Podręcznik
3. Moduły wyjść
Moduły wyjść służą do dostarczania układom i urządzeniom systemu mechatronicznego, takim jak siłowniki pneumatyczne, silniki elektryczne, itp. sygnałów sterujących do ich chwilowego lub ciągłego uruchomienia. Wymienione urządzenia są elementami reagującymi na tzw. sygnał wejściowy systemu mechatronicznego.
W przeważającej większości przypadków dane wyjście modułu steruje układem lub urządzeniem systemu mechatronicznego w sposób pośredni, tj. z wykorzystaniem układu wzmacniającego sygnał z moduły wyjść. Jest to konieczne, ponieważ z racji technologii wykonania sterowników PLC, która jak wiadomo opiera się na układach elektronicznych, przez układy generujące sygnał w module wyjść mogą płynąć tylko niewielkie prądy użytkowe w stosunku do prądów koniecznych do wysterowania układów lub urządzeń. Na przykład typową wartością dla pojedyncego wyjścia tranzystorowego w module wyjść, które może załączać układ lub urządzenie jest prąd DC o wartości 0.5A przy napięciu DC 24V.
Najczęściej jako elementy elektryczne do sterowania pośredniego wykorzystuje się przekaźniki lub styczniki oraz układy odpowiednich wzmacniaczy tranzystorowych. Ideę sterownia pośredniego ilustruje rysunek 31
Rysunek 31: Sterowanie pośrednie silnikiem elektrycznym
Załączenie stycznika K1 za pośrednictwem sygnału, wygenerowanego w module wyjść cyfrowych spowoduje przełączenie styków roboczych stycznika K1 i załączenie silnika elektrycznego prądu zmiennego M.
Ze względu na rodzaj sygnału wejściowego dla systemu mechatronicznego, który jak już wiadomo doprowadzany jest bezpośrednio lub pośrednio do układów lub urządzeń tegoż rozróżniamy następujące dwa rodzaje modułów wyjść sterownika PLC:
- moduły wyjść cyfrowych (dwustanowych) DO (ang. Digital Output);
- moduły wyjść analogowych (ciągłych) AO (ang. Analog Output).