (1.34) jest sumą obu rozwiązań cząstkowych, to znaczy

x(t)=x_u(t)+x_p(t)

(1.39)

Powyższa procedura rozwiązania stanu nieustalonego w obwodzie poprzez rozwiązanie układu równań różniczkowych wyższego rzędu nosi nazwę metody klasycznej. Przy większej liczbie zmiennych jest ona dość uciążliwa w obliczeniach, gdyż wymaga pracochłonnego wyznaczania rozwiązań dla każdej składowej przejściowej zmiennych stanu. Dlatego w praktyce stosuje się zwykle tylko do równań pierwszego rzędu. W tej pracy zastosujemy ją do rozwiązania stanu nieustalonego w obwodzie RL oraz RC przy załączeniu napięcia stałego.

2. Stany nieustalone w obwodach RL i RC

Dla zrozumienia istoty stanu nieustalonego rozpatrzymy zjawiska jakie towarzyszą procesowi komutacji w najprostszych obwodach zawierających cewkę bądź kondensator. Oba wymienione elementy reaktancyjne gromadzą energię. Prawo zachowania energii wymusza pewien stan przejściowy zachodzący pomiędzy stanami ustalonymi przed i po przełączeniu. Musi upłynąć pewien czas trwania stanu przejściowego, w którym stan nieustalony przejdzie w ustalony. 
W tej lekcji analizę stanu nieustalonego przeprowadzimy przy zastosowaniu metody klasycznej. Podamy opisy różniczkowe obwodów RL i RC oraz ich rozwiązania w dziedzinie czasu. Przebiegi prądów i napięć w obwodach zawierających jeden element reaktancyjny są typu wykładniczego, scharakteryzowanego przez stałą czasową, decydującą o czasie trwania stanu nieustalonego. Pokażemy wpływ stałej czasowej na przebiegi czasowe w obu obwodach.
 

2.1. Stan nieustalony w szeregowym obwodzie RL przy załączeniu napięcia stałego

Jako pierwszy przykład zastosowania metody klasycznej rozpatrzymy stan nieustalony w obwodzie szeregowym RL przy zerowych warunkach początkowych i załączeniu napięcia stałego jak to zostało w symboliczny sposób przedstawione na rys. 2.1. Zerowe warunki początkowe obwodu oznaczają, że i_L(0^-)=0.

Rys. 2.1. Obwód szeregowy RL przy załączeniu napięcia stałego

 

Po przełączeniu w obwodzie RL powstaje stan nieustalony, który po określonym czasie prowadzi do powstania nowego stanu ustalonego wynikającego z nowego układu połączeń elementów. Stan nieustalony jest superpozycją stanu ustalonego i przejściowego.

Stan ustalony w obwodzie RL przy wymuszeniu stałym oznacza, że cewka stanowi zwarcie (rys. 2.2a). 
 

Rys. 2.2. Postać obwodu RL do obliczenia składowej a) ustalonej i b) przejściowej

 Na podstawie napięciowego prawa Kirchhoffa prąd ustalony tej cewki jest równy

 

i_{Lu}(t)=\frac{E}{R}

(2.1)

Przechodząc do obliczenia stanu przejściowego należy wyeliminować zewnętrzne źródło zasilające. Ponieważ jest to źródło napięciowe, należy go zewrzeć. Schemat obwodu dla stanu przejściowego po zwarciu źródła zasilającego, dla którego odpowiedź została właśnie obliczona, ma postać przedstawioną na rys. 2.2b. Stosując prawo napięciowe Kirchhoffa dla tego obwodu przy uwzględnieniu 

u_{Lp}=L\frac{di_{Lp}}{dt}

(2.2)

otrzymuje się równanie różniczkowe jednorodne (brak wymuszenia) dla składowej przejściowej o postaci

L\frac{di_{Lp}}{dt}+Ri_{Lp}=0

(2.3)

Równanie charakterystyczne odpowiadające powyższemu równaniu różniczkowemu przyjmuje postać

Ls+R=0

(2.4)

Równanie to posiada tylko jeden pierwiastek 

s_1=-\frac{R}{L}

(2.5)

Wykorzystując wzór (10.41) rozwiązanie stanu przejściowego dla prądu w obwodzie RL zapiszemy w postaci

i_{Lp}=A_1e^{-\frac{t}{L/R}}

(2.6)

w której współczynnik A_1 jest nieznaną stałą całkowania. Rozwiązanie całkowite obwodu jest sumą składowej ustalonej i przejściowej. W związku z powyższym prąd cewki określony jest następującym wzorem 

i_L(t)=i_{Lu}(t)+i_{Lp}(t)=\frac{E}{R}+A_1e^{-\frac{t}{L/R}}

(2.7)

Z prawa komutacji dla cewki wynika, że i_L(0^-)=i_L(0^+), stąd wobec i_L(0^-)=0 otrzymuje się

0=\frac{E}{R}+A_1

(2.8)

oraz 

A_1=-E/R

(2.9)

Stąd rozwiązanie określające przebieg prądu cewki w stanie nieustalonym przyjmuje postać

i_L(t)=\frac{E}{R}\left(1-e^{-\frac{t}{L/R}}\right)

(2.10)

Wprowadzając pojęcie stałej czasowej \tau obwodu RL 

\tau=\frac{L}{R}

(2.11)

rozwiązanie na prąd cewki w stanie nieustalonym można zapisać w postaci

i_L(t)=\frac{E}{R}\left(1-e^{-\frac{t}{\tau}}\right)

(2.12)

Jednostką stałej czasowej jest sekunda (jednostką indukcyjności jest 1H = 1Ws a jednostką rezystancji 1W). Łatwo wykazać, że po upływie trzech stałych czasowych (t=3\tau) prąd cewki uzyskuje prawie 95% swojej wartości ustalonej a po 5 stałych czasowych aż 99,3%. Oznacza to, że praktycznie po 5 stałych czasowych stan nieustalony w obwodzie zanika przechodząc w stan ustalony.

Na rys. 2.3 przedstawiono przebiegi prądu cewki dla różnych wartości stałej czasowej.

Rys. 2.3. Przebieg prądu cewki w stanie nieustalonym

 Jest to przebieg typu wykładniczego, w którym stan przejściowy trwa tym dłużej im dłuższa jest stała czasowa. Praktycznie po 5 stałych czasowych stan przejściowy w obwodzie zanika przechodząc w stan ustalony.
 Stałą czasową obwodu RL można wyznaczyć na podstawie zarejestrowanego przebiegu nieustalonego bez znajomości wartości rezystancji i indukcyjności. Zauważmy, że dla t=\tau prąd cewki przyjmuje wartość

i_L(\tau)=\frac{E}{R}(1-e^{-1})=0,632\frac{E}{R}

(2.13)

Oznacza to, że wartość prądu i_L(t)\left|t=\tau\right.=0,632\frac{E}{R} wyznacza na osi odciętych wartość stałej czasowej. Sposób wyznaczania stałej czasowej zilustrowany jest na rys. 2.4.

Rys. 2.4. Ilustracja sposobu wyznaczania stałej czasowej na podstawie zarejestrowanego przebiegu prądu cewki

 

Wyznaczenie rozwiązania na prąd w stanie nieustalonym w obwodzie RL pozwala na określenie przebiegu czasowego pozostałych wielkości w obwodzie. Korzystając z zależności definicyjnej cewki u_L=L\frac{di_L}{dt} otrzymuje się

u_L(t)=L\frac{di_L(t)}{dt}=Ee^{-\frac{t}{L/R}}

(2.14)

Przebieg napięcia na cewce w stanie nieustalonym w obwodzie szeregowym RL przedstawiono na rys. 2.5. 

Rys. 2.5. Przebieg napięcia na cewce w stanie nieustalonym w obwodzie szeregowym RL

Napięcie na rezystorze R, jak wynika z prawa Ohma, jest proporcjonalne do prądu 

u_R(t)=Ri_L(t)=E\left(1-e^{-\frac{t}{L/R}}\right)

(2.15)

i ma kształt identyczny z przebiegiem prądu w obwodzie przedstawionym na rys. 2.3.

 

 

2.2. Stan nieustalony w gałęzi szeregowej RC przy załączeniu napięcia stałego

Rozpatrzymy stan nieustalony w obwodzie szeregowym RC przy zerowych warunkach początkowych i załączeniu napięcia stałego (rys. 2.6). 

Rys. 2.6. Załączenie napięcia stałego do obwodu szeregowego RC

Wobec braku zasilania w obwodzie przed przełączeniem w warunki początkowe obwodu są zerowe, co oznacza, że u_C(0^-)=0

Po przełączeniu powstaje w obwodzie stan nieustalony, który po pewnym czasie prowadzi do powstania nowego stanu ustalonego. Stan nieustalony obwodu jest superpozycją stanu ustalonego i przejściowego. Stan ustalony w obwodzie RC przy wymuszeniu stałym (w=0) oznacza, że kondensator stanowi przerwę (rys. 2.7a). 

Rys. 2.7 Schemat obwodu RC dla składowej a) ustalonej, b) przejściowej

Zgodnie z prawem napięciowym Kirchhoffa napięcie ustalone kondensatora jest równe

u_{Cu}(t)=E

(2.16)

Schemat obwodu dla stanu przejściowego (po zwarciu źródła zasilającego, dla którego odpowiedź została właśnie obliczona) ma postać przedstawioną na rys. 2.7b. Stosując prawo napięciowe Kirchhoffa dla tego obwodu i uwzględniając, że i_{Cp}=C\frac{du_{Cp}}{dt}, otrzymuje się równanie różniczkowe jednorodne o postaci

RC\frac{du_{Cp}}{dt}+u_{Cp}=0

(2.17)

Równanie charakterystyczne odpowiadające mu przyjmuje więc postać

RCs+1=0

(2.18)

Równanie to posiada jeden pierwiastek s_1=-1/(RC). W związku z powyższym jego rozwiązanie wynikające ze wzoru (10.41) przyjmie uproszczoną postać

u_{Cp}=A_1e^{s_1t}=A_1e^{-\frac{t}{RC}}

(2.19)

W rozwiązaniu tym współczynnik A_1 jest stałą całkowania, którą należy wyznaczyć korzystając z prawa komutacji. Rozwiązanie całkowite będące sumą składowej ustalonej i przejściowej przybiera więc postać

u_C(t)=u_{Cu}(t)+u_{Cp}(t)=E+A_1e^{-\frac{t}{RC}}

(2.20)

Z prawa komutacji dla kondensatora wynika, że u_C(0^-)=u_C(0^+), stąd wobec u_C(0^-)=0 otrzymuje się

0=E+A_1

oraz

A_1=-E

(2.21)

 

Rozwiązanie czasowe określające przebieg napięcia na kondensatorze przyjmuje więc postać

u_C(t)=E\left(1-e^{-\frac{t}{RC}}\right)

(2.22)

Wprowadzając pojęcie stałej czasowej \tau obwodu RC jako iloczynu rezystancji R i pojemności C

\tau=RC

(2.23)

rozwiązanie na napięcie kondensatora w stanie nieustalonym można zapisać w postaci

u_C(t)=E\left(1-e^{-\frac{t}{\tau}}\right)

(2.24)

Jak łatwo sprawdzić podstawową jednostką stałej czasowej w obwodzie RC jest również sekunda (jednostką rezystancji jest 1W = 1V/A, a jednostką pojemności jest 1F = 1As/V). Na rys. 2.8 przedstawiono przebiegi napięcia na kondensatorze w stanie nieustalonym u_C(t)=E\left(1-e^{-\frac{t}{\tau}}\right) dla różnych wartości stałej czasowej. 

