Podręcznik
2. Statyczne bramki kombinacyjne CMOS
2.4. Charakterystyka przejściowa bramki
Zastanówmy się teraz, jak pogodzić regenerację poziomów logicznych z tłumieniem zakłóceń. Nietrudno pokazać, że te wymagania są do pewnego stopnia sprzeczne. Pokażemy to na hipotetycznym przykładzie „liniowego inwertera”. Przypomnijmy (część I): inwerter jest to najprostsza bramka logiczna wykonująca funkcję negacji NOT: „0” na wejściu daje „1” na wyjściu, i odwrotnie. Taką funkcję mógłby na przykład wykonywać układ elektroniczny o liniowej charakterystyce przejściowej pokazanej na rysunku 2-4a. Jednak taki układ ani nie regeneruje poziomów logicznych ( na wejściu daje na wyjściu, i odwrotnie), ani nie tłumi zakłóceń (impuls zakłócający na tle zera logicznego na wejściu pojawia się na tle jedynki logicznej na wyjściu z taką samą amplitudą). Wniosek z tego jest taki, że bramka logiczna mająca równocześnie zdolność regeneracji poziomów logicznych i tłumienia zakłóceń nie może mieć liniowej charakterystyki przejściowej.
Charakterystyka przejściowa „inwertera idealnego”, łączącego zdolność do regeneracji poziomów logicznych i do tłumienia zakłóceń, pokazana jest na rysunku 2-4b. Widać, że na wejściu daje 0 na wyjściu, a na wejściu daje na wyjściu. Widać także, że impuls zakłócający w ogóle nie pojawia się na wyjściu, ale pod warunkiem, że jego amplituda nie przekracza napięcia przełączania inwertera .
Rysunek 2 4. Inwerter o liniowej charakterystyce przejściowej (a) i o idealnej charakterystyce przejściowej (b)
Charakterystyki rzeczywistych inwerterów CMOS nie są idealne, ale są znacznie bliższe charakterystyce idealnej niż charakterystyce liniowej. Będzie o tym mowa dalej.