3. O tranzystorach, bramkach logicznych i układach elektronicznych

3.4. Jak działa tranzystor MOS

Tranzystor MOS jest podstawowym elementem współczesnych układów scalonych. Nieco uproszczoną strukturę tego tranzystora w przekroju pionowym (w głąb płytki półprzewodnikowej) pokazują rysunki poniżej. 

Uzupelnij opis obrazka

Rysunek 3‑9. Tranzystor MOS, do którego nie przyłożono żadnych napięć

Rysunek 3-9 pokazuje przekrój przez tranzystor MOS, do którego obszarów nie są przyłożone żadne napięcia. Podłożem tranzystora jest monokrystaliczna płytka krzemowa typu p. Do tej płytki wprowadzone zostały domieszki donorowe w taki sposób, że powstały dwa obszary typu n zwane źródłem i drenem. Na powierzchni płytki pomiędzy źródłem i drenem wytworzona została bardzo cienka warstwa dielektryka (dwutlenku krzemu SiO2). Jest to dielektryk bramkowy. Na nim znajduje się bramka, jest to warstwa krzemu polikrystalicznego (krzem polikrystaliczny odpowiednio domieszkowany jest materiałem przewodzącym). Bramka jest izolowana od płytki podłożowej, źródła i drenu obszarami dielektrycznymi. Widoczne są też kontakty do źródła, drenu i bramki wykonane z metalu. Pomiędzy źródłem oraz drenem, a podłożem mamy złącza p-n. Jeżeli do drenu przyłożone zostanie dodatnie względem źródła napięcie, to żaden prąd ze źródła do drenu nie popłynie, bo między źródłem, a drenem jest obszar typu p, w którym swobodnych elektronów jest pomijalnie mało. Mówimy, że tranzystor jest wyłączony.

Uzupelnij opis obrazka

Rysunek 3‑10. Tranzystor MOS, w którym pod wpływem dodatniego napięcia bramki VGS powstał kanał przewodzący

Aby prąd mógł popłynąć, trzeba przyłożyć dodatnie napięcie V_{GS} do bramki (rysunek 3-10). Dodatni ładunek bramki odepchnie dziury, a przyciągnie elektrony, które utworzą pod bramką kanał przewodzący typu n. Dodatnie napięcie V_{DS} między drenem, a źródłem spowoduje przepływ prądu: elektrony będą dopływać ze źródła i przez kanał płynąć do drenu. Mówimy, że tranzystor jest teraz włączony.

Napięcie bramki względem źródła, przy którym następuje włączenie tranzystora MOS, nazywamy napięciem progowym i zwyczajowo oznaczamy symbolem V_T.

 Zarówno kanał, jak też źródło i dren są elektrycznie izolowane od podłoża, bowiem jest ono typu p, podczas gdy źródło, dren i kanał są obszarami o przewodnictwie typu n, a – jak już wiemy – między obszarami o przeciwnym typie przewodnictwa nie spolaryzowanymi lub spolaryzowanymi zaporowo istnieje obszar zubożony, przez który prąd praktycznie nie płynie. Rysunki 3-9 i 3-10 pokazują tranzystor MOS n-kanałowy (w skrócie: tranzystor nMOS). Napięcie progowe tranzystora n-kanałowego jest dodatnie, a – aby płynął prąd - dren polaryzuje się napięciem dodatnim względem źródła. Istnieją też i są równie ważne tranzystory p-kanałowe (w skrócie: tranzystory pMOS). W przekroju wyglądają one tak samo, z tym, że podłoże jest typu n, dren i źródło są typu p, a kanał powstaje pod wpływem ujemnego względem źródła napięcia bramki. W kanale tranzystora pMOS mamy do czynienia z przewodnictwem dziurowym, napięcie progowe takiego tranzystora jest ujemne, i ujemnym napięciem polaryzuje się dren względem źródła.

Zauważmy, że obszary źródła i drenu fizycznie niczym się nie różnią. O tym, który obszar jest drenem, a który źródłem, decyduje napięcie polaryzujące. W tranzystorze nMOS jako dren służy obszar spolaryzowany dodatnio względem źródła, w tranzystorze pMOS drenem jest obszar spolaryzowany ujemnie względem źródła.
 

Rysunek 3‑11. Przykładowa rodzina charakterystyk tranzystora MOS ID=f(VDS,VGS)

Rysunek 3‑12. Przykładowa charakterystyka ID=f(VGS) dla ustalonej wartości VDS

Zależności prądu drenu od napięć bramki i drenu względem źródła są nieliniowe. Rysunek 3-11 pokazuje przykładową zależność prądu drenu I_D od napięcia dren-źródło V_{DS} dla różnych wartości napięcia bramka-źródło V_{GS}. Rysunek 3-12 pokazuje przykładową zależność prądu drenu I_D od napięcia bramka-źródło V_{GS} dla ustalonej, różnej od zera wartości napięcia dren-źródło V_{DS}. Z tej charakterystyki można oszacować wartość napięcia progowego tranzystora: około 1,5 V (tranzystory używane w dzisiejszych układach scalonych mają znacznie niższe napięcia progowe). Opis matematyczny tych zależności poznasz w punkcie 3.1.5. 

Uzupelnij opis obrazka

Rysunek 3‑13. Symbole tranzystorów MOS

Rysunek 3-12 pokazuje symbole tranzystorów MOS używane w schematach elektrycznych układów elektronicznych. Litery S, D i G pochodzą od angielskich terminów: S – source, D – drain, G – gate.