2. Analiza obwodów w stanie ustalonym przy wymuszeniu sinusoidalnym

2.2. Metoda symboliczna analizy obwodów RLC przy zastosowaniu liczb zespolonych

Analiza obwodów zawierających elementy RLC przy wymuszeniu sinusoidalnym napotyka na pewne trudności związane z wystąpieniem w opisie cewki i kondensatora równań różniczkowych. Trudności te łatwo jest pokonać w stanie ustalonym. Stanem ustalonym obwodu nazywać będziemy taki stan, w którym charakter odpowiedzi jest identyczny jak charakter wymuszenia, to znaczy odpowiedzią na wymuszenie sinusoidalne jest odpowiedź również sinusoidalna o tej samej częstotliwości choć o różnej amplitudzie i fazie początkowej. Dla stanu ustalonego obwodu wprowadzona zostanie metoda liczb zespolonych, zwana również metodą symboliczną, sprowadzająca wszystkie operacje różniczkowe i całkowe do działań algebraicznych na liczbach zespolonych.

Dla wprowadzenia tej metody przyjmijmy, że rozważany jest obwód szeregowy RLC (rys. 2.2) zasilany ze źródła napięcia sinusoidalnego  u(t)=U_msin{(}\omega t+\psi).

 

Rys. 2.2. Połączenie szeregowe elementów RLC

 

Z prawa napięciowego Kirchhoffa wynika następujący związek między napięciami elementów tego obwodu

u(t)=u_R+u_L+u_C (2.5)

 

Biorąc pod uwagę podstawowe zależności definicyjne dla rezystora, cewki i kondensatora

u_R=Ri

 u_C=1/C\int i d t

 u_L=L\frac{di}{dt}

otrzymuje się

U_msin{(}\omega t+\psi)=Ri+\frac{1}{C}\int i d t+L\frac{di}{dt} (2.6)

 

Jest to równanie różniczkowo-całkowe opisujące zależności między wartościami chwilowymi prądu i napięcia wymuszającego w obwodzie. Pełne rozwiązanie tego równania sprowadza się do wyznaczenia dwu składowych prądu, stanowiących odpowiedź obwodu w stanie ustalonym i stanie przejściowym:

  1. składowej ustalonej, której charakter zmian w czasie jest taki sam jak sygnału wymuszającego (przy sinusoidalnym wymuszeniu odpowiedź również sinusoidalna o tej samej częstotliwości); jest to stan który zostanie osiągnięty przez obwód po czasie teoretycznie nieskończenie długim.
  2. składowej przejściowej odpowiadającej różnicy między rozwiązaniem rzeczywistym równania różniczkowego a składową ustaloną.

W praktyce składowa przejściowa zanika zwykle szybko w czasie i pozostaje jedynie składowa ustalona. Stan po zaniknięciu składowej przejściowej nazywamy stanem ustalonym obwodu.

Składową ustaloną odpowiedzi obwodu można otrzymać nie rozwiązując równania różniczkowego opisującego ten obwód a korzystając jedynie z metody liczb zespolonych (metody symbolicznej). Istotnym elementem tej metody jest zastąpienie przebiegów czasowych ich reprezentacją zespoloną. Przyjmijmy, że prąd i(t)=I_msin{(}\omega t+\Psi_i)u(t)=U_msin{(}\omega t+\Psi_u)napięcie  zastąpione zostały przez wektory wirujące w czasie, odpowiednio I(t) oraz U(t) określone w postaci

(t)=U_me^{j{\psi_u}}e^{j\omega t} (2.7)
I(t)=I_me^{j\psi_i}e^{j\omega t} (2.8)

 

Po zastąpieniu wartości czasowych prądu i napięcia w równaniu (2.6) poprzez ich reprezentację w postaci wektorów wirujących otrzymuje się

U(t)=RI(t)+L\frac{dI(t)}{dt}+\frac{1}{C}\int{I(t)dt} (2.9)

 

Po wykonaniu operacji różniczkowania i całkowania  oraz pominięciu czynnika e^{j\omega t}  występującego we wszystkich składnikach wzoru równanie powyższe przyjmuje postać

\frac{U_m}{\sqrt2}e^{j\psi_u}=R\frac{I_m}{\sqrt2}e^{j\psi_i}+j\omega L\frac{I_m}{\sqrt2}e^{j\psi_i}+\frac{1}{j\omega C}\frac{I_m}{\sqrt2}e^{j\psi_i} (2.10)

 

Oznaczmy przez U=\frac{U_m}{\sqrt2}e^{j\psi_u}wartość skuteczną zespoloną napięcia, a przez I=\frac{I_m}{\sqrt2}e^{j\psi_i} wartość skuteczną zespoloną prądu. Wtedy równanie (2.10) można zapisać w postaci obowiązującej dla wartości skutecznych zespolonych

U=RI+j\omega LI+\frac{1}{j\omega C}I (2.11)

Składnik

U_R=RI (2.12)

 

odpowiada napięciu skutecznemu zespolonemu na rezystorze. Wielkość

U_L=j\omega LI (2.13)

 

reprezentuje wartość skuteczną zespoloną napięcia na cewce, a składnik

U_C=\frac{1}{j\omega C}I (2.14)

 

odpowiada wartości skutecznej zespolonej napięcia na kondensatorze. Wszystkie napięcia i prąd w obwodzie są wartościami zespolonymi.