Rys. 2.8. Przebiegi napięcia na kondensatorze w stanie nieustalonym przy różnych stałych czasowych

Im dłuższa stała czasowa tym dłużej trwa stan przejściowy w obwodzie (zanikanie zmian napięcia do zera).
Łatwo wykazać, że po upływie 3 stałych czasowych (t=3\tau) napięcie uzyskuje prawie 95% swojej wartości ustalonej a po 5 stałych czasowych aż 99,3%. Oznacza to, że praktycznie po 5 stałych czasowych stan nieustalony w obwodzie zanika przechodząc w stan ustalony.
Stałą czasową można wyznaczyć bezpośrednio na podstawie zarejestrowanego przebiegu nieustalonego bez znajomości wartości rezystancji i pojemności, podobnie jak to miało miejsce w przypadku obwodu RL. Zauważmy, że dla t=\tau napięcie na kondensatorze przyjmuje wartość 

u_C(\tau)=E(1-e^{-1})=0,632E

(2.25)

Oznacza to, że napięcie u_C(t)\left|t=\tau\right.=0,632E wyznacza na osi odciętych wartość stałej czasowej. Ilustruje to rys. 2.9.

Rys. 2.9. Wyznaczanie stałej czasowej obwodu RC na podstawie przebiegu czasowego napięcia kondensatora

Po określeniu funkcji opisującej przebieg napięcia na kondensatorze można określić przebieg czasowy prądu w obwodzie. Korzysta się przy tym z zależności definicyjnej kondensatora i_C=C\frac{du_C}{dt}, zgodnie z którą 

i_C(t)=C\frac{du_c(t)}{dt}=\frac{E}{R}e^{-\frac{t}{RC}}

(2.26)

Przebieg prądu ładowania kondensatora w stanie nieustalonym w obwodzie RC dla różnych stałych czasowych przedstawia rys. 2.10.

Rys. 2.10. Przebieg prądu ładowania kondensatora w obwodzie RC

W chwili komutacji występuje skokowa zmiana wartości prądu (prąd kondensatora nie jest objęty komutacyjnym prawem ciągłości). Przebieg prądu kondensatora dąży do wartości ustalonej zerowej (w stanie ustalonym kondensator stanowi przerwę dla prądu). Stała czasowa zmian tego prądu jest identyczna jak napięcia i równa \tau=RC.

 

3. Metoda operatorowa Laplace’a

Opis obwodów elektrycznych w stanie nieustalonym poprzez układ równań różniczkowych jest wygodną formą analizy przy zastosowaniu metod numerycznych. W przypadku analizowania zjawisk zachodzących w tych obwodach z zastosowaniem metod analitycznych metoda ta jest żmudna przy dużej liczbie elementów indukcyjnych i pojemnościowych i stąd jej zastosowanie ograniczone jest praktycznie do rzędu n=2. W takich przypadkach znacznie wygodniejsze jest zastosowanie metod operatorowych, z których najważniejsza to metoda operatorowa Laplace’a. Rachunek operatorowy jako alternatywa do metody klasycznej polega na algebraizacji równań różniczkowych opisujących dany obwód. W ten sposób układ równań różniczkowych zostaje zastąpiony układem równań algebraicznych typu funkcyjnego.
Zastosowanie przekształcenia Laplace’a upraszcza operację rozwiązywania równań różniczkowych zastępując ją rozwiązaniem układu równań algebraicznych. Istota przekształcenia Laplace’a polega na tym, że każdej funkcji czasu f(t) określonej dla t>0 odpowiada pewna funkcja F(sokreślona w dziedzinie liczb zespolonych i odwrotnie, każdej funkcji F(sodpowiada określona funkcja czasu f(t).
W tym rozdziale omówimy podstawy rachunku operatorowego Laplace’a. Przedstawione zostaną definicje przekształcenia prostego i odwrotnego oraz podstawowe własności przekształcenia. Podamy przykłady obliczania transformat prostej i odwrotnej, ilustrujące istotę transformacji Laplace’a.

3.1. Wiadomości podstawowe dotyczące rachunku operatorowego Laplace’a

Zastosowanie przekształcenia Laplace’a upraszcza operację rozwiązywania równań różniczkowych zastępując ją rozwiązaniem układu równań algebraicznych. Istota przekształcenia Laplace’a polega na tym, że każdej funkcji czasu f(t) określonej dla t>0 odpowiada pewna funkcja F(s) określona w dziedzinie liczb zespolonych i odwrotnie, każdej funkcji F(s) odpowiada określona funkcja czasu f(t). Funkcję f(tnazywamy oryginałem i oznaczamy małą literą. Funkcję F(s) nazywamy transformatą funkcji określoną w dziedzinie zmiennej zespolonej s i oznaczamy dużą literą. Zmienna s jest nazywana częstotliwością zespoloną, przy czym s=\sigma+j\omega, gdzie ω oznacza pulsację.
W elektrotechnice najczęściej używane jest jednostronne przekształcenie Laplace’a, określone parą równań:

F(s)=L\left\{f(t)\right\}=\int_{0}^{\infty}{f(t)e^{-st}dt}

(3.1)

f(t)=L^{-1}\left\{F(s)\right\}=\frac{1}{2\pi\cdot j}\int_{c-j\infty}^{c+j\infty}{F(s)e^{st}ds}

(3.2)

w których c jest bliżej nieokreśloną stałą warunkującą położenie granic całkowania w obszarze zbieżności transformaty. Pierwsze z równań definiuje proste przekształcenie Laplace’a przyporządkowujące oryginałowi transformatę zmiennej zespolonej s, a drugie przekształcenie odwrotne dokonujące transformacji odwrotnej, czyli wyznaczające funkcję oryginału na podstawie F(s). Zakładamy przy tym, że funkcja f(t) jest funkcją czasu, zadaną dla t>0 i równą 0 dla t<0 oraz, że nie rośnie szybciej niż funkcja wykładnicza. Proste przekształcenie Laplace’a określone wzorem (3.1) dokonuje transformacji funkcji czasu f(t) na funkcję F(s) zmiennej zespolonej s. Przekształcenie odwrotne określone wzorem (3.2) dokonuje transformacji funkcji zespolonej F(s) na funkcję czasu f(t). Wzór ten pełni jedynie rolę definicji i w praktyce nie używa się go do wyznaczania transformaty odwrotnej, wykorzystując w zamian własności transformat Laplace’a.

Wyznaczymy z definicji transformatę Laplace’a funkcji stałej f(t)=A. Z definicji (3.1) transformaty otrzymuje się

F(s)=L\left\{A\right\}=A{\int_{0}^{\infty}{e^{-st}dt=\left[\frac{-A}{s}e^{-st}\right]}}_0^\infty=\frac{A}{s}
Jako drugi przykład wyznaczymy transformatę Laplace’a funkcji wykładniczej f(t)=e^{at}, gdzie w ogólności a=\alpha+j\beta. Z zastosowania wzoru (3.1) otrzymuje się

F(s)=L\left\{f(t)\right\}=\int_{0}^{\infty}e^{at}e^{-st}dt=\left[\frac{1}{a-s}e^{\left(a-s\right)t}\right]_0^\infty

Po wstawieniu granic całkowania otrzymuje się

L\left\{e^{at}\right\}=\frac{1}{s-a}

Należy podkreślić, że jednostronne przekształcenie Laplace’a jest określone w przedziale od zera do nieskończoności, stąd postać funkcji dla czasu ujemnego nie ma żadnego wpływu na transformatę Laplace’a. 
Na przykład funkcja stała f(t)=1 oraz funkcja skoku jednostkowego f(t)=1(t) (funkcja skokowa Heaviside’a) określona wzorem 

1(t)=\left\{\begin{matrix}1&\mathrm{dla}&t>0\\\frac{1}{2}&\mathrm{dla}&t=0\\0&\mathrm{dla}&t

(3.3)
mają identyczne transformaty Laplace’a, pomimo tego że dla t < 0 są inne (pierwsza równa 1 a druga równa 0) gdyż w zakresie czasowym od zera do nieskończoności nie różnią się niczym.
Jakkolwiek definicja przekształcenia Laplace’a umożliwia obliczenie transformaty dla dowolnej funkcji czasu, w obliczeniach inżynierskich posługujemy się najczęściej tablicami transformat Laplace’a zebranymi w poradnikach matematycznych, wykorzystując przy tym podstawowe własności tego przekształcenia. 
 

 

3.2. Podstawowe własności przekształcenia Laplace’a.

Z wielu istniejących własności przekształcenia Laplace’a ograniczymy się tutaj do kilku podstawowych, których znajomość jest konieczna do określenia stanów nieustalonych w obwodach RLC. 

3.3. Liniowość przekształcenia

Jeśli współczynniki a1 i a2 są dowolnymi stałymi to 

 

L\left[a_1f_1(t)+a_2f_2(t)\right]=a_1F_1(s)+a_2F_2(s)

(3.4)

L^{-1}\left[a_1F_1(s)+a_2F_2(s)\right]=a_1f_1(t)+a_2f_2(t)

(3.5)

gdzie symbole L i L^{-1} oznaczają odpowiednio transformaty: prostą i odwrotną Laplace’a. Z własności liniowości przekształcenia wynika, że przekształcenie Laplace’a spełnia zasadę superpozycji. 

