5. Stan nieustalony w obwodzie RLC przy załączeniu napięcia stałego

5.5. Obwód bezstratny LC w stanie nieustalonym

Interesujące zjawiska w stanie nieustalonym występują w obwodzie RLC o zerowej rezystancji. Obwód taki nazywać będziemy obwodem LC. Jak wynika z przedstawionych wyżej wzorów tłumienie w takim obwodzie jest zerowe (\alpha=\frac{R}{2L}=0) a pulsacja drgań własnych zależy wyłącznie od indukcyjności i pojemności i określona jest wzorem

\omega=\frac{1}{\sqrt{LC}} (5.22)

Przy zerowym tłumieniu drgania oscylacyjne powstałe w obwodzie na skutek stanu przejściowego nigdy nie gasną. Obwód zasilony napięciem stałym generuje niegasnące drgania sinusoidalne stając się generatorem sygnałów harmonicznych. Przypadek powstania drgań niegasnących w obwodzie LC przedstawiono na rys. 5.10, na którym przedstawiono przebieg napięcia na kondensatorze, prądu w obwodzie oraz napięcia cewki.

Rys. 5.10. Przebiegi prądu i napięć w stanie nieustalonym w obwodzie LC

W obwodzie zaobserwować można powstanie dwukrotnego przepięcia na kondensatorze (wartość maksymalna napięcia jest równa 2E).
Zjawisko powstawania niegasnących drgań sinusoidalnych w obwodzie LC wykorzystuje się powszechnie w generatorach drgań harmonicznych. W rozwiązaniach praktycznych takich generatorów konieczne jest jednak zastosowanie elementów odtłumiających, kompensujących skończone tłumienie wynikające z istnienia rezystancji uzwojeń cewki i skończonej stratności kondensatora. Rolę układów odtłumiających obwód pełnić mogą elementy aktywne generujące energię, takie jak wzmacniacze operacyjne, tranzystory, pewne typy diód itp.
Przedstawione w tym rozdziale rozważania dotyczyły stanu nieustalonego przy wymuszeniu stałym. Identyczny sposób rozumowania, ale przy rozbiciu stanu nieustalonego na ustalony i przejściowy można zastosować do obwodu o wymuszeniu sinusoidalnym. Stan przejściowy w takim obwodzie niczym nie różni się od przypadku z wymuszeniem stałym. Program poniższy pozwala zaobserwować zjawiska zmian prądu i napięć w stanie nieustalonym w obwodzie szeregowym RLC przy dowolnym wymuszeniu: stałym i sinusoidalnym. Szczególnie interesujące są przypadki odpowiadające wymuszeniu sinusoidalnemu o wartości pulsacji wymuszenia względem pulsacji drgań własnych obwodu RLC (różne przypadki oscylacyjne). Zauważmy, że przy R=0 i pulsacji wymuszenia równej pulsacji drgań własnych powstają bieguny podwójne na osi urojonej, co prowadzi do niestabilności obwodu (sygnały prądu i napięcia rosną liniowo do nieskończoności). Przypadek taki można zaobserwować zakładając w programie R=0 i wartości jednostkowe dla L, C i pulsacji wymuszenia. 
 

Załączony program „Stan nieustalony w obwodzie szeregowym RLC” pozwala obserwować przebiegi czasowe prądu i napięcia na kondensatorze w stanie nieustalonym w czasie tkon wybranym przez użytkownika. Wartości elementów obwodu mogą być wybrane dowolnie, podobnie jak typ wymuszenia  (stałe lub sinusoidalne). Zauważmy, że prąd w obwodzie jest pochodną napięcia kondensatora, stąd max napięcia odpowiada zeru prądu. Jest to doskonale widoczne przy wymuszeniu stałym. Program pokazuje również automatycznie wartości chwilowe prądu i napięcia odpowiadające położeniu czasowemu kursora. Na dole okna programu użytkownik może wybrać z menu pewne charakterystyczne wartości parametrów, odpowiadające kilku typowym przypadkom stanu nieustalonego w obwodzie RLC o wymuszeniu zarówno stałym jak i sinusoidalnym. Interesujące są rozwiązania w przypadku zerowej wartości rezystancji R.