4. Moduły zasilaczy sterowników PLC

Pojęcie moduł zasilacza PS (ang. Power Source) rozumiane jako oddzielna część, funkcjonuje w ujęciu sterownika PLC modułowego, ponieważ pojedyncze moduły takiego sterownika, (o których była już mowa wcześniej), nie posiadają wewnętrznego bloku, który mógłby pełnić rolę zasilacza dla takiego modułu. Zatem, poprawne funkcjonowanie skonfigurowanego sterownika PLC typu modułowego musi obejmować również i moduł zasilacza. Nie oznacza to jednak, że zasilacz jako taki występuje wyłącznie w sterowniku PLC typu modułowego. Zasilacz, aczkolwiek nie określany jako pojedynczy moduł występuje również w sterowniku PLC typu złożonego. W tego rodzaju urządzeniu zasilacz jest po prostu wmontowany na stałe w jego obudowę i dlatego nie jest nazywany modułem zasilacza, co sugerowałoby możliwość wyjęcia takiego modułu, a to jest niemożliwe. 

Jak już wiadomo sterowniki PLC typu modułowego mogą składać się z wielu modułów wejść/wyjść, zarówno cyfrowych jak i analogowych, których liczba może wynosić nawet i kilkanaście. Liczba tych modułów wejść/wyjść pociąga za sobą zasilenie takiej konfiguracji sterownika PLC modułem zasilacza PS o odpowiednich parametrach prądowo-napięciowych. Dodatkowo przy doborze modułu zasilacza PS należy uwzględnić fakt, iż w większości przypadków sygnały, które pochodzą z takiego modułu zasilacza doprowadzone są również i do niektórych elementów oczujnikowania systemu mechatronicznego, co zwiększa obciążenie dla modułu zasilacza PS. Schemat funkcjonalny rozwiązania typowego modułu zasilacza PS ilustruje rysunek 37.

 

Rysunek 37: Schemat funkcjonalny typowego modułu zasilacza PS

 

Na rysunku 37 napięcie zasilające moduł zasilacza PS doprowadzone jest do zacisków L1 oraz N. Z analizy stopnia wejściowego modułu wynika, że napięciem zasilającym jest napięcie przemienne AC. W praktyce napięciem tym będzie napięcie AC o wartościach 24V, 120V lub 230V. Z rysunku 37 wynika, że samo doprowadzenie napięcia zasilającego do zacisków L1 i N nie zagwarantuje pojawienie się napięcia wyjściowego o postaci napięcia stałego, które jest osiągane na zaciskach L+ oraz M. Stanie się to możliwe dopiero po włączeniu modułu PS poprzez załącznik ZAŁ, co uruchomi wszystkie bloki funkcjonalne modułu zasilacza sterownika PS.

W przeważającej większości przypadków dana rodzina modułów sterownika PLC typu modułowego zasilana jest napięciem o takiej samej wartości, np. DC 24V. To powoduje, że wszystkie moduły PS dla takiej rodziny sterowników posiadają identyczne napięcie wyjściowe, zaś różnią się między sobą jedynie rodzajem i wartością napięcia wejściowego. Tabela 11 ilustruje parametry modułu PS dla sterowników PLC rodziny MODICON.

 

Tabela 11: Parametry modułu zasilacza PS BMX CPS 2010 dla sterowników modułowych PLC rodziny MODICON

 

Numer zasilacza

modułu

Parametr

Wartość

Pierwszy

  • Napięcie wejściowe nominalne

24V DC izolowane

  • Limity napięcia wejściowego

18 … 31,2V DC

  • Prąd nominalny

1A dla 24V DC

  • Prąd zwarciowy (1)

30A

  • Czas mikro-przerwy

<= 1rms

Drugi

  • Moc użyteczna (2)

17W

  • Napięcie nominalne (2)

3.3V DC

  • Prąd nominalny (2)

2,5A

  • Moc nominalna (2)

8,25W

  • Napięcie nominalne (3)

24V DC

  • Prąd nominalny (3)

0,7A

  • Moc nominalna (3)

16,8W

 

  • Maksymalna długość kabla zasilającego:

- Dla przekroju kabla 1,5mm2

- Dla przekroju kabla 2,5mm2

 

20m

30m

  1. ta wartość powinna być brana pod uwagę, gdy uruchamianych jest kilka urządzeń jednocześnie;
  2. napięcie wewnętrzne dla modułów I/O;
  3. napięcie dla modułów I/O oraz procesora.