Dla zilustrowania użyteczności twierdzenia o liniowości przekształcenia Laplace’a zastosujemy je do obliczenia transformaty funkcji cos(ωt). Korzystając z definicji funkcji cosinusoidalnej otrzymuje się

L\left\{cos{(}\omega t)\right\}=L\left\{\frac{e^{j\omega t}+e^{-j\omega t}}{2}\right\}

Skorzystamy tutaj z wyprowadzonego wcześniej wzoru na transformatę funkcji wykładniczej. Podstawiając do odpowiedniego wzoru i stosując zasadę superpozycji otrzymuje się

L\left\{cos{(}\omega t)\right\}=\frac{1}{2}L\left\{e^{j\omega t}\right\}+\frac{1}{2}L\left\{e^{-j\omega t}\right\}=\frac{1}{2}\left[\frac{1}{s-j\omega}+\frac{1}{s+j\omega}\right]=\frac{s}{s^2+\omega^2}

3.4. Transformata pochodnej funkcji czasu

Transformata pochodnej funkcji czasu spełnia relację

L\left[\frac{df(t)}{dt}\right]=sF(s)-f(0^+)

(3.6)

W której f(0^+) oznacza wartość początkową funkcji f(t). Mnożenie funkcji F(sprzez zmienną zespoloną s odpowiada w dziedzinie czasu różniczkowaniu funkcji. Stąd operator s nazywany jest operatorem różniczkowania.

3.5. Transformata całki funkcji czasu

Transformata całki funkcji czasu spełnia relację

L\left[\int_{0}^{t}{f(\tau)d\tau}\right]=\frac{F(s)}{s}

(3.7)

Pomnożenie funkcji F(sprzez 1/s odpowiada w dziedzinie czasu całkowaniu funkcji. Stąd operator s-1 jest nazywany również operatorem całkowania.

3.6. Przesunięcie w dziedzinie częstotliwości

Rozważmy przesunięcie argumentu funkcji operatorowej Laplace’a. Oznacza to, że zamiast transformaty F(s) bierzemy pod uwagę funkcję F(s-a). Twierdzenie o przesunięciu argumentu zmiennej zespolonej s mówi, że spełniona jest wówczas zależność

L\left\{e^{at}f(t)\right\}=F(s-a)

(3.8)

Przesunięcie argumentu zespolonego s transformaty o wartość a odpowiada w dziedzinie czasu pomnożeniu funkcji oryginału przez funkcję wykładniczą eat. Korzyści płynące z powyższej własności zademonstrujemy na przykładzie wyznaczania transformaty odwrotnej Laplace’a funkcji o przesuniętym argumencie s.

Należy wyznaczyć odwrotną transformatę Laplace’a funkcji F(s) zadanej w postaci F(s)=\frac{s+2}{(s+2)^2+9}
W rozwiązaniu problemu wykorzystamy ostatnią własność przekształcenia w odniesieniu do funkcji rozważanej w przykładzie 3.3. Zgodnie z wynikami uzyskanymi w tym przykładzie mamy L\left\{cos{(}\omega t\right\}=\frac{s}{s^2+\omega^2} przy wartości ω = 3. Wprowadzając przesunięcie o wartość a = 2 w dziedzinie zmiennej zespolonej s uzyskuje się zadaną w tym przykładzie funkcję operatorową Laplace’a. Oznacza to, że jej transformata odwrotna odpowiada funkcji e^{-at}cos{\left(\omega t\right)}. Stąd transformata odwrotna funkcji zadanej w przykładzie wynosi

L^{-1}\left\{\frac{s+2}{(s+2)^2+3^2}\right\}=e^{-2t}cos{\left(3t\right)}

Twierdzenie o przesunięciu pozwoliło uzyskać transformatę odwrotną Laplace’a bez konieczności wykonywania operacji całkowania zadanej w definicji przekształcenia odwrotnego.

3.7. Przesunięcie w dziedzinie czasu

Transformata Laplace’a funkcji czasu o argumencie przesuniętym względem początku układu współrzędnych spełnia następującą zależność

L\left[f(t-a)\cdot1(t-a)\right]=e^{-as}F(s)

(3.9)

Przesunięcie argumentu funkcji oryginalnej f(t) w dziedzinie czasu f(t)\rightarrow f(t-a)\cdot1(t-a) odpowiada w dziedzinie częstotliwości pomnożeniu transformaty Laplace’a funkcji oryginalnej F(s) (nieprzesuniętej) przez funkcję wykładniczą e^{-as}.

Własność powyższa jest często wykorzystywana przy obliczaniu transformat nietypowych funkcji jak również przy analizie obwodów o wymuszeniach impulsowych.

Tutaj zilustrujemy jej użyteczność przy obliczaniu transformaty impulsu Diraca, zwanej funkcją impulsową Diraca. Impulsem Diraca nazywamy wielkość \delta(t) o następujących własnościach.

\delta(t)=\left\{\begin{matrix}0\\\infty\\\end{matrix}\right.\begin{matrix}\\\\\end{matrix}\begin{matrix}dla\\dla\\\end{matrix}\begin{matrix}\\\\\end{matrix}\begin{matrix}t\neq0\\t=0\\\end{matrix}

(3.10)

oraz

\int_{-\infty}^{\infty}{\delta(t)dt=1}

(3.11)

Impuls Diraca przyjmuje wartość nieskończoną tylko dla jednego punktu t = 0 a w pozostałym zakresie ma wartość zerową. Wartość nieskończona stwarza pewne trudności obliczeniowe. Aby je przezwyciężyć wprowadza się jej aproksymację w postaci 

\delta(t,h)=\frac{1}{h}\left[1(t)-1(t-h)\right]

(3.12)

której wykres dla różnych wartości h przedstawiony jest na rys. 3.1. 

Rys. 3.1. Aproksymacja funkcji Diraca przez funkcję impulsową

Im mniejsza wartość h tym bardziej funkcja aproksymująca zbliża się swym wyglądem do funkcji Diraca. W granicy przy h\rightarrow0 funkcja aproksymująca jest zbieżna do rzeczywistej funkcji Diraca. Transformata Laplace’a dla funkcji aproksymującej jest dana w postaci

L\left\{\delta(t,h\right\}=\frac{1}{h}\left[\frac{1}{s}-\frac{1}{s}e^{-sh}\right]

(3.13)

Biorąc pod uwagę, że funkcja Diraca jest granicą funkcji aproksymującej otrzymuje się 

L\{\delta (t)\} =\lim \limits_{h \ \rightarrow 0} L\{\delta (t,h)\} =\lim \limits_{h \ \rightarrow 0} \frac{1}{h} \left[\frac{1}{s} -\frac{1}{s} e^{-sh}\right] =\ 1

(3.14)

Transformata Laplace’a funkcji delty Diraca jest równa jedności.

3.8. Transformata splotu

Splot stanowi ważne pojęcie w teorii obwodów, gdyż za jego pośrednictwem określa się odpowiedzi czasowe obwodów rzeczywistych RLC. Splot dwu funkcji czasu f1(t) i f2(t) oznaczony w postacif_1(t)\ast f_2(t) jest zdefiniowany w następujący sposób

f_1(t)\ast f_2(t)=\int_{0}^{t}{f_1(\tau)f_2(t-\tau)d\tau}=\int_{0}^{t}{f_1(t-\tau)f_2(\tau)d\tau}

(3.15)

Transformata Laplace’a splotu jest równa zwykłemu iloczynowi transformat poszczególnych funkcji tworzących splot

L\left[f_1(t)\ast f_2(t)\right]=F_1(s)\cdot F_2(s)

(3.16)

Powyższa własność nosi w matematyce nazwę twierdzenia Borela. Zauważmy, że mnożenie splotowe dwu funkcji w dziedzinie czasu odpowiada zwykłemu mnożeniu ich transformat w dziedzinie częstotliwości. Własność ta jest szczególnie wygodna w analizie obwodów zarówno w stanie ustalonym jak i nieustalonym. Zamiast żmudnych operacji w dziedzinie czasu wykonuje się transformację Laplace’a funkcji czasowych a następnie wszystkie operacje wykonuje na transformatach.

3.9. Przykłady transformat Laplace’a

Obliczanie transformat Laplace’a polega na zastosowaniu wzoru (3.1) przy zadanej funkcji oryginału i przeprowadzeniu działań w nim określonych (całkowanie funkcji i wyznaczenie wartości na granicach całkowania). Przykłady wyznaczania transformaty Laplace’a dla funkcji impulsowej Diraca, wartości stałej, funkcji wykładniczej i cosinusoidalnej zostały zaprezentowane na początku tej lekcji. 
Obliczanie transformat dla większości funkcji, zwłaszcza bardziej złożonych, nie jest procesem łatwym i dlatego w praktyce inżynierskiej najczęściej posługujemy się tablicami gotowych transformat Laplace’a, których źródło znaleźć można w wielu poradnikach matematycznych jak również podręcznikach poświęconych rachunkowi operatorowemu. W tablicy 3.1 zestawiono wybrane przykłady transformat Laplace’a szczególnie często wykorzystywanych przy rozwiązywaniu stanów nieustalonych w obwodach RLC. W dalszej części tej lekcji będą one wykorzystane do wyznaczania transformat odwrotnych Laplace’a (funkcji czasu odpowiadających transformatom). 
 

Tablica 3.1 Tablica wybranych transformat Laplace’a

f(t) F(s)
\delta(t) 1
1(t) \frac{1}{s}
t \frac{1}{s^2}
t^n\mathrm{,\ \ \ \ \ }n\in N \frac{n!}{s^{n+1}}
e^{-\alpha t} \frac{1}{s+\alpha}
sin{(}\omega t) \frac{\omega}{s^2+\omega^2}
e^{-\alpha t}sin{(}\omega t) \frac{\omega}{(s+\alpha)^2+\omega^2}
e^{-\alpha t}cos{(}\omega t) \frac{s+\alpha}{(s+\alpha)^2+\omega^2}

 

Zawartość tablicy przedstawiająca zbiór funkcji czasu wraz z odpowiadającymi im transformatami może służyć zarówno wyznaczaniu transformaty Laplace’a przy zadanej funkcji czasu jak i działaniu odwrotnemu, to jest wyznaczeniu oryginału na podstawie zadanej postaci transformaty. Przykładowo, jeśli transformata dana jest wzorem

F(s)=15\frac{5}{\left(s+2\right)^2+5^2}

to odpowiadająca mu funkcja oryginału odczytana z tablicy 3.1 ma postać

f(t)=15e^{-2t}sin{(}5t)

W dalszej części rozważań podamy rozwinięcie tej metody pozwalające na wyznaczenie transformaty odwrotnej dla dowolnej postaci funkcji wymiernej F(s) korzystając z tablicy 3.1.

