3. Rozbudowane sterowanie sekwencyjne

Zapewne Czytelnik zauważył, że proces przemysłowy działający zgodnie z algorytmem SFC z rysunku 14 jest również procesem sekwencyjnym. Jest tak, bowiem po inicjacji procesu w kroku zerowym sekwencja kroków tego procesu przy przebiegu bez awarii będzie określała kolejność: 1 – 2 – 1 – 2 – 1 – 2, itd., zaś przy wystąpieniu awarii kolejność: 1 – 2’ – 1 – 2 - 1, itd. W każdym z tych dwóch przypadków proces przemysłowy jest zawsze realizowany sekwencyjnie pomimo wrażenia optycznego, iż kroki nr 2 i nr 2’ będą zainicjowane w tym samym czasie. (Czytelnik pozbędzie się tego wrażenia po zapoznaniu się z treścią modułu drugiego). 
Należy zaznaczyć, że gdyby projektant algorytmów SFC miał do czynienia tylko z takim przypadkiem rozbudowanego algorytmu, jak na rysunku 14, z pewnością jego praca byłaby łatwiejsza a niezawodność układów sterowania PLC dużo większa. Jednak tak nie jest z kilku powodów. Po pierwsze mnogość operacji, jakie są realizowane w procesach przemysłowych oraz same rodzaje takich procesów powodują, że algorytmy SFC muszą być rozbudowane dla uwzględnienia powyższego. Wiąże się to np. z koniecznością zaprojektowania różnych trybów pracy procesu przemysłowego takich, jak praca automatyczna, praca cykliczna, praca krokowa czy praca ręczna. Po drugie możliwość umieszczania w algorytmie SFC w zasadzie nieograniczonej liczby kroków algorytmu SFC (ograniczona chyba tylko wyobraźnią projektanta algorytmu) narzuca wręcz obowiązek umieszczenia w algorytmie odpowiednich warunków dla testowania działania elementów wejścia/wyjścia układu sterowania PLC w sposób chociażby taki, jak w algorytmie na rysunku 14. W niektórych rodzajach procesów przemysłowych taka diagnostyka może być tylko informacją dla operatora, która będzie wykorzystana dla celów dokumentacyjnych, zaś w innych rodzajach taka diagnostyka może mieć krytyczne dla procesu znaczenie. Należy to uwzględnić w algorytmie SFC. Podsumowując algorytmy, o których mowa przeznaczone są dla tzw. rozbudowanego sterowania sekwencyjnego, które możemy określić poniższą definicją.   

[Rozbudowane sterowanie sekwencyjne – sterowanie procesami przemysłowymi uwzględniające różne tryby pracy tegoż procesu oraz sytuacje awaryjne przewidywalne lub nie, które mogą w nim wystąpić].