Współbieżne sterowanie procesami przemysłowymi
2. Algorytmy dla opisu działania procesów przemysłowych realizowanych współbieżnie
Podobnie jak to miało miejsce dla założeń w punkcie 1.2 opis słowny działania naszego plotera, gdyby został wygenerowany nie byłby czytelny dla wszystkich. Dla niektórych oczywiście tak, ale nie dla wszystkich, chociaż akurat przy tym urządzeniu mogło być inaczej, ponieważ już sama jego nazwa wskazuje na sposób jego funkcjonowania.
W niniejszym punkcie autor zaprezentował trzy znane już Czytelnikowi postacie struktur graficznych do opisu działania procesów przemysłowych, tj. sieć Pietriego P-N, algorytm GRFACET i algorytm SFC, ale ze zobrazowaniem tej części ich struktury, która „zajmuje” się współbieżnością. Proces przemysłowy, który posłużył jako przykład zawierający podproces realizowany współbieżnie zilustrowano na rysunku 18.
Rysunek 18: Proces przemysłowy z realizacją współbieżności w działaniu siłowników S1¸S3
Proces na rysunku 18 zawiera podproces jednoczesnego uruchomienia siłowników jednostronnego działania S1¸S3, których tłoczyska wyposażone są w obracające się wrzeciona z wiertłami o różnej średnicy i nawiercają w obrabianym przedmiocie trzy otwory na głębokość określoną długością suwu roboczego każdego tłoczyska.