Podręcznik
8. Karty graficzne
8.3. Klawiatura
Biorąc pod uwagę fakt, że przed wynalezieniem klawiatury wprowadzanie danych do komputera było bardzo utrudnione (specjalne panele nastaw, karty bądź taśmy dziurkowane), można powiedzieć, że wynalezienie klawiatury było w pewnym sensie przełomowe. Klawiatury historycznie można podzielić na kilka grup: model XT, model AT i współczesne 101, 102, 104-klawiszowa PS/2 (wprowadzona na rynek przez firmę IBM). Klawiaturę XT i AT charakteryzowała mniejsza liczba klawiszy (83), inne ich rozmieszczenie. Klawiatura XT zapewniała jedynie jednokierunkową wymianę informacji z komputerem.
Zasada działania klawiatury jest stosunkowo prosta. Klawiatura ma swój mikrokontroler jednoukładowy, który nadzoruje siatkę połączeń linii X i kolumn Y, w węzłach której umieszczone są poszczególne klawisze. Układ wysyła, z odpowiednią częstotliwością, impulsy kolejno wszystkimi liniami X i bada, czy nie pojawiły się one na którejś z linii Y. Dzięki takiemu rozwiązaniu można jednoznacznie określić, które klawisze zostały naciśnięte, a które zwolnione. Informacja o mapie klawiatury jest przekazywana szeregowo do komputera. Pojawienie się przychodzącego z klawiatury znaku, komputer sygnalizuje przerwaniem. Każdemu klawiszowi przyporządkowany jest unikalny numer, a naciśnięcie klawisza powoduje przesłanie do komputera tzw. kodu naciśnięcia. Do interpretacji znaczenia klawisza (bądź grupy klawiszy) potrzebna jest cała mapa zestyków klawiatury. Dzięki możliwości programowania klawiatury i kontrolera oraz istnieniu unikatowych numerów przypisanych każdemu klawiszowi możliwe jest dostosowanie klawiatury do używania znaków narodowościowych (np. polskich).
Układ znaków na klawiaturze jest zależny od przyjętego standardu. W Polsce stosuje się dwa standardy - pierwszy to tzw. układ programisty, gdzie polskie litery można uzyskać poprzez wybranie znaku "bez ogonka" z jednocześnie wciśniętym prawym przyciskiem ALT, drugi - to tzw. układ maszynistki, zgodny z wcześniejszym standardem maszyn do pisania (QWERTZ).