3.10. Wyznaczanie odwrotnej transformaty Laplace’a

Aby wyznaczyć funkcję czasu f(t) na podstawie danej transformaty należy dokonać odwrotnego przekształcenia Laplace’a. Zależność definicyjna określona wzorem (3.2) jest raczej bezużyteczna ze względu na konieczność całkowania złożonych zwykle funkcji, jak również na nieokreślone precyzyjnie granice całkowania (stała c w definicji nie jest dokładnie określona). Najczęściej korzysta się z pośrednich metod wyznaczania oryginału wynikających z własności samego przekształcenia. Niezależnie od metody zastosowanej do wyznaczenia oryginału, zakładać będziemy, że transformata Laplace’a zadana jest w postaci wymiernej, czyli ilorazu dwu wielomianów zmiennej zespolonej s o współczynnikach rzeczywistych. 

F(s)=\frac{L(s)}{M(s)}=\frac{b_ms^m+b_{m-1}s^{m-1}+...+b_1s+b_0}{s^n+a_{n-1}s^{n-1}+...+a_1s+a_0}

(3.17)

Dodatkowo przyjmiemy, że stopień licznika jest mniejszy niż stopień mianownika. Jeśli warunek powyższy byłby niespełniony, należy podzielić licznik przez mianownik tak, aby wymusić spełnienie tego warunku. Sposób postępowania w takim przypadku zilustrujemy na przykładzie.

Dana jest transformata F(s) o postaci

F(s)=\frac{2s^3+s^2+3s+5}{s^2+s+4}

Dzieląc licznik przez mianownik według najwyższych potęg otrzymuje się rozwinięcie funkcji na sumę dwu składników potęgowych zmiennej s oraz funkcję wymierną spełniającą warunek, że stopień licznika jest mniejszy niż stopień mianownika

F(s)=2s-1+\frac{-4s+9}{s^2+s+4}

Przy obliczaniu transformaty odwrotnej powyższej zależności tylko ostatni (złożony) składnik wymaga specjalnego postępowania. Składnik stały (-1) odpowiada funkcji impulsowej Diraca a funkcja 2s odpowiadać będzie wartości pochodnej funkcji Diraca pomnożonej przez dwa.
Istnieje wiele metod obliczania transformaty odwrotnej Laplace’a, wykorzystujących własności przekształcenia. Do najbardziej popularnych należą metoda residuów, rozkładu funkcji wymiernej na ułamki proste, metoda Heaviside’a oraz metoda bazująca na wykorzystaniu tablic transformat Laplace’a. Tutaj ograniczymy się do dwu najbardziej uniwersalnych metod: metody residuów oraz metody tablicowej wykorzystującej tablice transformat Laplace’a.

 

 

3.11. Metoda residuów

Załóżmy, że funkcja wymierna F(s) zadana jest w postaci ilorazu dwu wielomianów zmiennej zespolonej s, określona wzorem (3.17)

F(s)=\frac{L(s)}{M(s)}

(3.18)

Pierwiastki licznika funkcji transformaty są nazywane zerami a pierwiastki mianownika biegunami. Zauważmy, że bieguny są utożsamione z pierwiastkami równania charakterystycznego występującego w metodzie klasycznej lub wartościami własnymi macierzy stanu A. W metodzie residuów korzysta się z następującego twierdzenia.

Jeżeli funkcja F(s) jest ilorazem dwu wielomianów L(s) i M(s), przy czym stopień wielomianu mianownika jest wyższy niż stopień wielomianu licznika (n>m) to oryginał funkcji f(tokreślony jest następującym wzorem

L^{-1}\left[F(s)\right]=\sum_{i=1}^{n}{res_{s=s_i}\left[F(s)e^{st}\right]}

(3.19)
Sumowanie odbywa się po wszystkich biegunach funkcji operatorowej F(s) niezależnie od tego, czy bieguny są pojedyncze czy wielokrotne.
Residuum funkcji res[\circ] wyznacza się korzystając ze wzorów wynikających z własności przekształcenia Laplace’a. W przypadku bieguna l-krotnego wzór jest następujący

res_{s=s_i}\left[F(s)e^{st}\right]=\frac{1}{(l-1)!}{lim}_{s\rightarrow s_i}{\frac{d^{(l-1)}}{ds^{l-1}}}\left[F(s)(s-s_i)^le^{st}\right]

(3.20)
Szczególnie proste zależności otrzymuje się dla bieguna jednokrotnego s_i. W takim przypadku l=1 i wzór na residuum ulega znacznemu uproszczeniu 

res_{s=s_i}\left[F(s)e^{st}\right]={lim}_{s\rightarrow s_i}{\left[F(s)(s-s_i)e^{st}\right]}

(3.21)
Wzór (3.19) wykorzystujący residuum funkcji jest stosowalny dla dowolnych biegunów funkcji F(s), w tym biegunów rzeczywistych, zespolonych, jednokrotnych i wielokrotnych. Jednakże przy biegunach zespolonych obliczenie residuum jest procesem dość złożonym i metoda nie jest konkurencyjna względem innych.
 

Jako pierwszy przykład rozpatrzmy wyznaczenie transformaty odwrotnej Laplace’a funkcji F(s) danej wzorem

F(s)=\frac{5s}{(s+1)(s+3)}

Zadana funkcja ma dwa bieguny: s_1=-1 oraz s_2=-3. Wykorzystując wzór (3.19) otrzymuje się

f(t)=res_{s=s_1}\left[F(s)e^{st}\right]+res_{s=s_2}\left[F(s)e^{st}\right]

Na podstawie wzoru (3.21) otrzymuje się

f(t)={lim}_{s\rightarrow s_1}{\left[F(s)(s+1)e^{st}\right]}+{lim}_{s\rightarrow s_2}{\left[F(s)(s+3)e^{st}\right]}=\\=\frac{5\cdot(-1)}{(-1+3)}e^{-1t}+\frac{5\cdot(-3)}{(-3+1)}e^{-3t}=-2,5e^{-t}+7,5e^{-3t}

 

 Funkcja operatorowa F(s) dana jest wzorem
F(s)=\frac{10}{(s+3)^2(s+4)}

Występują 3 bieguny funkcji, z których jeden jest pojedynczy a dwa pozostałe równe sobie (jeden biegun podwójny): s1=s2=-3, s3=-4. Wykorzystując wzory (3.20) i (3.21) otrzymuje się następujący schemat obliczeń

f(t)=res_{s=s_1=s_2}\left[F(s)e^{st}\right]+res_{s=s_3}\left[F(s)e^{st}\right]=

=\frac{1}{(2-1)!}{lim}_{s\rightarrow-3}{\frac{d}{ds}}\left[F(s)(s+3)^2e^{st}\right]+{lim}_{s\rightarrow-4}{\left[F(s)(s+4)e^{st}\right]}=

={lim}_{s\rightarrow-3}{\frac{d}{ds}}\left[\frac{10}{s+4}e^{st}\right]+{lim}_{s\rightarrow-4}{\left[\frac{10}{(s+3)^2}e^{st}\right]}=10\left[te^{-3t}-e^{-3t}\right]+10e^{-4t}

3.12. Metoda wykorzystująca tablice transformat

Metoda residuów jakkolwiek koncepcyjnie bardzo prosta staje się żmudna, jeśli bieguny układu są zespolone. Jest to szczególnie widoczne przy wysokich stopniach mianownika transmitancji operatorowej. W takich przypadkach zwykle korzystniejsze jest zastosowanie metody wykorzystującej tablice transformat Laplace’a.
Przy korzystaniu z tablic transformat należy poprzez elementarne przekształcenia doprowadzić daną transformatę do postaci standardowej znajdującej się w tablicy transformat (u nas tablica 3.1) a następnie odczytać z niej oryginał. Jest ona szczególnie wygodna jeśli bieguny układu są zespolone, gdyż w procesie przekształcania transformaty nie występuje potrzeba wyznaczania tych biegunów a wszystkie obliczenia dokonywane są na wartościach rzeczywistych. W praktyce przy stosowaniu tej metody transmitancję wyższych rzędów (n>2) rozkłada się na składniki rzędu drugiego i wszystkie przekształcenia dokonuje na wielomianach rzędu pierwszego lub drugiego. Idę metody wyjaśnimy na przykładach liczbowych.

Obliczyć transformatę odwrotną Laplace’a dla funkcji F(s) danej w postaci
F(s)=\frac{1}{s^2+s+1}

Wobec zespolonych pierwiastków mianownika wykorzystamy tablicę transformat 3.1. Porównanie postaci danej transformaty z danymi zawartymi w tablicy wskazuje, że należy ją doprowadzić do postaci transformaty odpowiadającej funkcji sinusoidalnej tłumionej wykładniczo (wiersz 6 w tablicy). Kolejność czynności jest tu następująca

F(s)=\sqrt{4/3}\frac{\sqrt{3/4}}{\left(s+0,5\right)^2+\left(\sqrt{3/4}\right)^2}

Porównanie tej postaci z wierszem szóstym tablicy 3.1 pokazuje, że \alpha=0,5 a \omega=\sqrt{3/4}. Funkcja oryginału jest więc określona wzorem

f(t)=\sqrt{4/3}e^{-0,5t}sin{(}\sqrt{3/4}t)

 

 Jako przykład drugi rozpatrzymy transformatę trzeciego rzędu o biegunach zespolonych. 

