9. Budowa instalacji hydraulicznej wysokiego ciśnienia

9.3. Schemat instalacji sterowania hydraulicznego

Zadaniem instalacji sterowania hydraulicznego jest połączenie ze sobą za pośrednictwem linii przesyłowych wysokiego ciśnienia aktorów hydraulicznych i innych elementów, głownie szeregowo (taką linię przesyłową możemy nazwać linią tłoczącą), gdzie najważniejszym elementem instalacji jest pompa cieczy hydraulicznej. 
Należy zaznaczyć, że ponieważ pompa cieczy hydraulicznej pracuje nieustannie, co oznacza odprowadzanie cieczy w odpowiednim momencie do zbiornika cieczy, w instalacji sterowania hydraulicznego możemy jeszcze wyróżnić dodatkowe linie przesyłowe, już niewysokiego ciśnienia, które możemy nazwać liniami powrotnymi.
Zatem biorąc powyższe pod uwagę może wskazać na następujące poniższe główne podzespoły i urządzenia, które są składnikami instalacji sterowania hydraulicznego:
•    pompy hydrauliczne (trybikowe, tłokowe, nurnikowe itp.); 
•    aktory hydrauliczne (silniki liniowe, silniki obrotowe, siłowniki); 
•    zawory rozdzielające; 
•    filtry cieczy hydraulicznej; 
•    przewody hydrauliczne dla linii przesyłowych; 
•    zbiornik cieczy hydraulicznej; 
•    układ odpowietrzający zbiornik cieczy; 
•    zespoły pomiarowe i pomocnicze (manometry, przepływomierze, króćce do pobierania próbek, chłodnice cieczy hydraulicznej, itp.); 
•    ciecz hydrauliczna.  
Należy podkreślić, że układy hydrauliczne mogą napędzać jeden (pojedyncze) albo wiele (wielokrotne) aktorów hydraulicznych takich jak siłowniki hydrauliczne lub silniki hydrauliczne. Schemat wielokrotnego układu hydraulicznego z siłownikiem hydraulicznym i silnikiem hydraulicznym zilustrowano na rysunku 38. [Źródło: gacol.pl].

Rysunek 38: Schemat wielokrotnego układu hydraulicznego z siłownikiem hydraulicznym i silnikiem hydraulicznym

W widocznym na rysunku 38 układzie hydraulicznym (oraz w każdym innym) przekazywanie energii rozpoczyna się od pompy cieczy 1, która przekształca energię elektryczną lub mechaniczną (napędu pompy) na energię cieczy hydraulicznej. Zawory regulujące 5 i 7 (rozdzielacz) oddziaływują na przepływ cieczy i ostatecznie energia hydrauliczna zostaje przekształcona na energię mechaniczną w silniku hydraulicznym 6 i siłowniku hydraulicznym 8. Pozostałe elementy układu hydraulicznego współuczestniczą w sterowaniu tymi aktorami.
Należy zaznaczyć, że schemat instalacji z rysunku 38 daje tylko ogólny obraz układu hydraulicznego, w którym nadrzędnym celem jest przecież zamiana energii cieczy hydraulicznej na pracę mechaniczną, pochodzącą od aktorów hydraulicznych. 
Należy założyć, że możliwości współczesnej techniki w zakresie realizacji sterowania aktorami hydraulicznymi „zaproponują” bardziej zaawansowany technicznie układ hydrauliczny niż ten widoczny na rysunku 38. Schemat może zostać uzupełniony o sterowanie elektryczne zaworami regulującymi czy sterowanie przekształtnikowe silnika napędu pompy zębatej. Mało tego na rysunku 38 nie widać odpowiedniego oczujnikowania, dotyczącego kontroli ruchu aktorów  hydraulicznych. Obecnie odbywa się to pod kontrolą odpowiednich czujników położenia tłoczysk siłowników hydraulicznych lub kontroli ruchu obrotowego wirników silników hydraulicznych. Jako uzupełnienie można podać, że coraz częściej sterowanie układu hydraulicznego „zaszyte” jest w postaci algorytmu w sterowniku cyfrowym typu PLC (ang. Programmable Logic Controllers).