Analizując postać równania (2.11) można zauważyć prostą analogię do równania opisującego obwód rezystancyjny. W tym celu wprowadzimy uogólnienie rezystancji w postaci pojęcia impedancji zespolonej wiążącej wartości skuteczne prądu i napięcia na elementach R, L, C w stanie ustalonym przy wymuszeniu sinusoidalnym. Z ostatnich równań na podstawie prawa Ohma można napisać następujące przyporządkowania:

  • Dla rezystora
Z_R=R (2.15)

 

impedancja ZR jest równa rezystancji tego rezystora.

  • Dla cewki
Z_L=j\omega L (2.16)

 

impedancja ZL jest liczbą zespoloną (urojoną) zależną liniowo od częstotliwości.

  • Dla kondensatora

                                             

Z_C=\frac{1}{j\omega C}=-j\frac{1}{\omega C} (2.17)

 

impedancja ZC jest także zespolona i odwrotnie proporcjonalna do częstotliwości.

Wartość X_L=\omega L  nosi nazwę reaktancji indukcyjnej a wartość X_C=\frac{1}{\omega C}  reaktancji pojemnościowej. W związku z powyższym można napisać Z_L=jX_LZ_C=-jX_C .

Wprowadzając oznaczenie wypadkowej impedancji obwodu przez Z, gdzie Z=Z_R+Z_L+Z_C  zależność prądowo-napięciową w obwodzie szeregowym RLC można zapisać w postaci, znanej jako prawo Ohma dla wartości symbolicznych

U=ZI (2.18)

 

lub

I=\frac{U}{Z}=\left|I\right|e^{j\psi_i} (2.19)

 

gdzie moduł prądu

\left|I\right|=\frac{\left|U\right|}{\left|Z\right|}=\frac{\left|U\right|}{\sqrt{R^2+(\omega L-1/(\omega C))^2}} (2.20)

 

natomiast kąt fazowy prądu

\psi_i=\psi_u-\mathrm{arctg}\frac{\omega L-1/(\omega C)}{R} (2.21a)

 

Faza początkowa wektora napięcia wymuszającego jest tu oznaczona przez \psi_u , a faza początkowa wektora prądu – przez \psi_i . Różnica faz nazywana jest przesunięciem fazowym prądu względem napięcia i oznaczana literą \phi , przy czym

\phi=\psi_u-\psi_i=arctg{\frac{\omega L-1/(\omega C)}{R}} (2.21b)

 

Kąt przesunięcia fazowego \phi  odgrywa ogromną rolę w elektrotechnice, zwłaszcza w zagadnieniach mocy. Kąt przesunięcia fazowego jest uważany za dodatni dla obwodów o charakterze indukcyjnym a za ujemny dla obwodów o charakterze pojemnościowym.

Zauważmy, że wartościom skutecznym zespolonym prądu oraz napięcia można przyporządkować funkcję czasu. Biorąc pod uwagę, że przejście z przebiegu czasowego na opis zespolony (symboliczny) odbywa się według schematu

u(t)=U_msin{(}\omega t+\psi_u)\rightarrow\frac{U_m}{\sqrt2}e^{j\psi_u} (2.22)

 

powrót z wartości zespolonej do postaci czasowej polega na pomnożeniu modułu wartości skutecznej przez \sqrt2 i uzupełnieniu wyniku przez dopisanie funkcji sin{(}\omega t+\psi_u). Stąd przykładowo, jeśli wynik zespolony prądu dany jest w postaci =10e^{j5{0^\circ}} , to odpowiadający mu przebieg czasowy ma postać i(t)=10\sqrt2sin{(}\omega t+50^\circ). Istnieje również ścisła analogia między konduktancją (odwrotność rezystancji) a odwrotnością impedancji.

Analogicznie do pojęcia konduktancji w obwodzie rezystancyjnym wprowadza się pojęcie admitancji zespolonej dla obwodu RLC. Admitancja jest definiowana jako odwrotność impedancji. Oznaczana jest najczęściej literą Y, przy czym

Y = 1/Z (2.23)

 

Admitancja kondensatora jest równa Y_C=j\omega C , cewki Y_L=\frac{1}{j\omega L}=-j\frac{1}{\omega L} , natomiast admitancja rezystora jest równa jego konduktancji YR=G=1/R. Podobnie odwrotność reaktancji X nosi specjalną nazwę susceptancji. Wartość susceptancji dla kondensatora jest równa B_C=\omega C, natomiast dla cewki B_L=1/\omega L .