3. Podsumowanie modułu drugiego

Moduł drugi niniejszej publikacji nawiązał do treści modułu pierwszego rozwijając zagadnienie urządzeń oraz systemów mechatronicznych w odniesieniu do podwozi mobilnych. Wskazano Czytelnikowi, dlaczego wyposażenie takiego podwozia w mechatronikę uczyniło z tegoż podwozie zrobotyzowane. 
Dla zilustrowania cech urządzeń i systemów mechatronicznych, które uczyniły z podwozi już zrobotyzowane autor wybrał prezentację unikalnych i nieznanych zapewne szerzej Czytelnikowi rozwiązań dla pojazdów wojskowych – systemów centralnego pompowania kół CPK oraz CTIS. Wskazano przyczyny na rejony, w których te systemy pojawiły się jako pierwsze. Przedstawiono rys historyczny tych systemów oraz zilustrowano na przykładach podobieństwa i różnice. Wskazano na kierunki rozwoju tych systemów. Pokazano na przykładzie podwozia zrobotyzowanego z zamontowanym systemem CTIS sposób pokonywania terenu przy niedziałaniu oraz działaniu (włączeniu) tego systemu. 
Tak, jak to zrobiono w module pierwszym, prezentowany materiał bogato zilustrowano rysunkami (zdjęciami), które powinny pomóc Czytelnikowi w lepszym zrozumieniu prezentowanego materiału. Na zakończenie autor jeszcze zaznaczy, że prezentowane rozwiązania opisywanych systemów odniósł do pojazdów załogowych. Nie mógł zrobić inaczej, ponieważ systemy CPK i CTIS funkcjonują wyłącznie w takich rodzajach pojazdów. Ale to powinno się zmienić, gdyż bezsporne zalety tych systemów w podwoziach zrobotyzowanych pojazdów załogowych już przez to zostały udowodnione. Autor zamierzył nawiązać do tego w module trzecim.