Podręcznik
4. Rodzaje światłowodów
4.4. Bilans mocy optycznej
Tłumienie sygnałów optycznych wnoszone przez tor jest spowodowane nie tylko tłumiennością światłowodu, ale także dodatkowo tłumieniem wnoszonym przy łączeniu odcinków światłowodu oraz tłumieniem na styku światłowodu z nadajnikiem optycznym i światłowodu z odbiornikiem. Szczególną uwagę należy zwrócić na odbiornik, który nie może odbierać zbyt słabego sygnału, ani też sygnału zbyt mocnego (nie może być przesterowany). Innymi słowy moc sygnału odbieranego Po musi spełniać następujący warunek
gdzie: Pomin – czułość odbiornika w [dBm], Poma – moc przesterowania odbiornika w [dBm].
Moc sygnału nadawanego Pn, i sygnału odbieranego Po podawane w dBm w przypadku linii punkt-punkt są związane następującą zależnością:
Gdzie: l – całkowita długość toru w [km], α – tłumienność jednostkowa światłowodu w [dB/km], Ai – tłumienność w [dB] i – tego połączenia.
Ze względu na ewentualne pogarszanie się parametrów światłowodu, elementów połączeniowych i urządzeń, na przykład w wyniku ich starzenia i zmian temperatury przyjmuje się pomniejszoną moc sygnału odbieranego o wprowadzany z tego powodu margines szumu M (nie jest on duży i wynosi typowo 3 dB). Z zatem powinien być spełniony następujący warunek: