Podręcznik Grafika komputerowa i wizualizacja
Rozdział 15. ANIMACJA
15.1. Wstęp
Definicja animacji jest dzisiaj bardzo szeroka. Obejmuje zarówno proces tworzenia jak i jego efekt. Odnosi się do filmu, przedstawień teatralnych, gier komputerowych reklam. Pojęcie animacji obejmuje dzisiaj także szereg różnych operacji wykonywanych na obrazach cyfrowych.
Animacja to:
- Technika pozwalająca uzyskiwać wrażenie obrazu ruchomego, polegająca na fotografowaniu rysunków lub obiektów trójwymiarowych a następnie ich projekcji z określoną częstotliwością.
- Proces generowania obrazów tworzących serię, w której każdy kolejny obraz przedstawia pewną zmianę w stosunku do obrazu poprzedniego.
- Efekt działanie takiej techniki lub procesu.
Biorąc pod uwagę historię animacji można wyróżnić dwa rodzaje animacji lub właściwie dwa etapu jej rozwoju.:
- Klasyczną (tradycyjną) polegającą na ręcznym wytworzeniu wszystkich elementów niezbędnych do powstania kolejnych klatek filmu, a następnie sfotografowaniu ich. Tą techniką zostały zrobione filmy opowiadające przygody Kaczora Donalda, Myszki Miki, Królewny Śnieżki i Siedmiu Krasnoludków oraz innych bohaterów naszego dzieciństwa.
- Animację komputerową, gdzie wykorzystanie grafiki komputerowej pozwala uzyskać gotowe klatki filmu lub odpowiednie efekty znacząco wpływające na odbiór wrażeń wizualnych.
W animacji klasycznej każda klatka jest niezależnie realizowana, a każda scena filmu musi być konsekwentnie zbudowana klatka po klatce. W animacji komputerowej można spotkać realizacje wykonane na tej samej zasadzie, jednak częściej sposób i możliwości uzyskania pewnych efektów zmieniają całkowicie ten systematyczny schemat. Szczególnie ma to miejsce w grach komputerowych gdzie trudno mówić o tradycyjnym schemacie kolejnych scen i klatek, natomiast poszczególne obrazy są generowane na bieżąco w zależności od sytuacji, przy czy jednocześnie mogą wykorzystywać elementy wykreowane wcześniej, niezależnie od kolejności sekwencji obrazowych.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że animacja komputerowa nie musi być tylko „powieleniem animacji klasycznej” – ułatwieniem pracy przy realizacji filmu animowanego. Znane są współczesne przypadki łączenia różnych technik zarówno tradycyjnych jak i komputerowych. A możliwości jakie daje zastosowanie grafiki komputerowej powodują, że animacja komputerowa staje się odrębnym środkiem wyrazu. Z drugiej strony współczesne, praktycznie nieograniczone możliwości animacji komputerowej sprawiają, że znacznie poszerza się krąg jej zastosowań. To nie tylko produkcja filmów rysunkowych dla dzieci. Dzisiejsze zastosowania to przede wszystkim gry komputerowe, reklamy oraz wspomaganie tradycyjnej kinematografii poprzez kreowanie efektów specjalnych, uzupełnianie scenografii lub inne „poprawianie” obrazu dające możliwość wcielenia w życie wizji reżysera. Daje to olbrzymie możliwości realizacji filmów. Dodatkowo jest to często łatwiejsze i tańsze niż budowanie olbrzymich dekoracji