1. Semantyczne modele informacji

1.7. Podsumowanie

Trudno sobie wyobrazić rozwój nowoczesnej telekomunikacji, telemedycyny, e-biznesu, obieg różnego typu dokumentów w Internecie, doskonalenie nowoczesnych technologii sieciowych typu grid, skuteczne wyszukiwarki czy globalne bazy danych bez optymalizowanych algorytmów kompresji, oszczędnych formatów, użytecznych standardów z wieloaspektową charakterystyką strumieni danych przesyłanych i gromadzonych, sprzętowych realizacji kodeków etc.

Kompresja danych jako efektywna i uniwersalna koncepcja reprezentowania informacji poparta efektywnymi realizacjami, przedmiot działalności naukowej i sztuki inżynierskiej jest obiektem zainteresowań w wielu obszarach zastosowań współczesnych technologii teleinformatycznych. Rozumiana jako poszukiwanie, tworzenie i badanie oszczędnej, a zarazem funkcjonalnej reprezentacji danych związanych z informacją także w sensie znaczeniowym pozwala przyspieszyć i wzbogacić przekaz wiadomości, zwiększyć niezawodność wymiany informacji pomiędzy nadawcą i odbiorcą, lepiej archiwizować posiadane zasoby.

W przypadku obrazów szczególnie istotny okazuje się aspekt semantyczny, interpretacyjny, domagający się uwzględnienia charakterystyki (profilu) odbiorcy w procesie wyznaczania użytecznej reprezentacji informacji. Praca nad metodami kompresji danych obrazowych w zakresie określania znaczeń przesyłanych pakietów danych zyskuje przez to wymiar bardziej humanistyczny i służebny wobec wielu oczekiwań, zamierzeń i ograniczeń współczesnego człowieka.

Zwrócono uwagę na wiele otwartych kwestii przede wszystkim w zakresie rozumienia pojęcia informacji, sposobów selekcji informacji zależnie od subiektywnych wymagań odbiorcy, charakterystyki percepcyjnych zdolności odbiorcy, integracji z rozwiązaniami stosowanymi w indeksowaniu i innych metodach przetwarzania informacji. Nieustające, zintensyfikowane w ostatnich latach prace nad multimedialnymi standardami komitetów JPEG i MPEG stanowią dowód dużego zaangażowania badaczy oraz rosnących potrzeb i niesłabnącego zainteresowania rynku. Aby im sprostać konieczna jest silniejsza integracja zarówno w obrębie różnych dyscyplin i specjalności technicznych, jak i obszarów wiedzy związanych z zastosowaniem technik informacyjnych.

Ponieważ dziś coraz cenniejszy staje się czas i selekcja realnej informacji, a każdy dzień przynosi nowe technologie gromadzenia i przekazu informacji, poszukiwanie optymalnych metod reprezentowania informacji staje się palącą potrzebą chwili. Sugerowane kierunki badań wydają się być użyteczne.