F(s)=\frac{s+3}{(s+1)(s^2+2s+10)}

W tym przypadku przed zastosowaniem metody tablicowej należy najpierw rozłożyć funkcję zadaną na składniki o rzędach nie większych niż drugi. Ogólną postać rozkładu zapiszemy w następującej formie

F(s)=\frac{A}{(s+1)}+\frac{Bs+C}{(s^2+2s+10)}

Współczynniki A, B i C rozkładu należy wyznaczyć w taki sposób, aby obie strony zależności równały się sobie. Współczynnik A można wyznaczyć stosując metodę residuum, zgodnie z którą

A=res_{s=-1} F( s) =\underset{s\rightarrow -1}{lim\ F( s)( s+1) =\dfrac{2}{9}}

Wobec zespolonych wartości biegunów drugiego składnika rozkładu współczynniki B i C najlepiej jest wyznaczyć jako różnicę funkcji zadanej F(si składnika pierwszego rzędu, to jest

\frac{Bs+C}{(s^2+2s+10)}=\frac{s+3}{(s+1)(s^2+2s+10)}-\frac{2/9}{(s+1)}=\frac{-2}{9}\frac{s+7/2}{s^2+2s+10}

Stąd funkcja zadana F(s) może być zapisana w postaci

F(s)=\frac{2/9}{(s+1)}-\frac{2}{9}\frac{s+7/2}{s^2+2s+10}

Ze względu na liniowość przekształcenia Laplace’a transformata odwrotna sumy jest równa sumie transformat odwrotnych każdego składnika oddzielnie. Pierwszy składnik sumy odpowiada trzeciemu wierszowi tablicy 3.1. Stąd

L^{-1}\left\{\frac{2/9}{(s+1)}\right\}=\frac{2}{9}e^{-t}

Składnik drugi wymaga wykonania wstępnych przekształceń doprowadzających jego postać do wierszy szóstego i siódmego tablicy 3.1. W efekcie tych przekształceń otrzymuje się

-\frac{2}{9}\frac{s+7/2}{s^2+2s+10}=-\frac{2}{9}\frac{(s+1)+3\cdot5/6}{(s+1)^2+3^2}=-\frac{2}{9}\frac{(s+1)}{(s+1)^2+3^2}--\frac{5}{27}\frac{3}{(s+1)^2+3^2}

Transformata odwrotna tego wyrażenia może być zatem zapisana w postaci

L^{-1}\left\{-\frac{2}{9}\frac{s+7/2}{s^2+2s+10}\right\}=L^{-1}\left\{-\frac{2}{9}\frac{(s+1)}{(s+1)^2+3^2}-\frac{5}{27}\frac{3}{(s+1)^2+3^2}\right\}=

=-\frac{2}{9}e^{-t}cos{(}3t)-\frac{5}{27}e^{-t}sin{(}3t)

Stąd na mocy twierdzenia o liniowości transformata odwrotna Laplace’a zadanej funkcji F(s) jest sumą transformat odwrotnych obu składników rozkładu

L^{-1}\left\{F(s)\right\}=\frac{2}{9}e^{-t}-\frac{2}{9}e^{-t}cos{(}3t)-\frac{5}{27}e^{-t}sin{(}3t)

4. Metoda operatorowa analizy stanów nieustalonych w obwodach elektrycznych

W metodzie operatorowej Laplace’a zastępuje się układ równań różniczkowych poprzez układ równań algebraicznych zmiennej zespolonej s. Jakkolwiek bezpośrednie zastosowanie transformacji Laplace’a do równań różniczkowych opisujących obwód elektryczny pozwala uzyskać opis obwodu w dziedzinie operatorowej, najlepszą metodą analizy obwodów w stanie nieustalonym przy zastosowaniu przekształcenia Laplace’a jest określenie transformat prądów i napięć bezpośrednio na podstawie obwodu bez konieczności układania równań różniczkowo-całkowych. 
    W tym rozdziale wprowadzimy metodę operatorową Laplace’a do analizy stanu nieustalonego w obwodzie RLC bezpośrednio na podstawie struktury obwodu bez stosowania równań różniczkowych. Podamy modele operatorowe rezystora, cewki i kondensatora. Zostanie wprowadzona metoda superpozycji stanów ustalonego i przejściowego rozdzielająca analizę obwodu w stanie ustalonym po przełączeniu od analizy w stanie przejściowym. Zaletą takiego podejścia jest znaczne uproszczenie obliczeń, zwłaszcza przy wystąpieniu źródeł sinusoidalnych.
 

4.1. Modele operatorowe elementów obwodu

Aby uzyskać bezpośrednie przetworzenie postaci oryginalnej obwodu na obwód w dziedzinie operatorowej Laplace’a należy każdy element obwodu zastąpić odpowiednim modelem w dziedzinie operatorowej. Tutaj podamy te modele dla trzech podstawowych elementów obwodu RLC.

4.2. Rezystor

Prawo Ohma dotyczące wartości chwilowych prądu i napięcia dla rezystora można zapisać w postaci

u_R (t)=Ri_R (t) (4.1)

Jest to równanie algebraiczne wiążące prąd i napięcie na zaciskach elementu. Stosując transformację Laplace’a do obu stron równania otrzymuje się

U_R (s)=RI_R (s) (4.2)

Jak wynika z powyższej zależności impedancja operatorowa dla rezystora jest równa samej rezystancji Z_R (s)=R. Rys. 4.1 przedstawia model operatorowy rezystora, obowiązujący w dziedzinie zmiennej zespolonej s.

Rys. 4.1. Model operatorowy rezystora

4.3. Cewka

Dla uzyskania modelu operatorowego cewki idealnej zastosujemy przekształcenie Laplace’a bezpośrednio do równania opisującego cewkę w dziedzinie czasu

  (4.3)

i wykorzystamy własność dotyczącą transformaty pochodnej. W efekcie otrzymuje się

U_L (s)=sLI_L (s)-Li_L (0^+) (4.4)

Powyższemu równaniu można przyporządkować schemat obwodowy cewki w dziedzinie operatorowej przedstawiony na rys. 4.2 

Rys.4.2 Model operatorowy cewki idealnej

Jest to połączenie szeregowe impedancji operatorowej odpowiadającej cewce idealnej i źródła napięciowego. Zaciski A-B modelu odpowiadają zaciskom A-B w oryginalnym symbolu cewki. Impedancja Z_L (s)=sL jest impedancją operatorową cewki a Li_L (0^+) reprezentuje źródło napięcia stanowiące integralną część modelu.

4.4. Kondensator

Dla uzyskania modelu operatorowego kondensatora idealnego skorzystamy z jego opisu w dziedzinie czasu 

i_C(t)=C\frac{du_C}{dt} (4.5)

Zastosujemy przekształcenie Laplace’a do obu stron równania kondensatora. W efekcie takiej operacji otrzymuje się

I_C(s)=sCU_C(s)-Cu_C(0^+) (4.6)

Przepiszemy tę zależność w postaci

U(s)=\frac{1}{sC}I_C(s)+\frac{u_C(0^+)}{s} (4.7)

Równaniu powyższemu można przyporządkować schemat operatorowy kondensatora przedstawiony na rys. 4.3.

Rys. 4.3 Model operatorowy kondensatora idealnego

W modelu tym funkcja Z_C=\frac{1}{sC} reprezentuje impedancję operatorową kondensatora a \frac{u_C(0^+)}{s} - źródło napięciowe stanowiące integralną część modelu.
Modele operatorowe odpowiadające podstawowym elementom obwodu pozwalają przyporządkować każdemu obwodowi rzeczywistemu jego schemat zastępczy w dziedzinie transformat. W schemacie tym niezerowe warunki początkowe uwzględnione są poprzez dodatkowe źródła napięcia występujące w modelu operatorowym cewki i kondensatora. Taki sposób podejścia do analizy stanu nieustalonego jest wygodny ze względu na to, że umożliwia napisanie równań (algebraicznych, funkcyjnych) w postaci operatorowej bezpośrednio na podstawie schematu zastępczego bez potrzeby tworzenia równań różniczkowych opisujących obwód.
 

4.5. Prawa Kirchhoffa dla transformat

Dla schematu operatorowego obwodu słuszne są prawa Kirchhoffa, analogiczne do praw obowiązujących w dziedzinie czasu. 

Prawo prądowe 
Suma transformat prądów w dowolnym węźle obwodu elektrycznego jest równa zeru

\sum_{k=1}^{n}{I_k(s)=0} (4.8)

Prawo napięciowe
Suma transformat napięć gałęziowych w dowolnym oczku obwodu elektrycznego jest równa zeru

\sum_{k=1}^{n}{U_k(s)=0} (4.9)

W równaniach tych transformaty prądów i napięć zastąpiły wartości czasowe występujące w podstawowej wersji praw Kirchhoffa. Znaki prądów i napięć występujących w równaniach (4.8) i (4.9) ustalane są w identyczny sposób jak w przypadku podstawowej wersji praw Kirchhoffa podanych dla wielkości rzeczywistych.

4.6. Obliczenia prądów i napięć w stanie nieustalonym metodą operatorową

Obliczenia prądów i napięć w stanie nieustalonym obwodu metodą operatorową sprowadzać się będą do wyznaczenia transformaty odpowiedniej wielkości a następnie obliczenia transformaty odwrotnej Laplace’a dla określenia zmiennej w dziedzinie czasu. Do obliczenia transformat prądów i napięć można stosować wszystkie poznane dotąd metody analizy obwodów, w tym metodę równań Kirchhoffa, oczkową, potencjałów węzłowych, Thevenina i Nortona operujące transformatami Laplace’a zamiast wartościami zespolonymi czy wartościami w dziedzinie czasu (dla obwodu rezystancyjnego).
    Podstawowymi zaletami metody operatorowej jest łatwość uwzględnienia niezerowych warunków początkowych (przez wprowadzenie źródeł napięciowych w modelu operatorowym) oraz sprowadzenie operacji różniczkowych do działań algebraicznych. 
W ogólności rozwiązując stan nieustalony w obwodzie metodą operatorową należy wyróżnić kilka etapów.

