3. O tranzystorach, bramkach logicznych i układach elektronicznych

3.5. Jak działa tranzystor bipolarny

Tranzystory bipolarne były wcześniej niż tranzystory MOS używane w układach scalonych, dziś w dużym stopniu straciły swoje znaczenie. Mają jednak nadal w mikroelektronice swoje obszary zastosowań, więc wypada je tu omówić.

Uzupelnij opis obrazka

Rysunek 3‑14. Tranzystor bipolarny, zaporowo spolaryzowane złącze kolektor-baza

Rysunek 3-14 ilustruje w pewnym uproszczeniu strukturę tranzystora bipolarnego. Tranzystor składa się z trzech obszarów: kolektora typu n, bazy typu p i emitera typu n. Pomiędzy kolektorem i bazą oraz pomiędzy bazą i emiterem są złącza p-n. Jeśli złącze kolektor-baza jest spolaryzowane zaporowo (jak na rysunku 3-14), to płynie prąd wsteczny tego złącza. Jak już wiemy, jest on bardzo mały. Jeśli teraz złącze emiter-baza zostanie spolaryzowane w kierunku przewodzenia, jak na rysunku 3-15, z emitera do bazy popłynie silny prąd. 

Uzupelnij opis obrazka

Rysunek 3‑15. Tranzystor bipolarny, złącze kolektor-baza spolaryzowane zaporowo, złącze emiter-baza w kierunku przewodzenia

W bazie rozdzieli się on na dwa. Przeważająca część elektronów płynących z emitera zostanie przechwycona przez warstwę zaporową złącza kolektor-baza i popłynie do kontaktu kolektora, bardzo niewielka część tych elektronów (typowo około 1/100 lub mniej) popłynie do kontaktu bazy. W ten sposób napięcie V_{BE} między bazą, a emiterem steruje przepływem prądu kolektora I_C. Gdy napięcie emiter-baza V_{BE} polaryzuje złącze emitera w kierunku przewodzenia, a napięcie kolektor-baza V_{CB} polaryzuje złącze kolektora w kierunku zaporowym, mówimy że tranzystor bipolarny pracuje w warunkach polaryzacji normalnej. Prąd wstrzykiwany przez emiter do bazy jest prądem spolaryzowanego w kierunku przewodzenia złącza p-n, toteż ten prąd, a więc i prąd kolektora, jest uzależniony od napięcia V_{BE} tak samo, jak prąd diody (rysunek 3-8). W warunkach polaryzacji normalnej prąd bazy I_B jest w dobrym przybliżeniu proporcjonalny do prądu kolektora. 

Uzupelnij opis obrazka

Rysunek 3‑16. Przykładowa rodzina charakterystyk tranzystora bipolarnego IC=f(VCE, IB)

Rysunek 3-16 pokazuje zależność prądu kolektora I_C od napięcia kolektor-emiter V_{CE}, gdy jako parametr traktujemy prąd bazy I_B. W taki sposób zwykle przedstawiane są charaterystyki tranzystora bipolarnego.

Rysunki 3-14 i 3-15 przedstawiają tranzystor n-p-n (emiter i kolektor typu n, baza typu p). Istnieją także tranzystory przeciwnego typu: p-n-p. W układach scalonych ich struktury wyglądają nieco inaczej, odwrotne są także znaki napięć polaryzujących, ale zasada działania jest taka sama.

Uzupelnij opis obrazka

Rysunek 3‑17. Symbole tranzystorów bipolarnych

Opis matematyczny charakterystyk tranzystora bipolarnego poznasz w punkcie 3.1.6. Rysunek 3-17 pokazuje symbole tranzystorów bipolarnych n-p-n i p-n-p używane w schematach elektrycznych układów elektronicznych. Litery E, B i C pochodzą od angielskich terminów: E – emitter, B – base, C – collector.