Podręcznik
2. Urządzenia i systemy mechatroniczne dla wybranych podwozi zrobotyzowanych
2.4. Rozwój systemów typu CPK stosujących piastę pneumatyczną
Obserwując rozwój systemów dotyczących montażu w podwoziach zrobotyzowanych systemów zarządzających wartością ciśnienia w kołach tych podwozi można było odnieść wrażenie, że koncepcja pierwszych systemów CPK odejdzie już całkiem do lamusa. Jednak tak się do końca nie stało. Okazało się, bowiem że zaleta pierwszych systemów CPK, czyli montaż piasty pneumatycznej na kole podwozia wraz z układem dwuczęściowego ramienia (dla poprowadzenia po nim długiego przewodu pneumatycznego) dla niektórych podwozi stała się ponadczasowa. Stało się tak, bowiem w niektórych zastosowaniach cywilnych nadrzędnym stała się konieczność poruszania się podwozia w trudnym terenie, a to, jak wiemy jest możliwe m.in. poprzez regulację wartości ciśnienia medium w kołach podwozia. Przykłady takich terenów to np. tereny leśne w obrębie wyrębu drzew lub tereny w obrębie słupów wysokiego napięcia, do których brygady remontowe muszą dojechać. Dodatkowo odrębnym zagadnieniem było poruszanie się podwozi kołowych po terenach uprawnych. Nie od dziś bowiem było wiadome, że poruszanie się podwozia kołowego ze zmniejszonym ciśnieniem medium w kołach po takim terenie mniej degraduje to środowisko, czyli zwiększa jakość i ilość plonów.
Bazując na koncepcji piasty pneumatycznej, która pojawiła się w pierwszych systemach CPK (lub nawet zdecydowanie wcześniej, gdy takiej nazwy jeszcze nie wymyślono) opracowano wiele konstrukcji zespołu piasty pneumatycznej, która mogła być zastosowana we współczesnych podwoziach zrobotyzowanych. Niektóre rozwiązania opatentowano, uzyskując krajowe patenty. (Na przykład polskie patenty o numerach b czy PAT.215416 autora niniejszej publikacji). Zatem, jak już wcześniej wspomniano, na skutek głównej zalety pierwszych systemów CPK, tj. piasty pneumatycznej montowanej na kole pojazdu (wraz z montażem dwuczęściowego ramienia dla długiego przewodu pneumatycznego), takie rozwiązanie w wielu odmianach funkcjonowało przez lata i funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Różnica jest taka w odniesieniu do tych pierwszych systemów CPK, że zachowano wspomnianą zaletę tych systemów a zaproponowano nowoczesne jego sterowanie. Zatem, tak naprawdę, wskazując teraz podwozie zrobotyzowane, w którym widzimy piastę pneumatyczną, zamontowaną na kole podwozia wraz z układem zewnętrznego doprowadzenia do niej medium dla koła tego podwozia powiemy, że mamy do czynienia z systemem regulacji ciśnienia w kołach podwozia, nie zaś z systemem CPK. (Autor ma nadzieję, że powyższe rozważania to dobitnie wyjaśniły).
Kończąc zagadnienie omawiania cech systemów CPK, zarówno pierwszej jak i drugiej generacji oraz ich dalszych modernizacji, autor zamieścił rysunki (zdjęcia) wybranych podwozi zrobotyzowanych pojazdów różnych typów z widocznym elementem systemu, który wskazuje, że mamy dalej do czynienia (już chyba nie) z systemem CPK.
Czytelnik na pewno zwróci uwagę, że zilustrowano pojazdy do różnych zastosowań, z którymi najprawdopodobniej się do tej pory jeszcze nie spotkał, jeśli chodzi o systemy typu CPK. Może budzić zdziwienie fakt, że pomimo prostoty tych systemów (o czym autor wie, gdyż sam opracował taki eksperymentalny system CPK), nie są one rozpowszechnione szerzej wśród rodzimych podwozi zrobotyzowanych pojazdów specjalistycznych, które są u nas produkowane. Być może odpowiedzią jest brak odpowiednich przepisów Kodeksu Drogowego lub ich niespójność, dotycząca dopuszczenia do ruchu takich podwozi zrobotyzowanych.
Rysunek 61: Piasty pneumatyczne pomysłu „starego” systemu CPK zamontowane w podwoziu cywilnym o dużej d.m.c
Rysunek 62: Piasta pneumatyczna pomysłu starego systemu CPK zamontowana w podwoziu wojskowym o dużej d.m.c
Rysunek 63: Piasty pneumatyczne pomysłu starego systemu CPK zamontowane w podwoziu wojskowym o małej d.m.c
Rysunek 64: Piasta pneumatyczna pomysłu starego systemu CPK zamontowana w podwoziu ciągnika rolniczego
Rysunek 65: Piasta pneumatyczna pomysłu starego systemu CPK zamontowana w podwoziu pojazdu sportowego
Rysunek 66: Piasta pneumatyczna pomysłu starego systemu CPK zamontowana w podwoziu pojazdu typu Van