  1. Określenie warunków początkowych w obwodzie, poprzez wyznaczenie rozwiązania ustalonego obwodu przed przełączeniem i obliczenie wartości napięć na kondensatorach i prądów cewek w chwili t=0^-, to jest i_L (0^-) oraz u_C (0^-)
  2. Określenie rozwiązania obwodu w stanie ustalonym po przełączeniu przy zastosowaniu metody symbolicznej z wykorzystaniem dowolnej metody analizy. Wynikiem jest postać czasowa rozwiązania ustalonego prądów cewek i_Lu (t) i napięć kondensatorów u_Cu (t). Przez założenie t=0 otrzymuje się wartości prądów i napięć w chwili początkowej, to jest i_Lu (0^+) oraz u_Cu (0^+).
  3. Określenie rozwiązania obwodu w stanie przejściowym po przełączeniu przy zastosowaniu metody operatorowej. Dla otrzymania takiego rozwiązania należy wykonać następujące etapy:
  • utworzenie schematu obwodu dla składowej przejściowej poprzez wyeliminowanie źródeł zewnętrznych wymuszających (zwarcie źródeł napięcia i rozwarcie źródeł prądu); obwód rzeczywisty dla składowej przejściowej w dziedzinie czasu nie zawiera żadnych źródeł wymuszających
  • określenie warunków początkowych dla składowej przejściowej przy wykorzystaniu praw komutacji, zgodnie z którymi x(0^-)=x_u (0^+)+x_p (0^+); z równania tego wynikają następujące wzory na warunki początkowe dla składowych przejściowych prądu cewki i napięcia kondensatora
i_Lp (0^+)=i_L (0^-)-i_Lu (0^+) (4.10)
u_Cp (0^+)=u_C (0^-)-u_Cu (0^+) (4.11)
  • utworzenie schematu operatorowego obwodu w stanie przejściowym poprzez zastąpienie elementów rzeczywistych obwodu ich modelami operatorowymi dla składowej przejściowej i rozwiązanie obwodu względem poszukiwanych prądów i napięć operatorowych
  • wyznaczenie transformaty odwrotnej Laplace’a dla poszukiwanych wielkości przejściowych określonych w punkcie poprzednim; w wyniku otrzymuje się ii_Lp (t)  oraz u_Cp (t).
  1. Określenie rozwiązania obwodu w stanie przejściowym po przełączeniu przy zastosowaniu metody operatorowej. Dla otrzymania takiego rozwiązania należy wykonać następujące etapy:
i_Lp (0^+)=i_L (0^-)-i_Lu (0^+) (4.12)
u_Cp (0^+)=u_C (0^-)-u_Cu (0^+) (4.13)

Składowa przejściowa zanika z czasem do zera i pozostaje jedynie składowa ustalona określająca przebieg wielkości w stanie ustalonym. Taka metodyka rozwiązania stanów nieustalonych przy zastosowaniu transformacji Laplace’a nosi nazwę metody superpozycji stanów, gdyż rozdziela w sposób jawny stan ustalony od stanu przejściowego. Jest szczególnie zalecana przy wymuszeniach sinusoidalnych, choć obowiązuje również dla obwodów prądu stałego. Zaletą takiego podejścia jest jej uniwersalność i stosowalność do każdego obwodu liniowego RLC niezależnie od rodzaju wymuszenia (wymuszenia stałe lub sinusoidalne mają jedynie wpływ na stan ustalony i są wyeliminowane przy rozwiązywaniu stanu przejściowego). 
 Należy podkreślić, że rozbicie stanu nieustalonego na ustalony i przejściowy jest zalecane jedynie przy istnieniu wymuszeń sinusoidalnych w obwodzie po przełączeniu. Jeśli źródła takie nie występują schemat operatorowy może dotyczyć obwodu całkowitego, bez rozbijania go na schemat dla składowej ustalonej i przejściowej. W takim przypadku pozostawia się zewnętrzne źródła wymuszające w obwodzie przyjmując ich model operatorowy, czyli zastępując postać czasową źródła (wartość stała A przy wymuszeniu stałym) przez funkcję \frac{A}{s}. Warunki początkowe również nie podlegają modyfikacji, co oznacza, że i_L (0^+)=i_L (0^-) oraz u_C (0^+)=u_C (0^-).

Wyznaczyć przebieg czasowy napięcia na kondensatorze w stanie nieustalonym w obwodzie z rys. 4.4 po przełączeniu. Dane liczbowe parametrów obwodu są następujące: R_1=R_2=1Ω, L=1H, C=1F, e_2 (t)=10V. Źródło wymuszające sinusoidalne dane jest w następującej postaci e_1 (t)=5√2  sin⁡( t+π/4) V.
 

Uzupelnij opis obrazka

Rys. 4.4. Schemat obwodu do przykładu 4.10.


Rozwiązanie
W rozwiązaniu problemu wyznaczymy najpierw warunki początkowe w obwodzie rozwiązując stan ustalony przed przełączeniem. Ponieważ przed przełączeniem w obwodzie występowały dwa źródła: stałe i sinusoidalne w obliczeniu warunków początkowych (stan ustalony przed przełączeniem) należy zastosować metodę superpozycji źródeł. 

Uzupelnij opis obrazka Uzupelnij opis obrazka
Uzupelnij opis obrazka Uzupelnij opis obrazka

Rys. 4.5 Schematy obwodu: a) w stanie ustalonym przed przełączeniem (źródło sinusoidalne), b) w stanie ustalonym przed przełączeniem (źródło stałe), c) w stanie ustalonym po przełączeniu,
d) schemat operatorowy dla składowej przejściowej

Schemat obwodu w stanie ustalonym przed przełączeniem przy wymuszeniu sinusoidalnym przedstawiony jest na rys. 4.5a. Wobec rezonansu równoległego w gałęzi LC prąd wydawany przez źródło jest równy zeru a napięcie na tej gałęzi jest równe napięciu źródła. Stąd 

u_{Cu}^{(1)}(t)=5\sqrt2sin{(}t+\pi/4)

Prąd cewki (wartość skuteczna zespolona) dany jest wzorem

I_{Lu}^{(1)}=\frac{5e^{j\pi/4}}{j1}=5e^{-j\pi/4}

co odpowiada postaci czasowej 

i_{Lu}^{(1)}(t)=5\sqrt2sin{(}t-\pi/4)

Uwzględniając źródło stałe e2(t) uzyskuje się znaczne uproszczenie obwodu (cewka dla prądu stałego w stanie ustalonym stanowi zwarcie a kondensator przerwę) jak to przedstawiono na rys. 4.5b. Rozwiązanie na prąd cewki i napięcie kondensatora ma więc postać: 

u_{Cu}^{(2)}(t)=0

i_{Lu}^{(2)}(t)=\frac{10}{1}=10

Dokonując superpozycji obu rozwiązań otrzymuje się

i_{Lu}(t)=i_{Lu}^{(1)}(t)+i_{Lu}^{(2)}(t)=10+5\sqrt2sin{(}t-\pi/4)

u_{Cu}(t)=u_{Cu}^{(1)}(t)+u_{Cu}^{(2)}(t)=5\sqrt2sin{(}t+\pi/4)

Stąd warunki początkowe są następujące:  u_C(0^-)=5, i_L(0^-)=5.
Po przełączeniu w obwodzie pozostaje jedynie źródło sinusoidalne e2(t). Schemat obwodu dla tego wymuszenia pokazany jest na rys. 4.5c. Z analizy tego obwodu wynika następująca procedura rozwiązania. Wobec rezonansu równoległego w gałęzi LC prąd wydawany przez źródło jest równy zeru a napięcie na tej gałęzi jest równe napięciu źródła. Stąd 

u_{Cu}(t)=5\sqrt2sin{(}t+\pi/4)

Prąd cewki (wartość skuteczna zespolona) dany jest wzorem

I_{Lu}=\frac{5e^{j45^\circ}}{j1}=5e^{-j\pi/4}

co odpowiada postaci czasowej 

i_{Lu}(t)=5\sqrt2sin{(}t-\pi/4)

Stan początkowy dla składowej ustalonej prądu cewki i napięcia kondensatora przyjmuje więc następujące wartości:

u_{Cu}(0^+)=5

oraz

i_{Lu}(0^+)=-5

Warunki początkowe dla składowej przejściowej prądu i napięcia są zatem równe:

u_{Cp}(0^+)=u_C(0^-)-u_{Cu}(0^+)=0

i_{Lp}(0^+)=i_L(0^-)-i_{Lu}(0^+)=10

Schemat operatorowy obwodu przedstawiono na rys. 4.5d (źródło wewnętrzne przy kondensatorze nie występuje, bo u_{Cp}(0^+)=0. Zastosowanie metody potencjałów węzłowych do wyznaczenia postaci operatorowej rozwiązania prowadzi do wyniku 

U_{Cp}(s)=\frac{-\frac{10}{s}}{s+\frac{1}{s}+0,5}=\frac{-10}{s^2+0,5s+1}

Wobec zespolonych wartości własnych (pierwiastków mianownika transformaty napięcia) w wyznaczaniu oryginału zastosujemy metodę wykorzystującą tablice transformat. W związku z powyższym transformatę przedstawimy w postaci przekształconej

U_{Cp}(s)=\frac{-10}{s^2+0,5s+1}=-\frac{\left(\sqrt{\frac{15}{16}}\right)\cdot10\cdot\sqrt{\frac{16}{15}}}{\left(s+0,25\right)^2+\left(\sqrt{\frac{15}{16}}\right)^2}=-10,33\frac{\left(\sqrt{\frac{15}{16}}\right)}{\left(s+0,25\right)^2+\left(\sqrt{\frac{15}{16}}\right)^2}

Powyższej funkcji operatorowej można przyporządkować następującą postać czasową (patrz wiersz szósty tablicy 12.1)

u_{Cp}(t)=-10,33e^{-0,25t}sin{\left(\sqrt{\frac{15}{16}}t\right)}

Rozwiązanie całkowite określające napięcie kondensatora jest sumą składowej ustalonej i przejściowej

u_C(t)=u_{Cu}(t)+u_{Cp}(t)=5\sqrt2sin{(}t+\pi/4)-10,33e^{-0,25t}sin{\left(\sqrt{\frac{15}{16}}t\right)}

Składowa przejściowa zanika z biegiem czasu ze stałą czasową \tau=4 i po około 5 stałych czasowych pozostaje jedynie składowa ustalona sinusoidalna.

5. Stan nieustalony w obwodzie RLC przy załączeniu napięcia stałego

Jednym z najważniejszych przypadków stanu nieustalonego są zjawiska powstające w obwodzie RLC zawierającym jednocześnie cewkę i kondensator. W obwodzie takim powstają godne uwagi zjawiska, które znalazły ogromne zastosowanie w wielu dziedzinach elektroniki i elektrotechniki.
W tym rozdziale zostanie przedstawiona analiza stanu nieustalonego w obwodzie szeregowym RLC. Analiza zostanie przeprowadzona przy zastosowaniu rachunku operatorowego Laplace’a. W zależności od wartości rezystancji mogą powstać trzy przypadki rozwiązania: przypadek oscylacyjny, gdy aktualna rezystancja obwodu jest mniejsza od krytycznej, przypadek aperiodyczny krytyczny, gdy ta rezystancja jest równa rezystancji krytycznej oraz przypadek aperiodyczny, gdy rezystancja obwodu jest większa od krytycznej. Szczególnie interesujący jest przypadek oscylacyjny, w którym przy zasilaniu obwodu napięciem stałym powstają drgania sinusoidalne o tłumionej amplitudzie. Przy rezystancji równej zeru w obwodzie powstają drgania sinusoidalne niegasnące.
 

5.1. Równanie operatorowe obwodu

Rozpatrzmy załączenie napięcia stałego E do gałęzi szeregowej RLC przedstawionej na rys. 5.1. 

