Podręcznik
3. Odbiór optymalny sygnałów cyfrowych
3.1. Optymalna reguła decyzyjna w transmisji binarnej
W kanale transmisyjnym występuje wiele czynników utrudniających odbiór: szum termiczny, ograniczone pasmo, tłumienie, zaniki, zakłócenia impulsowe, zniekształcenia nieliniowe. Załóżmy, że występuje jedynie szum pochodzenia termicznego o gęstości mocy h W/Hz (dwustronnie h/2 W/Hz). Kod transmisyjny jest binarny, a pasmo kanału równe pasmu sygnału zmodulowanego (rys.33). Wówczas można przyjąć, że symbole transmisyjne pojawiają się na wyjściu kanału w swym pierwotnym kształcie: . Moc szumu na wyjściu kanału jest równa N=hB. Zakładamy również, że zapewniona jest synchronizacja elementowa, tzn. znane są momenty rozpoczęcia i zakończenia kolejnych symboli.
Rysunek 33 Uproszczony model kanału transmisyjnego
Zaszumiony sygnał v(t), pojawiający się na wyjściu kanału, powinien być zmierzony w taki sposób, aby wynik pomiaru zawierał całą informację o odebranym symbolu i szumie Ze względu na ograniczone pasmo (B), właściwą metodą pomiarową jest próbkowanie w częstotliwością 2B. W czasie trwania jednego symbolu zgromadzimy w ten sposób N=2BT próbek – rys.34.
Rysunek 34 Pomiar odebranego symbolu metodą próbkowania
Mając wynik pomiaru, czyli wektor , (t – transpozycja), należy teraz opracować algorytm decyzyjny, który każdemu możliwemu wektorowi v przypisywałby decyzję: 0 lub 1. Oznacza to, że N-wymiarową przestrzeń należy podzielić na dwa zbiory decyzyjne: V0 i V1. Na rys.35 pokazano podział przestrzeni 2-wymiarowej. Punkty to wyniki pomiaru symboli bez szumu, a to gęstości prawdopodobieństwa otrzymania wyniku pomiaru równego v przy nadaniu s0 i s1 Oznaczmy jeszcze przez P0 i P1 prawdopodobieństwa nadania obu symboli (oczywiście P0+P1=1).
Rysunek 35 Algorytm decyzyjny w przestrzeni 2-wymiarowej
Błąd wystąpi w dwóch przypadkach: podjęcia decyzji 1 gdy nadano 0 i podjęcia decyzji 0 gdy nadano 1. Prawdopodobieństwo błędnego odbioru wynosi:
(34) |
Prawdopodobieństwa warunkowe są równe , .
Ze względu na fakt, że , to ostatnie można przepisać w postaci . Ostatecznie (34) można zapisać następująco:
(35) |
Minimalizując Pe, mamy wpływ jedynie na podział przestrzeni obserwacji sygnału na dwa zbiory decyzyjne, możemy jedynie zdefiniować V1. Optymalna reguła decyzyjna polega na zakwalifikowaniu do V1 wszystkich obserwacji v, dla których funkcja podcałkowa jest ujemna. Całka we wzorze (35) przyjmie wówczas wartość ujemną o jak największej wartości bezwzględnej. Reasumując, optymalna reguła decyzyjna jest następująca:
(36) |
Najczęściej oba symbole pojawiają się z tym samym prawdopodobieństwem: . Wówczas na decyzję ma wpływ jedynie wartość gęstości prawdopodobieństwa: gdy podejmujemy decyzję „1” i odwrotnie.
Należy zauważyć, że kształt funkcji gęstości prawdopodobieństwa i jest identyczny, gdyż zależy jedynie od szumu (jest to dwuwymiarowa zmienna o rozkładzie gaussowskim). Warunek będzie spełniony w punkcie v, który leży bliżej centralnego punktu niż punktu . Zamiast obliczać wartości i , można porównywać odległości . Chodzi o odległości euklidesowe , gdyż gaussowska gęstość prawdopodobieństwa jest stała w punktach jednakowo odległych od punktu centralnego (rys.35). Ostatecznie optymalna reguła decyzyjna w przypadku gdy jest następująca:
(37) |
Oczywiście można też porównywać kwadraty odległości. Zasada minimum odległości opisana wzorem (37) jest łatwa w stosowaniu i intuicyjnie prosta, trzeba jednak pamiętać o warunku .