Rys. 5.1. Załączenie napięcia stałego do obwodu szeregowego RLC

Wobec zerowych warunków początkowych (brak wymuszenia w obwodzie przed przełączeniem) mamy u_C (0^-)=0, i_L (0^-)=0
Stan ustalony w obwodzie przy wymuszeniu stałym nie wymaga specjalnych obliczeń, gdyż wobec przerwy, jaką reprezentuje kondensator, prąd w obwodzie nie płynie (i_Lu (t)=0) a napięcie na kondensatorze jest równe napięciu zasilającemu u_Cu (t)=E


Rys. 5.2 Schemat operatorowy obwodu RLC w stanie nieustalonym

Schemat operatorowy obwodu w stanie nieustalonym przedstawiony jest na rys. 5.2. Warunki początkowe napięcia kondensatora i prądu cewki określają równania

u_C(0^+)=u_C(0^-)=0 (5.1)
i_L(0^+)=i_L(0^-)=0 (5.2)

Z prawa napięciowego Kirchhoffa zastosowanego do obwodu wynika następująca postać operatorowa prądu cewki

I(s)=\frac{E/s}{sL+R+1/sC}=\frac{E/L}{s^2+\frac{R}{L}s+\frac{1}{LC}} (5.3)

Dla wyznaczenia transformaty odwrotnej należy obliczyć pierwiastki mianownika transmitancji, czyli 

s^2+\frac{R}{L}s+\frac{1}{LC}=0 (5.4)

W wyniku rozwiązania tego równania otrzymuje się dwa pierwiastki (bieguny układu)

s_1=-\frac{R}{2L}+\sqrt{\left(\frac{R}{2L}\right)^2-\frac{1}{LC}} (5.5)
s_2=-\frac{R}{2L}-\sqrt{\left(\frac{R}{2L}\right)^2-\frac{1}{LC}} (5.6)

Z postaci wzoru opisującego bieguny wynika, że w zależności od znaku funkcji podpierwiastkowej możliwe są 3 przypadki rozwiązania.

  • Przypadek aperiodyczny dla R>2\sqrt{\frac{L}{C}}. Przy spełnieniu tego warunku oba bieguny są rzeczywiste i ujemne. Charakter zmian prądu w obwodzie w stanie przejściowym jest aperiodyczny (nieokresowy) zanikający do zera w sposób wykładniczy.
  • Przypadek aperiodyczny krytyczny występujący dla R=2\sqrt{\frac{L}{C}}. Przy spełnieniu tego warunku oba bieguny są rzeczywiste i równe sobie. Charakter zmian prądu w obwodzie w stanie przejściowym jest również aperiodyczny, podobnie jak w przypadku pierwszym, ale czas dochodzenia do wartości ustalonych (z określona tolerancją) jest najkrótszy z możliwych.
  • Przypadek oscylacyjny (periodyczny) występujący dla R. Przy spełnieniu tego warunku oba bieguny są zespolone (zespolony i sprzężony z nim). Charakter zmian prądu w obwodzie w stanie przejściowym jest sinusoidalny tłumiony, o oscylacjach zanikających do zera.

Rezystancja R=2\sqrt{\frac{L}{C}} nazywana jest rezystancją krytyczną i oznaczana w postaci R_{kr}.

5.2. Przypadek aperiodyczny

Rozpatrzymy najpierw przypadek pierwszy (aperiodyczny). Ze względu na to, że oba bieguny są rzeczywiste w obliczeniach transformaty odwrotnej najwygodniej jest zastosować metodę residuów. Zgodnie z nią przebieg czasowy prądu i(t) można zapisać w postaci

i(t)=\frac{E}{2L\sqrt{\left(\frac{R}{2L}\right)^2-\frac{1}{LC}}}\left[e^{s_1t}-e^{s_2t}\right] (5.7)

Podstawiając wartości s1 i s2 określone wzorami (5.5) i (5.6) otrzymuje się postać hiperboliczną rozwiązania na prąd cewki w stanie nieustalonym

i(t)=\frac{E}{L\sqrt{\left(\frac{R}{2L}\right)^2-\frac{1}{LC}}}e^{-\frac{R}{2L}t}sh\left(\sqrt{\left(\frac{R}{2L}\right)^2-\frac{1}{LC}}t\right) (5.8)

We wzorze występuje czynnik tłumiący typu wykładniczego e^{-\frac{R}{2L}t}. Wielkość \alpha=\frac{R}{2L} nazywana jest współczynnikiem tłumienia. Jej wartość jest proporcjonalna do wartości rezystancji. Im większa rezystancja tym większe tłumienie w obwodzie. 
W podobny sposób wyznaczyć można pozostałe przebiegi czasowe w obwodzie: napięcie cewki i kondensatora. Transformata napięcia na kondensatorze wyrażona jest wzorem

U_C(s)=\frac{1}{sC}I(s)=\frac{E}{LC}\frac{1}{s\left(s^2+\frac{R}{L}s+\frac{1}{LC}\right)} (5.9)

Po zastosowaniu wzoru na residuum otrzymujemy

u_C(t)=E+\frac{E}{2\sqrt{\left(\frac{R}{2L}\right)^2-\frac{1}{LC}}}\left(s_2e^{s_1t}-s_1e^{s_2t}\right) (5.10)

Obliczenie napięcia cewki w stanie nieustalonym może być uzyskane bezpośrednio z postaci czasowej poprzez różniczkowanie zależności na prąd cewki. Po wykonaniu odpowiednich działań otrzymuje się

u_L(t)=L\frac{di}{dt}=\frac{E}{2\sqrt{\left(\frac{R}{2L}\right)^2-\frac{1}{LC}}}\left[s_1e^{s_1t}-s_2e^{s_2t}\right] (5.11)

Na rys. 5.3 przedstawiono przebiegi prądu, napięcia na kondensatorze i cewce w stanie nieustalonym w obwodzie RLC dla = 2,3W, = 1F i = 1H przy załączeniu napięcia stałego E = 1V. Dla przyjętych wartości parametrów elementów mamy do czynienia z przypadkiem aperiodycznym.

Rys. 5.3. Przebiegi prądu i napięć w obwodzie RLC dla przypadku aperiodycznego

Prąd w obwodzie oraz napięcie na kondensatorze zachowują ciągłość i spełniają prawa komutacji. W stanie ustalonym prąd w obwodzie nie płynie (kondensator w stanie ustalonym stanowi przerwę) a napięcie na kondensatorze przyjmuje wartość napięcia zasilającego E. Zauważmy ponadto, że wartości maksymalnej prądu odpowiada zerowa wartość napięcia na cewce (u_L(t)=L\frac{di}{dt}). W chwili, gdy napięcie na cewce osiąga wartość maksymalną ujemną, w przebiegu napięcia na kondensatorze można zauważyć punkt przegięcia.
Na rys. 5.4 przedstawiono wykresy przebiegów ładowania kondensatora w obwodzie RLC dla przypadku aperiodycznego opisanego wzorem (5.10) dla 3 różnych wartości współczynnika tłumienia \alpha=\frac{R}{2L}

Rys. 5.4. Przebiegi napięć na kondensatorze dla różnej wartości współczynnika tłumienia

Jak widać, im większa jest wartość tego współczynnika, tym dłużej trwa dochodzenie do stanu ustalonego. Interesujące jest porównanie procesu ładowania kondensatora w obwodzie RLC w stanie aperiodycznym (wzór 5.10) oraz w obwodzie RC. Napięcie i prąd kondensatora w obwodzie RC, jak zostało pokazane w lekcji jedenastej opisane są funkcjami u_C(t)=E\left(1-e^{-\frac{t}{RC}}\right), i_C(t)=\frac{E}{R}e^{-\frac{t}{RC}}. Na rys. 5.5 przedstawiono przebiegi napięcia na kondensatorze (rys. 5.5a) oraz prądu (rys. 5.5b). 

Rys. 5.5 Porównanie procesu ładowania kondensatora w obwodzie RC i RLC

W napięciu uC(t) w obwodzie RLC widoczny jest łagodnie narastający przebieg z punktem przegięcia. Prąd ładowania kondensatora, będący jednocześnie prądem cewki, narasta od wartości zerowej z zachowaniem ciągłości, a więc spełniając warunki nakładane przez prawa komutacji. W obwodzie RC widoczny jest gwałtowny skok prądu w chwili przełączenia (prawa komutacji nie dotyczą prądu kondensatora).

5.3. Przypadek aperiodyczny krytyczny

W przypadku aperiodycznym krytycznym, wobec spełnienia relacji R=2\sqrt{\frac{L}{C}} oba pierwiastki mianownika są równe i transformata prądu wyraża się wzorem

I(t)=\frac{E/L}{\left(s+\frac{R}{2L}\right)^2} (5.12)

Zastosowanie wzoru na residuum dla pierwiastka podwójnego s_1=s_2=-\frac{R}{2L}=-\alpha prowadzi do następującej postaci prądu cewki i(t)

i(t)=\frac{E}{L}te^{-\frac{R}{2L}t} (5.13)

W analogiczny sposób można wyznaczyć pozostałe przebiegi (napięcia kondensatora i cewki) dla stanu aperiodycznego krytycznego. W przypadku napięcia na cewce bezpośrednio poprzez różniczkowanie funkcji czasowej prądu otrzymuje się

u_L(t)=L\frac{di}{dt}=Ee^{-\frac{R}{2L}t}\left(1-\frac{R}{2L}t\right) (5.14)

Napięcie na kondensatorze w stanie nieustalonym można uzyskać bezpośrednio z prawa napięciowego Kirchhoffa napisanego dla obwodu z rys. 5.1 po przełączeniu. Mianowicie

u_C(t)=E-Ri_L(t)-u_L(t)=E-Ee^{-\frac{R}{2L}t}\left(1+\frac{R}{2L}t\right) (5.15)

Na rys. 5.6 przedstawiono przebieg ładowania kondensatora w stanie aperiodycznym krytycznym na tle przypadku aperiodycznego. 

Rys. 5.6. Porównanie procesu ładowania kondensatora w obwodzie RLC dla przypadku aperiodycznego i aperiodycznego krytycznego

Jedyna różnica występuje w czasie trwania stanu przejściowego, który najszybciej zanika dla przypadku krytycznego. Charakter przebiegu prądu i napięć w obwodzie dla przypadku aperiodycznego krytycznego jest podobny do zwykłego przypadku aperiodycznego, z tym, że najszybciej uzyskiwany jest stan ustalony (stan przejściowy trwa najkrócej z możliwych).

5.4. Przypadek oscylacyjny

Przypadek oscylacyjny zmian prądu i napięć w obwodzie szeregowym RLC występuje przy spełnieniu warunku R a więc przy małych wartościach rezystancji R. W tym przypadku oba bieguny są zespolone. Dla wyznaczenia postaci czasowej prądu wygodniej jest zastosować metodę tablic transformat. W tym celu należy przekształcić wyrażenie na prąd operatorowy w taki sposób, aby doprowadzić je do postaci występującej w tablicy 12.1. Dla zadanej postaci prądu przekształcenia te są jak następuje

I(s)=\frac{E/L}{s^2+\frac{R}{L}s+\frac{1}{LC}}=\frac{\sqrt{\frac{1}{LC}-\frac{R^2}{4L^2}}}{\left(s+\frac{R}{2L}\right)^2+\left(\sqrt{\frac{1}{LC}-\frac{R^2}{4L^2}}\right)^2}\cdot\frac{E/L}{\sqrt{\frac{1}{LC}-\frac{R^2}{4L^2}}} (5.16)

Wprowadźmy oznaczenie

\omega=\sqrt{\frac{1}{LC}-\frac{R^2}{4L^2}} (5.17)

Wielkość \omega jest pulsacją drgań własnych obwodu RLC występujących w przypadku oscylacyjnym. Wykorzystując tablicę transformat 12.1 możemy uzyskać postać czasową prądu w obwodzie. Można ją zapisać w postaci 

i(t)=\frac{E}{\omega L}e^{-\frac{R}{2L}t}sin{(}\omega t) (5.18)

Prąd w przypadku oscylacyjnym opisany jest funkcją sinusoidalną o amplitudzie zmieniającej się według funkcji wykładniczej. Czynnik e^{-\frac{R}{2L}t} stanowi tłumienie przebiegu sinusoidalnego a jego wartość jest proporcjonalna do wartości rezystancji obwodu RLC. Odwrotność współczynnika tłumienia charakteryzuje stałą czasową \tau=\frac{2L}{R} obwodu RLC z jaką tłumione są drgania sinusoidalne.
Wykorzystując podstawowe relacje zachodzące między zmiennymi w obwodzie szeregowym ​​RLC można wyznaczyć pozostałe napięcia w obwodzie w stanie nieustalonym. W przypadku cewki napięcie uzyskuje się przez zróżniczkowanie funkcji opisującej prąd ładowania. 

u_L(t)=L\frac{di}{dt}=-\frac{E}{\omega\sqrt{LC}}e^{-\frac{R}{2L}t}sin{(}\omega t-\phi) (5.19)

gdzie kąt \phi jest określony relacją 

\phi=arctg{\frac{\omega}{R/2L}} (5.20)

Napięcie na kondensatorze wyznaczyć można bezpośrednio z prawa napięciowego Kirchhoffa zastosowanego do obwodu rzeczywistego z rys. 5.1

u_C(t)=E-u_L(t)-Ri(t)=E-\frac{E}{\omega L}e^{-\frac{R}{2L}t}\left[Rsin{(}\omega t)-\sqrt{\frac{L}{C}}sin{(}\omega t-\phi)\right] (5.21)

Na rys. 5.7 przedstawiono przebiegi prądu i napięć w stanie nieustalonym w obwodzie RLC przy wystąpieniu przypadku oscylacyjnego, czyli przy R

Rys. 5.7. Przebiegi czasowe w obwodzie RLC dla przypadku oscylacyjnego

Przebieg prądu ma charakter sinusoidalny, tłumiony wykładniczo do zera. Obwiednie przebiegu prądu są wyznaczone funkcjami f(t)=\pm\frac{E}{\omega L}e^{-\frac{R}{2L}t}. Przy zasilaniu obwodu RLC napięciem stałym wytworzyły się drgania własne o pulsacji \omega=\sqrt{\frac{1}{LC}-\frac{R^2}{4L^2}}. Pulsacja ta zależy wyłącznie od parametrów obwodu RLC. Głównym czynnikiem regulującym wartość pulsacji wobec małej wartości rezystancji R dla przypadku oscylacyjnego jest wartość indukcyjności L oraz pojemności C. Przy danych wartościach L, C i regulowanej rezystancji, pulsacja rośnie przy malejącej wartości rezystancji .
Drgania w obwodzie powstają na skutek wymiany energii między polem elektrycznym kondensatora a polem magnetycznym cewki. Na skutek skończonej wartości rezystancji zachodzi rozpraszanie energii w postaci ciepła wydzielanego na rezystorze. Stąd oscylacje powstające w obwodzie mają charakter malejący. Szybkość tłumienia określa stała tłumienia \alpha=\frac{R}{2L}. Im większa wartość rezystancji tym większe tłumienie w obwodzie i szybsze zanikanie drgań sinusoidalnych do zera.
Na rys. 5.8 przedstawiono przykładowe przebiegi ładowania kondensatora w obwodzie RLC dla przypadków oscylacyjnych przy zmieniającej się wartości rezystancji. 
 

Rys. 5.8. Przebiegi napięcia na kondensatorze dla przypadku oscylacyjnego przy zmieniającej się wartości rezystancji

Widoczne jest, że im mniejsza wartość rezystancji tym dłużej trwa stan przejściowy w obwodzie. Wobec małych wartości rezystancji wynikających z warunku występowania przypadku oscylacyjnego jej wpływ na częstotliwość drgań własnych obwodu (wzór 5.17) jest stosunkowo niewielki.
Należy podkreślić, że jakkolwiek wyrażenia analityczne opisujące przebiegi czasowe w obwodzie dla różnych przypadków tłumienia są znacznie różniące się miedzy sobą, wszystkie reprezentują charakter ciągły. Poszczególne przypadki przechodzą w siebie nawzajem przy ciągłej zmianie wartości rezystancji. Przy małej rezystancji tłumienie jest małe i przebieg prądu oraz napięć jest oscylacyjny, tłumiony wykładniczo. Wzrost wartości rezystancji powoduje wzrost tłumienia, drgania trwają krócej aż przy pewnej wartości krytycznej R_{kr}=2\sqrt{\frac{L}{C}} przechodzą w przebieg aperiodyczny (krytyczny), przy którym nie obserwuje się już drgań. Dalszy wzrost rezystancji niewiele zmienia w charakterze jakościowym przebiegów poza wydłużeniem stanu przejściowego. Ilustrację powyższego zjawiska na przykładzie napięcia u_C(t) w obwodzie przedstawiono na rys. 5.9.

Rys. 5.9. Przebiegi napięcia na kondensatorze w obwodzie RLC przy ciągłej zmianie wartości rezystancji


 

5.5. Obwód bezstratny LC w stanie nieustalonym

Interesujące zjawiska w stanie nieustalonym występują w obwodzie RLC o zerowej rezystancji. Obwód taki nazywać będziemy obwodem LC. Jak wynika z przedstawionych wyżej wzorów tłumienie w takim obwodzie jest zerowe (\alpha=\frac{R}{2L}=0) a pulsacja drgań własnych zależy wyłącznie od indukcyjności i pojemności i określona jest wzorem

\omega=\frac{1}{\sqrt{LC}} (5.22)

Przy zerowym tłumieniu drgania oscylacyjne powstałe w obwodzie na skutek stanu przejściowego nigdy nie gasną. Obwód zasilony napięciem stałym generuje niegasnące drgania sinusoidalne stając się generatorem sygnałów harmonicznych. Przypadek powstania drgań niegasnących w obwodzie LC przedstawiono na rys. 5.10, na którym przedstawiono przebieg napięcia na kondensatorze, prądu w obwodzie oraz napięcia cewki.

Rys. 5.10. Przebiegi prądu i napięć w stanie nieustalonym w obwodzie LC

W obwodzie zaobserwować można powstanie dwukrotnego przepięcia na kondensatorze (wartość maksymalna napięcia jest równa 2E).
Zjawisko powstawania niegasnących drgań sinusoidalnych w obwodzie LC wykorzystuje się powszechnie w generatorach drgań harmonicznych. W rozwiązaniach praktycznych takich generatorów konieczne jest jednak zastosowanie elementów odtłumiających, kompensujących skończone tłumienie wynikające z istnienia rezystancji uzwojeń cewki i skończonej stratności kondensatora. Rolę układów odtłumiających obwód pełnić mogą elementy aktywne generujące energię, takie jak wzmacniacze operacyjne, tranzystory, pewne typy diód itp.
Przedstawione w tym rozdziale rozważania dotyczyły stanu nieustalonego przy wymuszeniu stałym. Identyczny sposób rozumowania, ale przy rozbiciu stanu nieustalonego na ustalony i przejściowy można zastosować do obwodu o wymuszeniu sinusoidalnym. Stan przejściowy w takim obwodzie niczym nie różni się od przypadku z wymuszeniem stałym. Program poniższy pozwala zaobserwować zjawiska zmian prądu i napięć w stanie nieustalonym w obwodzie szeregowym RLC przy dowolnym wymuszeniu: stałym i sinusoidalnym. Szczególnie interesujące są przypadki odpowiadające wymuszeniu sinusoidalnemu o wartości pulsacji wymuszenia względem pulsacji drgań własnych obwodu RLC (różne przypadki oscylacyjne). Zauważmy, że przy R=0 i pulsacji wymuszenia równej pulsacji drgań własnych powstają bieguny podwójne na osi urojonej, co prowadzi do niestabilności obwodu (sygnały prądu i napięcia rosną liniowo do nieskończoności). Przypadek taki można zaobserwować zakładając w programie R=0 i wartości jednostkowe dla L, C i pulsacji wymuszenia. 
 

Załączony program „Stan nieustalony w obwodzie szeregowym RLC” pozwala obserwować przebiegi czasowe prądu i napięcia na kondensatorze w stanie nieustalonym w czasie tkon wybranym przez użytkownika. Wartości elementów obwodu mogą być wybrane dowolnie, podobnie jak typ wymuszenia  (stałe lub sinusoidalne). Zauważmy, że prąd w obwodzie jest pochodną napięcia kondensatora, stąd max napięcia odpowiada zeru prądu. Jest to doskonale widoczne przy wymuszeniu stałym. Program pokazuje również automatycznie wartości chwilowe prądu i napięcia odpowiadające położeniu czasowemu kursora. Na dole okna programu użytkownik może wybrać z menu pewne charakterystyczne wartości parametrów, odpowiadające kilku typowym przypadkom stanu nieustalonego w obwodzie RLC o wymuszeniu zarówno stałym jak i sinusoidalnym. Interesujące są rozwiązania w przypadku zerowej wartości rezystancji R.